Error: No CURL Found - Social Networks AutoPoster needs the CURL PHP extension. Please install it or contact your hosting company to install it.

Осіння обрізка і підготовка полуниці до зими - Супер Дачник
Корисні поради дачникам та городникам

Осіння обрізка і підготовка полуниці до зими

Хороший осінній догляд допомагає домогтися гарної врожайності на наступний рік. Це вірно для всіх плодових, в тому числі для полуниці. На жаль, серед садівників дуже багато міфів і помилок про те, як підготувати полуницю до зими. Розглянемо правильний комплексний метод підготовки – він виконується в чотири кроки.

Обрізка

Невміла обрізка полуниці восени може сильно нашкодити рослині, тому робити це потрібно дуже обережно. Є два підходи – рання і пізня осіння обрізка. Ранню обрізку проводити необов’язково, але від пізньої відмовлятися не варто.

Проводячи обрізку, пам’ятайте про базові правила:

 • використовуйте гостро заточений секатор або ножиці, щоб не «пиляти» рослина;
 • збирайте зрізані листя в окрему тару, не залишайте їх на грядках;
 • носите рукавички.

Рання обрізка

Її проводять відразу після збору врожаю в серпні, задовго до настання морозів. Суть такої ранньої обрізки полягає в тому, щоб дати рослині час наростити нову крону перед зимівлею. З ремонтантной полуницею так чинити не можна – вона стійко переживе тільки пізню обрізку, про яку написано трохи нижче.

Під час ранньої обрізки видаліть кілька верхніх листів з кожного втечі. Чи не зачіпайте самі стеблинки – це погано позначиться на зростанні в майбутньому. Разом з ранньої обрізанням проводять прополку.

Пізня обрізка

Пізню обрізку проводять безпосередньо перед зимівлею разом з іншими осінніми роботами – у вересні-жовтні. Коли ви обрізаєте полуницю на зиму, видаляйте тільки мертві або хворі листя. Відразу складайте їх в окрему ємність, щоб вони не заразили грунт. Як і при ранній обрізку, що не зачіпайте стебла без крайньої необхідності. Прополку виконувати не можна – якщо ви пошкодите коріння рослини, воно може не встигнути відновитися до зими і загинути. Якщо ж видалити бур’яни дуже потрібно, не виривайте їх з коренем, а ображати до землі. Їх, як і зрізані листя, потрібно скласти в ємність і прибрати з грядки.

Осіння обрізка і підготовка полуниці до зими

Підживлення

Після збору врожаю і підрізування полуницю потрібно підгодувати – рослина має набратися сил і поживних речовин для розвитку в наступному році. Зробити це потрібно в вересні-жовтні. Чим удобрювати полуницю восени після обрізки?

Органічні добрива

Садівники люблять органіку за її дешевизну, ефективність і відсутність хімічних домішок. Підгодовувати рослини органікою потрібно з обережністю. Більшість органічних добрив – дуже агресивні суміші. При внесенні в сухувату землю вони можуть обпалити коріння рослин, а при попаданні на надземні частини полуниці – пропалити і їх. Тому органіку вносять разом з рясним поливом.

З органічних добрив садова суниця (вона ж полуниця) любить:

 • Пташиний послід. Розведіть добриво водою в співвідношенні 1:20 і настоюйте 48 годин. Пташиний послід відновлює кислотність грунту, але при надмірному використанні може викликати надлишок нітратів.
 • Настій коров’яку. Розбавте 1 частина готового настою 10 частинами води.
 • Гнойова рідина, розведена водою у співвідношенні 1: 8, може замінити настій коров’яку.
 • Деревна зола вноситься в ґрунт в сухому вигляді під час перекопування (близько 0,5 склянки золи на 1 кв. М землі). Робити це найкраще в кінці жовтня.

Можна використовувати і саморобні органічні добрива, наприклад, компост з кухонних відходів, випитий чай і кава.

Осіння обрізка і підготовка полуниці до зими

Мінеральні добрива

А чим підгодувати полуницю восени після обрізки, якщо органічні добрива з яких-небудь причин небажані? На допомогу прийдуть мінеральні концентрати. Вони вносяться як в сухому, так і в рідкому вигляді. Рідкі мінеральні добрива можна вносити безпосередньо перед зимівлею. Найбільш сприятливий час для них – початок і середина вересня.

З мінеральних добрив полуниці підходять:

 • калійна сіль (вносите не під кущ, а в борозенки між ними);
 • нітрофоска;
 • суміш калійної солі і нітрофоски в рівних пропорціях (суху суміш розчиняють в 10 л води і вносять під кожен кущ по 0,8-1 л);
 • осіння кемира – комплексне добриво, при її використанні не потрібно удобрювати грунт іншими засобами. Вибирайте добриво з позначкою «для полуниці».

Полив

Деякі садівники після збору врожаю припиняють полив. Це в корені невірний підхід – саме після плодоношення полуниця найбільш слабка і потребує харчуванні. Продовжуйте полив в звичайному режимі до кінця вересня. Потім поступово почніть скорочувати його частоту до одного разу на тиждень. Якщо в жовтні почалися дощі і грунт регулярно зволожується і без вашої участі, тоді від поливів можна відмовитися.

Осіння обрізка і підготовка полуниці до зими

Укриття

У природі полуницю на зиму вкриває сніг – він захищає кущі від морозу і вітру, а грунт – від розтріскування. Але що робити, якщо у вашому регіоні рідко випадає сніг, як підготувати полуницю до зими? На допомогу прийде мульчування. Зазвичай його проводять наприкінці жовтня – під час перших серйозних морозів. Перед мульчуванням грунт обов’язково потрібно розпушити, щоб вона не покривала коріння надто щільним шаром, закриваючи їм доступ до повітря.

Полуницю найкраще вкривати органічної мульчею, але можна використовувати і синтетичні матеріали, якщо немає альтернативи. Майте на увазі, що органіка буде поступово розкладатися, і протягом зими вам доведеться поповнювати шар мульчі. У синтетичних матеріалів такого не бракує, але вони не мають грунт.

Мульчувати полуницю на зиму можна:

 • опалим листям;
 • хвоєю (з обережністю використовуйте її на кислому ґрунті – при перегнивання вона збільшує кислотність);
 • агроволокном (спанбондом).

Не варто використовувати:

 • Солому і сіно. Вони підходять для весняного мульчування, але взимку в них ховаються гризуни, які з радістю поласують стеблами вашої культури.
 • Бур’яни та скошену траву. Ці матеріали легко гниють.
 • Щільний поліетилен. Він дешевий і простий у використанні, але від морозів не захистить.

Осіння обрізка і підготовка полуниці до зими

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована