Корисні поради дачникам та городникам

Літня обрізка плодових дерев: як проводити

Всі садівники добре знають, що обрізка плодових дерев доречніше і безпечніше проводити саме у весняний період, зазвичай, це кінець лютого і березень місяці, коли вже немає сильних морозів, але і до початку вегетації ще досить далеко. Насправді ж, крім весняної обрізки, цілком можна проводити обрізку літню, її найчастіше проводять по відношенню до молодих дерев, і полягає вона в їх формуванні. У цій статті поговоримо про правила і прийоми літньої обрізки плодових дерев.

Для чого потрібна літня обрізка?

Обрізка плодових дерев, що проводиться влітку, може наблизити період плодоношення, повноцінно сформувати розвинену крону, сприяти дозріванню молодих пагонів і більш повноцінному їх формуванню.

Досить часто літню обрізку проводять по відношенню до підмерзших рослин. У разі підмерзання окремих гілок відрізнити їх ранньою весною від здорових пагонів вкрай складно. В період розпускання бруньок, підмерзлі пагони можуть відставати в розвитку. Якщо бруньки на них розпустяться пізніше, то такі пагони можна не чіпати, а от якщо бруньки не розпустяться зовсім, то такі пагони потрібно вирізати на кільце. Зрозуміти, які пагони сильно підмерзли, а які ні, можна лише дочекавшись початку літа, тоді ж можна їх і видалити.

Слід знати, що літня обрізка повинна розглядатися саме як доповнення до весняної обрізки, але не бути основною. В статті як омолодити стару яблуню можливо прочитати, як проводиться омолоджувальна обрізка яблуні.

Робота з бруньками

Бруньки на плодових деревах можуть бути як вегетативними, так і генеративними або змішаними, але все-таки частіше з бруньки утворюється пагін. Молоді пагони потрібні рослині, інколи вони розташовуються вдало, а іноді виростають всередину крони, загущуючи її або ростуть вертикально вгору перетворюючись в вовчки, на яких не буває плодів.

Слід знати, що чим більший кут відходження гілки від стовбура, тим краще з точки зору врожайності і навпаки, чим кут відходження гілки від стовбура менший, тим для врожайності гірше. У тому випадку, якщо бруньки розташовані так, що при появі з них пагонів у подальшому ці самі пагони доведеться видаляти, то краще всього відразу видалити бруньку. Брунька видаляється з допомогою звичайного садового ножа. Ножем потрібно акуратно зрізати, а місце, де вона перебувала, обов’язково замазати садовим варом.

Слід знати, що у основи кожної нирки є й додаткові, так звані сплячі бруньки, зазвичай їх два і після загибелі основної нирки вони прокидаються і рушають у ріст, тому потрібно видаляти їх. Видаляти бруньки слід обов’язково з маленьким шматочком кори, але при цьому важливо не зачепити камбіальні шари, тільки в цьому випадку ранка швидко заростає.

Видалення бруньки, крім явної користі, принесе і непряму: поживні речовини будуть направлятися в більш вдало розташовані бруньки. Це допустимо застосовувати саме на молодих рослинах віком два або три роки. Саме у таких рослин з бруньок зазвичай утворюються пагони, а в більш дорослих рослин з розлогою кроною зрозуміти, яку потрібно видалити бруньку, а яку залишити, складно. Крім того, доведеться видаляти велику кількість непотрібних бруньок, що досить важко, тому на дорослих деревах такий прийом краще не проводити.

Пасинкування

Даний прийом співзвучний з операціями, що проводяться на овочевих культурах. По відношенню до плодових культур сама суть проведеної операції практично не змінюється, це також виломка або обрізка зелених приростів, тобто молодих пагонів до їх одревеніння. Зазвичай проводять таку операцію влітку, проводити її допустимо як на молодих рослинах, так і на дорослих.

Для початку потрібно визначитися з напрямком росту пагонів і необхідністю їх присутності в кроні. У тому випадку, якщо пагони ростуть таким чином, що вони неодмінно будуть загущати крону надалі, то їх можна виламати цілком, якщо вони йдуть від головного пагона, або видалити зелені кінчики вже існуючих пагонів. Місця видалення зелених пагонів обов’язково потрібно ізолювати садовою фарбою або садовим варом.

Правильна літня обрізка плодових дерев

Обрізка

Зазвичай цей прийом проводиться на молодих пагонах, але при цьому не видаляються пагони цілком, як у випадку з пасинкуванням, а відрізаються їх верхівки довжиною п’ять сантиметрів, якщо пагін досить короткий, і десять сантиметрів, якщо пагін досить довгий.

Такий прийом дозволить зупинити ріст пагона в довжину, і буде стимулювати його дозрівання і потовщення. В результаті пагін до осені обов’язково стане міцним, витримає налипання мокрого снігу і не зламається надалі під вагою врожаю. Це використовують як садівники-приватники, так і великі фермери.

Даний прийом простий, але він дозволяє ефективно регулювати розвиток скелетних гілок молодих плодових дерев. Гальмування росту гілки, крім поліпшення її властивостей, ще й сприяє більш гармонійному розвитку крони. Найчастіше пагони, які піддаються обрізці, ростуть з південного боку крони, вони довші, ніж пагони, що ростуть з північної сторони крони, і цей прийом дозволяє вирівняти довжину пагонів, що ростуть з обох сторін крони.

Краще проводити в липні, у тому разі, коли провести її в червні, то може спостерігатися вторинний ріст пагонів і обрізку доведеться проводити заново.

Здійснюють обрізку вручну з допомогою ножиць або секатора. Щоб не допустити передачу інфекції від зараженого дерева до здорового, по завершенні роботи з одним деревом леза секатора або садових ножиць потрібно протерти ганчіркою, змоченою в спирті.

Виломка пагонів

Даний прийом полягає в виламуванні або вирізанні з крони плодового дерева молодих літніх пагонів, які ростуть під гострим кутом до крони, вовчків, що ростуть вертикально, або ж молодих пагонів, які розвиваються по напряму в глиб крони, що надалі буде вести до її загущення.

Якщо проводити цю операцію в червні, то пагони вкрай легко видалити садовими ножицями або навіть вручну, можна використовувати і секатор. При видаленні таких пагонів у липні вони можуть встигнути частково зміцнитися і вам доведеться вирізати їх на кільце гострим секатором. Виламувати напівздерев’янілі пагони небезпечно, це може призвести до пошкодження кори. Після видалення пагонів місця зрізів обов’язково потрібно замазати садовим варом або садовою фарбою.

Зазвичай до вирізки або виломки пагонів можна приступати по досягненні ними довжини п’яти сантиметрів. Вже в цей період розвитку пагонів можна легко зрозуміти, чи потрібні вони чи ні.

Правильна літня обрізка плодових деревВідгинання гілок

Цей прийом використовується як на молодих плодових деревах, так і на більш дорослих. Його необхідність продиктована тим, що на вертикальних пагонах і пагонах, що відходять від стовбурів під гострим кутом, формується мінімальна кількість плодів або вони не формуються зовсім. Відгинання таких пагонів до максимальних кутів нахилу від стовбура призведе до того, що на них сформується врожай, і вони стануть повноцінними плодоносними гілками.

Відгинання пагонів доречно здійснювати в літній період. В цю пору пагони максимально податливі і злами в місці згину будуть виключені (або хоча б ризик їх виникнення буде мінімальним). Відгинають пагони зазвичай шляхом прив’язування до них шпагату, міцної мотузки або дроту. При цьому під місце кріплення дроту на пагін обов’язково треба підкласти шматочок гуми. Далі дріт або шпагат потрібно прикріпити до сусідньої більш потужної гілки або до стовбура з тим, щоб домогтися бажаного кута відходження гілки від стовбура. Залишається закріпити дріт і стежити, щоб у місці дотику дроту або мотузки і пагона не утворювалися перетяжки.

Зазвичай через чотири або п’ять місяців гілка приймає те положення, яке їй надається шляхом обгинання. По закінченні цього часу натяг мотузки або дроту можна послабити і подивитися на результат – якщо гілка залишається в такому положенні, яку їй надавала мотузка, то мотузку або дріт можна відв’язати зовсім.

Висновок. Тут наведено приклади найбільш часто поширених прийомів літньої обрізки. Якщо проводити все так, як ми описали, то ризик негативних явищ буде зведений до мінімуму. Взагалі, літньої обрізки боятися не варто, як правило, в цей період рослини податливі до обрізання, а видалення зелених пагонів у подальшому позитивно позначиться на рості і розвитку крони плодового дерева.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована