Корисні поради дачникам та городникам

Осіння посадка тюльпанів – як правильно і коли садити

Весняну клумбу важко собі уявити без тюльпанів. Їхні квітки – справжня окраса будь-якого весняного саду. Але подбати про цю красоту потрібно ще з осені. Наближається оптимальний час для посадки тюльпанів, і ми розповімо, як правильно садити цибулини тюльпанів.

Коли садити тюльпани

Оптимальний час садіння тюльпанів для українського клімату – це кінець вересня-жовтень. А у південних областях і листопад також. За час до зимових холодів рослина встигає відростити корінці і листя, щоб увійти в зиму максимально сильною. Щоб точніше визначитися з датою посадки, слід орієнтуватися на середню нічну температуру. Якщо вона коливається між 5-10°С – саме час садити тюльпани. Занадто рання посадка тюльпанів може призвести до кількох негативних наслідків. Рослина надто сильно розів’ється і її надземна частина підмерзне зимою, Втім, це не основний мінус, який можна виправити, укривши паростки на зиму. А от якщо активні за теплої погоди патогени і шкідники пошкодять цибулину в землі, з цим вже нічого не вдієш, і квітка або загине, або втратить привабливий вигляд.

Як правильно садити тюльпани

Тюльпани люблять добре дреновані, нейтральні або слабокислі легкі ґрунти, сонячні місцини. Водночас слід уникати ділянок з надмірною вологістю, де цибулини можуть просто згнити, і глинистих ґрунтів.

На яку глибину садити тюльпани. Зазвичай дрібні цибулини садять на глибині у дві їхні висоти, великі – на глибині у три висоти, це близько 15 см. Відстань між тюльпанами має бути щонайменше 5 см. За меншої рослини програватимуть у розмірі квіток.

Осіння посадка тюльпанів

Ямку для посадки, однак, слід копати глибшою на 5-10 см, заповнивши зайвий простір піском з компостом для кращого дренажу і проростання коріння. Для глинистих ґрунтів ямку слід зробити ще глибшою. Кожну ямку слід попередньо пролити водою. Далі розміщаємо цибулини гострими кінчиками догори і засипаємо піском або піском з компостом. Знову поливаємо і закриваємо невеличким шаром мульчі. Мульчею вкривати не обов’язково, але бажано. Вона допоможе зберегти вологу, яка у значній кількості необхідна цибулинам при посадці для вкорінення.

Чим обробити тюльпани перед посадкою

Якщо ви дотримуєтеся температурного режиму при посадці тюльпанів, то обробляти цибулини не обов’язково. Якщо ж тюльпани посадити раніше, коли ґрунт ще недостатньо холодний, або ви хочете підстрахуватися, варто обробити цибулини тюльпані системними фунгіцидними препаратами. Для цього цибулини обприскують і дають висохнути. Бажано сумістити обробку цибулин з обприскуванням інших рослин в саду, адже розчину на них піде зовсім трішки. Роботи слід проводити на вулиці. Підійдуть фунгіциди Світч і Фундазол. Слід зазначити, що багато виробників попередньо обробляють цибулини тюльпанів фунгіцидами.

Звертайте увагу на якість посадкового матеріалу. Цибулини тюльпанів повинні бути пружними і міцними. Якщо на цибулинах наявні ушкодження, їх слід вимочити у ледь рожевому розчині марганцівки 30 хв. безпосередньо перед посадкою.

Як захистити тюльпани від мишей і кротів

Ще на етапі посадки слід приділити увагу захисту тюльпанів від мишей і кротів. Миші харчуються цибулинами, у особливій небезпеці рослини у теплицях. А кроти просто пошкодять їх, риючи свої тунелі. Захистити тюльпани від мишей допоможе не сильно подрібнена шкаралупа волоського горіха, розкидана в ямці товстим шаром, але не впритул до цибулини. Також можна насипати над посадженими цибулинами гострий червоний перець. Від кротів допоможуть спеціальні корзинки для висадки тюльпанів. Ці пластикові ємності, в яких розміщують цибулини перед посадкою, не тільки захищають тюльпани від кротів, а й додають зручності при викопуванні: цибулинки не потрібно вишукувати в землі і зменшується ризик травмувати їх. Також ви точно будете знати, що викопали саме той сорт тюльпанів, який посадили. Корзинки для тюльпанів підійдуть також для висадки інших цибулинних квітів.

Що робити, якщо не встиг посадити тюльпани восени

У такому разі поза ґрунтом до наступної осені цибулинки навряд чи доживуть. Але є кілька варіантів, як їх врятувати, які мають свої переваги і недоліки. Можна посадити тюльпани в горщики у приміщенні, щоб навесні перенести їх у відкритий ґрунт. Цей спосіб підійде, якщо тюльпанів небагато, або ви маєте достатньо місця. Це також доволі марудна робота, враховуючи, що вже напівпророслі рослини важкувато пересаджувати. Можна посадити тюльпани і навесні, але тоді є велика ймовірність, що частина рослин зацвіте лише на наступний сезон. Третій спосіб – посадити тюльпани зимою у відкритий ґрунт. Температура має бути вище 0°С. Посаджені цибулинки треба вкрити товстим (10 см) шаром мульчі.

Чим підживлювати тюльпани восени

Зазвичай достатньо того компосту, який ви вносили при посадці цибулин тюльпанів. Тюльпани взагалі не дуже вибагливі рослини, які за мільйони років еволюції призвичаїлися обходитися мінімальним комфортом, а весь запас необхідних речовин накопичувати у цибулині. Чим точно не слід підживлювати тюльпани восени – це азотом і навозом, щоб не спровокувати надто швидке зростання рослини перед зимою.

Які тюльпани купити для посадки восени

Садити восени можна будь-які тюльпани. Більше того, цього вимагає їх життєвий цикл, коли восени цибулини тюльпанів відрощують корені, навесні цвітуть і закладають молоді цибулинки, а влітку відпочивають. Зважаючи, що у світі налічується близько 80 видів і понад 3 тис. сортів тюльпанів, вибір обмежується лише вашою фантазією. Проте дамо кілька слушних, на нашу думку, порад.

  • Купити тюльпани потрібного сорту восени не завжди вдається, адже окремі сорти просто розмітають з полиць. Наприклад, дуже популярні минулого сезону були махрові тюльпани. Зараз купити махрові тюльпани можна за передзамовленням, коли ваші цибулинки приїдуть до вас саме під дату посадки.
  • Можна купити цибулини тюльпанів і раніше. Проте тоді потрібно потурбуватися про їх зберігання. Зберігати цибулини тюльпанів потрібно у темному, прохолодному і сухому приміщенні, бажано розміщувати цибулини в один шар.
  • Тюльпани найбільш ефектно виглядають у великих групах. Поодинокі рослини не справляють враження.
  • Діапазон строків цвітіння у різних сортів тюльпанів досить широкий – від березня до кінця червня. За належного підбору сортів ваша ділянка буде радувати око квітами весь цей час.
  • Слід зважати і на висоту сорту. Високорослі рослини затінятимуть низькорослі, та й взагалі така мішанина різнорослих рослин скоріше шкодить естетичному вигляду. Якщо вона, звісно, не впорядкована.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована