Корисні поради дачникам та городникам

Могутній і великий дуб

Величезна висота, міць, велич. Саме так описують дуб у давніх переказах. Представники роду виростають у багатьох куточках нашої Земної Кулі.

Опис

Могучий и великий дубМогучий и великий дуб

Дуб — могутнє листопадне або вічнозелене дерево, що відноситься до родини букових (рід чагарників). Для природного зростання рослині необхідний помірний клімат, тому найчастіше його можна зустріти в Північній Півкулі, іноді у високогірних регіонах.

Незалежно від виду, всі дерева мають загальні риси. Висота коливається від 35 до 50 м. Деякі екземпляри досягають 60 м. дуже товстий Стовбур, а його груба кора вкрита глибокими тріщинами.

Визначити різновид дерева можна за формою листя (наприклад, зубчасті, лопатеві, перистороздільні) і різної забарвленням.

Примітно як виглядає дуб восени. Звична зелена річна листя змінюється на «одежинку» червоних, пурпурних, помаранчевих, коричневих, жовтих тонів.

Дерево сильно реагує на освітлення. Його гілки звивисті, тому що тягнуться до світла і змінюють свій напрямок в залежності від погодних умов.

Хто стосується кореневої системи, то вона також могутня і добре розвинена, як і надземна частина і йде глибоко в грунт. Рости велетні воліють на поживних ґрунтах. При цьому вологість повинна бути помірною. Але зустрічаються представники, які облюбували болотисті або ж посушливі місця.

Цвітіння настає пізньої весни з розпуском дрібних двостатевих квіток зеленого забарвлення. Причому жіночі квітки містять тільки маточка, чоловічі (збираються в суцвіття) – тільки тичинки. Запилення відбувається за участю комах або вітру.

Після цвітіння формується плід – жолудь різної довжини з капелюшком, так званої плюской. За формою плоду і зовнішньому вигляду плюски визначають сортову приналежність дуба.

Вік і забарвлення

Могучий и великий дуб

Дуби живуть найдовше. В середньому тривалість життя дуба сягає 300-500 років. Але є деякі екземпляри, які доживають до 2000 років. Перші 150 років дерево набирає висоту, а після – ширину. Тому по діаметру стовбура вираховують, скільки років живе дуб. Найстарішим є Стелмужский дуб, що росте в Литві, і налічує 1500 років 23 м при висоті і діаметрі 4 м.

Основні види

Кількість видів дубів у всьому світі величезна. За різними джерелами їх чисельність коливається в межах 450-600.

Російські різновиди

Розглянемо різновиди дубів, які найчастіше виростають в Російських регіонах.

Черешчатий дуб

Могучий и великий дуб

Крім РФ вид можна зустріти і в західноєвропейських країнах. І саме він є довгожителем. Серед відмінних особливостей виділяють: стійкість до вітрам, тривалої посухи і великим температурним перепадам.

Екземпляри, які ростуть поодиноко, як кажуть «в полі», вимахують до 50 м у висоту. А ось в сусідстві з іншими дубами їх висота трохи нижче. До того ж, в силу світлолюбності, крона, сформована листям 15 см в довжину, розташовується вгорі стовбура. Що стосується ґрунтів, то дерева віддають перевагу родючі землі.

Дуб каштанолистий

Могучий и великий дуб

Різновид зустріти на території Росії дуже складно, тільки в штучно створених парках і широколистяних лісах, оскільки в результаті безконтрольної вирубки для будівництва рослину занесено в Червону Книгу. Відмінними ознаками є довгий стовбур, що досягає 30 м у довжину, на вершині якого розташована шатроподібна крона з листям трикутної форми і загостреними краями.

Особлива цінність дерева криється в деревині підвищеної твердості і морозостійкості.

Великопильниковий дуб

Могучий и великий дуб

Зустрічається різновид на півдні Кавказу в гірських районах. Найчастіше в штучно створених парках. У висоту дерево розвивається дуже повільно. Крона формується короткими листям з тупими лопатями. Довжина листя досягає 8 див. Рослина дуже любить світло, має високу стійкість до заморозків та посушливої погоди.

Монгольський

Могучий и великий дуб

Дерево дуже привабливо зовні. За свою декоративність дуб і отримав визнання у дизайнерів.

Як правило, його висаджують на дільницях в якості солітера або ж на алеях у вигляді масиву. Рослина добре розвивається в півтіні. Відмінною рисою різновиди є листя. Вона має витягнуту форму і виростає до 20 см в довжину. Цікава і забарвлення крони. Влітку вона темно-зелена. Але з приходом листопаду її колір змінюється на яскраво-бурий.

Дуб Гартвіса

Могучий и великий дуб

Також він відомий як вірменський дуб. Його батьківщина – Західна частина Кавказу. Рослина любить рости в вологих, помірно затінених місцях з родючими землями і досить теплою навколишнім середовищем.

Саме за умов і клімату, де росте дуб, неможливе його існування в холодних областях. До того ж він дуже погано переносить зиму.

Листя має обратнояйцевидную форму з напівовальним лопатями. Після цвітіння на довгих плодоніжках формуються жолуді.

Середземномор’ї і Європа

У цих регіонах ростуть не менш цікаві екземпляри.

Корковий

Могучий и великий дуб

Ця різновид – цінний пробконос, досягає 20 м у висоту, росте повільно і відноситься до вічнозеленим рослинам. Переважно росте у скверах і алеях. Незважаючи на те, що рослина любить вологу, воно має стійкість до посухи. Крона формується з листя овальної форми завдовжки до 6 див. Крім цього у них є вкрита пушком підкладка і блискуча поверхня. Плід представлений жолудем малого розміру сильно усаженного в плюску.

Скельний

Могучий и великий дуб

Це головний масив паркових зон та лісів. Рослина тене – і теплолюбива, краще росте в місцях з помірною вологістю. Відмінними рисами володіє листя. Розташовується вона на черешках довжиною в 2 див. Жіночі квітки дуба знаходяться на короткій плодоніжки. Теж саме стосується і жолудів.

Пухнастий дуб

Могучий и великий дуб

Цей примірник з вигляду схожий на високий кущ, який досягає у висоту 10 м. Воліє рости на сухих вапнякових землях, причому в природному середовищі. Тому виростити його практично неможливо. Якщо дуб і використовуючи в ландшафтних композиціях, то в якості фону. Дерево добре піддається стрижці, можна формувати крону на власний розсуд.

Назва дуба пішло за його зовнішнього вигляду: все, починаючи з гілок і листя, і закінчуючи жолудями, вкрите повстяним пушком.

Америка

В американських регіонах вид представлений такими екземплярами.

Червоний дуб

Могучий и великий дуб

Дуже гарний представник, примітний не тільки своїми розмірами (досягає у висоту 30-50 м і в діаметрі до 1 м).

У дуба дуже красива забарвлення крони. У момент розпуску листя має підставу червоного кольору. У літню пору її забарвлення яскраво-зелена. Але з настанням осені змінюється на яскраво-бурого або малинову.

Саме за свій яскравий зовнішній вигляд дуб стали часто використовувати в ландшафтному дизайні.

Північний

Могучий и великий дуб

Інакше він відомий під назвою бореальний. Його батьківщиною є регіони Північної Америки. За зовнішнім виглядом дуб схожий з «червоної» різновидом. Крона й листя мають яйцеподібну форму. Листя виростають до 25 см в довжину і з настанням осені забарвлюється в красивий яскраво-червоний колір. Єдина відмінність стовбур. Він не так сильно розтріскується і грубіє, тому зовні кілька гладше, ніж у інших дубів. За свою красу рослина найчастіше висаджується в паркових зонах.

Кам’яний дуб

Могучий и великий дуб

Цей різновид має свої особливості:

  • це вічнозелена рослина;
  • має великий по колу стовбур, весь порізаний тріщинами;
  • кора пофарбована в сірий колір;
  • крона розлога, з нечастими гілками;
  • листя крейди, в довжину досягає 8 см;
  • відмітна ознака – підкладка білого або жовтого кольору, у деяких випадках покрита ворсом;
  • можна формувати крону;
  • має свої підвиди.

До того ж рослина зовсім невимоглива до освітленості і може рости на будь-яких грунтах.

Дуб великоплідний

Могучий и великий дуб

Цей примірник воліє вологі місця, тому його можна зустріти біля водойм або у дощових регіонах. Дізнатися можна з клиновидним листю подовженої форми і мають 5 пар лопатей. Навесні распустившаяся листя забарвлений в сріблястий колір. Здається, що на ній є якийсь напилення. Надалі колір змінюється на насичений зелений з блиском. При цьому нижня сторона незначно біліє. Свою назву дуб отримав за плоди. Жолуді у нього дуже великі (близько 5 см в довжину) і розташовані на коротких плодоніжках. Смужка закриває плід до половини.

Іволістний

Могучий и великий дуб

Дивлячись на дерево, можна подумати, що перед вами верба. Справа в тому, що у рослини незвична для всіх дубів форма листя. Вона довга, вузька і досягає в довжину 12 див. В осінню пору листя набуває матову жовте забарвлення. Рослина не має вимог до місця проживання і грунті. Часто зустрічається в листяних лісах і висаджується в парках.

Дуб білий

Могучий и великий дуб

Батьківщина різновиди – східні регіони. Рослина, в принципі, не має вимог до землі, але найкраще розвивається на поживних, вапнякових і добре дренованих. Його розміри сягають 30 м у висоту. Крона розлога, потужна, шатроподібна, сформована листям довгасто-овальної форми. Останні мають до 9 «тупих» лопатей і в довжину виростають до 22 див.

Забарвлення крони надзвичайно красива. Відразу після розпуску вона яскраво-червона. З приходом літа перетворюється в яскраво-зелене зверху і білувато-сизу знизу. А восени листя стає фіолетово-пурпурного або темно-червоної. Стовбур вкритий ясно-сірою корою, яка не сильно піддається розтріскуванню. Після цвітіння формуються жолуді до 2,5 см у довжину, на ¼ приховані плюской. Рослина добре переносить посуху, кілька чутливо до морозів. Добре розвивається. Часто висаджується на алеях. Може рости як в поодинці або в групу з іншими деревами.

Дуб болотний

Могучий и великий дуб

Виростає «велетень» у східній зоні Північної Америки. Віддає перевагу «мокрі» землі з поганим дренуванням, суглинки, глинисті грунти (неприпустимий субстрат з високою концентрацією вапна). Тому його часто можна зустріти вздовж річкових берегів, струмків, а також вологих луках. Дуб любить тепло, краще росте на сонячних місцях, нормально ставиться до півтіні, добре переносить морози і вітер. Добре виглядає на алеях або ж у сусідстві з іншими деревами.

Росте рослина дуже повільно, досягає 25 м у висоту і 10-15 завширшки. Крона пірамідальної форми. Стовбур вкритий ясно-зеленою корою, яка тривалий час залишається гладкою. Листя зростає до 12 см в довжину, має кількох добре виражених лопатей. Забарвлення листя яскраво-зелене, причому нижня сторона дещо світліше. Біля куточків прожилок спостерігається ворсистість. В осінній час забарвлення змінюється на яскраво-червону. Плід представлений невеликим жолудем (до 1,5 см) на третину прихований плюской.

Дуб черешчатий на дачній ділянці — відео

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована