Корисні поради дачникам та городникам

Величне дерево секвойя підкорює всіх своєю помпезністю

Феноменом сучасного рослинного світу є дерево секвойя. Це приклад не тільки габаритних розмірів, але і всіма бажаного довголіття. Найстаріша представниця цього роду красується на території Рервудского заповідника в Каліфорнії. Хоча їй вже більше 4-х тисячоліть, вона все одно продовжує інтенсивно зростати. Обсяг стовбура цього величного велетня становить 1,5 м3, а висота – 115,5 м.

Величне дерево секвойя

Історична зведення

Величне дерево секвойя

Свою назву дерева отримали не завдяки зовнішнім характеристикам і солідного віку. У свій час ці краї були батьківщиною індіанського племені черокі. Захоплені висотою дерева секвої, а також прекрасними талантами і якостями свого вождя вони вирішили назвати її на честь їхнього ватажка. Оскільки він і справді багато зробив для культури і просвіти свого народу, громадськість із задоволенням прийняла цю назву.

Величне дерево секвойя

Вивчаючи в 1859 р. цю «струнку красуню», один ботанік вирішив назвати її на честь національного героя Америки. Гучне ім’я Веллінгтон — англійський полководець, який переміг наполеонівську армію, – не сподобалося місцевим жителям. Тому вибрали іншого діяча і народного улюбленця індіанців.

Величне дерево секвойя

Особливості секвої

Величне дерево секвойя

Характерною ознакою цих представників класу хвойних служить структура їх стовбура і розмноження. Коли дерево ще молоде, то воно повністю вкрите густими гілками. Через занадто швидкого зростання ці відростки не встигають приживатися, тому незабаром відпадають. В результаті перед цікавим спостерігачем постає надзвичайно товстий, але в той же час вчинено голий стовбур.

Величне дерево секвойя

Піднявши очі до неба, людина може споглядати густу крону конічної форми, що складається з вічно зелених гілок.

Примітно, що коренева система такого феномену рослинного світу посаджена не дуже глибоко. Однак вона займає значну площу, що дозволяє породі витримувати шквальні вітри та буревії.

Прикро, але своїми кореневими відростками вона заглушає життєдіяльність сусідніх мешканців. Все ж витримати її «сусідство» може:

 • тсуга;
 • кипарис;
 • дугласія (родина соснових);
 • смерека;
 • ялиця.

Величне дерево секвойя

Вона чудово вписується в місцевий колорит соснових гаїв. Довжина плоских, витягнутих листя становить від 15 до 25 мм у молодняка. З плином часу голки видозмінюють свою форму. В тінистих частинах крони вони набувають вигляду наконечника стріли, а в верхніх зонах листя мають лускату структуру.

Величне дерево секвойя

Такий опис дерева секвойя доречно доповнити і незабутніми фото, зробленими туристами. Найсміливіші з них змогли зафіксувати витончені шишки «неприступною» мешканки туманного ущелини. Трехсантиметровые коробочки овальної форми містять до 7 насінин, які дозрівають майже 9 місяців.

Величне дерево секвойя

Як тільки плід починає підсихати, шишка відкривається і насіння уносить вітер. Такі розкрилися «трояндочки» ще довго прикрашають величну крону.

Вчених вражає унікальний спосіб «продовження роду» мамонтового дерева (друга назва, тому що його гілки нагадують бивні цих тварин). З пня відходять зелені паростки, що цілком нормально для класу хвойних представників.

Рідні краї велетня

Величне дерево секвойя

Основний ареал, де росте дерево секвоя, це Тихоокеанське узбережжя Північної Америки. Територія їх рідних країв простягається на 75 км вглиб континенту і тягнеться майже 800 км уздовж океану. Порівняно невелика ділянка суші підноситься над рівнем моря на 700-1000 м. Хоча ці хвойні породи прекрасно уживаються і на висоті більше 2 км Чим вологіше клімат, тим вище і зеленішою буде крона цих гігантів.

Величне дерево секвойя

Штат Каліфорнія і Орегона щорічно люб’язно зустрічають тисячі туристів, які хочуть помилуватися цими красунями. Крім природних місць проживання, таких «довгожителів» можна зустріти і на території заповідників:

 • ПАР;
 • Канади;
 • Італії;
 • Гавайських островів;
 • Англії;
 • Нової Зеландії.

Головна особливість всіх цих країн – доступ до вологого морського клімату. Однак такі гігантські експонати чудово переносять різкі перепади температури. Було зафіксовано, що на гірських схилах, де найчастіше їх можна зустріти, буває і до -25°С. Тому мамонтове дерево з успіхом можна вирощувати і на інших континентах. Єдине, що там вони ростуть в кілька разів повільніше. І тільки через півстоліття можна буде побачити результат своєї копіткої праці.

Величне дерево секвойя

У Росії дерево секвойя виростає в прибережних районах Краснодарського краю. Сочинський дендрарій має скромною «колекцією» молодих саджанців. Ця ділянка, звичайно, не дуже великий. Можливо, мине кілька століть, і вже нове покоління туристів буде милуватися цими розкішними тихоокеанськими «титанами».

Величне дерево секвойя

У підніжжі таких гігантів можна відчути всю свою незначність. Особливо коли стоїш в оточенні цілої гаї 90-метрових велетнів (це майже 35 поверхів хмарочоса). За даними одного дослідження, на початку 1900-х років була зруйнована секвоя, висота якої була більш 116 метрів. Можна тільки уявити, скільки праці і зусиль знадобилося тим працівникам.

Максимальна товщина кори самого великого дерева у світі може складати близько 30 см.

Цінність деревини

Величне дерево секвойя

У Сполучених Штатах вирубка секвої суворо карається законом, оскільки цьому дереву загрожує зникнення. Завдяки злегка красноватому відтінку деревини її використовують як елементи декору інтер’єру. Оскільки деревні волокна цієї хвойної породи досить щільні, а також стійкі до процесу гниття, то служать чудовим матеріалом для меблевого виробництва. Також з нього роблять:

 • папір;
 • залізничні вагони і шпали;
 • покрівельні елементи;
 • конструкції для підводних споруд.

Це сировина відрізняється від всіх інших відсутністю насиченого хвойного запаху. Тому багато тютюнові компанії використовують секвою для виробництва коробок, в яких зберігаються сигари та інша продукція цієї індустрії. Більш того, пасічники теж знайшли застосування бочок, зробленим з дорогої деревини. У них чудово зберігається мед, перга, а також віск.

Величне дерево секвойя

За підрахунками переробного підприємства, з одного мамонтового дерева можна отримати більше однієї тисячі тонн деревного сировини. Щоб транспортувати все це багатство, замовнику знадобиться понад півсотні вагонів, тобто майже цілий вантажний склад.

У стовбурі розкішного гіганта рідко селяться всілякі шкідники/паразити. Це пов’язано з швидким ростом рослини. Також деревина мамонтового дерева містить величезну кількість фітонцидів. Ці біологічно активні речовини здатні не тільки «відлякувати» величезні «орди» шкідливих комах, але й тримати їх на пристойній відстані.

Величне дерево секвойя

Примітно, що в заповідниках кожного звіра дереву секвої відведено почесне місце. З її стовбура роблять дивовижні експонати, вражаючі туристів. Так, один заповзятливий американець змайстрував в ньому місце для паркування автомобілів, а в іншій разі облаштував затишний ресторанчик на 50 персон. Креативні ідеї запозичив Національний парк «Секвойя». Саме тут туристи зможуть проїхати через незвичайний тунель, зроблений з дерева, що впало. Так, природа вражає своєю різноманітністю і чудовою красою.

Величне дерево секвойя

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована