Корисні поради дачникам та городникам

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Іноді дачники стикаються з такою неприємною проблемою, як скручування листя у яблуні або груші. Далеко не всі знають, в чому причина цього, і які дії зробити для лікування. Розберемо це питання докладніше.

Скручування листя у яблуні

Чому у яблуні скручуються листя човником або іншим чином? Насправді причин цього явища чимало. Щоб точно зрозуміти, від чого страждає дерево, треба вивчити кожну з них.

красногалловая тля

Найчастіше тля атакує такі сорти, як Антонівка, Коричне смугасте, Ренет золотий курський. Швидше за все, справа в особливостях зазначених представників культури. Характерний симптом – у яблуні скручуються і червоніють листя. При виявленні попелиці не завжди правильно застосовувати хімію, так як є ймовірність випадково знищити і корисних комах. Найкраще зробити в саду установку клейових поясів, особливо в кінці квітні. Вони позбавлять як від самої попелиці, так і від мурашок, які її розносять.

Варто пам’ятати, що ці пояси треба замінювати хоча б раз в 5 днів, на кожне народження личинок. Вони з’являються тричі за сезон. Пристосування має щільно прилягати до стовбура дерева, щоб тля НЕ пролізала в щілини.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Для профілактики навали паразита слід постійно спостерігати за яблунями. Якщо раптом кора стане відставати, треба її відразу видаляти.

Також, щоб скоротити кількість попелиці, буде розумно знищити мурах. Їх труять за допомогою нитрафена або Кеміфоса. Народні способи позбавлення від цих комах не дають майже ніяких результатів.

звичайна тля

Звичайна тля особливо любить молоді прирости. Рослина буквально все здається зім’ятим і виснаженим. Комаха висмоктує соки з приросту.

Способів боротьби з паразитом багато. Це можуть бути інсектициди, їх використовують у відповідності з інструкцією за місяць до збирання врожаю. Також можна обрізати травмовані ділянки рослини. Бажано ще знищити мурах і дотримуватися схеми посадки культур. Ігнорувати тлю не можна, вона може захопити всю ділянку.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

листовійка

Коли листя у яблуні скручуються човником або трубочкою, а також покриваються павутиною, то проблема, швидше за все, полягає в діяльності листовійки. Щоб позбутися від неї, необхідно прибирати руками листя і утилізувати їх шляхом спалювання. Також допоможуть обприскування різними інсектицидами – як хімічними, так і біологічними.

Борошниста роса

Якщо листя яблуні скручуються вгору і виникає білий наліт, то вона страждає від борошнистої роси. Грибок проявляється вже на перших молодих листочках, наліт у міру росту пагонів стає більш вираженим. В кінцевому підсумку він зачіпає все листя і найближчі пагони. Сильно спотворюються органи квітки, в результаті чого відсутні зав’язі. В кінцевому підсумку листя відмирає і опадає. Зменшується зимостійкість рослини.

Для профілактики слід знищувати хворі пагони рано навесні і влітку, стежити за густотою посадки яблунь і грамотно їх поливати, так як захворювання активно розвивається при високій вологості. Дуже важливо правильно підгодовувати культуру і не допускати перегодовування азотом.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Затягувати з лікуванням не можна ні в якому разі. Доцільно використовувати фунгіциди відповідно до інструкції – наприклад «Топаз». Народні кошти не знищать борошнисту росу, а просто її загальмують.

парша

Парша – хвороба яблуні, через яку листя скручуються і відмирають. Недуга переноситься за допомогою спор, тобто сприятливі умови для нього – вітряна і волога погода. Він може швидко поширитися по всій ділянці.

На листі виникає наліт бурого кольору. Парша зачіпає і плоди, вони покриваються тріщинами і гниють.

Для профілактики хвороби слід ретельно знищувати всі рослинні залишки і уважно стежити за рослинами. При лікуванні до використання хімічних препаратів можна спробувати використовувати «Фітоспорін-М» або бордосскую рідина. Якщо ці методи не привели до результатів, то доведеться вдатися до фунгіцидів – наприклад взяти «Фітолавін». Для кращих результатів обробки проводять перед і після цвітіння.

недолік харчування

Якщо у яблуні скручуються листя і жовтіють, то, можливо, їй не вистачає якихось мікроелементів. Особливо часто це трапляється при нестачі азоту. Компенсувати його нестачу можна за допомогою внесення в землю аміачної селітри (по 20 грам під дерево в розчиненому у воді вигляді).

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Іноді скручування відбувається при нестачі фосфору. Листя здаються такими, що втратили колір, стають бронзовими або фіолетовими. Така проблема характерна для кислотного грунту, особливо якщо власник яблуні ніколи не підгодовував її органікою.

Для компенсації нестачі фосфору слід використовувати суперфосфат. Якщо земля кисла, то доцільніше застосовувати фосфортіную борошно.

При низькому вмісті калію скручування листя поєднується з їх зблідненням. Ця недуга, знову ж таки, є актуальним для кислого грунту. Для заповнення цього елемента треба вносити сульфат калію або деревну золу.

Дана проблема може виникати і при нестачі кальцію, тоді листові пластини закручуються вгору, і разом з цим відмирає точка росту. Ефективний варіант поповнення елемента – вапнування.

недолік вологи

Коли рослина недостатньо поливають, то його листя закручуються. Якщо води зовсім мало, то вони взагалі починають всихати. Вологість грунту завжди повинна підтримуватися на рівні 75%, не менше і не більше. Ідеальний спосіб поливу – крапельний. При ручному варіанті фахівці радять користуватися талої або дощовою водою.

Скручування листя у груші

Нерідко дачники стикаються з такою проблемою, що листя груші чорніють і скручуються в трубочку. Причин недуги теж дуже багато, для точного розуміння треба добре пильнувати за рослиною. Розглянемо найпопулярніші з них.

нестача води

Очевидно, що доросла груша потребує систематичного поливу. Якщо їй не вистачає води, вона хворіє, а потім гине. Для захисту від посух фахівці радять застосовувати мульчування з травою, торфом або простий папером. Кращі варіант поливу культури – дощування. Після кожного внесення води слід здійснювати мульчування.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

недолік харчування

Якщо листя груші скручуються і жовтіють або темніють, можливо, їй не вистачає поживних елементів. З’ясувати, в чому саме потребує, можна без проблем:

 1. Якщо мало кальцію, листя стають чорними і закручуються по краях вгору. Для корекції стану культури слід внести золу – по 4 склянки на квадратний метр. Її підсипають в пристовбурні кола, після чого рясно поливають грушу.
 2. При нестачі бору листя саджанців скручується, сама рослина перестає розвиватися. Рекомендується внести комплексну підгодівлю.
 3. Від нестачі фосфору листя зменшуються і закручуються, можуть змінювати колір на темний. Для позбавлення від проблеми готують масу з 20 кг суперфосфату і 100 кг гною.

Хвороби грибкової природи

Хвороби груші, при яких листя скручуються, близькі до тих, що є актуальними і для яблунь. Це парша, плодова гниль, іржа і так далі. Грибкові ураження можуть проявлятися у вигляді маслянистих плям круглої форми, іноді вони бувають жовтими. Іноді виникає сіро-білий наліт. Листя закручується і припиняє рости. Варто пам’ятати, що грибок любить вологу погоду і густі посадки, а також непрореженние крони.

Лікування повинне проходити за такою схемою:

 1. Восени здійснюють обприскування з використанням мідного купоросу (2-3%).
 2. Навесні до розпускання бруньок роблять знезараження розчином сечовини 7% або аміачної селітри 10%.
 3. У період рожевого бутона можна використовувати такі препарати: Гамаір, Агат-25, Гаупсин, Мікосан. Періодично потрібно чергувати ці ліки, щоб не викликати звикання і стійкості у грибка.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Хвороби бактеріальної природи

Бактерії зазвичай проникають в рослину через дощову воду. Починає в’янути зав’язі, молоде листя груші чорніють і скручуються, плоди покриваються бурими плямами. Груша виглядає так, немов вона згоріла, а молоде рослина взагалі відразу гине. Якщо починається некроз або рак, з’являються пухирі, які згодом оголюють внутрішні частини дерева. При бактеріальному опіку гілки наче постраждали від вогню. Бактеріальний рак кореневої системи проявляється спочатку ураженням шийки і появою наростів на гілках і стовбурах. Надалі кора починає гнити.

Щоб побороти бактерії, слід дотримуватися таких рекомендацій:

 1. Садити на своїй ділянці тільки повністю здорові рослини хороших сортів. Купувати їх краще всього в спеціальних розплідниках.
 2. Важливо систематично дезінфікувати всі інструменти, використовувані в садовому господарстві.
 3. Для обробки підійде хлорокись міді і мідний купорос, бордоською рідиною. Ці кошти допомагають захистити грушу від недуг такого плану.

Є спеціальні препарати, націлені на боротьбу з бактеріями. Це Гаупсин, Фітоспорін і Гамаір.

Хвороби вірусної природи

Це самі підступні захворювання, які деякий час взагалі не мають ніяких симптомів. Дачник думає, що його груша здорова, але насправді вона страждає від вірусних уражень. Незабаром стан листя стає зовсім плачевним, а плоди псуються. Згодом пом’якшується деревина, через що гілки ламаються під вагою врожаю. Нічого зробити з рослиною можна, слід лише дотримуватися заходів профілактики: дезінфікувати інвентар і дотримуватися всіх правил догляду. Якщо груша сильно постраждала, її видаляють і спалюють.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

шкідники

Досить поширена причина закручування листя у груш – паразити. Спочатку пластина стає чорною, потім згортається і відпадає. Для боротьби використовують такі засоби:

 1. Настій чистотілу. Беруть 4-5 гілочок рослини на відро води. Все це подрібнюють і залишають на 5 днів. Для розчину треба використовувати 200 мілілітрів настою. Обробку проводять від 3 до 6 разів, витримуючи інтервал в тиждень.
 2. Кінмікс. Підійде для позбавлення від попелиці навесні. Для обробки беруть 2,5 мл засобу на літр води і розвести літрів води. Ефект тримається близько пари тижнів.
 3. Агравертін допомагає до початку цвітіння. Потрібно взяти 1,5 л води і влити туди 5 мл препарату. Маніпуляції слід проводити дуже акуратно, стежити, щоб не залишилося шкідників.
 4. Іскра. Один з найсильніших препаратів, націлених на боротьбу з попелицею та іншими паразитами. Для розчину беруть одну таблетку на відро води. Використовувати ліки можна і після зав’язування плодів.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Слід уважно вивчати інструкцію до препарату, а маніпуляції з обробки проводити при температурі не більше 16-25 градусів. При комплексному і систематичному підході можна без проблем позбутися від докучливих комах. До речі, всі процедури здійснюють за 40 днів до збирання врожаю.

Що робити для профілактики

Не секрет, що простіше не допустити хвороб, ніж їх лікувати. Щоб не допустити закручування листя яблунь і груш з тих чи інших причин, досить дотримуватися ряду рекомендацій:

 1. Постійно проводити санітарну обрізку крони, щоб її проріджувати.
 2. Правильно поливати і підгодовувати рослини, не переборщувати.
 3. Завжди видаляти з ділянки рослинні залишки і утилізувати їх шляхом спалювання.
 4. Покривати стовбур дерева вапном.

На початку весни рослини можна обробити бордоською рідиною: 8 л води + 100 г мідного купоросу + 100 г негашеного вапна. Правильно приготовлена суміш буде небесно-блакитний з темним синім осадом.

Чому на яблуні та груші скручуються листя

Варто пам’ятати, що даний розчин застосовують тільки в день приготування. Через добу він втратить свій ефект. Проводити процедури можна кілька разів, але не під час цвітіння.

Також слід проводити утеплення кореневої системи перед зимою, так як замерзання теж може стати причиною закручування. Восени дерева підгодовують коров’яком для посилення стійкості до холодів.

Причин скручування листя у яблунь і груш багато, але диференціювати їх досить просто. При своєчасному початку лікування є ймовірність врятувати дерево і отримати хороший урожай.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована