Корисні поради дачникам та городникам

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим полити

Коли жовтіє цибуля на грядці, наше завдання – з’ясувати причини і зробити все можливе для збереження врожаю. А причин, як водиться, не мало. Шкідники, хвороби, погода, грунт… Давайте розбиратися по порядку, чому жовтіє перо цибулі, як боротися з цією напастю, чим полити або підгодувати наших “чипполіно”. І найголовніше – що робити, щоб цибуля не жовтіла надалі.

Почнемо з найсерйозніших причин пожовтіння цибулевого пера – з шкідників і хвороб. На жаль, з більшістю з них доводиться боротися за допомогою отрути, а деяких взагалі легше не допустити, ніж перемогти.

Цибуля жовтіє через шкідників

Перш ніж звинувачувати у всіх бідах шкідників, потрібно відірвати пожовкле перо і розглянути його зсередини. Якщо виявимо всередині черв’ячків, значить, саме час починати боротьбу. В деяких випадках доведеться витягувати з землі цілу цибулину, щоб оглянути дінці.

Жовтіють кінчики цибулі – винна цибулева муха

Пір’я цибулі почали жовтіти з кінчиків? Має сенс пошукати личинки цибулевої мухи. Дрібні білі гусениці можуть ховатися в пір’ї, а в особливо важких випадках – і в самій цибулині. Цибулина при цьому загниває.
Боротьба з цибулевою мухою (і з іншими шкідниками) ускладнюється тим, що абсолютно безпечних, але при цьому ефективних засобів не існує. Навіть народні засоби: сольовий розчин, гас, нафталін з піском або нашатир – не сприяють стану здоров’я грунту. А рекомендовані промислові отрутохімікати (Алатар, Актара, Конфідор, Фуфанон, Мухоїд) і тим більше. Однак в такій ситуації нам нічого не залишається, як вибирати з двох зол.

Жовті і бліді плями може викликати цибулева міль

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиЩе одна злісна шкідниця цибулі – цибулева міль. Починає літати в кінці весни і може відкладати яйця в грунті поруч з цибулею кілька разів за сезон. Її присутність видають жовтуваті гусениці з коричневими крапками всередині пожовклого пера.

Цибулева міль зимує у верхньому шарі грунту, а значить без обробки всієї грядки інсектицидом знову не обійтися. Наприклад, можна полити цибулю розведеним за інструкцією Авантом, Іскрою, Метафосом або Дачником. А щоб попередити появу шкідника в подальшому, необхідно восени прибирати рослинні залишки цибулі з гряди, не забувати про азотні підгодівлі і добре рихлити грунт.

Цибулевий прихованохоботник (довгоносик) – винуватець пожовтіння і скручування пера

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиЛичинки у цибульного прихованохоботника дрібні (0,5 сантиметра), біло-жовті з коричневою головою. Вони є причиною як пожовтіння пера, так і його викривлення. На листі зазвичай чітко видно маленькі погризи, які зливаються в ходи і просвічують через шкірку. А перо морщиться і викривляється в бік цих ходів.
Довгоносика допоможе відлякати гірчичний порошок, мелений перець і зола, щедро розсипані по цибулині.

Вражені рослини обробляють Фуфаноном або Карбофосом, приготованим за інструкцією.

Цибуля стає жовтою при ураженні тютюновим (цибульним) трипсом

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиЦибулеві (тютюнові) трипси в довжину складають всього лише міліметр, а проблем в городі можуть влаштувати багато. Симптомом їх появи на цибулі є світлі плями. Поступово вони зливаються, перо цибулі втрачає колір, сохне.

Боротьбу з трипсом ведуть за допомогою тих самих інсектицидів (Алатар, Конфідор, Іскра і т. п.). А в якості профілактики добре працює замочування посівного матеріалу в гарячій воді. Досить 10 хвилин потримати цибулинки у воді, нагрітій до 45°С, а потім промити холодною водою.

Жовтіє цибуля – шукай стеблову нематоду

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиПір’я цибулі потовщуються, жовтіють і обвисають? Винуватою може виявитися стеблова нематода. Це тоненькі черв’ячки, схожі на ниточки. Якщо ви виявили таких всередині жовтого зморщеного цибулевого пера, то справа погана. Нематоду важко перемогти. Доведеться знищувати всі пошкоджені рослини, щоб не дати шкіднику розселитися по всій грядці. Рятують від нематоди тільки превентивні заходи:

 • правильне зберігання цибулі (при температурі вище +4С);
 • передпосівне замочування сіянки в гарячому сольовому розчині;
 • дотримання сівозміни;
 • внесення в грунт азотних добрив.

Коли цибуля починає жовтіти, шкідників не дарма підозрюють в першу чергу. Враження одним з них – це найімовірніша причина пожовтіння пера. На жаль, це факт. Але крім личинок, що вгризаються в пір’я і цибулини, існують ще й хвороби, через які цибуля жовтіє. Пора познайомиться з ними ближче.

Хвороби цибулі, що викликають пожовтіння пера

Фузаріоз (гниль донця)

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиПершим симптомом фузаріозу якраз будуть пожовклі і висохлі кінчики цибулі. Якщо викопати цибулину, то поруч з корінням можна виявити білі спори грибка. Сама цибулина буде водянистою і м’якою.
Що робити, якщо цибуля  пожовтіла через фузаріоз? Вирвати і спалити хворі рослини, а грядку пролити йодно-содовим розчином. На 10 літрів води береться 10 мл йоду, 500 грам соди і 10 грам марганцівки. Потім отриманий розчин розводиться водою в пропорції 1:10 і можна поливати цибульні грядки.

Запобігти фузаріоз в подальшому допоможуть наступні профілактичні заходи:

 • Розпушування грунту. Грибки не люблять пухких грунтів, а коріння цибулі, навпаки, вважають за краще інтенсивний повітрообмін.
 • Обробка цибулі-сіянки фунгіцидом. Можна використовувати Фундазол, Фітоспорін, Танос або Максим.
 • Передпосівна обробка грядки одним з протигрибкових препаратів. Добре знезаражують грунт біо-фунгіциди, наприклад: Алірин-б, Гамаїр або Фітоспорин.

Бактеріальна гниль

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиБактеріальна гниль цибулі проявляє себе через пожовтіння і в’янення пера. При цьому сама цибулина загниває, а у цибулі, вирощуваної на насіння, засихають “стрілки”. Це захворювання нам приносять вже знайомі шкідники: цибульні мухи, трипси та інші.
Певних заходів боротьби з бактеріальною гниллю немає. Досить не підпускати до грядок комах-шкідників, не поливати цибулю у другій половині літа і обробляти посівний матеріал від грибків.

Іржа на цибулі

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиКоли в кінці весни або на початку літа на пері ріпчастої цибулі з’являються жовті плями з опуклостями, ми маємо справу з іржею. Уражене нею пір’я не просто жовтіє, а поступово чорніє і відмирає. Зазвичай ця захворювання виникає в умовах прохолодної вологої погоди.

Боротися з іржею марно. Якщо трапилася це лихо, потрібно зробити все, щоб запобігти його появі в наступному сезоні. По-перше, знищити всі заражені рослини і рослинні залишки. По-друге, запланувати передпосівне прогрівання цибулин і їх замочування в фунгіциді. По-третє, дотримуватися сівозміни, не садити цибулю на ту ж ділянку. По-четверте, в червні обробити грядку препаратом з міддю. Нарешті, не допускати загущених посівів і регулярно рихлити грунт.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса)

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиЩе одне захворювання, що викликається грибком, має в переліку симптомів пожовтіння цибулевого пера. Причому при пероноспорозі перо спочатку блідне, потім жовтіє і викривляється. У суху погоду лист покривається світло-зеленими плямами, а при підвищеній вологості утворюється сіро-фіолетовий наліт.
Від грибків завжди складно позбутися. І знову на перший план виходить профілактика. Дії все ті ж: прогрівання сіянки, знезараження грунту біо-фунгіцидами, посадка цибулі після хорошого попередника, запилення посадок золою.

З хімічних препаратів від несправжньої борошнистої роси рятує бордоська рідина. Потрібна обробка 1% розчином цього препарату.

Є і народні рецепти для боротьби з грибковими заразами. Наприклад, зброджений настій трави. Піввідра подрібненої трави (будь-якої, навіть бур’янів) заливають гарячою водою доверху. Кілька днів настоюють, а потім використовують для обприскування. Ще, до речі, дуже добре допомагає обробка молочною сироваткою від сквашування молока, кефіру або кислого молока (1:10).

Перо цибулі жовтіє при порушенні агротехніки

Чому жовтіє перо цибулі: що робити, чим политиЗвичайно, цибуля може пожовтіти тому, що посушлива погода, від нестачі харчування, заморозків або від неправильного зберігання сіянки і надмірно кислого грунту. Але всі ці причини зустрічаються не так часто. Все-таки кожен городник намагається і полити, і підгодувати, і вкрити при необхідності. Але якщо раптом ніяких ознак шкідників або хвороб не виявлено, а цибуля жовтіє, спробуємо виправити це непорозуміння за допомогою своєчасного поливу і підгодівлі.
Цибуля не відноситься до запеклих любителів вологи. Поливаємо її помірно – не більше, ніж два рази на тиждень за умови, що немає дощу. У другій половині літа полив припиняємо повністю.

Чим можна підгодувати цибулю, щоб вона не жовтіла? Підійдуть будь-які підгодівлі багаті азотом. Ось кілька варіантів:

 • 30 грам аміачної селітри, 40 грам суперфосфату і 20 грам хлористого калію розводимо в 10 літрах води;
 • 1 стакан коров’яку настоюємо тиждень в 10 літрах води. Потім додаємо столову ложку сечовини, і підгодівля готова;.
 • У відрі води розводимо 3 столові ложки нашатирю. Від цибулевої мухи захист і азотна підгодівля – два в одному.

Крім (або навіть замість) підгодівлі можна обприскати цибулю по перу стимуляторами росту. Епін, НВ-101, Росток, Енергін і т. п. розводимо по інструкції і заливаємо в обприскувач. Не менш ефективна обробка борною і бурштиновою кислотою. 1 грам борної кислоти розчиняємо в 5-ти літрах води і обприскуємо посадки. Через пару годин готуємо розчин бурштинової кислоти з розрахунку 10 таблеток на 5 літрів води. І проводимо друге обприскування.

Що робити, щоб цибуля не жовтіла

Всі основні причини пожовтіння цибулі ми розглянули. Картина вийшла безрадісна: коли перо цибулі несподівано жовтіє, допомогти майже нічим. Що не кажи, а вся боротьба зводиться до профілактичних прийомів. В такому випадку, не гріх ще раз нагадати про них.

 • Дотримання сівозміни культур. Садимо цибулю після гарбузових або бобових;
 • Передпосівна підготовка насіння і цибулі-сіянки. Прогріваємо і знезаражуємо посадковий матеріал. А при самостійному вирощуванні сіянки правильно її зберігаємо;
 • Рання посадка. Сходам цибулі заморозки не страшні, зате до літа шкідників цибуля зміцніє і відсоток уражених рослин знизиться;
 • Помірний полив. Поливаємо потроху і тільки на початку вегетації;
 • Постійне опудрювання золою. Вона і шкідників відлякує, і хворобам розвиватися не дає і грунт підживлює;
 • Розпушування або мульчування. Цибуля любить хорошу аерацію. А грибки-збудники хвороб її не виносять.

Сподіваємося, що єдиним пожовтінням цибулі, з яким ви зіткнетеся в городі, буде природна втрата кольору в кінці сезону, що сигналізує про повне дозрівання цибулини.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована