Корисні поради дачникам та городникам

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Щоб виростити хорошу малину і зібрати великий урожай зі смачними, солодкими ягодами, важливо правильно доглядати за кущами протягом усього сезону. Особливу важливість представляє підгодівля. Давайте розглянемо, як і чим можна підгодувати малину навесні.

Навіщо потрібно підгодовувати малину

Для нормального росту і повноцінного плодоношення кущ потребує комплексу макроелементів (азот, фосфор, калій), і мікроелементів (особливо магній, бор, сірка, кальцій, залізо). Недолік тих чи інших речовин негативно позначиться на стані рослини і врожаї.

Навіщо малині потрібні макроелементи?

 • Нітроген. Необхідний для нормального нарощування зеленої маси (пагонів і листя). При цьому надлишок речовини небезпечний тим, що кущі починають нарощувати зелену масу на шкоду цвітіння і плодоношення.
 • Калій. Необхідний для наливання ягід, для досягнення нормального розміру і солодкості, також він в цілому підвищує імунітет куща, завдяки чому захворювання рідше вражають рослину.
 • Фосфор. Також необхідний для плодоношення. Без цього елемента знизиться кількість зав’язей, що прямим чином вплине на врожайність, також знизиться кількість цукрів в ягодах, що вплине на смакові якості.

Більшою мірою малина вимоглива до азоту і калію, в меншій до фосфору (але він також необхідний!).

Виходить, що весняна підгодівля малини (і звичайної, і ремонтантної) потрібна для того, щоб в землі навколо куща були всі необхідні макро – і мікроелементи для повноцінного харчування, яке дозволяє кущам нормально розвиватися, цвісти і плодоносити.

Повноцінне харчування малини = хороший, смачний і рясний урожай.

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Коли підгодовувати малину навесні: оптимальні терміни внесення добрива

Будь-які маніпуляції по догляду при вирощуванні будь-яких плодових дерев і ягідних кущів повинні проводитися в правильні терміни, від цього залежить ефективність і користь від проведених заходів.

Коли ж потрібно підгодовувати малину в саду? Виділяється кілька етапів підгодівлі, кожна проводиться в певні терміни в залежності від фази розвитку куща.

Перша підгодівля

Здійснюється ранньою весною при встановленні стабільної позитивної температури і на самому початку вегетаційного періоду куща (тобто коли почнеться сокорух, набухання бруньок). У цей період рослинам потрібно нарощувати зелену масу, тому підживлювати потрібно азотними добривами (наприклад, сечовина, аміачна селітра), а краще відразу використовувати комплексне добриво, що містить відразу азот, калій і фосфор (наприклад, нітроамофоска).

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Друга підгодівля

Проводиться в період бутонізації перед цвітінням. Добрива, внесені під час бутонізації, допоможуть отримати великі і солодкі ягоди. На даному етапі слід вносити фосфор і калій, прекрасно підходить добриво діаммофоска (або ж знову ж нітроамофоска, але перший варіант підходить набагато більше!), гумат калію.

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Третя підгодівля

У період цвітіння або на початку плодоношення. В цей час потрібно підгодовувати калієм і фосфором, завдяки цьому ягоди будуть більш солодкими, смачними і великими.

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Четверта підгодівля

Проводиться після плодоношення і збору врожаю. В цей час добрива необхідні для того, щоб рослина змогла закласти квіткові бруньки для плодоношення в майбутньому сезоні, зміцнила імунітет перед зимовим сезоном і заморозками. Підживлювати потрібно фосфорними добривами (і трохи калійними). Наприклад, можна використовувати суперфосфат, а ще краще сульфат калію, монофосфат калію.

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Таким чином, весняна підгодівля проводиться один раз. При цьому поспішати вносити добрива не слід! Справа в тому, що коренева система малини зможе засвоїти добрива тільки при температурі грунту не нижче +5-10°C.

Способи внесення добрив під малину

Існує два способи підгодівлі (може бути застосовано до будь-яких кущів, рослин і навіть для розсади):

 • Коренева підгодівля – добрива вносяться під корінь, основний і найважливіший спосіб. Добрива в рідкому або сухому (гранульованому) вигляді. Рідкий розчин вливається в поливальну лунку, сухі гранули добрив рівномірно розподіляються по периметру пристовбурного кола, прикопуються в ґрунт. Як правило, підгодівлі під корінь проводять добривами, що містять макроелементи.
 • Позакореневе підживлення – добрива вносяться на надземну частину рослини (стебло, листя), спосіб виконує допоміжну роль, ним не можна замінити основне кореневе внесення добрив. При позакореневому способі кущ зрошується поживними речовинами. Як правило, позакореневе підживлення здійснюються для заповнення балансу мікроелементів.

У весняний період проводиться коренева підгодівля (переважно рідкими добривами, рідше сухими). Тому більш детально про неї і поговоримо.

Правила проведення підгодівлі малини

Для збільшення врожаю, дуже важливо дотримуватися схеми і правил підгодівлі малини:

 • Якщо при посадці ягідного куща були внесені добрива, то він не потребує підгодівлі в найближчі два-три роки. Надлишок поживних речовин здатний завдати шкоди рослинам.
 • Перед внесенням поживних речовин необхідно полити рослини чистою водою за 2 години до процедури, і тільки після цього можна вносити поживні речовини. В іншому випадку коренева система рослин може отримати опік.
 • При внесенні рідких добрив вони не повинні потрапляти на надземну частину рослини, якщо рідина все ж потрапить, то потрібно промити ці місця чистою водою.
 • Підживлювати рослини найкраще вранці або ввечері, або ж вдень в похмурий день. Не рекомендується здійснювати процедуру в полуденний час.

Підживлення малини навесні: чим краще і схеми внесення

Чим підгодувати малину навесні для гарного врожаю: ефективні добрива

Існує безліч добрив, який підходять для підгодівлі ягідних кущів. Це можуть бути і мінеральні препарати, і органічні речовини. Чим же краще підгодувати малину навесні, щоб отримати хороший урожай? Давайте розглянемо найбільш відповідні та ефективні добрива.

Малина не переносить хлор, тому слід уникати препарати з хлором в складі.

На початку вегетації корисні азотні добрива (застосовуються один раз навесні):

 • Мінеральні добрива: Сечовина (Карбамід), аміачна селітра.
 • Органічні добрива: курячий послід (розчин робиться в співвідношенні з водою 1:20), настій коров’ячого гною (розчин з водою 1:40). В якості додаткового харчування можна здійснити мульчування ділянки навколо кущів перегноєм або компостом.
 • Комплексні мінеральні добрива, що містять азот, фосфор, і калій. Найоптимальніший варіант – нітроамофоска (всі макроелементи в однакових пропорціях). Також підходить діамофоска (однак в неї менша кількість азоту).

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована