Корисні поради дачникам та городникам

Чому сохнуть гілки малини

Дачники нерідко стикаються з тим, що у їх малини сохнуть гілки. Причин такої проблеми може бути багато, так що виділити конкретну іноді складно. Розглянемо, через що з’являється така недуга.

Всихання гілок і ягід: грибки або побеговая галлица

Нерідко виникає така проблема, коду гілки малини сохнуть з ягодами. Такий процес називається синдромом відмирання. Від нього нерідко страждають молоді рослини, так як при їх зростанні пагони починають тріскатися. Такі умови ідеальні для діяльності різних паразитів і грибків, які й провокують всихання.

Якщо в недугу винні грибки, то відмирання відбувається рано навесні. Після зимівлі гілки ростуть значно повільніше і поступово всихають. Якщо малині не вистачає води, то все відбувається зі збільшеною швидкістю. Якщо нічого не робити, то є ймовірність втратити взагалі все стебла і зав’язі. Такий же ефект характерний для перегодовування грунту прискорювачами зростання.

Чому сохнуть гілки малини

Ще однією винуватицею хвороби є побеговая галлица. Вона проникає через тріщини всередину пагонів і стебел, там відкладає личинок, а вони пожирають кору, знищують перидерму. В результаті кущ дуже вразливий для будь-яких шкідливих впливів. Характерна ознака діяльності галлици – виразки, що не дозволяють поживним речовинам поширюватися по частинах рослини. Верхівка стебла гине.

Якщо сохнуть виключно ягоди, то рослина страждає від вірусу, що переноситься цикадами або попелиць. При вірусному хлорозе плоди мають проблеми з розвитком, не набирають достатньої маси. При жовтої мозаїки урожай або засихає, або розвивається однобічно. Курчавість характеризується поганим формуванням ягід, їх висиханням. Кущі відмирають за кілька років.

Висихання через погану погоду

Однією з причин, по яким сохнуть гілки малини (з ягодами або без), є погана погода. Чагарнику може не вистачати вологи. Спочатку жовтіють листя, а потім цей процес переходить на гілки і стебла.

Бувають і такі ситуації, що рослина навпаки страждає від надлишку вологи і чахне. Це характерно для особин, висаджених в низинах. Тоді проблема з’являється в результаті тривалих дощів. Крім того, сира погода сприяє діяльності грибків.

Чому сохнуть гілки малини

Для порятунку малини від всихання в таких ситуаціях допоможе мульчування. Крім того, при жаркій погоді варто систематично поливати посадки, так як дана культура дуже любить вологу. Але надто вже заливати не варто.

Помилки в догляді, що провокують висихання

Малина – досить примхлива рослина. Вона має поверхневі корені, тому кущ може висихати в ситуаціях, коли садівник занадто глибоко розпушити грунт або необережно видалив поросль. Під час вегетації такого роду травми не надто кидаються в очі, зазвичай пагони тільки злегка загальмовуються в розвитку, поки у них не відновиться коренева система. А ось в період плодоношення все стає помітнішою, і садівники починають задаватися питанням, чому сохнути гілки малини з ягодами.

Треба пам’ятати, що грунт під кущами краще не рихлити, а прикривати мульчею з листя, тирси або соломи. Поросль видаляється акуратно, без витягування кореневища. Для цього використовується секатор.

Деякі дачники через недосвідченість спалюють культуру неправильно підібраними підгодівлею – наприклад, надмірно концентрованим настоєм коров’яку.

Хвороби, що викликають всихання

Чому сохнуть плодоносні гілки малини, а також будь-які інші? Дуже часто відповідь криється в хворобах. Розглянемо найбільш поширені з них.

вертіциллезному в’янення

Захворювання характерно для таких умов, коли після холодної і сирої весни літо несподівано виявляється жарким і сухим. Якщо грунт погано пропускає повітря, то стан справ стає тільки гірше. Ці умови сприятливі для грибків, що потрапляють в корінь крізь невеликі пошкодження. Спочатку бліднуть листя, потім можуть страждати гілки і ягоди.

фітофтороз коренів

При цьому недугу кущ помітно відстає в розвитку. Молоде листя стає блідою, стара – буріє і опадає. Спочатку це більше нагадує нестача поживних речовин, але ситуація стає тільки гірше при спробах частіше поливати або підгодовувати кущ. Коріння відмирають, висихають гілки і квітки. Згодом помирає вся рослина. Обов’язково потрібно використовувати препарати від фітофтори.

Чому сохнуть гілки малини

пурпурова плямистість

Пурпурова плямистість локалізується на однорічних пагонах. У междоузлиях виникають плями характерного кольору, які з часом збільшуються і захоплюють гілки. Через рік там формуються тріщини. Травмовані нирки не можуть прокинутися, а пагони всихають до моменту визрівання врожаю.

кореневої рак

Якщо проблема з’явилася у старих кущів малини, довго ростуть на одному і тому ж місці, є привід задуматися про кореневий рак. Грунт набуває лужні властивості, а це дуже люблять інфекції. Вчасно помітити появу раку не вийде, тільки якщо почати пересаджувати рослину. Коренева система покривається м’якими наростами, які повільно тверднуть і не дозволяють культурі отримувати поживні речовини.

За підсумком висихають гілки, листя і ягоди. Щось робити на такій стадії не має сенсу. Доведеться витягти кущі і утилізувати їх шляхом спалювання. Грунт перекопується і подкисляется, після чого туди садять або рапс, або вона залишається порожньою, щоб трохи відпочила.

Чому сохнуть гілки малини

хлороз

Вірус проникає крізь злами в корі, перекидаючись на листя. Переносять його такі паразити, як нематоди і кліщі. Симптоми проявляються навесні або влітку. Позбутися від хлорозу неможливо, доцільно проводити профілактику: до розпускання бруньок використовувати 3% розчин «Нірафена», перед цвітінням «Мітілмеркаптофосом». Для поливу використовувати тільки відстояну воду. Крім того, треба стежити, щоб земля не ставала кислої.

Остерігатися недуги варто, якщо літо задалося холодним, а малині не вистачає марганцю, заліза або бору. У червні кущ буде міняти колір, пагони істончатся і можуть висохнути, листя пожовтіє. Висохлу особина утилізують шляхом спалювання, причому якомога далі від ділянки. Саджанці можна садити на те саме місце, де було хворе рослина.

курчавість

Ще одна причина, чому сохнуть гілки малини, це курчавость. Кущ відмирає повністю, разом з урожаєм. На процес йде кілька років. Характерні риси – зменшення довжини пагонів і скрученность листя. Причини недуги складаються в нестачі догляду, діяльності попелиці, обробці брудними садовими інструментами або слабкому імунітеті. Для профілактики рекомендується регулярно проводити обробки інсектицидами, близько грядок садити пахучі культури і прибирати мурашники.

Чому сохнуть гілки малини

іржа

Хвороба здатна знизити показники врожайності на 30%. У літній період гілки висихають і ламаються, причому разом з ягодами. Листя при цьому теж висихає і загортається. Для профілактики іржі слід своєчасно прибирати будь-які рослинні залишки, систематично проводити обрізку і використовувати фунгіциди. При проявах інфекції скористатися відваром полину або польового хвоща.

Шкідники, що викликають всихання

Що робити, якщо сохнуть гілки малини з ягодами через шкідників? Зазвичай вони атакують квітки і листя, але нерідко зачіпають і інші частини куща. Тому слід відповідально поставитися до захисту культури.

павутинний кліщ

Він розташовується на нижній стороні листя і висмоктує з рослини соки. Павутина провокує висихання спочатку листя, а при серйозних ураженнях страждають і гілки. Кліщ проявляє себе невеликими світлими плямами, а потім з’являється наліт білого кольору. При перших проявах слід використовувати колоїдну сірку або «Карбофос».

Чому сохнуть гілки малини

Малини жук

Жіноча особина цієї комахи відкладає до півсотні яєць за сезон. Уже в червні потомство починає поїдати кущ. Щоб не допустити появи жука, слід восени перекопувати город, а влітку використовувати такий засіб, як «Гуапсін».

попелиця

Коли нирки дозрівають, народжується перше покоління личинок попелиці. Коли вона занадто сильно вражає малину, страждають її гілки і листя. Характерний прояв – цукристий наліт на листках. Позбутися від паразита допомагають народні засоби. Але вони недостатньо ефективні. Фахівці рекомендують вдаватися до потужної хімії – наприклад, «Кілзару».

Чому сохнуть гілки малини

Як доглядати за малиною, щоб гілки НЕ сохли

В першу чергу слід правильно посадити молоді рослини, щоб знизити ризик виникнення хвороб або шкідників. Є кілька простих правил:

  1. Саджанці розміщують подалі від старих рослин. Вони можуть бути вже заражені личинками і грибками.
  2. Коріння ретельно промивають під водою, щоб змити з них всю землю. Неподалік слід викопати маленьку ямку, в яку буде стікати вода і залишився грунт.
  3. Після посадки рекомендується цілком зрізати стебла малини, навіть якщо посадочні маніпуляції відбуваються навесні.
  4. По можливості прикрити малинник нетканим матеріалом, щоб не було зараження вірусними інфекціями.

Якщо кущі дуже густі, то гілки не дають сонячних променів як слід їх висвітлити. Це збільшує вологість, рослина починає слабшати. З цієї причини варто систематично проводити обрізку і формування крони.

Старі і хворі гілки і пагони, що знаходяться біля землі, видаляються. Молоді і міцні скорочують до довжини живих нирок. Зайві кореневі відростки або поросль теж слід прибирати.

Що стосується поливу, то досвідчені дачники радять вдаватися до крапельної його різновиди. Струмінь води повинна бути спрямована виключно на корені. При цьому в червні маніпуляції здійснюють частіше, щоб малина не висихала.

Чому сохнуть гілки малини

Основним способом захисту від всихання вважається мульчування. Цей шар захищає коріння і дозволяє рослині набратися сил. Мульчу видаляють, коли зав’язуються перші бруньки. Це дуже важлива умова підготовки рослини до зими.

Якщо будуть помічені пошкоджені стебла, їх треба якомога швидше видалити. Зрізати доведеться абсолютно всі ділянки, покриті темними плямами або наростами. Бажано взагалі позбутися від травмованого втечі цілком.

Щоб зміцнити рослина і допомогти йому підрости, рекомендується робити обприскування в період бурхливого зростання – на початку і середині літа. Обробляють нижню частину рослини, на 30 сантиметрів вгору від рівня грунту. Підходять такі препарати, як «Актеллік», «Фуфанон», «Топаз». При плодоносінні використовуються ті ж препарати: як до цвітіння, так і після збирання врожаю.

Крім усього сказаного, необхідно підготувати кущ до холодів:

  1. Перекопати землю і промульчіровать її соломою або тирсою.
  2. Прибрати все рослинні залишки.
  3. Зірвати листя, що залишилася на гілках.
  4. Зв’язати і пригнути гілки.

При дотриманні всіх перерахованих рекомендацій гілки малини НЕ будуть сохнути. А якщо така проблема все ж виникне, треба якомога швидше на неї реагувати, щоб не допустити втрату рослини.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована