Корисні поради дачникам та городникам

Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

Наші діди в садівництві ніколи не керувалися календарем. Терміни посадки овочевих культур в грунт визначали за знаками природи — народними прикметами.

На жаль, їх спостереження не актуальні в мінливому кліматі, а нові прикмети складати нікому.

Якщо календарні строки — поганий орієнтир, а народні прикмети «не працюють», то як же визначити оптимальні терміни висаджування розсади у відкритий ґрунт? Вивчати біологію культури і фіксувати метеопараметри.

У продажу є дачні метеостанції, які запам’ятовують параметри за кілька днів у динаміці і видають короткостроковий прогноз погоди. За отриманими даними можна розрахувати середньодобову і середнюнічну температури.

Оптимальні умови для висадки томатів

Томати — досить витривала овочева культура. Дорослі рослини здатні пережити нічне зниження температури до 5-6 ⁰C без уповільнення росту і порушення плодоношення. Однак, як і всі теплолюбні рослини, вони гинуть навіть при легких заморозках, коли температура опускається до нуля.

Щоб оцінити готовність до висадки розсади у відкритий грунт, аналізують наступні фактори:

  • стан розсади: вік розсади скоростиглих сортів не повинен перевищувати 60 діб; якісний посадковий матеріал має товсте стебло висотою 20-30 см і 1-2 квіткові кисті; до висадки розсада проходить 2-тижневе загартовування з виставленням на свіже повітря під прямі сонячні промені і в останні дні залишення на ніч на відкритій терасі або балконі;
  • температурний режим: середньодобова температура повітря 14-15 ⁰C, ґрунту — 10-12 ⁰C;
  • можливість створити додатковий захист у разі нічного зниження температури або сильного похолодання: для захисту посадок використовують плівку або білий укривний матеріал.
  • якщо розсада переростає, а погода не дозволяє провести висадку у грунт, то її необхідно винести в прохолодне місце з нічними температурами 1-6 ⁰C і забезпечити хороше освітлення.

Орієнтовні календарні строки висадки томатів у відкритий грунт: останній тиждень квітня — перший тиждень травня.

Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

Сприятливою температурою для росту томатів вважається 22-25 ⁰C. Періодичне короткочасне зниження денної температури до 15 і нічної до 6-8 ⁰C не викликає уповільнення росту та затримку дозрівання плодів. Для скоростиглих сортів нестрашно і нічне зниження до 3-4 ⁰C. При температурі вище 35 ⁰C спостерігається зупинка росту, плоди перестають зав’язуватися.

Умови та терміни для висадки розсади перців

Перці, на відміну від томатів, більш чутливі до температурного режиму. Це ніжна тропічна рослина. Для нормального росту потрібна середньодобова температура в межах 20-25 ⁰C. Уповільнення розвитку спостерігається вже при 15 ⁰C, а при 13 ⁰C — зупиняється зростання. При цьому перець не переносить посухи і вимогливий до освітлення (в затіненні відбувається скидання зав’язі).

Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

Розсада вирощується без пікіровки, та й зайва пересадка в парник для неї не бажана. Щоб отримати якісну розсаду, насіння висівають в індивідуальні ємності достатнього обсягу і створюють оптимальні умови.

У відкритий грунт висаджують розсаду у віці 50-55 днів. До цього часу рослини повинні мати 8-10 справжніх листків, висоту 20-25 см і нерозпущені бутони. Земля повинна прогрітися до 15 ⁰C. Щоб прискорити прогрівання, заздалегідь роблять гряди і вкривають чорною плівкою.

Коли висаджувати огірки?

Огірки дуже чутливі до коливань температури. У період вегетації нічні температури нижче 18 ⁰C провокують розвиток кореневих гнилей, а при похолоданні нижче 16 ⁰C сповільнюється зростання зав’язей і знижується врожайність. В холодній землі коренева система загниває і відмирає.

Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

У відкритий грунт висаджують 35-денну розсаду. При дотриманні умов вирощування розсада виходить коренастою, з короткими міжвузлями. Висадку проводять, коли встановиться постійна температура 18-20 ⁰C і мине загроза заморозків. Перший тиждень після висадки рослини вкривають на ніч.

Посів насіння огірка у відкритий грунт проводять після того, як грунт прогріється до 12-13 ⁰C, а середньодобова температура повітря переходить відмітку в 15 ⁰C.

Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

За народними прикметами огірок треба сіяти у відкритий грунт, коли зацвіте бузок та акація. Розсаду томатів і перцю сміливо висаджують, коли зацвіте шипшина і розпуститься листя дуба. Такі прикмети — гарний орієнтир, так як розвиток дикорослих рослин теж відповідає температурному режиму і тривалості світлового дня.

Як вибрати відповідну погоду для висадки розсади?

Наукові рекомендації та розуміння вимог рослини ще не гарант успішного вирощування овочевих культур. Погода часто дивує несподіваними сюрпризами у вигляді червневого граду, холодних злив, урагану і пізніх поворотних заморозків. Але як бути, якщо розсада потребує висадки, а за вікном дощі і похолодання: садити або чекати?

Коли висаджувати помідори, огірки та перець у відкритий грунт: терміни та умови

Орієнтуючись на погодні умови, не можна забувати про період вегетації культури. У перцю від сходів до появи плодів технічної стиглості повинно пройти не менше 95-100 діб. У томатів стиглі плоди можна обривати через 100-105 днів після сходів. Це строки при сприятливих умовах зростання. Зниження температури, пересадка, перебої в поливі уповільнюють розвиток і відтягують початок плодоношення.

У результаті виходить, що озброївшись усіма рекомендаціями, городник повинен сам оцінювати ризики і приймати рішення. З роками виробляється чуття агронома, або інтуїція, або вміння спостерігати за природою — кому що ближче.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована