Корисні поради дачникам та городникам

Що таке бактеріальні добрива?

Як відомо, насиченість ґрунту різними елементами і присутність у ньому бактерій – це залежні явища. Так, якщо в землі бактерій буде мало, то зростання рослин, навіть при наявності в грунті достатньої кількості самих різних елементів, стане уповільненим, а розвиватися вони будуть нетипово, неправильно. Щоб усунути дефіцит бактерій у ґрунті, в землю вносять спеціальні добрива, іменовані бактеріальними. Добрива ці відносяться до категорії абсолютно безпечних для людини і тварин і нешкідливих для навколишнього середовища.

Дані добрива – це препарати, іменовані по-науковому мікробіологічними інокулянтами, котрі покращують живлення всіх без винятку рослин. Найцікавіше, що в складі самих бактеріальних добрив ніяких поживних речовин немає, однак, як тільки вони потрапляють у грунт, то починають нормалізувати біохімічні процеси, що відбуваються в ньому, отже, живлення рослин стає більш якісним і повноцінним.

Види бактеріальних добрив

Що таке бактеріальні добрива?

Отже, мікробіологічні інокулянти, незважаючи на складне словосполучення – це звичайні біологічні препарати, які у своєму складі мають живі культури, наприклад, як у йогурту. Такими добривами можна обробляти насіння при посіві, так і вносити їх у землю протягом сезону, за типом звичайної кореневої підгодівлі.

Всі інокулянти прийнято поділяти на кілька груп – це власне біологічні добрива, а також фітостимулятори, мікоризні інокулянти і засоби, призначені для біологічного захисту рослин.

Біологічні добрива

Розглянемо ці групи докладніше, почнемо саме з біологічних добрив. У складі даних добрив є бульбочкові бактерії, які є на коренях бобових культур і деяких чагарників, наприклад, обліпихи. Дія бульбочкових бактерій полягає в значному підвищенні доступності як мінеральних, так і органічних сполук, отже, рослини завжди будуть відчувати достаток фосфору, магнію, кальцію, заліза, і звичайно, цинку.

Фітостимулятори

Йдемо далі – фітостимулятори, це також біологічні добрива, однак вони буквально синтезують активатори росту рослин, тобто фітогормони. Дані речовини призводять до прискорення зростання рослинних організмів і розвитку повноцінної кореневої системи в поєднанні з вегетативною масою.

Мікоризні інокулянти

Ще одна група – це мікоризні інокулянти, до складу цих інокулянтів входять різні гриби, що утворюють гіфи міцелію. Тим самим збільшується і вбираюча здатність кореневої системи самих рослин, отже, рослина отримує більшу кількість поживних речовин, а відповідно, краще розвивається, активніше цвіте і дає повноцінні щорічні врожаї.

Біологічні засоби захисту

Біологічні засоби захисту – це гарна заміна хімічним препаратам. Найчастіше, однак, біологічні засоби захисту використовують для підвищення імунітету, а, отже, профілактики різних хвороб. В основі засобів біологічного захисту лежать зазвичай бактерії, у яких антагонічні властивості виражені найбільш яскраво. Ці бактерії максимально ефективні проти інфекцій, що виникають на зернових культурах, однак і на плодових, а також ягідних і овочевих їх також можна використовувати.

ЕМ-препарати

ЕМ-препарати у своєму складі мають живі організми. Щорічне внесення цих препаратів у грунт дозволить, в кінцевому підсумку, відновити його родючість. При застосуванні ЕМ-препаратів підвищується урожай, поліпшується смак плодів, збільшуються періоди їх зберігання. Якщо обробляти рослини ЕМ-препаратами, то в них підвищується імунітет і опірність як хворобам, так і шкідникам.

Що таке бактеріальні добрива?

Ефективність бактеріальних добрив

У широке використання бактеріальні добрива потрапили відразу після того, як була виявлена їх симбіотична взаємодія з рослинами сімейства бобових. Дані бактерії забирають кисень з повітря і синтезують азот, який і поглинають рослини, ті ж натомість живлять бактерії. Сучасна промисловість зараз синтезує і реалізує бульбочкові бактерії, серед них найбільш відомі – ризоторфін і нітрагін.

Нітрагін

Даний препарат вперше був отриманий в Німеччині, він позиціонується як підгодівля саме для представників сімейства бобових. В основі препарату лежать бульбочкові бактерії, про які вище ми розповіли, їх синтезують в лабораторії. Цей препарат може виготовлятися як у брикетах, так і у вигляді порошку (сіруватого кольору, з вологістю не більше семи відсотків), або у вигляді рідини.

Цікаво, що даний препарат не просто так лежить на полиці магазину і чекає вашої покупки, не забувайте, що він живий, тому зберігається нітрагін в спеціальному накопичувачі – це така субстанція, що складається з компосту бобових рослин, соломи, торфу, деревного вугілля і ще ряду елементів.

З внесенням даного препарату в грунт бульбочкові бактерії, які в ньому містяться, прикріплюються до кореневих волосків бобових культур і формують бульбочки, де і відбувається їх розмноження.

Подібний препарат можна отримати і самостійно, для чого потрібно взяти бобові культури, конкретно їх кореневу систему, прибрати з коренів всю землю, омити коріння водою і висушити в приміщенні, позбавленому світла. Після цього кореневу систему необхідно добре подрібнити, і ви отримаєте якусь подобу нітрагину абсолютно безкоштовно.

Важливо знати, що нітрагін, рівно як і те, що ви можете отримати вдома з коренів бобових культур, можна використовувати тільки під рослини, які є представниками сімейства бобових.

Ризоторфін

Дане біологічне добриво в своєму складі має стерильний торф, це дозволяє бактеріям залишатися живими і активними досить тривалий період часу. Сучасні препарати ризотрофіну, однак, випускають не тільки на основі торфу, але і в текучому стані. Щоб ризоторфін створити в промислових умовах, необхідно висушити торф при ста градусах Цельсія, після чого розмолоти, перетворивши його в порошок. Нейтралізувати даний порошок можна звичайною крейдою, після чого шляхом доливання води підвищити вологість порошку до 35-45 відсотків, а потім отриману суміш помістити у герметичні упаковки. Залишиться тільки на спеціальній установці дану суміш опромінити гамма-променями і за допомогою звичайного шприца внести до складу бульбочкові бактерії, і препарат буде повністю готовий до реалізації, ну і звичайно, до внесення в грунт.

До речі, про внесення: дозування даного препарату дуже малі, так, на гектар потрібно його не більше двохсот грамів. Як ми вже згадували, це добриво випускається в рідкому вигляді, зрозуміло, що це не готовий робочий розчин, а щось на зразок сиропу, який обов’язково потрібно розбавити водою. Норми ті ж, а ось якщо вирішите замочувати у вихідному розчині насіння, то його на літр потрібно буквально пару крапель, далі отриманим розчином потрібно просочити марлю і на добу замочити в ній насіння. Можна і не замочувати насіння, а просто обробити його таким розчином (як в день посіву, так і за 15-20 годин до нього).

До речі, цей препарат можна зробити і вдома, однак насамперед необхідно виготовити «закваску». Для цього в літній період слід взяти ємність і помістити туди дуже дрібно нарубану рослинну масу, заповнивши приблизно третю частину від ємності. Ємність щільно закрити і виставити на добре освітлене місце. Через кілька днів суміш почне бродити і з’явиться дуже неприємний запах гниття. Як тільки відчуєте його, відкрийте кришку і доповніть ємність до верху водою, яка потрібна для дозрівання закваски. Після наповнення водою ємності потрібно в теплу погоду почекати приблизно 9-11 днів, а в прохолодну 15-20 днів, після чого суміш потрібно розбавити водою, дуже добре перемішати до максимально однорідного складу і вилити в компостну ямку. Ось, по суті, і все: цю речовину потім можна брати з ями і використовувати.

Не забувайте, що і ризоторфін, і нітрагін призначені для удобрення грунту виключно під культури сімейства бобових.

Азотобактерін — бактеріальне добриво

Даний препарат можна сміливо назвати самою справжньою азотної підгодівлею. Буває це добриво ґрунтовим, торф’яним і сухим. Саме цікаве, на наш погляд, саме суха речовина, по суті – це клітини, що мають серію допоміжних компонентів. Сама послідовність дій при виробництві добрива мало чим відрізняється від таких же при виготовленні нітрагину. Однак зростання культур, так званих вихідних компонентів препарату, проходить виключно на поживному грунті, в який заздалегідь додано: сульфат заліза, сульфат марганцю і сіль молібденової кислоти. Далі сухий препарат в остаточному своєму стані просто розподіляється по упаковках. Не забувайте, що даний препарат може зберігатися дев’яносто днів і обов’язково при температурі не вище і не нижче 14-16 градусів вище нуля.

Примітно, що ґрунтовий і торф’яний азотобактерини несуть у собі культуру бактерій, які можуть розмножуватися виключно в твердому середовищі. Щоб це добриво зробити, за основу беруть звичайну грунт або торф, далі отриманий субстрат дуже добре просівають, щоб отримати максимально однорідну масу і додають в нього 0,1% суперфосфату і 2% звичайного вапна. Наступним етапом є розфасовка препарату по пляшках ємністю 500 г, доливання у них води до того моменту, коли рівень вологості буде 45-55% і закриття пляшок пробками з вати. Остаточний етап – це стерилізація. Далі, щоб приготувати матеріал для посіву, потрібно використовувати звичайний агар-агар, з обов’язковим додаванням до нього різних мінеральних солей і цукру.

Отриману раніше суміш просто переносять на приготовлене живильне середовище і далі тримають у стерильних умовах до потрібного обсягу. Даний препарат можна використовувати протягом 60 днів, іноді трохи більше.

Для чого ж використовують азотобактерин? Він хороший для збагачення компосту, для підвищення ростової активності насіння і зміцнення імунітету розсади. За відгуками споживачів, використання даного препарату може підвищити врожай більш ніж на десять відсотків.

До речі, мало хто знає, що цим препаратом у вигляді порошку можна сміливо посипати зерно, а от рідкий розчин йде на обробку бульб картоплі і кореневої системи розсади при посадці. На один гектар потрібно всього 150 г речовини і лише 50 літрів даного розчину.

Фосфобактерин

Зрозуміло, що основа тут вже не азот, а фосфор. Бактерії цього препарату мають вигляд паличок, які перетворюють складні фосфорні сполуки, що містяться у ґрунті, в прості, тобто ті, які рослини без проблем можуть з ґрунту поглинати. Крім того, даний препарат при попаданні в грунт може стимулювати утворення різних біологічно активних речовин, які будуть посилювати ростові процеси рослин.

Технологія виробництва фосфобактерина мало чим відрізняється від такої при виготовленні азотобактерина, а також бульбочкових бактерій. Однак тут живильне середовище формується з кукурудзи, меляси, води, крейди і сульфату амонію. Всього культивація йде, як правило, дві доби, а її підсумком стає біомаса клітин, які залишається пропустити через центрифугу і висушити. Далі потрібно отриманий сухий матеріал змішати з наповнювачем, розфасувати в пакети і його можна реалізовувати.

Фосфобактерин – це ідеальний препарат для чорноземних грунтів, тому що в них достатньо органічних речовин, що мають у своєму складі фосфор. Відзначено значне, аж до 30%, підвищення врожайності у картоплі, різних зернових культур і столового буряка при використанні даного препарату.

Якщо хочете обробити даним препаратом насіння перед посівом, то його необхідно змішати з ґрунтом або деревною золою в співвідношенні один до сорока. Для того щоб удобрити грунт, на гектар площі необхідна дуже мала доза препарати – всього п’ять грам.

Обробку картопляних бульб проводять наступним складом: розводять 15 грамів цієї речовини у 15 літрах води і збризкують їм з пульверизатора бульби перед посадкою. Відзначено збільшення врожаю картоплі після такої обробки аж до десяти відсотків.

Никфан — добриво з бактерій

Абсолютно безпечне добриво, яке відноситься до категорії речовин мікробіологічного синтезу грибів-продуцентів, що володіють яскраво вираженою стимулюючою дією. Даний препарат виробляють в рідкому вигляді. Які плюси від застосування даного препарату? Він активізує процеси фотосинтезу, стимулює ріст кореневої системи, листової маси, пагонів, що сприяє збільшенню розміру плодів (і навіть їх кількості), підвищує стійкість рослин до нестачі вологи та морозів, підсилює імунітет і підвищує опірність хворобам і шкідникам. Крім того, препарат можна використовувати для підвищення схожості насіння, особливо з тривалими термінами зберігання, покращення формування кореневої системи зелених живців при їх вкоріненні, з його допомогою можна прискорити дозрівання плодів і ягід і підвищити врожайність плодових, ягідних і овочевих культур аж до 50%.

Зазвичай використовують даний препарат для поліпшення складу грунту два або три рази, починаючи з посіву насіння і закінчуючи періодом дозрівання врожаю. Насіння можна замочувати в робочому розчині препарату або обробляти ним безпосередньо перед посівом, рослини ж зазвичай обробляють за типом позакореневого підживлення. Зазвичай на гектар потрібно всього півтора мілілітра цього добрива.

Що таке бактеріальні добрива?
ЕМ-препарати

Зараз продається велика кількість ЕМ-препарартів з різним принципом дії на грунт. Добре зарекомендував себе такий препарат як «Байкал-ЭМ1», в ньому більше шести десятків чистих штамів різних мікроорганізмів, які проживають в симбіозі. У складі цього препарату є молочнокислі бактерії і дріжджі, ферментуючі гриби і актиноміцети, а також ряд інших компонентів. До внесення в ґрунт всі мікроорганізми препарату знаходяться в стані спокою і в рідкому середовищі. Щоб вони активізувалися, їх потрібно внести в грунт.

Завдяки використанню ЕМ-препарату пригнічують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, знижується кількість токсинів, які можуть бути присутні в грунті, відновлюється його родючість. Крім того, препарат стимулює ріст і розвиток рослин, прискорює їх дозрівання.

ЕМ-препарати «Сяйво» та «Сяйво-1» – придатні як для позакореневих, так і для кореневих підживлень, вони здатні активно переробляти органіку в субстраті, виділяючи і роблячи доступними необхідні рослинам компоненти, що призводить до підвищення врожайності та покращення смакових якостей продукції. Завдяки впливу цих препаратів формується гумус, а різні органічні відходи компостуються за 60-70 днів, майже не виділяючи неприємного запаху.

Висновок

Будь-яка земля з часом перетворюється в виснажену, і тоді врожаї катастрофічно знижуються. Якщо так трапляється, то саме час використовувати біологічні добрива, абсолютно нешкідливі, живі, після потрапляння в грунт утворюють симбіоз з рослинами і сприяють і поліпшенню якості грунту, і збільшення врожаїв.

1 Коментар
  1. Людмила написав(а)

    Добрий день, маємо статтю по врожайності картоплі з ЯРОСом – з фото та відео.
    Досвідом поділились городники з Черкаської області.
    Підкажіть. Як можна опублікувати у Вас на сайті?

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована