Корисні поради дачникам та городникам

Виноград Монарх – опис, відгуки, особливості вирощування

Виноград Монарх, опис сорту, фото і відгуки садівників з досвідом пояснюють його популярність, – досить примхливий до умов вирощування. Щоб домогтися гарного врожаю, слід знати основні характеристики, врожайність, переваги і недоліки, яким має бути навантаження на кущ, чим відрізняються різновиди сорту – чорний, технічний, винний.

Виноград Монарх – опис, відгуки, особливості вирощування

Виноград Монарх – опис сорту, фото, відгуки, особливості

Виноград Монарх відрізняється ранньо-середнім дозріванням, високими показниками врожайності.

Серед інших основних характеристик сорту можна виділити:

  • Кущі Монарх сильні, добре розростаються, молоді пагони мають світле забарвлення, листя традиційної форми – п’ятилопатеві;
  • Кисті винограду мають форму конуса або циліндра, за вагою досягають 0,6 кг, в деяких випадках можуть важити 1 кг;
  • Ягоди Монарха великі, мають овальну правильну форму, забарвлення може варіюватися від насиченого жовтого до зеленуватого. Під прямими сонячними променями шкірка може обзавестися червоним рум’янцем. У довжину ягідка досягає 3,6 см, а діаметрі-2,6 см, середня вага одного плоду-15-20 г;
  • М’якоть соковита, не пухка, шкірка щільна, але еластична, кожна ягода має по 1-2 кісточки всередині;
  • Смак винограду сорту Монарх приємний, не різкий, має легкий присмак мускату.Виноград Монарх, врожайність якого цінується садівниками, при правильному догляді дає близько 7 кг плодів з однієї дорослої рослини. Звичайно, це менше, ніж приносить виноград Аркадія (середній показник – 20 кг), але неперевершений смак і аромат компенсують цю різницю, – в 100 мл ягоди міститься 16-18 г цукру, а кислотність становить близько 4-5 г на 1 л.

 

Виноград Монарх

Для повного дозрівання ягід Монарха необхідно 120-130 діб.

Монарх: стійкість до хвороб і морозостійкість

Монарх досить морозостійкий і спокійно переносить зимові заморозки -23 °С…-25 °С, як і виноград Лідія. Однак ризикувати досвідчені садівники не рекомендують, – необхідно подбати про хороше укриття кущів на зиму.

Стійкість до хвороб у Монарха висока. Такі захворювання, як мілдью або сіра гниль не представляють для нього небезпеки. А для того, щоб не з’явився оідіум, слід вчасно проводити обробку куща. Своєчасна профілактика допоможе запобігти такі інфекції, як хлороз, філоксера та інші.

Щільна шкірка дає можливість перевозити виноград на тривалі відстані, не боячись пошкодження.

Плюси і мінуси вирощування сорту Монарх

Виноград Монарх має кілька важливих переваг, за що і цінується не лише садівниками, але і виноробами. Крім гарної морозостійкості, високих показників врожайності і стійкості до хвороб, серед плюсів можна назвати такі факти:

  • Квітки двостатева, отже, виноград самозапилюється, і немає необхідності продумувати систему запилення;
  • Ягоди не схильні до гнилі, не втрачають своїх смакових і зовнішніх ознак при перепадах температури, вологості повітря і грунту;
  • Не загрожує сорту зменшення ягід, навіть якщо умови навколишнього середовища будуть не ідеальні для винограду;
  • Вкорінення живців винограду в домашніх умовах і щеплення дає однаково хороший результат, – швидко приживається і стрімко набирає силу.
  • Недоліки сорту теж слід брати до уваги, але вони зовсім нечисленні. Найголовніший мінус сорту – можливе осипання зав’язей. Щоб уникнути цієї проблеми, слід почекати з проріджуванням чагарників до тих пір, поки на суцвіттях не утворюються ягідки.

Стійкість до захворювань

Незважаючи на стійкість до характерних для винограду захворювань, Монарх не завжди може протистояти борошнистій росі, яка вражає не тільки лозу, але і самі кісточки ягід, – впоратися з нею допоможе своєчасне обприскування спеціальними засобами на основі фунгіцидів, наприклад, Фундазолом або бордоською рідиною.

Грамотна посадка і подальший догляд за молодим виноградом

Виноград Монарх вимагає грамотно підготовленого грунту, – сорт вимагає родючого грунту, наприклад, чорнозему.

Важливо не розміщувати майбутній виноградник до ґрунтових вод ближче, ніж на 1,5 метра, не підходить для здорового росту лози і багатого плодоношення важкий глинистий грунт, ділянки з підвищеною вологістю ґрунту. Піщаний грунт також має свої особливості, – саджаючи виноград на піщанику, слід дбати про його регулярний полив, так як пісок не затримує природну вологу.

Монарх: обрізка, підгодівля, мульчування

Обрізка винограду Монарх проводиться в той період, коли рослина знаходиться в стані спокою. При цьому не слід шкодувати гілки, – їх велика кількість негативно відіб’ється на врожайності. Обрізаючи виноград Монарх, навантаження на кущ повинно становити не більше 25-35 вічок.
Мульчування також необхідно кущам Монарха, оскільки дозволяє зберігати в грунті необхідну кількість вологи, – в якості мульчі оптимально використовувати перепрілий компост.

Підживлення винограду Монарх також необхідне, – перевагу слід віддати добривам на основі калію і фосфору, робити це слід раз в сезон.

Незважаючи на високі показники морозостійкості, слід подбати про утеплення куща на зимовий період, – для цього на обрізаний кущ укладається солома, сіно і щільний покривний матеріал, а в регіонах з теплими зимами буде досить моху або тирси.

В їжу виноград Монарх можна вживати як в свіжому, так і в консервованому вигляді, – це прекрасна основа для компотів, соків, вин. По поєднанню своїх зовнішніх параметрів, смакових якостей і важливих характеристик сорту, виноград повністю виправдовує свою назву – Монарх.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована