Error: No CURL Found - Social Networks AutoPoster needs the CURL PHP extension. Please install it or contact your hosting company to install it.

Ріпа — особливості вирощування та сорти - Супер Дачник
Корисні поради дачникам та городникам

Ріпа — особливості вирощування та сорти

Ріпа (Brassica rapa) – однорічна або дворічна овочева культура, яка цілком належить до роду Капустяних, сімейства Хрестоцвітних. Прийнято вважати батьківщиною ріпи Малу Азію, а дата введення в культуру в багатьох джерелах вказана більше чотирьох тисяч років тому. Ріпа – дуже цінний з точки зору поживних речовин і вітамінів овоч. Вирощувати її не складно, але в процесі є свої особливості. Про способи вирощування ріпи на городі розповімо в цій статті.

Ріпа — особливості вирощування та сорти

Що за овоч ріпа?

Насправді – це даремно втрачений цінний овоч, який є, до всього іншого, ще й цінною лікарською рослиною. З ріпи можна робити будь-які харчові продукти, наприклад, запікати в духовці, варити, парити, фарширувати і додавати в різні салати.

Коренеплоди ріпи – це хороший антисептик, це ліки, що зупиняють різного роду запальні процеси в організмі людини, ріпа має навіть знеболюючу і ранозагоювальну дію. Варто з’їсти навіть невеликий шматочок ріпи перед спільною трапезою, як ви одразу відчуєте посилення апетиту, а з’їдене за сніданком, обідом або вечерею швидше перетравиться і краще засвоїться організмом.

Біологічний опис культури

Ріпа являє собою потовщений і м’ясистий коренеплід, який формується під землею, а над її поверхнею утворюється досить високе стебло. Зазвичай в перший рік після посіву або висадки розсади ріпи на ділянку утворюється саме коренеплід, а також розетка листових пластинок; на наступний сезон коренеплід випускає стрілку з квітками, які в кінцевому підсумку дають життєздатне насіння, і якщо це сорт, а не гібрид Ф1, то його можна висівати знову.

Сорти ріпи, про деякі з них ми поговоримо в кінці статті, діляться на дві великі групи – це сорти столового призначення та кормові.

Цікавий факт! Напевно, не всі знають, що найближчими родичами ріпи є такі відомі культури, як капуста білокачанна і кольрабі, а також брюссельська і червонокачанна, цвітна, брокколі і пекінська. Крім того, у рідню ріпи можна записати редиску і редьку.

Розсадний і безрозсадний спосіб вирощування ріпи

Як посадити ріпу на ділянці – виростивши спершу розсаду або посіявши насіння прямо в ґрунт? Давайте спочатку поговоримо про розсадний способі вирощування, оскільки він дозволяє отримати максимально ранній урожай ріпи.

Ріпа — особливості вирощування та сорти

Вирощування ріпи через розсаду

Підготовка насіння і сівба

Зазвичай насіння для розсади ріпи висівають в дерев’яні ящики або окремі стаканчики приблизно за 30-50 днів до посадки на постійне місце в ґрунт.

Для приготування такого розчину потрібно взяти п’ять грам звичайної солі і розвести в ста грамах води, підігрітої до кімнатної температури. Відповідно, якщо насіння у вас багато, то й обсяг води, потрібно збільшити пропорційно кількості солі.

Після занурення насіння ріпи в соляний розчин їх обов’язково потрібно ретельно перемішати, після залишити в спокої на півгодини, звичайно, за цей час все кондиційне насіння осяде, а погане спливе – його сміливо можна викидати.

Як тільки насіння ріпи отримаєте з соляного розчину, промийте його у проточній воді і просушіть на сухий серветці, далі бажано провести знезараження насіння. Для цього потрібно насіння скласти в будь-тканинний мішечок і занурити його у воду, нагріту до 50 градусів вище нуля хвилин на 15, а потім перекласти в холодну воду буквально на пару хвилин.

Ось і все, залишається покласти насіння ріпи на вологу тканину, дати йому набрякнути і можна висівати.

Вирощування розсади ріпи

Після появи сходів їм потрібно забезпечити відповідні умови для росту і розвитку. Наприклад, ідеальною для зростання ріпи температурою є +6…+12°С, тому цілком можливо їх розмітити на балконі або терасі.

Як тільки сім’ядолі сіянців ріпи розкриються, у кожній таблетці потрібно залишити по одному найбільш добре розвиненому росточку, інші можна акуратно зрізати ножицями біля самої основи.

Далі важливо стежити за вологістю ґрунту в торф’яних таблетках, не допускаючи її перезволоження, але і не дозволяючи пересихати, а через 4-5 днів після розкриття сім’ядоль рослини можна підгодувати нітроамофоскою, розчинивши у відрі води її столову ложку, і під кожну рослину внести по 10-15 г розчину.

Приблизно за півмісяця до висадки в ґрунт розсаду ріпи потрібно починати привчати до більш суворих умов. Для цього проводять загартовування, яке полягає в розміщенні розсади на відкритому просторі городу спочатку на годину, потім на половину світлового дня, потім на весь день. Так поступово, крок за кроком до кінця 15 дня можна залишити розсаду на цілу добу на відкритому повітрі.

Пікіровка ріпи

Ми не даремно завели розмову про торф’яні таблетки, враховуючи, що розсада ріпи пікіровку переносить дуже погано, торф’яні таблетки будуть якраз до речі, їх можна висадити в грунт разом з розсадою, не руйнуючи земляної грудки, тоді травми коренів будуть виключені і розсада швидко приживеться на новому місці.

Садити розсаду ріпи цілком можна вже в середині травня, залишаючи відстань між рослинами рівним 25-35 см.

Ріпа — особливості вирощування та сорти

Безрозсадний спосіб вирощування ріпи

Ми розповіли про те, як отримати і висадити розсаду, але можна посіяти насіння прямо в ґрунт, попередньо провівши відбір на їх кондиційність в соляному розчині і давши їм набрякнути на вологій тканині.

Ті, хто висівають ріпу відразу в ґрунт, часто стикаються з проблемою правильного вибору строків посадки ріпи, адже багато що залежить не тільки від кліматичних особливостей регіону, але і від особливостей конкретного сезону теж.

Важливо! Ріпа, яку ви посіяли в період з кінця червня до середини липня, може бути придатна і для їжі, і для зберігання протягом зими. Враховуючи це, городники «зі стажем», щоб отримати ранній урожай ріпи (днів на 20 раніше встановленого терміну), сіють насіння під зиму.

Відзначено, що насіння ріпи можуть почати проростати вже при температурі всього в пару градусів вище нуля, а максимально швидке проростання (буквально за пару днів) спостерігається, якщо температура буде більше 15 градусів вище нуля.

Куди сіяти або садити ріпу?

Ріпа – невибаглива рослина, але найкращих результатів можна досягти, якщо посіяти її на ґрунтах з нейтральним рівнем pH і при цьому досить легких і глинистих. Якщо на вашій ділянці земля кисла, то неодмінно треба провести вапнування. Так, при весняному посіві восени потрібно внести на квадратний метр по 300 г вапна під перекопування ґрунту.

Важливо! Виросла в кислому ґрунті ріпа не зберігається.

Природно, перед висадкою розсади ріпи або перед посівом насіння ділянку обов’язково потрібно добре підготувати, розкидати по поверхні по відру перегною на квадратний метр, по 250-300 г деревної золи і по столовій ложці сульфату калію і все добре перекопати на повний штик лопати, намагаючись при цьому видалити всі бур’яни, які містяться в ґрунті, особливо кореневища пирію.

Що стосується попередника, то ріпа буде добре рости на ділянці, де до цього росли будь-які бобові культури, томати, огірки або картопля. Напевно, самими гіршими попередниками для ріпи є: хрін, будь-яка капуста, редиска, редька і сама ріпа, тому що всі ці рослини, крім того, що витягають із ґрунту одні і ті ж поживні речовини, так ще й накопичують у ґрунті спільних шкідників і хвороби.

Посадку розсади ми описали, а насіння зазвичай висівають стрічковим способом, роблячи дворядкові стрічки, залишаючи між стрічками, так і між насінням по 25-30 см. Природно, і посадка розсади, і посів насіння ріпи повинні проводитися в пухкий і вологий ґрунт, а при посіві насіння, точніше вже після посіву, ґрунт потрібно злегка ущільнити – це можна зробити з допомогою тильного боку граблів.

Важливо! Не закладайте насіння ріпи дуже глибоко, пара сантиметрів – це межа, і не засинайте їх дуже сильно, шар яким ви засинаєте насіння ріпи, має бути такої ж товщини, що і глибина лунки.

Озима посадка ріпи

Раз вже ми побіжно згадали про підзимовий посіві ріпи, то не можна не розповісти про нього більш детально. Отже, проводять його зазвичай в жовтні, але якщо осінь стоїть тепла, то можна і на початку листопада. Насіння зазвичай дуже добре переносять зиму під сніговим покривом, а навесні дружно і швидко сходить.

Важливо! При посіві під зиму насіння ріпи можна закладати на три сантиметри і присипати таким же по товщині шаром вологого і поживного ґрунту.

Після випадання снігу обов’язково його накидайте на грядки з висіяним насінням, так можна повторити 2-3 рази.

Ріпа — особливості вирощування та сорти

Догляд за ріпою на грядках

Мульчування і розпушування

Після появи стійких сходів всю грядку можна посипати рівномірним шаром деревного попелу товщиною в 0,5 см, цим ви забезпечите культуру від нападок хрестоцвітної блішки. Якщо ви хочете висадити поруч з ріпою інші культури, то кращого варіанту, ніж бобові рослини не знайти.

Після мульчування грядки золою і висадки бобових культур цілком допустимо провести друге мульчування, тільки на цей раз краще використовувати солому або сіно. Така мульча дозволить заощадити ваш час – позбавить від частого розпушування ґрунту й усунення ґрунтової кірки, яку ріпа не любить.

Не варто думати, що однією лише мульчою можна вирішити проблему розпушування ґрунту і боротьби з бур’янами – і те й інше доведеться робити, тільки з меншою інтенсивністю.

Якщо сходи занадто часті, то можна провести проріджування і повторити його, якщо рослини все одно заважають одна одній, через 10-12 днів.

Полив ріпи

Напевно, багатьом відомо, що ріпа добре відгукується на поливи, тому не варто чекати дощу, поливаючи її рясно і регулярно. Якщо дощів немає хоча б тиждень, то поливи можна проводити і вранці, і ввечері, намагаючись підтримувати ґрунт в злегка вологому стані, але надмірно поливати ґрунт, перетворюючи землю в болото, не варто.

Досить проводити пару поливів на тиждень вранці і стільки ж увечері, виливаючи по відру дощової або відстояної води кімнатної температури на квадратний метр грядки.

Критичні періоди, коли волога вкрай необхідна, це період появи сходів, період формування справжніх листків, а також період максимального росту коренеплодів. Приблизно за тиждень до збирання ріпи поливи бажано звести до мінімуму, а якщо йдуть дощі, навіть нехай невеликі, то можна припинити поливи зовсім, бо коренеплоди почнуть тріскатися.

Підгодівля ріпи

Зазвичай ріпу за весь період росту підживлюють один або максимум два рази. Перший раз використовують нітроамофоску (через місяць після появи сходів), її можна розвести в кількості сірникової коробки на відро води та використовувати на квадратний метр ґрунту.

Другий раз підгодовують ріпу приблизно в середині літа, в цей період бажано використовувати калійні добрива, якщо коренеплоди розвиваються добре, то можна внести по 250-300 г деревної золи, рівномірно розсипавши її по кожному кв. метру ділянки (вона містить до 5% калію), якщо коренеплоди ростуть слабо, то слід розвести у відрі води 10 г сульфату калію і цей обсяг також витрачати на кожний кв. метр ділянки з ріпою.

Шкідники і хвороби ріпи

Розповідь про вирощування ріпи була би не повною, якби ми не торкнулися шкідників і хвороб цієї рослини. Як відомо, вони спільні з хрестоцвітими культурами, ось чому їх сусідство з ріпою небажано, і як її попередники ці рослини нікудишні.

Що стосується шкідників, то нерідко ріпу атакують хрестоцвіті блішки, клопи, капустяні мухи, капустяні молі, капустяна попелиця, совки, білани, довгоносики і прихованохоботник.

Хвороби, що вражають ріпу, – це фомоз, судинний бактеріоз, слизистий бактеріоз, а також сіра гниль і чорна ніжка.

Ріпа — особливості вирощування та сорти

Профілактика шкідників і хвороб

Як відомо, перш ніж застосовувати інсектициди, акарициди та фунгіциди, суворо дотримуючись інструкції на упаковці, потрібно постаратися взагалі не допустити появи шкідників чи хвороб. Для цього насіння треба обробляти, як було описано вище, проріджувати сходи, щоб уникнути їх загущення і застій дощової або поливної води, що призводить до спалахів гнилей, видаляти бур’яни – переносники і шкідників і хвороб, прибирати з ділянки всі рослинні залишки і перекопувати ділянку на повний штик лопати відразу після збирання врожаю ріпи, обертаючи пласт, але не розбиваючи його під зиму.

Хворі або уражені шкідниками рослини бажано відразу видалити з ділянки, а якщо їх багато, то доведеться застосовувати “Фундазол”, “Топсин” і їм подібні препарати.

Нерідко допомагають і народні заходи боротьби, наприклад, відвар бадилля помідорів або картоплі. Для його приготування бадилля потрібно кип’ятити приблизно тридцять хвилин, після чого процідити і розбавити в три рази. Перед самим використанням в розведений розчин потрібно додати 40 грам звичайного господарського мила на відро розчину. Такий “препарат” може вигнати совок, білянку, міль, різних мух та інших шкідливих комах, а якщо шкідників просто величезна кількість, то застосовуйте “Актеллік”, “Мегафос” або їм подібні інсектициди.

Збирання і зберігання ріпи

Збирають ріпу приблизно в кінці вересня – якщо затягнути, то коренеплід стане грубим і частина його смаку буде втрачена.

Для викопування коренеплодів можна використовувати вила і підібрати для цих цілей день без дощу, морозу і з великою кількістю сонця.

Важливо! Коренеплоди, призначені для зберігання, намагайтеся не травмувати, інакше вони не зберігатимуться.

Після того як коренеплід витягнутий з ґрунту, необхідно видалити бадилля шляхом зрізання, залишивши черешки довжиною в пару сантиметрів і видалити всі дерев’янисті корінці. Далі слід акуратно, ганчірочкою спробувати очистити коренеплід від ґрунту, просушити (але тільки в тіні!) і розсортувати на категорії за розмірами коренеплодів.

Приблизно з тиждень коренеплоди можна зберігати прямо на ділянці, укривши їх шаром сіна або соломи завтовшки 12-15 см, а потім помістити в підвал або льох, де потрібно підтримувати температуру, рівну 2-3 градусів вище нуля або трохи нижче.

Чудово зберігається ріпа в ящиках, пересипана сухим піском, важливо при цьому зробити так, щоб коренеплоди не торкалися один одного і бажано не особливо сильно тиснули один на одного. Так коренеплоди можуть пролежати кілька місяців без псування.

Якщо ріпи мало, то її можна зберігати в звичайному побутовому холодильнику, достатньо її загорнути в поліетилен або харчову плівку. У плівці – на балконі або в холодильнику ріпа може пролежати до місяця.

В кімнаті ріпа зможе пролежати не більше пари тижнів, ознакою того, що ріпа почала псуватися, стане більш гірка її м’якоть.

Для тривалого зберігання слід вибирати коренеплоди, діаметр яких більше п’яти сантиметрів.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована