Корисні поради дачникам та городникам

Іржа рослин – боротьба і профілактика

Квітникарі та садівники на практиці часто постають з чималою кількістю хвороб культурних рослин. Одне із захворювань найбільш часто засмучує садівників – це іржа рослин, яка може вражати, як сільськогосподарські види, так і декоративні.

Помічено, що до іржі найбільш чутливі хвойні культури, бобові, троянди, пеларгонії, гладіолуси, азалії, хризантеми, чорнобривці, м’ята, груша, яблуня, та багато інших рослин.

Збудниками цього захворювання є мікроскопічні гриби-паразити. Їх поширенню сприяє застійне, вологе, тепле повітря, а також наявність на рослинах водяних крапельок. Помічено, що грибні інфекції частіше з’являються на рослинах, які вирощуються у відкритому ґрунті, а також на балконах і терасах. У домашніх рослин іржа зустрічається рідше.

Іржа рослин – боротьба і профілактика

Як виглядає іржа рослин?

У разі зараження, на рослині в сиру погоду з’являються подушечки, або смуги жовтуватого, червоно-коричневого, або темно-коричнево кольору. З них висипається іржавий порошок, який представляє з себе спори грибів. Мікроскопічний міцелій знаходиться не тільки на поверхні, він проникає всередину тканин, за рахунок чого боротися із захворюванням стає важче.

Найчастіше іржа помічається на нижній стороні листя, але може бути і на зовнішній поверхні, а також на стовбурах пагонів. Через деякий час уражене листя жовтіє, а потім опадає. На стовбурах з’являються рани нерівні з напливами.

Способи боротьби та профілактики

Щоб не допустити появи паразитичних грибків, які викликають іржу, необхідно дотримуватися належних умов утримання рослин. До них відносяться, в першу чергу, правильний полив і оптимальна температура.

Ранньою весною необхідно перевіряти садові культури на предмет ушкоджень стовбурів і пагонів. У разі наявності ран, їх треба зачистити до здорової деревини, просочити фунгіцидом і замазати. Пошкоджені пагони краще видалити негайно. Така профілактична робота допоможе знизити ризик річного ураження рослин грибною інфекцією.

Іржа рослин – боротьба і профілактика

При виявленні “вогнищ” іржі хворе листя слід видалити, а всю рослину обробити фунгіцидом. Кімнатні рослини, перед обробкою, краще віднести на відкрите повітря. Проти іржі рослин можна використовувати мідно-мильний розчин. Для його приготування необхідно змішати 20 грамів мила і 2 грами мідного купоросу. Цю суміш розводять в одному літрі води. Для обприскування зручніше використовувати пульверизатор. В статті про хвороби томатів (помідорів) ви можете дізнатися які вони є та як з ними боротися.

Підійдуть для обробки і готові препарати: хлорокис міді, бордоська суміш, Купрозан або Топаз. При обприскуванні рослин важливо, щоб препарат потрапив на нижню сторону листя. Перший етап лікування проводять до цвітіння, другий – після того, як рослина відцвіла. Ще через два тижні обприскування повторюють.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована