Корисні поради дачникам та городникам

Обрізка ожини: для чого, коли, схема

Обрізка ожини – обов’язковий захід, який проводиться двічі на рік. Грамотна обрізка забезпечить високу врожайність кущів, тоді як неправильно виконана процедура може призвести до зниження врожайності і навіть загибелі рослини.

Для чого потрібно обрізати?

Обрізка ожини: для чого. коли, схема

Ожина відноситься до дворічних рослин, тобто пагони дають урожай тільки на другий рік. Пагони, з яких урожай вже зібрано, не потрібні – вони тільки забирають сили у рослини, тому такі пагони видаляють.

Обрізка ожини дозволяє:

  • Раціонально розподілити живильні речовини, направивши їх на розвиток нових пагонів, а не на підтримку життєдіяльності старих.
  • Забезпечити морозостійкість куща – проріджені пагони легше вкрити, а в середину куща без проблем потрапляють сонячні промені.
  • Простимулювати цвітіння молодих пагонів.
  • Нормувати загальне навантаження на кущ і забезпечити хороший урожай.
  • Захистити рослину від в’янення і загибелі в результаті пошкодження окремих гілок хворобою, заморозками або шкідниками.
  • Забезпечити доступ до плодів, полегшити збір врожаю і догляд за рослиною.Багато садівників воліють висаджувати безколючу ожину, але навіть в цьому випадку обрізка полегшує догляд за кущами. При своєчасній обрізці двічі на рік кущі ожини дають багатий урожай великих соковитих ягід.

Терміни весняної обрізки

Навесні обрізку треба робити досить рано – як тільки зійде сніг. Бажано, щоб температура не встигла піднятися вище + 5 градусів, а бруньки на рослинах ще не набрякли. Слідкуйте за прогнозом погоди – якщо ще очікуються заморозки, краще відкласти процедуру обрізки.

Терміни осінньої обрізки

Осінню обрізку починають, коли закінчиться плодоношення кущів. Зазвичай це період з середини вересня до кінця жовтня. Як тільки зібраний весь урожай, можна приступати до обрізки та інших заходів з підготовки рослин до зимівлі.

У чому відмінність весняної та осінньої обрізки?

Обидва заходи необхідні, щоб був хороший урожай. Восени обрізка проводиться для підвищення морозостійкості рослин і раціонального розподілу поживних речовин. Весняна обрізка проводиться з метою очищення кущів від гнилих і сухих гілок, що підвищує продуктивність рослин і полегшує догляд за ожиною.

Весняна обрізка – покрокова інструкція

Обрізка ожини: для чого, коли, схема

Існує кілька типових схем обрізки ожини навесні.

Вибір схеми залежить від віку рослин:

  • Перша весна. До обрізки приступають відразу після вкорінення куща. Обрізати пагони потрібно так, щоб залишилося не більше 25 см. Така обрізка стимулює активний ріст кореневої системи, що особливо важливо в перші місяці після посадки.
  • Друга весна. В першу чергу обрізаються всі зіпсовані, гнилі або підмерзлі частини рослини. Потім варто підрізати верхівку, щоб простимулювати зростання бічних пагонів. Укоротіть молоді паростки, що йдуть від кореня, приблизно на чверть довжини. Це також допоможе чагарнику розростися вшир і дати рясний урожай.
  • Третьоя весною. Пагони, що плодоносили в минулому році, треба обрізати під корінь. В іншому випадку вони будуть підгнивати, а це загрожує хворобою і загибеллю всьому кущу. Також проводиться санітарна обрізка – видалення зіпсованих за зиму гілок.У наступні роки весняна обрізка має на меті замінити відплодоносивші пагони новими і видалити підмерзлі частини рослини. Також видаляються пагони, що ростуть всередину куща.

Обов’язково добре заточуйте і дезінфікуйте садовий інструмент перед використанням. Всі молоді пагони ретельно оглядайте, щоб не пропустити хворобу або шкідників.

Порада для початківців садівників – слабкі і хворі пагони безжально видаляйте, щоб кущ не витрачав на них поживні речовини. Всі місця зрізів обробляйте садовим варом.

Осіння обрізка – покрокова інструкція

Видаліть під корінь всі пагони, які дали врожай, не залишаючи пеньків.
Прорідіть молоді пагони, видаливши хворі, тонкі, підсохлі гілки. В ідеалі має залишитися 8-10 здорових молодих пагонів.
Виконайте обрізання молодих пагонів приблизно на чверть їх довжини.

Догляд після обрізки

Після весняної обрізки приберіть і спаліть всі зрізані частини рослин – це джерело бактерій і шкідників. Правильно підв’яжіть чагарники до шпалери, щоб рослини отримували більше сонячного світла. Потім можна рихлити грунт і починати щодня поливати ожину.

Після осінньої обрізки також спаліть всі зрізані частини рослин, продезінфікуйте інструмент і приберіть на зберігання. Грунт навколо кущів посипте тирсою або торфом.

Обов’язково укрийте кущі покривним матеріалом, щоб рослини не замерзли. Навіть самі морозостійкі сорти ожини потребують укриття!

Відповідальний підхід садівника до обрізки кущів ожини гарантує простоту догляду за рослинами і багатий урожай з року в рік.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована