Корисні поради дачникам та городникам

Полив овочів: коли, як і скільки поливати

Полив овочів в спеку справа не проста — треба знати, коли, скільки і яким чином полити рослини, щоб не просто підтримати зростання і розвиток, а отримати якомога більше врожаю. Саме регулярний, правильний і своєчасний полив відіграє вирішальну роль у битві за врожай, особливо якщо тривалий час стоїть суха погода.

Правила поливу овочів

Поливати город треба правильно, дотримуючись всіх побажань рослин, зростаючих на вашій ділянці. Мало просто побризкати овочі водою в будь-який зручний для вас час. Треба поливати так, щоб активна зона, де розташована більшість коренів рослин, була зволожена, тільки тоді рослини зможуть скористатися пролитою вологою.

Активна зона в грунті знаходиться на глибині 20-30 см, рахуючи від поверхні. Практично всі городні рослини живляться вологою з цієї зони. Плодові дерева і чагарники беруть воду глибше, але ж мова про овочі: томати, перці, баклажани, огірки, капусту та ін.

Досвідчені городники знають, що часті поливи малою кількістю води у спеку, та й просто в суху погоду, не приносять користі, а часто навіть шкодять рослинам. Харчуючись з поверхні грунту овочеві культури формують безліч бічних корінців, які розташовані біля поверхні грунту, а центральний корінь перестає рости вглиб, намагаючись добути більше води і мінеральних речовин.

Тому, поливаючи овочі в спеку треба не просто побризкати грунт з лійки, а рясно полити, щоб промочити грунт на глибину кореневмісного шару — на 20-30 см. Щоб вода просочила такий обсяг грунту треба вилити не менше 30 літрів води на кожен квадратний метр грядки, з урахуванням типу грунту. Суглинки добре вбирають й утримують воду, а піщані ґрунти вимагають частих рясних поливів.

Слід пам’ятати, що вода не просто живить рослини, доставляючи до листків, квіток і плодів, мінеральні сполуки з ґрунту, але і служить для охолодження рослин у спекотні дні. Випаровуючись з поверхні листя, вода захищає рослини від перегріву, коли сонце палить нещадно, адже рослини не можуть відійти і перечекати спеку в тіні.

Недолік вологи в грунті помітний відразу:

 • Рослини сповільнюють ріст і розвиток;
 • Знижується врожайність (особливо у огірків і томатів);
 • Рослини погано цвітуть або квітки обпадають;
 • Зав’язі опадають.

Надлишковий полив також шкідливий для рослин:

 • Коріння отримують недостатньо кисню і можуть загнити;
 • Погіршується зростання через зниження концентрації мінеральних речовин у ґрунті (поживні речовини вимиваються водою);
 • Розвиваються грибкові захворювання (грибки полюбляють надлишок вологи і користуються цим).

Які овочі люблять воду

Досвідчені городники ділять овочеві культури на 4 великі групи. Прийнято вважати, що рослини I групи дуже люблять воду, а рослини IV групи посухостійкі, тому можуть терпіти тимчасову нестачу води від дощу до дощу.

До I групи рослин, які дуже люблять воду, можна віднести: капусту, редис, огірки, кабачки, баклажани, перець, зеленні культури. Рослини цієї групи мають поверхневу кореневу систему і великі листи. Наприклад, виростити без поливу огірки неможливо — коріння огірків швидко гинуть без вологи, а великі листки випаровують вологу у великих кількостях.

Розсаду капусти щодня поливають поки рослини не приживуться у відкритому грунті, а потім продовжують поливати раз на 3-4 дні (якщо стоїть суха погода), витрачаючи не менше 10 літрів води на одну капусту.

У II групу входять цибуля і часник – дуже вимогливі до вологи рослини, що мають поверхневу кореневу систему і великі листя. Цибуля і часник особливо потребують води перші 3 тижні після посадки, під час відростання пера і в момент формування цибулин. Перед прибиранням цибулю і часник рясно поливати не слід — надлишок води затримує дозрівання і погіршує лежкість.

Полив овочів: коли, як і скільки поливатиКартопля може добувати воду самостійно, але і від поливу не відмовиться

До III групи відносять овочеві культури, помірно вимогливі до вологи: томати (помідори), морква, буряк, петрушка, селера, картопля та ін. Рослини третьої групи формують розвинену кореневу систему і великі листя, тому можуть добувати вологу з глибоких шарів ґрунту.

Не варто економити на поливі моркви і селери в момент формування коренеплодів. При нестачі вологи за місяць півтора до збирання врожаю, коренеплоди дерев’яніють, грубіють, тріскаються, деформуються і гірше зберігаються взимку.

У IV групу входять кавун, диня, гарбуз, кукурудза — посухостійкі овочеві культури, здатні витягати воду з глибоких шарів ґрунту, а найголовніше витрачати її економно, з розумом, так сказати.

Перш ніж, раз і назавжди, віднести рослини до певної групи слід зробити поправку на характеристику грунту на вашій ділянці. Пам’ятайте, що на супіщаних і піщаних грунтах треба частіше поливати, а на суглинках — рідше.

Як правильно поливати

Щоб поливати овочеві рослини правильно не треба «кінчати інститутів», досить запам’ятати і застосовувати на практиці кілька принципів:

 • Поливати теплою, м’якою водою;
 • Уникати поливу водопровідною водою або водою з артезіанської свердловини;
 • Поливати рано вранці або пізно ввечері, після заходу сонця;
 • Поливати рослини так, як їм краще (під корінь або листя) та ін.

Поливати овочі, особливо огірки, треба тільки теплою водою. Ще краще, якщо вода буде м’яка, дощова або з природних водойм (озеро, річка, ставок, струмок), де ростуть водяні рослини. Водні рослини розкладають вуглекислий газ і виділяють кисень, який поглинає вода. Таким чином, природна вода насичена киснем більше водопровідної.

Воду із свердловини, криниці та водопроводу використовувати для поливу безпосередньо не можна — треба щоб вода постояла у відкритій ємності деякий час, щоб нагрітися і насититися киснем. З водопровідної води за кілька днів вийде весь хлор, а інші шкідливі домішки випадуть в осад.

У спеку поливати треба рано вранці або пізно ввечері — не пізніше 10:00 ранку і не раніше 18:00 вечора. При поливі вранці в жарку погоду намагайтеся не мочити листя, поливаючи під корінь — краплі води на сонці перетворюються в лінзи фокусують сонячні промені і обпалюють листя. Вдень у жаркі дні поливати не можна ні в якому разі.

Найкраще поливати ввечері, коли спека пішла і настала вечірня прохолода. Так, вам будуть дошкуляти комарі та інші кровоссальні комахи, але за ніч вода вбереться в грунт і наситить рослини вологою, а вранці треба розпушити і замульчувати грядки, политі ввечері, щоб затримають вологу як можна довше і не допустити появи тріщин на ґрунті.

Полив овочів: коли, як і скільки поливатиПоливаючи овочі не варто забувати про квіти

Частіше треба поливати капусту, редис, салат і звичайно огірки. В саду від посухи більше інших страждають яблуня, смородина чорна, обліпиха. Серед квітів від посухи страждають флокс, примула, дельфініум, купальниця.

Як поливати огірки: під корінь або поверх листя

Збираючись поливати огірки слід згадати, що огірки прийшли в наші краї з вологих тропіків, тому для огірків мало вологого грунту, їм потрібна висока вологість повітря. Особливо огірки вимогливі до поливу в період формування перших зав’язей, при масовому плодоношенні і після збору врожаю.

Як тільки огірки починають цвісти і плодоносити їх треба поливати теплою, м’якою водою щодня або раз 2 дні (залежить від погоди) витрачаючи по 10-20 літрів на 1 м2 огіркової грядки. Воду треба лити обережно, щоб не мочити листя і стебло огірків. Земля біля основи стебла повинна бути сухою, щоб корінь не загнив — тому в теплиці не варто підгортати огірки.

У спеку можна зробити освіжаючий душ з лійки м’якою водою по листю, щоб підвищити вологість повітря. Душ збиває денну спеку і підвищує вологість повітря.

Огірки в теплиці рекомендується поливати вранці, щоб вдень вологість повітря була як можна вище. Краще якщо в теплиці буде стояти бочка з теплою водою — з неї можна черпати воду для поливу, так і вологість повітря буде вища, завдяки випаровуванню вологи з поверхні води.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована