Корисні поради дачникам та городникам

Як поліпшити родючість і склад землі на ділянці

Щоб визначити, родючий ґрунт чи ні, іноді достатньо одного погляду. Якщо ви освоюєте на дачній ділянці землю, на якій раніше нічого не росло, то доведеться потрудитися. Кожна земля вимагає від городника своєї тактики. Із статті ви дізнаєтесь, як поліпшити землю на своїй ділянці.

Яка земля потребує поліпшення

Визначити якість ґрунту можна зробивши аналізи в лабораторії, які б’ють по кишені. Давайте спробуємо визначити основні характеристики грунту самостійно. Спочатку поглянемо на колір: якщо він коричневий, значить, в землі багато гумусу, і на ній будуть відмінно рости практично будь-які культури; якщо видно білястий наліт, значить, земля містить багато карбонату (солей вугільної кислоти). Щоб зробити висновок напевно, візьміть жменю землі і капніть краплю соляної кислоти. Характерне шипіння говорить про хімічну реакцію з карбонатами.

Якщо ви сформували грудку землі, і при висиханні вона не розсипався на частини, то перед вами глинистий грунт. Така земля вологопроникна, але не пропускає повітря, утворюючи кірку на поверхні, перешкоджає постачання киснем кореневої системи. Якщо грудка, після того як висохла, розсипалась, значить, ви маєте справу з піщаним грунтом. Грунт відмінно пропускає воду, але не менш добре її втрачає. І той і інший тип ґрунту потребує поліпшення.

Краще підходять для обробки супіщані і суглинисті грунти. Один з найпростіших способів поліпшення грунту – перекопування. Щорічна оранка корисна для культурних рослин, тому що дана процедура збільшує повітропроникність ґрунту.

Відео «Як поліпшити родючість і структуру грунту»


У цьому відео експерт розповість про те, як підвищити родючість і поліпшити структуру грунту без гною і добрив.

Зміна структури глинистого субстрату

Отже, ми вже з’ясували, що глинисті субстрати важкі, збиті, мають низьку ступінь аерації. Маючи велику кількість поживних речовин, вони дуже швидко промерзають в зимовий період і довго нагріваються влітку. Коли тане сніг чи дощ іде, вода збирається на поверхні і дуже повільно просочується в нижні шари. Застій води призводить до закислення грунту, що погано позначається на вирощуванні рослин.

Такий грунт містить малу кількість перегною. При сильних дощах глина пливе, після підсихання утворюється кірка, яка ускладнює оранку. Кірка на поверхні перешкоджає проникненню повітря в глибокі шари, що призводить до висушення грунту. Коріння рослин насилу пробиваються через такий грунт. Але не все так трагічно, багато недоліків можна виправити протягом декількох сезонів. Про те, як поліпшити структуру глинистого ґрунту, ми розповімо далі.

Перш за все, потрібно на ділянці прибрати всі нерівності. Восени під час перекопування городу з глинистим грунтом не варто розбивати великі грудки. Осінні дощі і сніг легко зруйнують ці грудки, таким чином покращиться структура верхнього шару.

Як поліпшити родючість і склад землі на ділянці

Перекопати садову ділянку потрібно до настання сезону дощів. Навесні процедуру слід повторити аналогічним чином. Щоб збільшити вміст мінеральних частинок, агрономи пропонують перед перекопуванням розсипати на ділянці товчену цеглу, попередньо просіяну крізь велике сито. При повторенні цієї процедури протягом кількох років структуру глинистого ґрунту можна поліпшити до відмінних показників.

Внесення піску з розрахунку одне відро на квадратний метр – краща порада, як поліпшити структуру глинистої землі. У всіх випадках слід пам’ятати, що покращує структуру грунту органіка, а цегла, зола і пісок підвищують ефект.

Покращують структуру ґрунту і рослини-сидерати.

Як поліпшити родючість і склад землі на ділянці

Зміна структури піщаного субстрату

Основна проблема піщаної землі полягає в тому, що вона погано утримує вологу і тепло. Вночі сильно остигає, а волога випаровується за кілька годин, навіть якщо земля рясно полита. Як вихід слід підвищити зв’язність ґрунтових частинок, для чого:

  • вносять органіку;
  • сіють рослини-сидерати;
  • проводять глинування грунту (внесення сухої порошкової глини).

Як тільки земля на ділянці стане придатною для життя рослин, кожен літній період слід проводити мульчування, щоб зменшити випаровування з поверхні. Щоб земля не промерзала глибоко, то ближче до зимового періоду слід збільшити її теплоємність. Для цього проводять рясні поливи.

Як поліпшити родючість і склад землі на ділянці

Внесення добрив

Основним методом поліпшення родючості грунту є внесення добрив. Це може бути перепрілий гній або компост. При внесенні органічних добрив слід дотримуватися правила: вносити не глибше, ніж на 10 см. В цьому випадку поверхневий шар служить відмінним середовищем для розвитку мікроорганізмів і дощових черв’яків, які природним чином розпушують ґрунт, в результаті чого через грунт відмінно проходить волога і повітря.

Ще один вид органіки – торф і тирса. Торф має бути добре вивітрений. Не рекомендується використовувати червоний торф, він має високий вміст заліза і від нього рослинам буде швидше шкода, ніж користь.

Тирсу додають в кількості одне відро на квадратний метр. Однак її використання може мати зворотний ефект, так як при розкладанні тирса поглинає азот, який знаходиться в складі грунту. Щоб уникнути негативних наслідків перед внесенням тирси грунт поливають розчином сечовини.

Як поліпшити родючість і склад землі на ділянці

Далі ми поговоримо про те, як за допомогою річкового піску покращити родючість ґрунту.

Під час осіннього скопування в глинистий грунт додають пісок разом з перегноєм. Треба пам’ятати, що цю процедуру слід повторювати регулярно, так як перегній заберуть культурні рослини, які будуть вирощуватися, а пісок осяде.

Використання сидератів

Правильно підібрані рослини покращують грунт. Їх називають сидератами. Багатьох дачників цікавить, як з допомогою сидератів покращити родючість грунту на ділянці. Ці рослини сприяють розпушуванню ґрунту, своїми довгими коренями вони витягують з глибини корисні речовини, які згодом будуть використані овочевими культурами, і утримують їх у верхніх шарах грунту.

Ці рослини використовують для одержання гумусу. Однак він виробляється тільки у добре зволоженому грунті, тому зрізані рослини слід час від часу поливати.

Як поліпшити родючість і склад землі на ділянці

Відпочинок грунту

В землі знаходяться тисячі мікроорганізмів, які гинучи віддають їй накопичені органічні речовини. А мікроорганізми переробляють рештки тварин. Так живе здорова земля, не змучена. Жива земля здатна не тільки живити рослини, але і відновити свою родючість.

Чому, ви думаєте, селяни залишали на якийсь період землю в спокої, яка давала все менше врожаю? Тому що через деякий час вона захищає себе шаром дерну, і в ній без внесення добрив накопичуються органічні речовини.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована