Корисні поради дачникам та городникам

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?

Оцінюючи зовнішній стан розсади томатів, а потім і дорослих рослин, більшість з нас не можуть сказати, чого їм не вистачає. А знати симптоматику дефіциту поживних речовин для помідорів корисно не тільки професіоналам, але і початківцям городникам.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?Давайте розглянемо головні ознаки нестачі і надлишку елементів живлення у томатів. Це дозволить нам не тільки досягти більш високих врожаїв, але і уникнути зайвих хвилювань, а також неправильного застосування хімічних препаратів, до яких нерідко тягнеться рука при вигляді скручених листочків і різного роду цяток.

Основними поживними елементами для томатів служать азот, фосфор, калій. Потім йдуть кальцій, сірка, магній. І нарешті – залізо, бор, цинк, мідь, марганець, молібден і хлор.

Розглянемо докладно симптоматику нестачі і надлишку елементів.

Нестача або надлишок азоту (N)

Азот – один з найбільш затребуваних томатами елементів. Відповідає за ріст, розвиток та врожайність рослин. І його нестача, і надлишок негативно впливають на цю культуру.

Найбільшу потребу в азотному живленні томати відчувають на ранніх фазах розвитку. В період цвітіння вона дещо спадає і знову збільшується після формування першої китиці. У другій половині вегетаційного періоду на перше місце виходить потреба культури у фосфорі і калії, але, знову-таки, при помірному азотному фоні.

Візуальні ознаки нестачі азоту:

Першими скручуються нижні листя томатів. При цьому жилки з їх тильної сторони набувають блакитний відтінок з червоним відливом. Таке е забарвлення з’являється і на стеблах, і на листових черешках. Стає помітною затримка в розвитку рослин. Нове листя росте дрібним, матовим, блідо-зеленим. Настає передчасне цвітіння. Утворюються дрібні плоди і, як наслідок, невеликий неякісний урожай (плоди бувають дерев’янистими).

Візуальні ознаки надлишку азоту:

Випередження зростання. Листя томату великі, соковиті, насиченого забарвлення. Пагони потужні. Молоді листки крихкі, скручуються кільцями. Цвітіння, а потім і визрівання плодів запізнюється. Урожай формується убогий.

При перевантаженні плодами на кисточках вище п’ятої (при надлишку азоту на тлі нестачі калію) спостерігається скидання квіток і зав’язі. На тлі нестачі фосфору на плодах проявляються темні смуги.

Крім того, надлишок азоту веде до порушення засвоювання рослинами заліза, підвищує схильність томатів захворювань.

Як заповнити недолік азоту і зменшити його надлишок?

При появі у томатів ознак нестачі азоту необхідні азотовмісні підживлення. Підійдуть аміачна, кальцієва, натрієва, калієва селітра, сечовина, гній. Особливістю внесення даної групи добрив є необхідність швидкого їх закладення в грунт, так як азот має властивість випаровуватися.

При прояві ознак надлишку азоту, необхідно збільшення освітлення (в теплицях) і внесення добрив калійної групи, а також промивання ґрунту великою кількістю води.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?

Нестача або надлишок фосфору (P)

Фосфор відіграє особливу роль у формуванні кореневої системи томатів та закладці кількості та якості врожаю. При його нестачі підвищується нестійкість рослин до захворювань і низьких температур.

Візуальні ознаки нестачі фосфору:

Уповільнений розвиток рослин, а при тривалому голодуванні – зупинка зростання. Фіолетове або пурпурне забарвлення стебла і нижньої сторони листків. Листочки закручуються вгору, при тривалому голодуванні – вниз. Молоді листочки мають менший кут нахилу по відношенню до основного стебла. Цвітіння убоге. Томати формуються дрібними, з вираженим смаком.

Візуальні ознаки надлишку фосфору:

У рослин неприродно короткі міжвузля. Молоді листочки тонкі, мають висвітлення між жилками. Кінчики і краї листя вигорілі. Нижні листки вкриті плямами, скручуються. Врожай слабкий.

Як заповнити недолік фосфору в живленні томатів?

Необхідні фосфоровмісні підживлення. Підійдуть: монофосфат калію, суперфосфат, фосфорне борошно, сильно розведений зольний настій або суха зола. Особливо важливі такі підгодівлі до початку фази цвітіння.

Але! У фосфоровмісних добрив є особливість: вони погано засвоюються рослинами до тих пір, поки температура грунту не підніметься до +15°C і вище. Тому для розсади, при оптимальному освітленні і грамотній підготовці ґрунтосуміші для усунення фосфорного голодування буває досить підняти температуру до +23°C.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?

Нестача або надлишок калію (К)

Калій – елемент, що відповідає за імунітет і продуктивний потенціал томатів, смакові якості плодів, їх лежкість, накопичення в них вітаміну С.

Томат любить калій! З цієї причини, вибираючи комплексні добрива, краще звертати увагу на ті, де багато калію.

Дефіцит калію порушує азотний обмін томатів. Викликає нестійкість до захворювань, підвищує чутливість до перепадів температур і недоліку вологи. Однак, прояв нестачі калію зустрічається не часто, в основному, при тривалому беззмінному вирощуванні на одному і тому ж місці культур, які витягують калій, при тривалих дощових періодах або, навпаки, при тривалому недоліку вологи.

Візуальні ознаки нестачі калію:

Молоденькі листочки томату ростуть дрібними і темними, закручуються донизу, стають зморшкуватими, їх краю відмирають. По крайці і верхівці старих листків з’являються ознаки вигоряння, іржавий відтінок (крайовий опік). Навколо некрозних точок тканини листових пластин (поширюються від краю до середини аркуша) спостерігається міжжилковий хлороз. Найдрібніші жилки листя вицвітають. Листова пластина поступово висихає, розсипається. Рослина здається ряболистою, при сильному враженні – покритою іржею.

Зростання томату сповільнюється. Йде активне утворення пасинків. Стебла тонкі, ламкі, слабкі. Спостерігається мала кількість бутонів. Плоди дозрівають нерівномірно, з утворенням темних плям.

На зрілих плодах томатів, якщо тільки це не сортова особливість, біля плодоніжки формується щільна жовта пляма (так звані «жовті плечики»). Крім того, при нестачі калію, на тлі надлишку азоту і дефіциту кальцію, всередині плодів можуть утворюватися жорсткі жилки.

Візуальні ознаки надлишку калію:

Рослини затримуються в рості, утворюють довгі міжвузля. Нові листочки ростуть більш дрібними, тонкими, з хлорозом між жилками. Верхівки і краї листкових пластин томату набувають бурий відтінок і з часом відмирають. Нижні листя покриваються бурими плямами (мозаїчно), морщаться, в’януть, скручуються, опадають.

Надлишок калію веде до утруднення засвоєння томатами інших елементів, зокрема, кальцію і магнію.

Як заповнити недолік калію?

Необхідні калійні підживлення. Підійдуть: сірчистий калій, калімагнезія, калімаг, монофосфат калію, зола.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?Нестача або надлишок кальцію (Са)

Кальцій бере участь у процесах росту та розвитку томатів. При його недоліку сповільнюється формування кореневої системи, утворення кореневих волосків.

Візуальні ознаки нестачі кальцію:

Зростання томатів сповільнюється, при сильному дефіциті може відмирати верхівка. Молоді листочки зі світлими плямами і як би опалинами на кінчиках при сильному голодуванні можуть мати неправильну форму. Старі листки великі, темно-зелені. Може спостерігатися опадання бутонів і зав’язі. При серйозній нестачі на плодах розвивається вершинна гниль.

Візуальні ознаки надлишку кальцію:

На листках томатів світлі плями різноманітної конфігурації. Жилки зелені.

Як заповнити нестачу кальцію?

До нестачі кальцію нерідко призводить надлишок азоту, калію і марганцю. Тому вносити їх потрібно, не порушуючи правил. Для поповнення дефіциту кальцію кращим варіантом стануть позакореневе підживлення кальцієвою селітрою. Так само підійдуть хлорид кальцію, настій яєчної шкаралупи.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?

Нестача сірки (S)

Сірка відіграє значущу роль в процесі дихання томатів. Якщо її не вистачає – рослини в’януть. Однак дана ознака може бути і свідченням постійного перезволоження ґрунту.

Візуальні ознаки нестачі сірки:

Зовнішня симптоматика нестачі сірки дуже нагадує ознаки нестачі азоту. Але, якщо при дефіциті азоту листовий апарат томатів починає жовтіти з нижньої частини куща, то сірки – з верхньої. З часом листя по нижній стороні, ближче до черешкам, набувають рожевого відтінку. Прожилки у них також стають блакитними з червоним. Стебла ростуть здерев’янілими, тонкими, жорсткими і ламкими.

Як заповнити нестачу сірки?

Заповнити брак сірки допомагають позакореневі обробки рослин сульфатом магнію.

Нестача магнію (Mg)

Симптоми нестачі магнію проявляються на томатних кущах в період навантаження їх плодами.

Візуальні ознаки дефіциту магнію:

Листочки томату, починаючи з нижнього ярусу, куполоподібно вигинаються наверх, жовтіють, їх край зморщується і всихає. Жилки і простір навколо них забарвлення не змінюють.

Як заповнити недолік магнію?

Заповнити дефіцит магнію можна позакореневим підживленням томатів розчином англійської солі, нітрату магнію.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?Нестача або надлишок заліза (Fe)

Дефіцит заліза, найчастіше зустрічається на вапняних грунтах у томатів на молодий розсаді.

Візуальні ознаки дефіциту заліза:

Пожовтіння рослин в напрямку від стебла до кінчиків молодого листя. При цьому прожилки світлішають в тому ж напрямку, залишаючись зеленими тільки по краях листових пластин. Також спостерігається відставання томата в зростанні, утворення дрібних квіток.

Візуальні ознаки надлишку заліза:

На перший погляд – безпричинне відмирання зеленого листя. Зупинка росту. Утворення невеликої кількості цвіту. Відмирання верхівки. В’янення.

Як заповнити недолік заліза?

Дефіцит заліза досить швидко заповнюється при обробці рослин по зеленій масі слабким розчином сірчанокислого заліза або залізного купоросу, з повторенням 2-3 рази.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?Нестача бору (В)

Основна небезпека нестачі бору в томатів полягає в нездатності зав’язати плоди. Крім того, погіршується стійкість до захворювань.

Візуальні ознаки нестачі бору:

При легкому дефіциті бору томати цвітуть, але не зав’язують плодів. Верхівки закручуються вниз. При більш сильному, що зустрічається не часто, гине провідна точка росту. Молоді листочки скручуються від кінчика до черешка. Великі жилки стають темними (коричневими, чорними), а листя – ламкими. Посилено утворюються пасинки. На плодах можуть з’являтися темно-коричневі некрозні плями.

Як заповнити дефіцит бору?

Обробкою листя томата під час цвітіння розчином борної кислоти. Повторити процедуру краще кілька разів.

Нестача  цинку (Zn)

Цинк відіграє провідну роль у процесах росту томату і синтезу вітамінів. Дефіцит цього елемента зустрічається на піщаних, гравійних і карбонатних грунтах.

Візуальні ознаки нестачі цинку:

Молоді листочки томату утворюються нетипово дрібними та вузькими, ростуть злегка вертикально. Нерідко покриті жовтими крапочками. На основному листі, починаючи з нижніх ярусів, з’являються різного розміру сіро-бурі плями і жилки. Краї листкових пластин підкручуються наверх. Листя поступово повністю засихають. Такі ж плями виявляються і на черешках, і на стеблах.

Як заповнити дефіцит цинку?

Нестачу цинку на томатах заповнюють позакореневого підживлення розчином сірчанокислого цинку.

Нестача міді (Cu)

Мідь бере участь у цілому ряді процесів рослинного організму, в тому числі, в диханні і формуванні стресостійкості.

Візуальні ознаки нестачі міді:

Листя томату мляве (особливо верхівкове), вибілене на кінцях, закручене в трубочку. Нові листки ростуть дрібними із синюватим відтінком. Слабкі пагони. Квіти обпадають.

Як заповнити дефіцит міді?

За допомогою обприскування листових пластин розчином мідного купоросу.

Нестача марганцю (Mn)

Дефіцит марганцю у томатів зустрічається досить рідко. В основному, на вапняних грунтах і при поливі дуже жорсткою водою.

Візуальні ознаки нестачі марганцю:

Листя томату строкате, мозаїчне. Жилки неоднорідного забарвлення, темніші, ніж при нестачі заліза. Осипається цвіт.

Як заповнити дефіцит марганцю?

Для поповнення нестачі марганцю рекомендована обробка томатів по зеленій масі розчином сірчанокислого марганцю.

Нестача молібдену (Mo)

Дефіцит молібдену у томатів зустрічається вкрай рідко.

Візуальні ознаки нестачі молібдену:

Молоді листочки томата з зелених стають крапчастими. Згодом тканина здувається, краї листкових пластин відмирають, закручуються всередину. Висвітлюються і закручуються вгору і перші дві пари листків. При цьому жилки не змінюють колір.

Як заповнити дефіцит молібдену?

Заповнити нестачу молібдену у томатів можна їх підживлення розчином молібдату амонію.

Нестача хлору (Cl)

Дефіцит хлору у томатів – рідкісне явище. Може спостерігатися хіба що на вилужених грунтах.

Візуальні ознаки нестачі хлору:

Молоде листя томату має яскраво виражений хлороз, неправильну форму, в’яне. На старих листках з часом з’являється бронзовий відтінок.

Як заповнити дефіцит хлору?

Можна позакореневою обробкою листя розчином хлористого калію.

Чого не вистачає томатам та як їх підживлювати?
Інші причини хворобливого вигляду томатів

Це основні ознаки нестачі найбільш важливих для томата поживних елементів. Однак, вдивляючись у томатні грядки, не варто забувати про те, що хворобливий вигляд рослин може формуватися під впливом інших різноманітних факторів.

Навесні – це сильне пониження температур в нічний час. Влітку – дефіцит вологи, хвороби, шкідники. Близьке залягання ґрунтових вод. Застій води в зоні коренів. Вітер. Природне старіння рослин – у другій половині літа у томатів починають жовтіти нижні листя.

Якщо ж всі ці причини не мають місця, і зовнішні ознаки вказують на нестачу рослин того чи іншого елемента, отже, варто подбати про те, щоб їх заповнити.

Проте внесення добрива має відбуватися вчасно і не надмірно. Так як надлишок живлення також несприятливо позначається на томатах. Наприклад, одним з ознак надмірного живлення виступає подовження келихів і колін у кисті томату (ділянок кисті, які утримують плід).

Трапляється, що томатам бракує відразу кілька поживних елементів. У такому випадку при внесенні основного відсутнього (визначається за домінуючими симптомами), рослини реагують на його заповнення, і за рештою ознаками можна судити про брак наступного елемента.

Правила внесення добрив

Для того щоб рослини не страждали від нестачі або надлишку поживних речовин, вносити мінеральні і органічні добрива необхідно за правилами. По-перше, під основну обробку грунту ранньою весною або восени, по-друге, певні фази розвитку рослин.

Для вирощування розсади томата використовувати збалансований субстрат. Вчасно проводити планові підживлення. Дотримуватися рекомендованого температурного і світлового режимів.

Вибираючи між традиційним і позакореневим підживлення в питанні нестачі елементів, перевагу краще віддавати позакореневому, так як в настільки складній для рослин ситуації необхідний швидкий ефект.

Позакореневе підживлення томату проводять ввечері, або рано вранці. У суху безвітряну погоду. Ні в якому разі не в спеку. При обприскуванні обробляють і верхню, і нижню частину листя. Так як на нижньому боці листкових пластин розташовується більша кількість продихів, через які і відбувається всмоктування розчинених у воді добрив.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована