Корисні поради дачникам та городникам

Вирощуємо капусту калі

Відносно новою і досить цікавою капустою, попит на яку з кожним роком зростає, є капуста калі. Ця капуста має й інші назви – кучерява капуста, капуста Ґрюнколь, капуста Брунколь, капуста Браунколь — Brassica oleracea var. sabellica. калі є різновидом всім добре відомої капусти городньої і належить сімейства Хрестоцвітних.

Кучерява Капуста калі вважається листовою, тому що типовий качан вона не формує. Листя капусти схожі на листя салату, тільки більш хвилясті і можуть бути пофарбовані в сизий, червоний, зелений і навіть фіолетовий кольори. Ботаніки нерідко порівнюють капусту калі з дикою капустою, але точно не встановлено її справжнє походження, хоча є досить достовірні відомості про те, що капуста калі вже в середні віки була досить широко поширена.

По-справжньому масове поширення капусти калі почалося лише в 19 столітті, приблизно в цей період капуста потрапила в нашу країну, але широкого поширення не отримала, і лише через століття нею стали цікавитися і у нас. Проте, справжніх промислових плантацій до цього часу у нас немає, чого не можна сказати про такі країни, як Голландія, Японія і Туреччина, де цю капусту активно вживають в їжу.

Сьогодні ми постараємося докладно розповісти про агротехніку даної капусти, поговоримо про її корисні властивості і перерахуємо кілька поширених сортів.

Вирощуємо капусту калі

Способи вирощування капусти калі

Варіанти виростити капусту калі два – посівом насіння прямо в грунт і через розсаду.

1. Вирощування капусти калі у відкритому грунті

Перший спосіб використовують досить часто, тому що капуста калі дуже погано переносить пересадку. Висівають насіння зазвичай на початку травня, заглиблюючи його у грунт на 1-2 сантиметри.

2. Вирощування через розсаду капусти калі.

У більш прохолодних регіонах капусту калі краще вирощувати через розсаду, а щоб не пересаджувати її і не пікірувати, висівати насіння бажано відразу в торфоперегнійні стаканчики. Враховуючи досить повільний розвиток капусти калі на початковому етапі, насіння в стаканчики потрібно сіяти приблизно за 45-50 днів до посадки в грунт, і з огляду на оптимальний час для посадки на грядки – початок-середина травня – насіння треба сіяти на розсаду в кінці березня–початку квітня.

Якщо ви впевнені в якості насіння калі, то висівати їх можна по одному в кожен стаканчик, якщо ж сумніваєтеся в їх схожості, то краще посіяти по дві чи навіть по три насінини, а потім видалити слабкі сходи або спробувати їх пересадити в інші стаканчики, якщо сходи розвинуться однаково.

Для підвищення схожості насіння і дружності проростання, перед висівом у грунт їх слід (приблизно на чверть години) помістити у воду, нагріту до 40 градусів, потім занурити на десять хвилин у холодну воду. Після цього насіння капусти калі необхідно помістити у вологий шматок марлі і залишити так на кілька днів, підтримуючи тканину у вологому стані. Протягом цього періоду насіння можуть проклюнуться і їх тоді припустимо висівати в грунт.

До речі, про землю: оптимальна для посіву насіння суміш городньої землі, річкового піску і перегною. При цьому на одну частину перегною і городньої землі потрібно п’ять частин річкового піску. Якщо є сумніви в безпеці грунту, то приготований і ретельно перемішаний субстрат можна обробити окропом або прожарити в духовці при температурі 70-80 градусів, протягом півгодини.

Посів насіння капусти калі в грунт здійснюють заздалегідь зроблені і зволожені лунки глибиною близько півтора сантиметрів з відстанню між ними 2-3 см при посіві в торфоперегнійні горщики, і 4-5 см при посіві в ящики. Після поміщення насіння в лунки їх необхідно присипати свіжим грунтом і злегка ущільнити. Далі необхідно вкрити ємності з насінням харчовою плівкою (якщо це стаканчики, то їх можна скласти в ящик з високими бортами), і підтримуючи вологість грунту на оптимальному рівні (не перезволожувати і не пересушувати), стежити за появою сходів на поверхні грунту. Як тільки вони з’являться, плівку потрібно зняти.

Як тільки сходи капусти з’являться, ящик або стаканчики потрібно виставити на південне підвіконня і підтримувати в приміщенні температуру на рівні 22-23 градусів тепла. Розсаді потрібен восьмигодинний світловий день, помірна вологість ґрунту, свіже повітря (але без протягу!) і періодичне розпушування поверхні грунту, щоб перешкодити утворенню ґрунтової кірки.

Вирощуємо капусту каліКоли проводити пікіровку розсади капусти калі

Пікіровку, як ми вказували вище, краще не проводити, а висівати насіння в торфоперегнійні пакети або прямо в грунт, однак якщо посів проводився в ящики або інші ємності, то пікіровку потрібно провести, коли розсада сформує пару справжніх листків, і робити це необхідно обов’язково з грудкою землі. Зазвичай для пікіровки використовують чайну ложку, нею піддягають капусту з грудкою землі, попередньо зволоживши грунт, і пересаджують в окремі ємності, в заздалегідь підготовлені для посадки поглиблення в грунті.

Коли проводити пересадку капусти калі на постійне місце

Пересаджування у відкритий грунт або теплицю повинно проводитися, коли розсада сформує дві пари справжніх листків і витягнеться на 9-11 сантиметрів, зазвичай це відбувається через 45-50 днів, про що ми говорили вище.

Висадку на постійне місце потрібно проводити на початку-середині травня (дивлячись по погоді) і поміщати в лунки, достатні для розміщення грудки землі з корінням або торфоперегнійного пакету в лунках, з відстанню між рослинами приблизно 35 см і між рядками – півметра. При посадці капусти калі в лунки бажано додати 50-100 г деревної золи і стільки ж перегною, ретельно перемішавши землю і зволоживши її. В грунт розсаду потрібно заглиблювати до перших справжніх листків, після чого землю слід ущільнити, обжати пальцями і полити (0,3-0,5 л під рослину).

Оптимальне місце для вирощування капусти калі

Місце обов’язково повинно бути добре освітленим, позбавленим тіні. На одному і тому ж місці цю капусту можна вирощувати три сезони поспіль, причому якщо в осінній час, коли ви зрізуєте стебло, залишити на ділянці 2-3 см від нього, зростаючим в грунті, то на наступний сезон, якщо залишена частина рослини перезимує, цілком можна отримати ранній урожай даної капусти.

Що до попередників, то кращими є всі пасльонові культури, гарбузові і, звичайно ж, бобові, а ось поганими попередниками є, природно, хрестоцвіті.

Вимоги капусти калі до грунту

Рослина дуже вимоглива до грунту, він обов’язково повинен володіти родючістю, не повинен бути глинистим або піщаним – на таких ґрунтах навіть нормального врожаю отримати не вдасться. Грунт повинен бути повітро – і водопроникним, тому що капуста калі не переносить застою води, особливо в зоні розміщення коренів, коли корені можуть просто згнити. Рівень pH грунту повинен знаходитися на позначці в 6-7 одиниць.

Грунт під посадку розсади капусти калі, як, втім, і під посів насіння, потрібно готувати в осінній час, для цього необхідно перекопати його на повний штик лопати, намагаючись видалити всі сміттєві рослини. У весняний час, як тільки земдя буде готова для роботи з нею, необхідно збагатити перегноєм і нітроамофоскою. Перегною потрібно приблизно кілограм на квадратний метр грунту, а нітроамофоски – столову ложку на ту ж площу (внесення під перекопування).

Вирощуємо капусту каліДогляд за капустою калі

Догляд нічим особливим не відрізняється, капусті необхідний полив, видалення бур’янів, розпушування ґрунту, підгортання, а також захист від шкідників, хвороб і підгодівлі. При досягненні капустою висоти 22-26 см рослини необхідно обгорнути, а при появі ослабленого листя видалити його, выщипнувши слабке. Добре відгукується ця капуста на мульчування поверхні грунту перегноєм, шаром в 1-1,5 см.

Як поливати капусту калі?

Капуста калі не витримує пересихання ґрунту, але і перезволоження грунту вона також боїться, тому поливати її краще частіше, але невеликою кількістю води, орієнтуючись на погоду і підтримуючи грунт в злегка вологому стані. Перед поливами бажано проводити прополки і розпушування грунту, а після поливу – мульчувати поверхню грунту перегноєм.

Як підгодовувати капусту калі?

Проводити підживлення можна кожні 20-25 днів. Перший раз капусту калі можна підгодувати в період активного росту листя, в цей період найкраще добриво – зброджені бур’яни. Для отримання якісного та безпечного добрива необхідно бочку заповнити на чверть бур’янами і залити водою. Оптимальне співвідношення води та рослинної маси 10 до 1 відповідно. Чудово, якщо у вас є курячий послід, його можна додати в склад, з розрахунку кілограм посліду на 100 літрів розчину. Добриво зазвичай «готується» від 10 до 20 днів (якщо стоїть спека, то швидше, якщо холодно – повільніше). Зазвичай зрозуміти, що добриво готове до використання можна по піні на поверхні, точніше за її відсутністю: як тільки нова піна перестане формуватися, добриво потрібно вдвічі розбавити водою і можна використовувати, поливаючи капусту строго під корінь з розрахунку 0,5 літра під рослину.

Вирощуємо капусту калі

Шкідники капусти калі та заходи боротьби

При дотриманні агротехніки і сівозміни капусту калі рідко вражають шкідники, однак у роки, коли погода сприяє активному розмноженню шкідників і їх дуже багато, капусту калі може вражати капустяна попелиця, різні довгоносики і совки, капустяна білянка і міль, капустяна муха, хрестоцвіті блішки, ріпаковий квіткоїд, пильщик і слимаки.

Боротися з шкідниками можна народними засобами, зазвичай вони добре допомагають. Так, наприклад, захиститися від шкідників і хвороб (в основному це гнилі та інші «капустяні» болячки) можна шляхом опудрювання рослин деревною золою або тютюновим пилом, допустиме і змішування тютюнової пилу і деревної золи разом і опудрювання капусти цією сумішшю. Плюси в цій суміші очевидні – це ефективність і безпека, проте є і мінуси – це нестійкість суміші до вологи: після дощу або поливу дощуванням, рослини доведеться опудрювати знову.

Трохи більш ефективною є обробка рослин капусти калі оцтом, для цього зазвичай використовують оцет 7%-ний, його потрібно змішати з водою і додати в склад 150 г курячого посліду на 10 л води, після чого необхідно настояти пару діб.

Допомагає впоратися з хворобами і шкідниками капусти калі цибулиння, воно має фітоцидні властивості і підвищує імунітет рослин. Зазвичай на 500 г цибулиння потрібно три літри окропу, ним заливають лушпиння і дають настоятися пару днів, після чого проціджують, додають «прилипач» у вигляді столової ложки будь-якого шампуню або половини шматка господарського мила і обробляють рослини раз на тиждень до повного зникнення ознак хвороб або шкідників.

Що стосується слимаків, то з ними можна боротися, видаляючи їх вручну в темний час доби або шляхом розкладання по поверхні грунту картону, листів шиферу, фанери і їм подібних матеріалів. Під цими «укриттями» скупчуються слимаки і їх можна згодом знищити.

Звичайно, крім народних засобів боротьби можна використовувати інсектициди (проти шкідників) і фунгіциди (проти грибкових хвороб) в суворій відповідності з інструкцією на упаковці і тільки ті, що дозволені до застосування в поточному сезоні. Доречно їх використовувати, коли ситуація серйозна і рослині загрожує повне знищення.

Коли збирати і як зберігати капусту калі

Зазвичай збір капусти починають через три місяці від появи сходів при посіві насіння в грунт (на грядку) або через два місяці після висадки розсади, при вирощуванні капусти калі через розсаду. Як тільки рослина досягне висоти 18-22 см можна приступати до зрізання листя. Листя потрібно зрізати поступово, в міру їх відростання, чекати відростання багатьох листів не варто, вони з часом стають дуже жорсткими і набувають гіркуватий присмак. Зрізати листя капусти калі бажано на висоті п’яти сантиметрів від поверхні грунту, це дозволить рослині сформувати нове листя.

Зібраний урожай капусти калі у вигляді листя краще вживати відразу, але можна і зберегти протягом 5-6 днів в морозилці. Гурмани відзначають, що пролежавші протягом цього періоду часу листки в морозилці стають на смак ще кращі.

Користь і шкода капусти калі

До речі, про смак: капуста калі не тільки смачна, але й корисна, до її складу входять мінеральні та білкові речовини, велика кількість вітамінів, клітковину, жирні кислоти і амінокислоти, включаючи незамінні. При цьому капуста є дієтичною, при її вживанні не можна набрати вагу.

Капусту калі необхідно споживати людям при дефіциті кальцію, у періоди, пов’язані з високими навантаженнями, при надмірній вазі і для зміцнення імунітету.

Не бажано вживати в їжу капусту калі людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, дисбактеріозі і з порушеннями роботи ендокринної системи.

Вирощуємо капусту калі

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована