Корисні поради дачникам та городникам

Нітрофоска — особливості застосування для різних культур

Нітрофоска відноситься до категорії складних комплексних добрив. Для неї властивий збалансований склад мінеральних компонентів. Нітрофоска здатна максимально повно задовольнити запити різних культур у поживних речовинах у період їх активного росту і розвитку. Найчастіше це добриво використовують для підвищення схожості насіння, для прискорення вегетативних процесів, для підвищення кількості зав’язей. Її зручно застосовувати і легко зберігати. Про особливості використання нітрофоски при вирощуванні садово-городніх і квіткових культур розповімо в цій статті.

Що таке нітрофоска

Нітрофоска — особливості застосування для різних культур

Нітрофоска досить часто і досить давно використовується як у великих господарствах, так і садівниками і городниками на невеликих прибудинкових ділянках, і попит на дане добриво не зменшується.

Нітрофоску отримують шляхом окислення фосфоритів або апатитів з введенням в склад мінеральних речовин. Зовнішній вид добрива являє собою світлі гранули, які не розпадаються і не злипаються при належних умов зберігання. Зазвичай нітрофоску додають у ґрунт у весняний або осінній час, часто додають добриво в посадкові ямки і лунки, а в розчиненому вигляді – в період вегетації рослин.

Цікаво, що для нітрофоски властивий як короткий, так і довгий період дії. Наприклад, калій і азот, які містяться в добриві, стають доступні рослинам вже через пару днів після внесення добрива в грунт, а фосфор перетворюється в доступний пізніше – через 11-13 діб.

Що входить до складу нітрофоски?

Основними елементами даного добрива є – N (азот), До (калій) і Р (фосфор). В добриві вони присутні у вигляді солей, що ж до їх кількості, то вона досить сильно варіює і завжди вказана на упаковці.

Для застосування нітрофоски у сухому вигляді радимо купувати добриво, в складі якого всі три речовини знаходяться в однакових частках, скажімо, 16:16:16. Якщо ж ви плануєте використовувати добриво в розчиненому вигляді, то шукайте нітрофоску, до складу якої входить також магній і співвідношення речовин наступне: азоту – 15, фосфору – 10, калію – 15 і магнію – 2.

При купівлі нітрофоски завжди уважно читайте, що написано на упаковці, тому що в продажу є і суміші, в яких присутній хлористий калій.

Зазвичай можна знайти три варіанти даного добрива (можливо, і більше, але інші варіанти зустрічаються рідко) – це фосфоритна нітрофоска (або суперфосфатна), сірчанокисла нітрофоска і сульфатна нітрофоска.

На внесення фосфоритної нітрофоски добре відгукуються помідори, поліпшується якість і смак плодів. Вся справа в тому, що завдяки достатній кількості фосфору в ґрунті томати закладають більшу кількість клітковини в плодах, у зв’язку з чим самі плоди стають більш щільними, соковитими, смачними, придатними для транспортування і тривалого зберігання.

Завдяки внесенню в грунт сірчанокислої нітрофоски формуються рослинні білки, тому даний вид нітрофоски доречніше використовувати на грунтах, які планується зайняти бобами, квасолею, горохом, а також капустою. Звичайно, цей вид нітрофоски позитивно позначиться і на томатах і огірках.

Сульфатна нітрофоска має у своєму складі кальцій. Цей вид нітрофоски більше підходить для декоративних рослин, покращуючи їх зовнішній вигляд, посилюючи забарвлення квіток і листових пластинок. Даний склад нітрофоски з успіхом використовується для всіх без винятку квіткових рослин, декоративних деревних та чагарникових культур.

Дозування нітрофоски

Потрібно чітко засвоїти, що тільки вірне дозування будь-якого добрива позитивно позначиться на рослинах і не завдасть шкоди організму людини. Як відомо, абсолютно безпечних речовин не буває, навіть надмірні дози органіки можуть згубно позначитися на рослинах та на здоров’ї людини.

Отже, дозування нітрофоски під плодові культури не повинно перевищувати 250 г на ямку, під ягідні чагарники невеликого розміру (агрус, смородина) – не більше 90 г на посадкову ямку, під великі чагарники (ірга, аронія, калина) – не більше 150 м на ямку.

Під дорослі декоративні деревні породи (клени і їм подібні) можна вносити до 500 м під кожну, попередньо взрихливши і поливши грунт приствольної смуги. Використовувати нітрофоску можна і для внесення під рослини, що ростуть на закритому грунті, там кількість не повинна перевищувати 130 г на квадратний метр.

У відкритому грунті під овочеві культури дозування повинно бути ще менше – не більше 70 г на квадратний метр. Нарешті, кімнатні рослини, – їх бажано удобрювати нітрофоскою шляхом обприскування розчином, що складається з 50 г добрива на відро води.

Упаковка і зберігання добрива

Нітрофоску промислові підприємства пакують або в паперові пакети, або в пластикові мішки або мішечки. Зберігати дане добриво слід в недоступному для сонячних променів місці з вологістю менше 60%.

Важливо! Нітрофоска належить до категорії горючих і навіть вибухонебезпечних речовин, тому слід підібрати місце для зберігання, що знаходиться далеко від можливих осередків відкритого вогню.

Не варто плутати нітрофоску і нітроамофоску, це різні добрива з різними дозами внесення. Для нітроамофоски властивий склад, збагачений мінеральними речовинами, тому дане добриво більшою мірою пристосоване для внесення під овочеві рослини. Дози внесення нітроамофоски нижчі майже в два рази.

Переваги використання нітрофоски

Нітрофоска володіє збалансованим складом мінеральних компонентів, має три головних речовини, завдяки чому добриво можна використовувати для різних культур. До безперечних достоїнств нітрофоски відносяться:

нітратна і пестицидна безпека (при дотриманні оптимальних доз внесення);
підвищена економічність, завдяки порівняно низькій ціні, зручного зберігання і порівняно невеликим дозам внесення;
підвищена здатність до розчинення у воді, що можна використовувати для фертигації (внесення добрив при краплинному поливі);
практично повний розпад в грунті, що дозволяє рослинам засвоювати елементи в повному обсязі.

Застосування нітрофоски на різних типах ґрунтів

Нітрофоску краще всього застосовувати на ґрунтах нейтральних або слабокислих. Доречно вносити нітрофоску на торф’яних грунтах, піщаних, заболочених, а також глинистих. Майте на увазі, однак, що при внесенні на піщаних грунтах азотна складова добрива може активно вимиватися, отже, на таких ґрунтах добриво рекомендується вносити або навесні (одночасно з перекопуванням грунту), або шляхом додавання в лунки при посадці, але не в осінній період. На торф’яних ґрунтах і глинистих, навпаки, нітрофоску краще вносити саме в осінній період.

Нітрофоска — особливості застосування для різних культур

Загальні правила проведення підживлень

Існує ряд важливих правил внесення нітрофоски, які потрібно враховувати. Наприклад, при підгодівлі багаторічних культур вносити дане добриво краще в сухому стані, проте в ґрунт заздалегідь добре розпушений і зволожений.

Доречним є використання нітрофоски в дощові періоди. При внесенні нітрофоски в осінній період під перекопування грунту на ділянці, де навесні планується висадка рослин у весняний період її вносити не слід. Ну і звичайно ж, враховуючи вміст азоту в нітрофосці, підживлення під багаторічні рослини слід проводити тільки у весняний період, щоб уникнути активізації ростових процесів і зниження зимостійкості.

Застосування нітрофоски при вирощуванні розсади

Доречно використовувати нітрофоску при вирощуванні розсади, коли рослини слабо розвиваються. Слабку розсаду бажано підгодувати через 5-7 днів після пікіровки. Підгодівлю слід здійснювати тільки розчиненою у воді нітрофоскою в кількості 14-16 г на літр води, такої кількості вистачить на 45-55 рослин.

Повторно нітрофоскою можна підгодувати слаборозвинену розсаду одночасно з висадкою її в грунт, додавши в кожну лунку буквально по 10 гранул цього добрива, обов’язково добре перемішавши з вологим грунтом, так, щоб коріння не торкалося гранул, інакше це може призвести до виникнення опіків на корінні, ще більш погіршивши стан рослин.

Особливості застосування нітрофоски для садово-городніх культур

При вирощуванні картоплі

Зазвичай на картоплі нітрофоску вносять безпосередньо в лунки при висадці бульб. Можна сміливо сипати в кожну лунку по столовій ложці (без гірочки!) нітрофоски, після чого ретельно змішати добриво з грунтом.

Якщо висаджуєте велику кількість бульб картоплі, то для значної економії часу, краще внести нітрофоску в осінній або в ранньовесняний періоди, під перше перекопування грунту, в кількості 75 г на квадратний метр.

При вирощуванні капусти

Як ми вже уточнювали, під капусту краще вносити саме сірчанокислу нітрофоску, яка сприяє формуванню білків. Першу підгодівлю капусти нітрофоскою можна здійснити в період вирощування розсади даної культури, для чого можна розчинити 9-11 г добрива в літрі води і підгодувати розсаду через тиждень після пікіровки.

Повторно підгодувати капусту можна при висадці розсади, але тільки в тому випадку, якщо ні весною, ні восени на дану ділянку нітрофоска не вносилася. У кожну лунку при висадці розсади на постійне місце можна додати чайну ложку нітрофоски (без гірочки!) і ретельно перемішати з вологою землею.

Іноді городники використовують спеціальну суміш, яка складається з компосту рослинного походження деревної золи і даного добрива. Зазвичай на кілограм компосту потрібна чайна ложка деревної золи і така ж кількість нітрофоски.

Після висадки розсади, якщо в лунку добриво не вносилося, можна підгодувати рослини нітрофоскою через 14-16 днів. Для цих цілей нітрофоску розчиняють у воді в кількості 50 г на відро з додаванням в отриманий склад 150 г деревної золи. Це підвищує імунітет рослин, сприяючи посиленню опірності різним захворюванням. Цю кількість можна витрачати на 2-3 квадратних метра ґрунту.

Повторно підгодівлю можна провести через два тижні і ще одну – через 16-17 днів. При здійсненні цих підживлень доза добрива не повинна перевищувати 25 г на відро води, норма також на 2-3 квадратних метра ґрунту, зайнятого під капустою. При вирощуванні ранніх і середніх сортів капусти третю підгодівлю проводити не бажано.

Нітрофоска — особливості застосування для різних культур
При вирощуванні огірків

Цікаво, що нітрофоска здатна підвищити врожайність рослин огірків на 18-22%. На внесення нітрофоски, завдяки тому, що в ній присутній азот, огіркові рослини відгукуються повноцінним розвитком вегетативної маси. Калій сприяє поліпшенню смакових якостей огіркових рослин, а фосфор, завдяки тому, що він стимулює розвиток клітковини, сприятливо позначається на підвищенні соковитості і щільності плодів.

Зазвичай нітрофоску вносять на ділянку, яку планується зайняти рослинами огірка заздалегідь, тобто в осінній період під перекопування ґрунту в кількості 25 г на квадратний метр. Після висадки розсади огірка на ділянку, через два-три дні, можна провести підгодівлю розчиненою у воді нітрофоскою, для цього потрібно 35 г добрива розчинити у відрі води і витрачати по 0,5 л під кожну рослину.

При вирощуванні часнику

Часник (як озимий, так і ярий) підгодовують нітрофоскою у весняний період. Зазвичай спершу вносять сечовину, а через 14-15 днів – нітрофоску. У цей період можна вносити розчинену у воді нітрофоску в кількості 25 г на відро води. На квадратний метр землі, зайнятої під часником, витрачають приблизно 3,5 літра даного розчину, тобто відро розчину йде приблизно на три квадратних метри землі, зайнятої під часником.

При вирощуванні малини

Враховуючи те, що малина дуже вимоглива до складу грунту і добре відгукується на внесення комплексних добрив, підгодовувати її нітрофоскою слід щорічно у весняний час. Кількість добрива повинна становити 40-45 г на квадратний метр грунту зайнятого малиною. Підгодовувати малину звичайну можна навесні, а також відразу ж після збирання усього врожаю. Внесення нітрофоски під цю рослину краще здійснювати шляхом заглиблення гранул в грунт одночасно з розпушуванням грунту на малині. Використання нітрофоски на малині в осінній період неприпустимо, так само як і внесення нітрофоски в лунки при висадці саджанців малини, якщо посадка проводиться в осінній період.

При вирощуванні суниці садової

Нітрофоску під садову суницю допустимо вносити у весняний і літній періоди. Дозволяється внесення нітрофоски в лунки при висадці садової суниці в серпні, за умови ретельного перемішування її з зволоженим грунтом. При висадці садової суниці в кожну лунку можна внести буквально за 5-6 гранул добрива, перемішавши їх з землею таким чином, щоб корінці не торкалися гранул. Інші підживлення на садовій суниці потрібно здійснювати одночасно з рясним поливом.

При внесенні нітрофоски в лунки при висадці, початкову підгодівлю у весняний час можна не здійснювати, а внести добрива в період цвітіння, обов’язково до початку формування зав’язі. Третю підгодівлю можна провести відразу після збирання усього врожаю садової суниці. Кількість нітрофоски при підгодівлі повинна бути не більше 30 м, які потрібно розчинити у відрі води, цієї кількості вистачить приблизно на 20 рослин.

Нітрофоска — особливості застосування для різних культур
При вирощуванні яблунь

Нітрофоску під яблуню та інші плодові рослини вносять у весняний період. Доречно використовувати нітрофоску також по закінченні цвітіння при початку формування зав’язі. Припустимо внесення нітрофоски в сухому вигляді, але якщо бажаєте отримати швидкий ефект від її внесення, то гранули краще попередньо розчинити у воді в кількості 45 г на відро. Під кожну яблуню треба внести приблизно три відра цього розчину або 135 г добрива. Якщо яблуні старше п’яти років і щеплені на сильнорослу підщепу, то дозу можна збільшити до 160 г під рослину.

Застосування нітрофоски при вирощуванні квіткових культур

Для декоративних квіткових рослин доречно застосовувати сульфатну нітрофоску, зважаючи на вміст в ній кальцію, який, як ми вже вказували, підвищує загальну привабливість рослин, сприяє збільшенню числа пуп’янків, квіток, що підвищує їх яскравість і продовжує життя листових пластинок.

Вносити добриво допустимо в лунки при висадці цибулин і розсади у весняний період часу. Суху нітрофоску зазвичай не використовують, готують розчин 25 г нітрофоски на відро води. На одну лунку потрібно 100 г розчину при висадці цибулин, при посадці розсади – 150 г розчину.

Однорічники можна підгодувати розчином до початку цвітіння (200 г під рослину), багаторічні квіткові культури, які закінчують цвітіння в першій половині літа, припустимо підгодувати і по закінченні цвітіння такою ж кількістю нітрофоски.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована