Корисні поради дачникам та городникам

Види відмосток навколо будинку: різні стилі, функції і технології

Конструкція вимощення проста на перший погляд. При зведенні важливо правильно визначити структуру, глибину занурення, матеріал. Різні види відмосток навколо будинку вирізняються своєю функціональністю, зовнішнім і внутрішнім виглядом. Вибір конкретного типу дозволяє продовжити термін експлуатації будинку — тому в проекті детально описується технологія.

Загальні відомості

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Будівництво включає в себе комплекс завдань різного масштабу і складності. Всі конструктивні рішення несуть величезну цінність з практичної точки зору. Зведення додаткових елементів покликане підвищити рівень захисту будівель і сформувати загальний естетичний ансамбль.

Існуючі види відмосток навколо будинку здатні створити надійний захисний шар для збереження фундаменту. Практичні випробування і спостереження показали, що в результаті такого рішення підставу будинку може прослужити кілька разів довше.

Розмір вимощення навколо будинку визначається декількома параметрами:

 • індивідуальні особливості будови (габарити фундаменту, характеристики ґрунтів);
 • загальний дизайн будинку та прилеглої ділянки;
 • функціональне призначення.

Останній показник також визначає з чого роблять вимощення навколо будинку. Кожен вид будівельних матеріалів володіє унікальними характеристиками і при його використанні важливо враховувати властивості при контакті з вологою, пилом, хімічними реагентами. Отмостка є складовою частиною фундаменту і розробляється паралельно з ним для комплексної збереження будівлі.

Призначення вимощення і види

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Технологія будівництва дозволяє вибрати тип конструкції, так і підібрати з чого зробити вимощення навколо будинку для досягнення максимальної ефективності. Визначальним чинником на цьому етапі є призначення конструктивного елемента. Склалося таке поділ на категорії в залежності від виконуваних завдань:

 • захисна (запобігання негативного впливу зовнішніх факторів на міцність підстави);
 • запобіжна (спрямована на контроль руху газів в ґрунті);
 • теплоізоляційна (що надає вплив на регулювання температури, зокрема для боротьби з ефектами пученія при промерзанні ґрунту);
 • декоративна (формування естетичного вигляду всієї ділянки);
 • пішохідна (служить зручним варіантом доріжки).

Різне призначення передбачає різні способи зведення і організації. Універсальні вимощення існують, але в процесі експлуатації вони не так ефективні, як профільні.

Поділ в залежності від застосовуваних матеріалів

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Будівництво вимощення можливо за кількома технологіями та із застосуванням різної сировини. Це є ще однією підставою для формування різновидів:

 1. Асфальтна і кам’яна (часто комбінується).
 2. Класична.
 3. Монолітна.

Для кожної категорії характерні особливі розмірні характеристики, які визначаються особливостями зведення і створюваними властивостями.

Класична відмостка

Класичний варіант передбачає ширину близько 80 см і облаштовується по всьому периметру будівлі. Стандартний нахил такої конструкції становить 10 градусів — для відводу вологи. Ширина коригується в залежності від ґрунту, величини нависання даху.

Основою для цього виду служить глина, яка засипається у вологому стані у заздалегідь підготовлене заглиблення. Після засихання і затвердіння вона забезпечує щільну основу, що гарантує захист від вологи. В якості кордонів для вимощення використовують невеликі бордюри.

Кам’яна відмостка

Створення кам’яної вимощення потребує великої кількості каменів. Причому форма і розміри каменів повинні відповідати певний критеріям, щоб отриманий результат був достатньо ефективним і надійним. Траншея поглиблюється приблизно на 30 см, після чого закладається гравієм і глиною, трамбується і ущільнюється. Щоб створити додатковий захист від ґрунтових вод вологи з атмосфери необхідно зробити шар з ізолюючого матеріалу (наприклад, руберойду). Так отриманий елемент прослужить довше і не буде мати проблем з цілісністю структури. Верхню частину цього виду займає декоративний шар, який може бути виконаний у будь-якому форматі в залежності від уподобань власника.

Монолітна відмостка

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Експерти в проектуванні і будівництві визнають, що монолітний вигляд конструкції є доцільним як з технічної, так і з практичної точки зору. Але для якісного виконання робіт необхідно володіти досвідом створення конструктивних елементів з бетонної суміші. Попередня підготовка полягає в риття траншеї, заповненні дна піском, трамбуванні. Підбір марки бетону визначається вимогами до морозостійкості і міцності. Перед заливанням розчину обов’язково необхідно виконати армування за допомогою прутів невеликого перерізу, рівномірно розподілених по «тілу» майбутньої вимощення.

Монолітна структура вимагає наявності температурного шва — спеціальний шар, який буде виконувати роль динамічного буфера при природних рухах шарів, що спостерігаються при зміні температури. Якщо цього не зробити, то структура бетону почне повільно руйнуватися. В якості оптимального рішення при створенні температурного шва в відмосткі використовується підготовлена і оброблена смолою дошка. Вона повинна бути стійка до постійного контакту з навколишнім середовищем, для чого проходить обробку особливими засобами.

Товщина відмостки визначається розмірами будинку, параметрами ґрунтів. Масивний шар робити не варто, бо це вимагає багато часу і витрат. Дуже тонкий шар може швидко зруйнуватися, що також неприпустимо. Також важливо знати, яка висота вимощення планується — це що виступає над поверхнею землі її частина. Знову таки, ці параметри визначаються строго індивідуально і універсальних порад тут бути не може.

Конструкції вимощення

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Застосування цього проектного рішення гарантує збереження підстави будинку і створить зручний і естетичний елемент у загальному вигляді будинку. Створювані периметри можуть мати різну ступінь жорсткості, що дозволяє виділити 3 категорії:

 1. Жорсткі конструкції. Виконуються у вигляді монолітного шару бетону.
 2. Напівжорсткі, які створюють за допомогою тротуарної плитки у вигляді покриття.
 3. М’які, в основі яких суміш матеріалів з більшою частиною щебеню.

Тротуарна плитка забезпечує цінне перевагу в порівнянні з іншими концепціями — вимощення може легко ремонтуватися у разі пошкодження складових сегментів. Досить просто витягти зруйновану плитку і поставити нову. Декоративні рішення в тротуарі дають можливість експериментувати з дизайном і створювати цікаві рішення. Укладання матеріалу вимагає точності і акуратності, але формує презентабельний вигляд.

Типи подушки вимощення

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Ще один критерій відмінності видів вимощення полягає в типі створюваної подушки. Основа може бути просто пісочним, про що згадувалося вище. Альтернативними варіантами є такі:

Бетонна основа. Цей матеріал абсолютно не пропускає бетон і дозволяє створити надійну гідроізоляцію.

Утеплений базис. Вигідне рішення при наявності в будинку підвалу або цокольного поверху. Особливо важливо зробити таку подушку в тому випадку, якщо будинок знаходиться на території з ґрунтами підвищеної вологості.

Періодично з’являються нові варіанти конструкції, які використовують нові матеріали і їх суміші. Експериментальні технології дозволяють отримувати вигідні результати, а особливості їх будівництва і експлуатації поки до кінця не вивчені і чи готові ви ризикнути — це особисте рішення.

Найдешевша відмостка навколо будинку вимощення мінімальної ширини і товщини, виконана з бетону. У довгостроковій перспективі ця конструкція забезпечує максимальну користь і вигоду.

Виды отмосток вокруг дома: разные стили, функции и технологии

Перед тим, як зробити вимощення навколо будинку, обов’язково визначте її вид і точні геометричні параметри. Багато власників приватних будинків допускають одну і ту ж помилку, починаючи будівельні роботи без проекту. Чомусь вважається, що це елементарна робота, що не вимагає підготовки. В результаті технічно шар не ефективний, ширина вимощення навколо будинку не витримується і гроші виявляються марними.

Приділіть належну увагу будівництву і ви отримаєте корисний інструмент для захисту свого будинку від деформацій і руйнування з плином часу.

Отмостка навколо будинку — відео

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована