Корисні поради дачникам та городникам

Чим і як підгодувати малину восени

Малина відноситься до невибагливим ягід, проте додаткова підгодівля восени буде дуже корисною. Тому після плодоношення потрібно подбати про те, як і чим підживити малину. Головна причина підживлення — виснаженість кущів після сезону плодоношення. І якщо проігнорувати процедуру по догляду, то в наступному році можна не чекати шикарного врожаю. Таким чином, осіння підгодівля малини допомагає в майбутньому сезоні виростити наступний урожай більш смачним і солодким.

Чим і як підгодувати малину восени

Також внесення добрив дуже важливе з тієї причини, що процедура допомагає кущам підготуватися до зими. А саме: відновити сили після плодоношення, підготуватися до зими і заморозків, нормально закласти квіткові бруньки на наступний рік для плодоношення.

А ось якщо ваш малинник росте на дуже родючій, пухкій землі, то можна і зовсім обійтися без підгодівлі. Додаткові добрива на дуже живильному грунті принесуть більше шкоди, ніж користі. Наприклад, знизять імунітет рослин.

Оптимальні терміни

Як правило, терміни підгодівлі звичайної малини припадають на кінець серпня, вересень. При вирощуванні ремонтантної малини (вона дає урожай два рази за сезон) підгодовують її пізніше через повторне плодоношення (приблизно в кінці вересня, на початку жовтня).

Чим і як підгодувати малину восени

Підготовка до внесення добрив

Для того, щоб правильно підгодувати малину необхідно:

 • Очистити ділянку навколо рослин від бур’яну, опалого листя, будь-якого сміття.
 • Якщо є стара мульча, її також слід прибрати (в будь-якому випадку на зиму потрібно покласти нову, свіжу мульчу).
 • Корисно здійснити розпушування грунту навколо куща (глибина розпушування близько 5-7 сантиметрів, не глибше).
 • Найголовніша процедура підготовки: перед внесенням будь-яких добрив необхідно полити малину звичайною водою. Нескладна маніпуляція дозволить уникнути опіку кореневої системи.

Чим підгодувати малину восени

Восени для малини найбільш корисні два макроелементи: фосфор і калій. Дані речовини необхідні для зміцнення кореневої системи рослин, підвищення морозостійкості, підвищення імунітету.

Фосфорні мінеральні добрива:

 • Суперфосфат. Норма витрати-30-40 грам на 1 квадратний метр малинника.
 • Подвійний суперфосфат. 15-20 г на 1 кв. м.
 • Амофос. 15-20 г на 1 кв. м.

Калійні мінеральні добрива:

 • Сульфат калію (сірчанокислий калій). Норма внесення 20-30 грам на 1 квадратний метр.
 • Калімагнезія (сульфат калію-магнію). 15-30 г на 1 кв. м.

Всі зазначені добрива можна використовувати як в сухому вигляді, так і рідкому. Зазначена норма витрати: речовину можна просто розкласти в сухому вигляді (у зазначеному в інструкції дозуванні), або ж вказану кількість розчинити в 10 л води і влити під 1 квадратний метр малиннику.

Таким чином, при осінній підгодівлі необхідно внести під малину фосфорні та калійні добрива. Якщо ви використовуєте різні препарати, то їх потрібно змішати, наприклад, Суперфосфат і Сульфат калій або якісь інші калійні і фосфорні препарати.

Оргнічні добрива для малини

Крім мінеральних добрив, для малини можна використовувати натуральні.

В якості натурального добрива можна використовувати:

 • Деревний попіл. Зола багата в першу чергу калієм, але також містить фосфор, кальцій і корисні мікроелементи. Можна використовувати в сухому вигляді (100-200 грам на 1 кв.м., злегка закрити в грунт). А можна приготувати рідкий розчин (100-200 г розчиняється в 10 л води).
 • Компост дуже корисний при бідній землі, вносити його слід один раз в кілька років (3-4 роки). Щоб підгодувати рослини компостом, необхідно внести речовини в обсязі 3-4 кг на 1 кв.м. під перекопування.
 • Торф містить поживні речовини, але не таку велику кількість, тому в якості основної підгодівлі розглядати його не можна. В якості додаткового добрива можна вносити низинний торф при перекопуванні, або ж використовувати в якості мульчі.
 • Сидерати удобрюють і покращують структуру грунту. Їх необхідно висівати в кінці літа, на початку осені, а пізніше восени потрібно їх неглибоко перекопати, заклавши зелену масу в землю. Наприклад, гарні такі сидерати: люпин, вика, гірчиця, конюшина, люцерна.

Чим і як підгодувати малину восени

Як підгодовувати малину восени

Восени проводиться коренева підгодівля (тобто речовини вносяться під корінь, а не по листу).

Добрива можна вносити двома способами:

 • Рідка підгодівля розчином більш ефективна, тому що поживні речовини швидше проникають до коріння і поглинаються рослинами. Для приготування розчину потрібно розмішати рекомендовану кількість добрив, дочекатися повного розчинення і полити розчином кущі.
 • Суха підгодівля являє собою просте внесення сухих гранул добрив в грунт. Такий спосіб менш ефективний, адже щоб рослина змогла засвоїти поживні елементи, гранули повинні розчинитися. Тому якщо ви вирішили підгодувати сухим способом, то до підгодівлі і після потрібно полити землю не холодною водою.

При внесенні добрив слід виконувати певні правила:

 • Головне правило – підгодівля здійснюється тільки по вологій землі. Тобто перед внесенням сухих або рідких добрив потрібно обов’язково полити грунт звичайною водою. При цьому, таке добриво як суперфосфат розчиняється у воді погано, тому його потрібно спочатку розчинити.
 • При внесенні рідкого розчину не допускайте, щоб рідина потрапляла на надземну частину рослини (стебло, листя).
 • Не зловживайте добривами! Краще не догодувати, ніж перегодувати. Надлишок поживних речовин негативно позначиться на стані рослини і замість користі, ви завдасте рослині шкоди.
 • Малину не можна підгодовувати хлористими добривами. В іншому випадку такі речовини можуть викликати захворювання хлороз.
 • Для осінньої підгодівлі не можна використовувати азотні добривами (наприклад, сечовина, аміачна селітра). Інакше кущ піде в зростання і малина не зможе нормально підготуватися до зими, через що може вимерзнути і загинути.
 • Для того, щоб рідка підгодівля швидше проникла до кореневої системи рослини, слід викопати невеликі борозни (на відстані 30 см від рослини, глибиною близько 20 см). А потім влити в них розчин, і закопати назад.

Чим і як підгодувати малину восени

Підживлення – найважливіша складова догляду за малиною восени. Вона дозволяє підтримувати кущі в здоровому стані, покращує імунітет і стійкість до несприятливих факторів, стимулює рясне плодоношення в наступному сезоні. І не забувайте провести обрізку, мульчування, профілактичну обробку малини.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована