Корисні поради дачникам та городникам

Коли копати картоплю: поради по збиранню врожаю

Збирати врожай овочів і фруктів потрібно своєчасно, інакше плоди можуть почати псуватися, що також суттєво позначиться на термінах їх зберігання. Якщо ж плоди, які ростуть на кущах і деревах, видно, і по їх зовнішньому вигляду можна зрозуміти, що вони дозріли, то з коренеплодами все інакше. У даній статті ми розповімо вам про те, коли копати картоплю, які в середньому терміни дозрівання овоча, а також про способи сезонного збирання врожаю.

Як визначити терміни збирання?

В першу чергу городники повинні розуміти, що немає точно визначеної дати, яка б вказувала, коли збирати картоплю. Справа в тому, що на дозрівання культури може вплинути декілька факторів.

Коли копати картоплю

Є певна залежність від того, в який час була висаджена картопля в землю. При посадці в кінці квітня збирання врожаю можна проводити вже на початку серпня. За статистикою найбільш сприятливим місяцем для висаджування культури є травень. У зв’язку з цим збір картоплі може початися в кінці серпня або на початку вересня.

Обов’язково потрібно взяти до уваги те, які сорти використовувалися для вирощування в поточний сезон. Ранні та пізні сорти можуть істотно відрізнятися часом складання – від 4 до 6 тижнів. Також на терміни впливатиме те, як господарі доглядали за ділянкою та культурою протягом літа, яка була погода, скільки потрапляло вологи і добрив в землю.

Можна викопувати в городі пару кущів вже в кінці липня, коли овочі будуть відразу використовуватися для приготування страви, наприклад, молода варена картопля. Якщо ж господарі планують тривале зберігання картоплі, то ранній збір проводити не можна ні в якому разі. Вся справа в тому, що у неї буде ще занадто тонка шкірка, що значно знижує терміни зберігання. Після найменшого ушкодження шкірки бульби згодом почнуть псуватися і підгнивати. А якщо недозрілий урожай почне псуватися, то можна залишитися на зиму без запасів та без заготовок на наступний сезон.

При насіннєвому вирощуванні картоплі дачники дізнаються час цвітіння кущів, а також період дозрівання в момент покупки того чи іншого сорту. Також на упаковках зазвичай наводяться необхідні терміни. Якщо в процесі догляду за рослиною час цвітіння відбувається в термін, то це означає, що зростання картоплі проходить нормально і дозріє вона впору.

Зазвичай більшість дачників орієнтуються на вигляд куща. Після того як починає жовтіти бадилля, є всі передумови вважати, що картопля дозріває і знаходиться вже на останній стадії. Коли бадилля висохло, то через кілька днів можна приступити до викопування.

Коли копати картоплю: поради по збиранню врожаю

Проте нерідко трапляється так, що частина кущів вже пожовкли і висохли, а частина – ні. Це може бути викликано тим, що після викопування картоплі в минулому сезоні і заготівлі бульб вони не були розсортовані за сортами, а відповідно і за термінами дозрівання. Якщо у вас виникла така ситуація, то потрібно викопати дозрілі кущі, а до решти повернутися через 10-14 днів. До цього моменту можна буде побачити зміни, а після цього викопати картоплю, що залишилася. Однак при цьому не можна забувати продовжувати поливати посадки.

Коли дачники висаджують один сорт культури, то збирати її потрібно буде через однаковий проміжок часу. Зазвичай урожай забирається через 70-100 днів.

У деяких випадках зів’яле бадилля не завжди вказує на дозрівання картоплі. Це може статися, якщо в особливо жаркий період в землі недостатньо вологи. Так через кілька днів кущики почнуть сильно сохнути. Щоб цього не допустити, потрібен догляд за городом.

При надлишку вологи або азотних добрив бадилля здатне вирости міцним, тоді як самі коренеплоди не встигають дозріти до моменту збору врожаю.

Коли копати картоплю: поради по збиранню врожаю

Є сорти, у яких верхня частина буде залишатися зеленою навіть при повному дозріванні. У зв’язку з цим можна умовно визначити найбільш сприятливий час для збору врожаю – кінець серпня і перша половина вересня. При сумнівах завжди можна спробувати викопати пару кущиків, щоб перевірити стан коренеплодів цього сорту.

Ще один спосіб визначити стадію дозрівання картоплі – по шкірці. Якщо шкірка легко стирається і вона тонка, то з прибиранням краще почекати.

Викопайте один кущ для перевірки. Якщо шкірка ще не дозріла, то спробуйте через 7-10 днів.

Щоб визначити, скільки вийде зібрати бульб з одного квадратного метра розсади, потрібно знати, який сорт використовувався під час посадки. Врахуйте, що у молодої картоплі розміри плодів будуть менші.

Способи збирання

Багато дачників цікавляться тим, скільки існує методик викопування картоплі. Під час збору врожаю можна використовувати кілька способів.

Коли копати картоплю: поради по збиранню врожаю

Найчастіше застосовуються звичайні садові інструменти – лопата і вила. При цьому під час роботи доводиться випробувати значне фізичне навантаження, а так як більшість городників вже не молоді, то це може стати проблемою. Більше всього при цьому буде напружена спина. Для тих, у кого проблеми з опорно-руховою системою, краще використовувати інші методи, так як при слабкому здоров’ї вже через кілька годин можуть з’явитися болі в спині.

У великих господарствах потрібно обробляти значно більші території, ніж дачникам. Для масштабного прибирання були сконструйовані спеціальні пристрої, що дозволяють значно полегшити роботу. До них відносяться картофолекопалка або мотоблок.
Звичайний фізична праця може істотно навантажити спину городникові. У зв’язку з цим, якщо площа обробки землі дуже велика, а у вас є доступ до спеціального сільськогосподарського обладнання, то краще скористатися ним.

Збирання з використанням цього обладнання можна проводити після того, як ви зріжете все бадилля на поверхні. Через кілька днів можна приступити до роботи і викопати картоплю.

Коли копати картоплю: поради по збиранню врожаю

Визначивши, коли копати картоплю, необхідно підготувати обладнання. В першу чергу потрібно звернути увагу на стан елементів обертання. Вони повинні бути добре змащені. Частини, які будуть розпушувати грунт і допомагати збирати врожай, повинні бути очищені від старої затверділої землі, глини і камінчиків. Якщо гострі кромки затупилися, тоді знадобиться спеціальна заточка. Слід розуміти, що використання мотоблока передбачає дотримання низки певних правил:

  • всі рядки висадженої картоплі повинні бути рівними, щоб не доводилося міняти напрям пристрою;
  • відстань між всіма рядками має бути однакова, так як колеса самого мотоблока можуть заїжджати на сусідню посадку, пошкоджуючи бульби;
  • при збиранні краще скористатися спеціальним навісним елементом для культиватора, підбираючи певну глибину для скопування землі;
  • мотоблок повинен бути налаштований так, щоб він рухався легко, тоді на поверхню будуть підніматися бульби;
  • для полегшення процесу роботи з культиватором найкраще викопувати картоплю через ряд, інакше одне з коліс обладнання буде рухатися по зораній землі, а інше – по втоптаній стежці.

Коли копати картоплю: поради по збиранню врожаю

Перед початком робіт рекомендується відразу приготувати місце, де ви будете перебирати або сушити врожай. Краще намагатися не кидати і не упускати бульби, щоб не допускати механічного пошкодження плодів, інакше вони зіпсуються через кілька тижнів.

В процесі прибирання потрібно відразу відбраковувати пошкоджені і хворі плоди, щоб потім повторно не витрачати на це час. Хороший врожай укладайте в мішки і розміщуйте в темному сухому прохолодному місці. Найкраще додатково накривати мішки щільною тканиною, щоб до врожаю не пробивалося сонячне світло. Така міра дозволить відстрочити проростання картоплі. Зверніть увагу, що краще відразу розбирати сорти з мішків, щоб уникнути плутанини.

Намагайтеся дотримуватися цих правил, це допоможе полегшити вашу роботу по збору врожаю картоплі.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована