Корисні поради дачникам та городникам

Дротянка — небезпечний шкідник: боротьба та профілактика

Дротянка — личинка жука ковалика, котра шкодить картоплі та іншим овочевим культурам під землею. Збиток від дротяників не менший, ніж збиток від колорадського жука або попелиці, а от боротися з ним важче в рази.

Особливо важко дається тим городникам, які тільки починають освоювати земельну ділянку. Справа в тому, що дротянка обожнює пирій та інші злаки, якими зазвичай всіяна цілина. Любить дротянка кислу, суглинну землю і щоб її не турбували оранкою і перекопуванням.

Як боротися з дротянкою

Коли дротянка перестане отримувати задоволення від життя, борючись з нами, у неї пропаде апетит і вона поступово вимре, ну або переселиться на сусідню ділянку.

На відміну від личинок, жуки-ковалики не завдають шкоди культурним рослинам — харчуються листям, але без особливого збитку для здоров’я рослин. Відгодувавшись ковалики починають кладку яєць в орному шарі грунту. Личинки-дротянки побачити важко, тому профілактика дротяників на цьому етапі скрутна.

Чим шкідлива дротянка

Дротянка — небезпечний шкідник: боротьба та профілактика
Дротянка пошкоджує моркву

Багато городників думають, що дротянка завдає шкоди тільки картопляним бульбам, пробуравлюючи ходи в соковитій м’якоті, але це лише верхівка айсберга. Насправді дротянка віддає перевагу картоплі, а якщо картопля відсутня, то з задоволенням візьметься за моркву, буряк, ріпу, брукву та інші коренеплоди.

Розібравшись з соковитими коренеплодами, дротянка переключиться на овочеві рослини, оселившись в коренях томатів, перців, баклажанів, огірків, цибулі, капусти та інших овочевих культур. Молоді корінці рослин — улюблена їжа дротяників. Рослини починають хворіти, марніти, можуть навіть загинути. Під ударом недавно посаджені насіння овочів — дротянки виїдають сім’ядолі, залишаючи вас з носом.

Дротянка — небезпечний шкідник: боротьба та профілактикаДротянка вгризається в корені кукурудзи

Збиток від дротяників на картопляному полі особливо великий у посушливі роки — личинки намагаються заповнити недолік вологи у верхньому шарі грунту вгризаючись в соковиті бульби картоплі.

Біологічний опис дротяників

Дротянка — небезпечний шкідник: боротьба та профілактика
Дротянка (англ. Wireworm, лат. Elateridae) любить жити на важких, глинистих вологих грунтах, в орному шарі, на глибині 10-12 см. В посуху дротянка мігрує вглиб ґрунту, слідом за вологою. Поля, на яких росте пирій повзучий, конюшина, зернові культури — улюблені місця для життя дротяників, курорт, санаторій в одному місці.

Там, де ідеальні умови для розмноження дротяників грунт просто кишить личинками, тим більше що з моменту кладки яєць до появи дорослих жуків проходить 4-5 років. Іншими словами, у ґрунті одночасно живуть, харчуються і шкодять личинки кількох поколінь жуков.

Тривалий цикл розвитку личинок жука на руку городникам — є шанс значно зменшити чисельність дротяників протягом 2-3 років, без шкоди для овочевих культур. Незважаючи на те, що на цілині дротяників багато, регулярною обробкою грунту можна знизити чисельність шкідника, адже на рихлій, доглянутій землі дротянка починає вимирати пачками, особливо якщо знати, як прискорити цей процес.

Саме тому на знову освоюваних або засмічених землях завжди дуже багато дротяників. А на пухких, добре окультурених грунтах цей шкідник з роками зникає майже повністю.

До речі, дротянка отримала свою назву тому, що її важко роздавити навіть нігтем — хітиновий покрив робить личинку схожою на шматок дроту довжиною 15-45 мм.

Як боротися з дротяником

Швидко перемогти дротяників важко тому, що личинки знаходяться під землею, а хімікатів, які могли б знищити шкідника без шкоди для городньої продукції ще не придумали.

Боротьба з дротяником ведеться до садіння городніх культур і після збирання врожаю, а значить в процесі вегетації ми не можемо вплинути на личинок без шкоди для рослин.

Без хімічних препаратів з дротяником можна боротися лише систематичною, наполегливою, працею по окультурення ґрунту:

  • Весняна і осіння оранка або перекопування землі;
  • Внесення аміачних добрив в процесі культивації: селітри, сульфату амонію;
  • Видалення пирію повзучого, з викопуванням кореневища;
  • Збір виявлених жуків та кладок яєць;
  • Зниження кислотності ґрунту.

Просте перекопування землі навесні і восени, а також розпушування поверхні грунту влітку знищує безліч личинок і яєць жука. На сонці яйця жуків швидко втрачають свої властивості, а птахи довершують розпочате годуючись ними, тому не проганяйте горобців, які стрибають поруч з вами, поки ви копаєте грунт.

Видаляючи пирій повзучий треба вибирати дротяників із землі разом з корінням пирію. Це дієвий метод зниження чисельності шкідника — пирій для дротяників рідний дім.

Дротянка — небезпечний шкідник: боротьба та профілактикаПізня оранка або перекопування грунту восени, перед настанням сильних морозів, значно зменшує кількість личинок жука на вашій ділянці — личинки, лялечки і жуки гинуть від холоду, опинившись на поверхні грунту. Втекти вони вже не можуть — заціпеніння не дозволяє.

Кислий грунт треба окультурювати внесенням вапна або деревної золи при перекопуванні. Нейтральні землі не краще місце проживання для дротяників, що змушує личинок пакувати валізи і переїжджати в інше місце.

Ранньою весною в квітні-травні, коли грунт прогріється можна розкласти приманки для жуків: в ямки укладають солому, сіно або торішню траву, поливають і прикривають дошкою або шифером. Через пару днів всі личинки в радіусі декількох метрів від приманки зберуться на бенкет, в пошуках тепла і їжі. Личинок збирають разом з травою-приманкою і спалюють за межами городу. Поки не посадили картоплю операцію можна повторювати багаторазово.

Бульби картоплі також служать апетитною приманкою для голодних дротяників. Бульби треба розрізати на 2-4 частини, надіти шматки на дріт і помістити в ґрунт на глибину 10-12 см. Через кілька днів приманки дістають із землі за дріт і знищують шкідників, опускаючи в окріп разом з приманкою.

Досвідчені городники заманюють дротяників у скляні баночки місткістю від 250 до 500 мл. На дно банки кладуть шматки сирої картоплі, моркви або буряка і закопують пастки на городі до горловини. Місце встановлення такої пастки притіняють. Одна банка здатна приманити дротяників на площі 10 м2. Спійманих дротяників збирають раз на 3-5 днів, оновлюючи або додаючи приманку. Такі пастки можна використовувати все літо.

Добре принаджують дротяників зерна вівса або ячменю, посіяні за 2-3 тижні до основної культури у лунки на відстані 70-80 см. Коли з’являються сходи з викопують і вибирають присутніх личинок.

Дротяників можна ловити на закваску домашнього квасу на житньому хлібі. Гущу закваски з шматочками хліба кладуть у старі колготки і закопують там, де багато дротяників, залишаючи верхівку колготок на поверхні. Через 3-4 дні колготки висмикують із землі разом з личинками.

У міжряддях картоплі можна посіяти зелений салат. Коріння салату приваблюють безліч дротяників, рослина в’яне, після чого салат викопують разом із земляною грудкою і знищують личинок далеко від городу.

Квасоля, горох, боби та інші бобові культури відлякують дротяників, тому для профілактики появи дротяників в сівозміну треба включати бобові так, щоб коренеплоди потрапляли на ділянку землі на наступний рік після бобових культур.

Дротянка — небезпечний шкідник: боротьба та профілактика
Деякі городники відлякують жуків висіваючи буркун по периметру земельної ділянки. Буркун приваблює бджіл і відлякує самок жуків. Також самок відлякують квітучі боби.

Препарати від дротяників

Препарат «Базудин» ефективний у боротьбі з дротяником, має тривалий термін дії до 6 тижнів. Базудин вносять у грунт при посадці картоплі та інших овочевих культур.

Препарат «Немабакт» — біологічна зброя в боротьбі з дротяниками. Основа препарату хижа нематода, яка живе в симбіозі з бактерією. Нематода випускає бактерію, проникаючи всередину дротяників через ротовий отвір. Бактерія розриває внутрішні органи дротяників, які потім пожирає нематода. Від дротяників залишається лише порожня оболонка. Нематода залишає оболонку і починає шукати нового носія.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована