Корисні поради дачникам та городникам

Чому скручується листя помідорів?

Листові пластинки помідор скручуються не так вже й рідко, спостерігати подібне явище можна щорічно як в захищеному, так і у відкритому грунті. Частіше листочки скручуються лише на окремих кущах або навіть гілочках томатних кущів, а іноді подібне явище спостерігається чи не на всій плантації. Чому ж у томатів скручуються листові пластики, як вирішити цю проблему, і як не допустити повторення цього явища на наступний рік, про все це ми і поговоримо в даній статті.

Пошкодження коріння томату

Листові пластинки томатів можуть почати скручуватися відразу ж після висадки розсади в грунт або теплицю. Це відбувається зазвичай через пошкодження коренів в процесі пересадки розсади. В даному випадку розсаді складно чимось допомогти, при достатку живлення і вологи в грунті потрібно залишити рослини в спокої і через 4-5 днів листові пластинки повинні прийти в норму.

Неправильний полив томатів

Це, мабуть, найпоширеніша причина того, що листочки скручуються. Всім, напевно, відомо, що томати люблять велику кількість вологи, але поливати ці рослини потрібно не час від часу, роблячи великі перерви, а регулярно. Якраз порушення доз води, строків поливу, періодичності зволоження ґрунту може спричинити неприємності у вигляді скручування листкових пластинок.

Так, наприклад, особливо потребують вологи томати відразу після висадки розсади у відкритий грунт або теплицю, тобто на постійне місце. У цей період під них потрібно вилити по 4-5 літрів води. Далі, повторний полив можна провести через 9-11 днів після першого, під кожен кущик можна вилити по 6-8 літрів води. Надалі поливи томатів потрібно проводити в теплиці регулярно – раз чи два в тиждень залежно від того жарко в ній або прохолодно, а у відкритому грунті – в залежності від наявності або відсутності природної вологи (дощів). Якщо дощу немає, то полив потрібно проводити щотижня, виливаючи під кущ по 5-7 літрів води, але якщо дощі йдуть періодично, то можливо полив буде і не потрібен.

Під час формування зав’язей і початку плодоношення помідор поливи потрібно на третину збільшити, але знову ж таки, слід дивитися по погоді.

При нестачі вологи листові пластинки помідор починають скручуватися всередину, таким чином рослини захищають себе, мінімізуючи кількість випаровуваної вологи. Якщо помітили, то потрібно якомога швидше почати поливати грунт, але не слід виливати багато води відразу, краще виливати по 1,5-2 літра води кімнатної температури протягом тижня кожен день, до нормалізації стану листових пластинок.

Якщо вологи, навпаки, в грунті дуже багато, то листочки томатів будуть скручуватися краями вгору, рослина таким чином посилює випаровування вологи. Тут потрібно відразу припинити поливи і днів 10-15 грунт не зволожувати.

Не забувайте, що поливати помідори щоб уникнути скручування листових пластинок краще вранці або ввечері. Не поливайте рослини в розпал дня, особливо якщо стоїть сильна спека і яскраво світить сонце. Для поливу використовуйте відстояну воду кімнатної температури.

Чому скручується листя помідорів?Висока температура

Порушення температурного режиму при вирощуванні помідорів в теплиці або сильна спека при вирощуванні у відкритому грунті можуть також викликати скручування листкових пластинок у цих рослин. Так, у теплиці для помідор потрібно створити умови з температурою від 21 до 23 градусів, вдень від 17 до 19 градусів вночі. При підвищенні температури вище +30 градусів рослини починають відчувати температурний стрес. При цьому крім скручування листкових пластинок томатів може спостерігатися і скидання цвіту і зав’язі. У теплиці знизити температуру можна шляхом відкриття дверей і кватирок, однак при цьому потрібно провітрювати приміщення по частинах, не створюючи протягів. У тому випадку якщо теплиця сконструйована так, що не має кватирок, то для того щоб знизити температуру її можна побілити всередині або укрити білою тканиною.

У відкритому грунті можна спробувати рослини притінити, посилити полив томатів у вечірній і ранковий час і додатково внести нітроамофоску в кількості 15-20 г на квадратний метр в розчиненому у воді вигляді. Крім того, міжряддя треба замульчувати сіном, соломою або укрити нетканим покривним матеріалом білого або світлого кольору.

При сильному скручуванні листових пластинок томатів від спеки, можна спробувати вирішити цю проблему шляхом внесення позакореневих підживлень, тобто обприскати рослини, що знаходяться як в теплиці, так і на ділянці, водним розчином сечовини (півтори столові ложки на відро води, норма на 8-10 рослин). Через три доби можна провести ще одну позакореневу підгодівлю, але на цей раз сульфатом калію, розчинивши у відрі води 8-10 г добрива, норма на 10-12 рослин.

Надлишок або нестача добрив

Без добрив хорошого врожаю томатів не отримати, це знають багато, але одні через побоювання зашкодити рослинам вносять їх надто мало, а інші, бажаючи отримати максимальний урожай, вносять їх надмірно багато. І те й інше призводить до скручування листкових пластинок помідор.

Так, при надлишку в грунті цинку краї листової пластинки томату починають загинатися. Це можна сплутати зі схожими симптомами при нестачі або надлишку вологи, однак при надлишку в грунті цинку нижня частина рослин томата стає нетиповою, для цих рослин, фіолетового забарвлення.

При надлишку в ґрунті марганцю листочки томату спочатку скручуються, а потім зморщуються і стають яскраво-зеленими.

При надлишку в грунті азоту листові пластинки рослин починають скручуватися зазвичай на вершині рослин. Щоб нейтралізувати вплив азоту, потрібно внести в грунт сульфат калію (8-10 г на квадратний метр) або деревну золу (50-80 г під кожну рослину) в заздалегідь розпушену і политу землю.

При нестачі елементів, наприклад, кальцію листя томатів починає закручуватися вгору, такий стан листових пластинок нерідко супроводжується появою верхівкової гнилі на плодах. Якщо надлишок цинку і марганцю усунути досить складно, то з недоліком кальцію можна легко впоратися, шляхом додавання в грунт кальцієвої селітри. Для цього у відрі води потрібно розчинити приблизно 18-22 г кальцієвої селітри, додавши в розчин 350-400 г деревної золи і 8-12 г сечовини. Цього розчину вистачить на 3-4 квадратних метра ґрунту під томатами.

При нестачі фосфору листочки томатів також скручуються, але при цьому стають сіруватими. Для того, щоб якомога швидше відновити приплив фосфору в рослини, потрібно внести в грунт водний розчин, розвівши 80-90 г суперфосфату у відрі води, це норма на 3-4 квадратних метра грядки, зайнятої під томатами.

При дефіциті міді листові пластинки томату, крім того, що скручуються, ще й набувають нетиповий жовтий колір, іноді покриваються жовтуватими плямами, які згодом можуть почати чорніти. Допоможуть відновити баланс міді обробки мідьвмісними препаратами – ХОМ, Оксихом і їм подібними.

Чому скручується листя помідорів?

Відсутність пасинкування

Пасинкування – це видалення бічних побігів, якщо його не проводити, то томатна рослина почне активно гілкуватися. Це призводить до дуже сильної густоти насаджень, рослини сформують багато листової маси, яка зазвичай буває скручена. Часто складно виправити таку ситуацію, особливо якщо рослини сильно запущені, тому пасинкувати томати потрібно в молодому віці, коли вони максимально безболісно переносять цю операцію. І запам’ятайте, пасинки краще саме виламувати, а не вирізати і робити це в ранкові години, коли рослини в тургорі. Довжина пасинків при цьому повинна бути не більше п’яти сантиметрів.

Захворювання томатів

Досить часто листові пластинки томатів скручуються через різні захворювання. Найбільш активно розвиваються різного роду хвороби в загущених насадженнях, на ділянках, де не дотримуються сівозміни, де рослини надмірно сильно поливаються, а грунт не рихлити.

Столбур

При цьому захворюванні зазвичай скручуються і деформуються листові пластинки томатів, особливо у верхній частині рослини, при цьому вони змінюють колір на рожевий або фіолетовий. У нижній частині рослини листочки зазвичай жовтіють. Боротися з столбуром краще всього за допомогою препарату «Фітоплазмін», це максимально ефективний препарат. Для обприскування рослин потрібно приготувати розчин у суворій відповідності з інструкцією на упаковці.

Бактеріальний рак томатів

При враженні рослин томата бактеріальним раком листові пластинки спершу починають скручуватися вгору, а потім в’янути. Зрозуміти, що це саме бактеріальний рак, можна по рудувато-коричневих плямах, розташованих на молодих приростах. Зазвичай першими скручуються і в’януть листочки в нижній частині рослин томату, потім хвороба поширюється вище і в підсумку вражає всю рослину.

У якості профілактичних заходів, враховуючи максимально швидке розвиток бактеріального раку в умовах надлишкової ґрунтової і повітряної вологи та наявності на рослинах різних травм, необхідно поливати томати помірними порціями води, не допускаючи перезволоження ґрунту і при роботі з рослинами (прополювання, розпушування ґрунту) не допускати пошкоджень в нижній частині стовбура рослин томата.

Боротися з бактеріальним раком томату складно, однак на початкових стадіях розвитку захворювання можна обробити рослини мідним купоросом, оксихлоридом міді або бордоською рідиною. При проведенні обробок намагайтеся змочувати листочки з нижньої і верхньої сторін і обприскувати також і поверхню грунту. Чудово, якщо перед обробкою грунту ви її трохи зрихлите.

Чому скручується листя помідорів?
Шкідники томатів

Крім хвороб досить часто викликають скручування листкових пластинок рослини помідора і шкідники. Найчастіше призводять до такого саме сисні шкідники, які висмоктують з тканин листа сік. Зазвичай викликають скручування листкових пластинок томату такі шкідники, як білокрилка, попелиці і павутинний кліщ.

Білокрилка

Це білий метелик, живучий в основному на нижніх листочках рослин томата. В результаті саме вони і починають скручуватися, а потім і в’янути. Найбільше білокрилок саме в теплиці, якщо там у томатів раптом почали скручуватися нижні листочки, то поспостерігайте за рослинами, похитайте їх, можливо ви спугнете метелика, і він здасться. Якщо побачите хоч одну білокрилку, то будьте впевнені, що справа саме в ній. Боротися з білокрилками можна з допомогою будь-яких дозволених інсектицидів типу Фуфанона або Моспилана. Якщо не хочете використовувати шкідливу хімію, то можна обробити вражені білокрилкою рослини томата настоєм деревію (150 г на 5 літрів води) з додаванням в розчин половини шматка господарського мила. Обробки намагайтеся проводити в ранкові і вечірні години, обов’язково приділяючи увагу в першу чергу самим нижнім листочкам томату.

В якості профілактики можна проводити обробки томатів настоєм часнику (2-3 головки на 5 літрів води) або кульбаб (500 г на 3 л води).

Важливо запам’ятати, що використання інсектицидів можливе не пізніше, ніж за 20 днів до збору врожаю. Будь-які обробки бажано проводити в похмуру погоду, але тільки коли немає дощу.

Попелиця

Попелиця зрідка, але все ж вражає рослини томата, особливо часто вона з’являється саме на рослинах відкритого грунту, але може з’явитися і в теплиці. Найчастіше попелиця призводить до скручування листкових пластинок томату, розташованих на верхівці рослини. Зрозуміти, що це саме попелиця легко: потрібно перевернути листочок томату і ви побачите там комах. Нерідко між ними снують мурашки, вони є рознощиками попелиці і харчуються її солодкими виділеннями. Враховуючи це, боротьбу з попелиць треба починати з знищення мурах, тому що це більш складне завдання. Видалити тлю можна, використовуючи інсектициди, обов’язково дозволені і суворо дотримуючись інструкції, наприклад, такі як Актара, Іскра, Протеус.

Можна, однак, винищити тлю і не використовуючи хімію, особливо якщо її, попелиці, не багато. Рослину можна обробити настоєм полину (500 г на 3 л води) або чистотілу (250 г на 3 л води). Для більшого ефекту, в якості прилипача у настої чистотілу і полину потрібно додати по 70-80 г господарського мила.

Для того щоб тля не оселилася на томатних рослинах, їх можна періодично, приблизно раз на тиждень, обробляти розчином золи, для чого потрібно 300 г золи розчинити у відрі води і цим розчином обробити рослини томата. Для максимального ефекту розчину потрібно дати настоятися 48 годин, щоб розчин наситився компонентами золи.

Павутинний кліщ

Цей шкідник також призводить до скручування листкових пластинок у помідор, оскільки висмоктує з них сік. Найбільш часто зустрічається павутинний кліщ на томатах в теплиці, у відкритому грунті він з’являється теж, але рідше.

Зрозуміти, що це саме павутинний кліщ, можна по скручених і починаючих засихати листових пластинках, у яких з нижньої сторони можна побачити павутинку.

Для боротьби з кліщами, в тому числі і з павутинним кліщем на томатах, використовують акарициди, дозволені і сучасні: типу Борнео, Флумайта або Оберона.

Важливо знати, що використовувати акарициди можна не пізніше, ніж за 20 днів до початку збирання врожаю.

Якщо необхідно вигнати павутинного кліща з томатів без допомоги хімії, то можна обробити рослини настоєм кульбаби (500 г на 3 л води), пір’я цибулі (500 г на 3 л води) або зубчиками часнику (10-15 зубчиків на 3 літри води).

Чому скручується листя помідорів?
Сортова особливість

Деякі сорти томата скручують листочки не через якісь хвороби, шкідника або нестачу елемента в ґрунті, а тому що це їх біологічна особливість. Найбільшою мірою скручуються листочки у сортів: Фатіма, Медова крапля, а також у переважної більшості томатів черрі.

При появі скручених листків у рослин томату не варто відразу хапатися за хімію або добрива, спершу оцініть умови, в яких знаходяться ваші рослини, часто трапляється так, що їм банально не вистачає вологи або її, навпаки, дуже багато. Проведіть полив, якщо грунт дуже сухий, або припиніть його, якщо в землі надлишок вологи; здійсніть пасинкування, і тільки якщо ніщо це не допомагає, спробуйте внести добрива або проведіть боротьбу з шкідниками або хворобами за тими схемами, які ми описали.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована