Корисні поради дачникам та городникам

Особливості догляду та правила вирощування айви

Практично на кожній ділянці можна зустріти персики, вишні, абрикоси і так далі. Але є і незвичайні дерева. До їх числа можна віднести айву, яка крім смачних плодів, виконує ще і декоративну роль. Сьогодні ми розповімо, як правильно посадити цю рослину, а також поділимося секретами догляду за айвою.

Види айви

Описують айву як теплолюбну, але в той же час морозостійку рослину. На сьогоднішній день виведено понад 20 сортів, які виявилися стійкими навіть до сильних заморозків.

Найбільш популярні з них:

Тепловська айва. Добре переносить навіть тривалі заморозки. Сорт відрізняється підвищеною врожайністю. Плоди великі, з кисло-солодким смаком;
Айва анжерська. У цього сорту французькі корені, славиться він скороплідністю, при цьому за цим деревом дуже легко доглядати;
Айва хеномелес або японська. Самий невибагливий сорт, відрізняється не тільки надзвичайно соковитими плодами, але і декоративністю.

Терміни та правила посадки

Для того щоб виростити не тільки красиве, але і плодоносить дерево, необхідно дотримувати всі правила посадки та догляду у відкритому грунті. Перший етап – підготовчий. Полягає він у підготовці грунту для посадки айви. Для цього необхідно викопати яму, глибина якої буде складати близько 40 см, а ширина – 70 см. На дно укладають шар бурої глини.

Потім потрібно змішати землю з посадкової ями з органічними або мінеральними добривами (деревна зола, крейда і так далі). Після чого засипте землю назад в посадкову яму, і вже через три дні можна висаджувати саджанці айви. Айва звичайна – це плодове дерево, тому посадка айви мало чим відрізняється від посадки яблуні або вишні.

Особливості догляду та правила вирощування айви

Отже, садити айву необхідно наступним чином:

Приберіть невелику кількість ґрунту з посадкової ями, поставте саджанець у яму, потім засипте землею.
Утрамбуйте грунт так, щоб не пошкодити кореневу шийку рослини.
Сформуйте пристовбурне коло, яке буде затримувати воду.
Рясно полийте саджанець.
Після того як вода повністю вбереться, пристовбурне коло засипте землею і добривами (торф, перегній, сухе листя).
В залежності від характеристик різних сортів айву висаджують навесні або в осінні місяці.

Особливості догляду за айвою

Айва звичайна – рослина невибаглива, але все ж потребує певного догляду. В залежності від сезону необхідно проводити підживлення, обрізати сухі гілки, формувати крону і т. д. Якщо говорити про садові інструменти, то знадобляться граблі, запилювач і секатор для обрізки айви. Ранньою весною проводиться щорічна санітарна обрізка айви (видаляються поламані і хворі гілки, прибираються сухе листя). Після цього при необхідності можна провести омолоджуючу стрижку для дорослих дерев.

Особливості догляду та правила вирощування айви

У момент, коли на дереві почнуть утворюватися бруньки, проводиться обприскування бордоською рідиною, що є профілактикою шкідників і грибкових інфекцій. У цей же час проводиться побілка стовбура і скелетних гілок, необхідно стежити щоб протягом весняного і літнього періоду вони були білого кольору. Під час цвітіння і відразу після нього дерево рясно поливається з додаванням мінеральних добрив. Через тиждень після запилення проводиться профілактична обробка від шкідників.

На початку червня – до періоду дозрівання плодів – проводиться обробка хімічними препаратами від тлі, молі і плодожерок. Не варто зловживати отрутохімікатами, проводити обробки тільки в міру необхідності. Як на початку весни, так і влітку, дерево айви потребує перекопки ґрунту між сусідніми деревами абокущами. У червні також необхідно підгодовувати рослину повним комплексом добрив. В залежності від виду айви з серпня по жовтень плоди дозрівають. У зв’язку з цим останнє обприскування від шкідників краще проводити у період з початку липня до середини серпня.

Особливості догляду та правила вирощування айви

Після того як з дерева будуть зняті дозрілі плоди, дерево почне готуватися до «зимової сплячки». В цей час дерево обробляють розчином сечовини, і виробляють рясний полив. Після чого дерево не варто чіпати до наступної весни.

Що стосується загальних понять, догляд та вирощування айви не займає багато часу. У першу чергу потрібно правильно вибрати місце для посадки. Для цього потрібно знати, що це рослина тепло – і світлолюбна рослина, яка боїться протягів. Тому висаджувати її потрібно подалі від високих будівель, які відкидають тінь, і протягів. Підтримувати потрібну вологість допоможуть регулярні поливи в посушливі місяці.

Хвороби і шкідники

Вирощування білої або китайської айви на дачній ділянці або у дворі приватного будинку не завдасть клопоту, але і залишати дерево без уваги теж не можна, адже воно може зазнавати атаки шкідників і бактерій.

Серед поширених захворювань:

Сіра гниль. Характеризується бурими плямами, позбутися яких допоможе обприскування препаратами «Чемпіон» або «Топаз»;
Борошниста роса вражує пагони, покриваючи їх білим нальотом, який з часом перетворюється в плівку, що призводить до в’янення всьої рослини. Позбутися від борошнистої роси допоможуть фунгіциди, а також своєчасна обрізка айви;
Моніліоз – це грибкове захворювання, що не дозволяє плодам дозріти до кінця. Боротися з цим захворюванням допоможе бордоська суміш і мідний купорос.
Особливості догляду та правила вирощування айвиНайбільш шкідливі шкідники для всіх різновидів айви – попелиця та плодожерка. Боротися з ними допоможуть мильний розчин, інсектициди, і такі препарати, як «Лепідоцид» і «Бітоксибацилін». Пам’ятайте, що своєчасний догляд за айвою є профілактикою будь-яких захворювань.

Способи розмноження

Відповідь на питання «Як посадити айву?» безпосередньо залежить від посадкового матеріалу. Всього існує п’ять способів розмноження, але найпоширеніші:

розмноження з допомогою живців;
розмноження насінням.

Найпопулярнішим з них є розмноження насінням. Для цього із стиглих плодів необхідно вийняти насіння і замочити їх у воді протягом 10-15 годин. На початку весни насіння потрібно посіяти (в попередньо удобрений ґрунт) і полити, після чого залишилося дочекатися сходів.

Також дуже часто вдаються і до черенкування. Для цього на початку травня необхідно нарізати живці (на кожному з них повинні бути мінімум два міжвузля). Потім вони висаджуються в суміш торфу і піску, і рясно поливаються водою. Вирощуючи живці, слід постійно підтримувати вологість грунту до повного вкорінення.

Особливості догляду та правила вирощування айви

Через місяць живці можна висаджувати в заздалегідь вибране місце. Що стосується щеплень, то в цьому випадку потрібно правильно підібрати підщепу для айви. Як правило, таким способом розмноження займаються професійні селекціонери або досвідчені садівники.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована