Корисні поради дачникам та городникам

Чому скручується листя розсади?

Кожен городник знає, як буває прикро, коли з великою турботою посіяна розсада, дружними сходами зійшла і пішла в ріст, а потім ні з того ні з сього листя рослин почали скручуватися, жовтіти і опадати. Новачків це явище дуже засмучує, але не досвідчених городників. Адже насправді, «ні з того, ні з сього» – не буває. Причин, з яких листові пластинки у розсади можуть почати скручуватися, не так багато. У цій статті ми розповімо, чому з нашою розсадою таке відбувається і як з цим боротися.

Основні причини, які призводять до скручування листя у розсади – це:

  1. Нерівномірний розвиток листкової пластинки;
  2. Нестача або надлишок у ґрунті азоту, фосфору або калію;
  3. Неправильний догляд;
  4. Вплив шкідників;
  5. Вплив різних захворювань.

Далі докладно розглянемо причини скручування листових пластинок розсади, і поговоримо про те, як не допустити виникнення цього явища і, що робити, якщо листочки вже згорнулися.

Нерівномірний розвиток листкової пластинки

Частіше спостерігається у розсади перцю, трохи рідше – в інших культур. У тому випадку, якщо центральна жилка листової пластинки розвивається значно швидше самого листа, то в кінцевому підсумку це може призвести до скручування або деформації самої листової пластинки. Явище це найчастіше тимчасове, можна даремно не турбувати рослини і просто почекати деякий час. Листова пластинка з часом повинна розвинутися повністю і перетворитись у повноцінно розвинену.

Нестача або надлишок у ґрунті азоту, фосфору або калію

Особливо негативно відгукується розсада на недолік в грунті фосфору і калію. При дефіциті цих елементів у грунті листові пластинки розсади можуть почати деформуватися, скручуватися і, в результаті, стануть млявими, немов втрачаючи тургор від нестачі вологи.

Нерідко спостерігається і зміна кольору листових пластинок розсадних рослин, вони можуть стати більш світлими або, навпаки, придбати чорно-фіолетовий відтінок. Надмірна кількість добрив у ґрунті також не обіцяє нічого доброго, це явище теж може призвести до скручування листкових пластинок розсади.

Заходи профілактики та боротьби

Отже, негативно впливати на розсаду може як недолік, так і надлишок добрив у ґрунті. Щоб зрозуміти, що саме в добривах полягає причина скручування листочків, потрібно спершу оцінити вологість грунту, потім добре оглянути листові пластинки на наявність проколів від сисних шкідників або плям, викликаних грибковими інфекціями. І якщо ні того, ні іншого ви не знайдете, то з великою часткою ймовірності причина цього явища криється в кількості добрив у ґрунті.

Їх надмірна кількість – досить рідкісне явище. У такому випадку потрібно пересадити рослини в нормальний грунт, вільний від надлишку добрив, а ось нестачу добрив у ґрунті можна усунути простіше – шляхом їх внесення.

Відразу відзначимо, що розсаді, в більшості випадків, не вистачає саме калію. Дефіцит цього елемента і викликає скручування листкових пластинок. Усунути дефіцит калію можна внесенням розчиненого у воді сульфату калію в кількості 8-10 г на відро по 50-100 г розчину під кожну рослину або внесенням деревної золи, яка містить приблизно 5% калію в своєму складі, а також ряд важливих для нормального розвитку розсади мікроелементів.

Для внесення деревної золи потрібно спершу дуже обережно розпушити землю, потім зволожити її (краще з пульверизатора – для рівномірності), після чого посипати шаром деревного попелу товщиною 2-3 мм.

Неправильний догляд

Це комплексна, багаторівнева причина, в неї входить і недолік освітлення, і надлишок або нестача вологи у грунті, і невірна температура вирощування. Всі ці причини можуть призвести до того, що листові пластинки рослин розсади скручуються, а при тривалому неправильному догляді розсада може загинути.

Чому скручується листя розсади?Заходи профілактики та боротьби

Що стосується поливів, то землю потрібно підтримувати в злегка вологому стані, не допускаючи надмірного пересихання або надмірного перезволоження земляної грудки. Зрозуміти, що гземля переувлажнена можна, якщо побачите, що листочки на розсаді закручені вгору, а на нестачу вологи листочки реагують втратою тургору і скручуванням листових пластинок вниз.

При нестачі вологи рослини необхідно полити як можна швидше, при надлишку – необхідно підвищити температуру в приміщенні на 4-5°С, припинити на час поливи і щодня рихлити грунт, змушуючи надлишки вологи випаровуватися.

Освітлення відіграє важливу роль в житті рослин, тому необхідно постаратися забезпечити розсаді додаткове освітлення в середньому на кілька годин вранці та ввечері, а у похмуру погоду – і протягом дня.

Температура не повинна бути занадто високою або низькою, зазвичай після посіву насіння намагаються підтримувати температуру на рівні +24…+25°С, після появи сходів (щоб розсада не витягнулася, а зміцніла) її можна знизити до +16…18°С, але через тиждень знову підняти до +21…+22°С. При цьому бажано в нічний час опускати температуру в приміщенні, де вирощується розсада, на пару градусів.

Вплив шкідників

Нерідко розсаду, навіть вирощувану в домашніх умовах, атакують шкідники. На розсаді дуже часто можна виявити тлю і павутинного кліща. Ці особини практично універсальні і вражають переважну більшість культур, які вирощують через розсаду, причому вони можуть заподіювати шкоду вже на ранніх етапах розвитку рослин розсади.

Оскільки попелиця і павутинний кліщ – це сисні шкідники, то перше, що можна помітити на листових пластинках – це рудуваті плями в місцях проколу листа, далі листочок втрачає тургор і скручується. Якщо тлю можна легко помітити неозброєним оком, то павутинного кліща помітити не так-то й просто, найчастіше він мешкає з нижньої сторони листа.

Попелиця на листках розсади томатів
Попелиця на листках розсади томатів

При перевертанні листової пластинки можна побачити павутинку, це сліди життєдіяльності даного шкідника. При її виявленні можна не сумніватися в тому, що рослина заражена кліщем. При сильному ураженні листових пластинок розсади крім скручування листочків вони можуть повністю пожовтіти і осипатися.

Заходи профілактики та боротьби

Шкідники можуть не тільки призвести до скручування листкових пластинок, але і викликати повну або часткову загибель розсади, тому з ними потрібно боротися вельми активно. При вирощуванні розсади в домашніх умовах використовувати «хімію» небажано, краще користуватися народними засобами боротьби.

Так, може допомогти побороти тлю і павутинного кліща настоянка цибулиння, для чого необхідно залити склянку цибулиння літром окропу і дати настоятися добу. Потім розчин треба процідити і кожні 3-4 дні обробляти ним рослини до зникнення шкідників.

Можна додатково обробити і грунт, для чого необхідно приготувати рожевий, слабкий розчин марганцівки. Поливи таким розчином потрібно проводити, якщо обробка цибулевим лушпинням не дала результату. Використовувати розчин потрібно обережно, не частіше одного разу в тиждень.

Вплив різних захворювань

Найчастіше – це грибкова інфекція, яка може себе проявити при надмірній вологості грунту і повітря і низькій температурі в приміщенні, де вирощується розсада. Виявляється інфекція по-різному, але зазвичай – це плями на поверхні листа, які можуть змінювати колір у міру дозрівання грибка та формування спор.

Життєдіяльність грибної інфекції призводить до того, що листові пластинки скручуються, змінюють забарвлення, а в кінцевому підсумку засихають і гинуть.

Заходи профілактики та боротьби

Почнемо з профілактики – щоб грибна інфекція не оселилася на вашій розсаді, необхідно періодично (раз в десять днів), обробляти розсаду 1%-ною бордоською рідиною, якщо ж з’явилися ознаки інфекції, то слід обробляти розсаду 2%-ною бордоською рідиною раз в п’ять днів.

Крім бордоської рідини можна використовувати досить ефективний настій, що поєднує часник і цибулю. Для його приготування потрібно розчавити в ємності пару цибулевих головок і 4-5 зубчиків часнику і залити п’ятьма літрами води кімнатної температури, дати настоятися добу, процідити і обробити отриманим настоєм вражені рослини.

Нерідко застосовують розчин селітри, обробляючи ним хворі рослини. Для приготування якісного розчину необхідно в десяти літрах води розчинити 150 г селітри, цим розчином з пульверизатора слід обробляти розсаду до її одужання один раз в п’ять днів.

Всі обробки бажано поєднувати з надходженням в приміщення свіжого повітря, тобто періодично провітрювати кімнату, де вирощується розсада, шляхом відкриття дверей і кватирок.

При пікіруванні розсади, яка була вражена грибний інфекцією, необхідно додати в грунт суміш тютюнової пилу, гашеного вапна і деревної золи по 5-7 грам кожної речовини на кілограм ґрунту.

При незначному враженні розсади грибковою інфекцією можна використати молочну сироватку, якою можна обприскати уражені листові пластинки.

Сподіваємося, що наші поради по профілактиці і боротьбі зі скручуванням листя допоможуть вам виростити здорову розсаду і благополучно переселити її в теплицю або на грядку. А ви, як боретеся з цим явищем? Поділіться своїм досвідом в коментарях до статті.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована