Корисні поради дачникам та городникам

Агроволокно — яке буває і як вибрати потрібне?

Сьогодні вже важко уявити, як раніше садівники і городники обходилися без агроволокна – настільки звичним стало його використання в наші дні. Нетканка, лутрасил, агрил або спанбонд – як його не назви, цей матеріал допомагає нам, захищаючи рослини від холоду, і від палючого сонця, і від поривчастого вітру. На полицях спеціалізованих магазинів можна зустріти агроволокно різного кольору і товщини. Від цих показників залежать і способи застосування тієї чи іншої марки товару. Щоб ефект від використання агроволокна був максимальним, спробуємо розібратися, для яких цілей який матеріал краще використовувати.

Агроволокно — яке буває і як вибрати потрібне?

Переваги використання агроволокна

Спочатку агроволокно покликане було замінити поліетилен при виготовленні парників. Цей екологічно чистий, легкий і міцний нетканий матеріал чудово впорався з поставленим завданням – мікроклімат в такому парнику сприяв хорошим сходам і розвитку рослин. Підвищена вологість, тепло, вільне проникнення сонячних променів, повітря, захист посівів від птахів і комах – суцільні плюси, роблять агроволокно незамінним укриттям.

Однорідна структура полімерного волокна, оброблена особливим способом, захищає рослини від підвищеного ультрафіолету. Але найважливіша перевага нетканого матеріалу в порівнянні з поліетиленом – це захист рослин від перегріву. Щоб сходи або розсада не згоріли в сонячний день, плівку доводиться знімати або влаштовувати провітрювання, що досить проблематично зробити, якщо живеш далеко від городу. Рослини, вкриті агроволокном, не вимагають постійної уваги.

Яке буває агроволокно?

У продажу найчастіше можна зустріти агроволокно білого і чорного кольорів, щільністю від 17 до 60 г/м2. Чим більша цифра, тим товстіше волокно. Іноді зустрічається двоколірне волокно чорно-жовте або чорно-біле.

Біле агроволокно щільністю від 17 до 23 г/м2

Це тонке агроволокно, добре пропускає сонячне світло (приблизно 80%), повітря і вологу. Його не натягують на дуги, а укладають безпосередньо на грунт. Застосовують таке укриття після посіву насіння в грунт, при цьому неважливо, овочеві це культури, квіти або газон.

Земля, вкрита тонким агроволокном, збереже тепло і необхідну вологу, завдяки чому сходи з’являться швидше і будуть більш дружними. Сходи по мірі зростання зможуть піднімати волокно, адже воно тонке і майже невагоме, тому немає потреби знімати його відразу після появи паростків.

Поки рослини не зміцніють, вони будуть надійно захищені і від сонця, і від вітру, і від птахів, і від комах-шкідників. Агроволокно товщиною 23 г / м2 зможе захистити посіви і від зворотних заморозків.

Агроволокно — яке буває і як вибрати потрібне?Земля вкрита тонким агроволокном, збереже тепло і необхідну вологу, завдяки чому сходи з’являться швидше

Біле агроволокно щільністю від 30 до 42 г/м2

Це більш щільне полотно пропускає приблизно 65% сонячного світла. Завдяки міцності, таке агроволокно підходить не тільки для укриття грунту, але і для облаштування парників. Його натягують на металеві дуги, прикріплюють зажимами і фіксують дошками або цеглою на грунті.

Під таким укриттям розсада витримує заморозки до -5оС. Крім цього, такий парник захистить рослини від палючого сонця, вітру, граду і навіть від снігу, якщо природа раптом такий сюрприз піднесе.

Біле агроволокно щільністю 50-60 г/м2

Це саме щільне і міцне волокно також використовується для парників. Рослини в таких парниках витримують заморозки до мінус 10С. Крім того, завдяки міцності, ця тканина витримує і поривчастий вітер, і дощ, і град.

Останнім часом щільне агроволокно стало широко застосовуватися в неопалюваних теплицях. Багато городників, що мають теплиці з полікарбонату, облаштовують в них парники з щільного агроволокна, вирощують розсаду і зелень, отримуючи при цьому хороші результати. Вдень теплиця прогрівається, і парник утримує тепло протягом ночі.

Щільне агроволокно успішно використовують для укриття зимуючих дерев і чагарників. Для невеликих рослин також, як і для парників, використовують дуги або каркаси поверх яких накидають матеріал. Плодові дерева і хвойні обмотують агроволокном і закріплюють шпагатом. Ця міра оберігає рослини не тільки від вимерзання, але і від сонячних опіків, які часто з’являються на деревах ранньою весною.

У районах з суворими морозними зимами рекомендується вкривати рослини агроволокном, складеним в два або три шари. Повітряний прошарок, що утворюється між шарами, створить додаткове тепло, і рослини не постраждають навіть в найсильніші морози.

Чорне агроволокно щільністю 50-60 г/м2

Щільне чорне агроволокно найчастіше використовується в якості мульчуючого матеріалу. Його укладають безпосередньо на перекопану і заправлену добривами грядку. Краї тканини фіксують спеціальними шпильками або притискають дошками. На волокні через потрібні проміжки роблять розрізи навхрест і в утворені отвори висаджують рослини.

Найчастіше цей спосіб застосовують при вирощуванні садової суниці, вбиваючи при цьому відразу декількох зайців:

  • скорочуються поливи, адже грунт під спанбондом не перегрівається і не висушується;
  • відпадає необхідність постійної прополки – бур’яни не можуть пробитися через щільну тканину;
  • ягода залишається чистим навіть під час сильних злив і, як результат, немає гнилі та інших неприємностей, які нерідко бувають від контакту плодів із землею;
  • грунтові шкідники, особливо слимаки, так часто докучаючі суниці, не можуть заподіяти ягоді ніякої шкоди.

Чорне агроволокно використовують при вирощуванні овочів, діючи за тим же принципом, що і при посадці суниці. Після збору врожаю пагони рослини прибирають, а лутрасил витрушують, просушують і прибирають на зберігання до наступного року.

На грядках з суницею неткане полотно може залишатися кілька років, поки не прийде в непридатність, але до того моменту, як правило, вже приходить пора оновлювати і посадки ягоди.

Лутрасил чорного кольору часто використовують в ландшафтному дизайні. При закладці садових доріжок агроволокно укладають під плитку, а при облаштуванні декоративних острівців – під мармурову крихту, кору, тріску або шишки. Якщо цього не зробити, то бур’яни порушать гармонію і додадуть зайвої роботи.

Агроволокно — яке буває і як вибрати потрібне?Чорне агроволокно – відмінний мульчуючий матеріал

Чорно-жовте і чорно-біле агроволокно

Обидва види є поліпшеним варіантом чорного волокна. Використовуються вони в якості мульчуючого матеріалу і укладаються на грунт світлою стороною вгору. При цьому чорна сторона не пропускає сонячне світло і не дає рости бур’янам, а світла перешкоджає перегрів ґрунту. Двокольорове агроволокно також використовується в ландшафтному дизайні, як підкладка під світлу мармурову крихту.

Багато початківці дачників плутають такі поняття, як агроволокно і агротекстиль. Це різні матеріали: агроволокно – це нетканий матеріал, а агротканина, відповідно, тканий. Щільність агротекстилю набагато більша – 90, 100, 120, 130 г/м2 і застосовується він, в основному, тільки для мульчування.

Як довго прослужить агроволокно?

Термін служби агроволокна залежить від багатьох показників:

  • від міцності – як правило щільні марки волокна мають більш високу міцність і служать довше;
  • УФ-стабілізація (від розкладання матеріалу під дією сонячних променів) – при наявності в агроволокні цього показника укриття прослужить близько 3-х років;
  • акуратне використання – якщо під час експлуатації вдалося уникнути розривів волокна, яке часто трапляється від поривів вітру і неправильному кріпленні, то агроволокно буде служити кілька років.

Навіть якщо агроволокно порветься, і його не можна буде використовувати в якості парника – мульчуючі і зберігаючі тепло властивості матеріалу нікуди не подінуться. Пошкоджене полотно можна використовувати при укритті рослин на зиму, мульчуванні грунту, облаштуванні маленьких розсадних грядок – школок.

Загалом, як показує багаторічний досвід, застосування агроволокна в садівництві, городництві і ландшафтному дизайні – не розкіш. Цей недорогий, але міцний матеріал дозволяє ефективно вирішувати самі різні проблеми, тим самим полегшуючи працю з вирощування здорових рослин та благоустрою ділянки.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована