Корисні поради дачникам та городникам

Торф – який буває, і як використовувати?

Думаю, всі, хто займався і займається садівництвом або хоча б кімнатними рослинами, знає, що торф – дуже потрібна і корисна річ. Адже торф входить до складу різних грунтових сумішей, практично, як обов’язковий компонент. Але не кожен садівник знає, для чого він потрібен в цих сумішах і як він працює. Багато хто вважає, що торф – добриво, і вважаючи, що торфу багато не буває, вносять його завжди та скрізь. Чи потрібно це? Давайте розбиратися.

Який буває торф?

Для початку, згадаємо, де і як цей торф утворюється. У будь-якій водоймі живе величезна кількість рослин, тварин і мікроорганізмів. Їх життєвий цикл рано чи пізно закінчується, і всі вони відмирають. У річці їх останки зносить течію, але у водоймах зі стоячою водою вони поступово, рік за роком, осідають на дно, нашаровуючись один на одного і пресуючись товщею води. Причому процес цей відбувається постійно. Найкращим варіантом для цього є болота – в умовах 100% вологості і відсутності повітря утворюється торф.

Однак сам цей торф буває різних видів, адже процес триває постійно: частина останків «переробилась» і розклалася давним-давно, тисячі років тому, а якась верхня частина ще перебуває в процесі «переробки». Залежно від ступеня розкладання, розрізняють:

  • Торф нижніх шарів – «низинний» – повністю розкладений, з нейтральною реакцією (РН 4,2-5,5).
  • Торф верхніх шарів “верховий” – погано розклався, в якому відбуваються інтенсивні фізико-хімічні перетворення. Його відмінна риса – висока кислотність (РН 2,5-3,2), волокниста структура і невисокий вміст мінеральних елементів.

Є, звичайно, і торф перехідний, як би проміжний, розташований між верховим і низинним. Повністю процеси в ньому ще не закінчилися, тому у нього слабокисла реакція (РН 3,2–4,2), але вже досить багато поживних речовин і різних мікроелементів.

Образно кажучи, торф – це своєрідний підводний компост. Але, на відміну від справжнього компосту, використовувати його потрібно вміючи, знаючи всі його особливості. Часто не досвідчені, але заможні фермери закуповують торф у великих кількостях і використовують його саме як компост – щедро посипаючи ним грядки і пристовбурні кола, очікуючи хорошого врожаю або декоративності від своїх рослин. Але це неправильно.

Торф – який буває, і як використовувати?Образно кажучи, торф – це своєрідний підводний компост

Коли застосування торфу необхідно?

Хоча торф і є органічним добривом — це, в основному, суміш повністю або напіврозкладених залишків рослин. І не варто чекати, що торф миттєво підвищить родючість грунту. Насправді, поживних речовин в торфі не так вже й багато. Вміст азоту в ньому може бути від 0,6 до 2,5% (верховий торф) і від 1,3 до 3,8% (низинний торф), мікроелементів Zn до 250 мг/кг, Cu 0,2-85 мг/кг, З і Mo 0,1-10 мг/кг, Mn 2-1000 мг/кг.

Така кількість не може істотно наситити грунт вашої ділянки поживними речовинами. Але все ж торф здатний істотно поліпшити структуру землі,зробити її пухкою або, як кажуть, повітро – і вологоємною. У такому ґрунті повітря і волога швидко проникають до коріння і довго там утримуються, рослини розвиваються краще, а значить, дають хороший урожай і красиво виглядають.

Тому головна функція торфу як добрива – це поліпшення якості самої землі, а не її поживності. В удобреному таким торфом грунті коренева система рослини може краще витягти всі необхідні їй живильні речовини, які там вже є, або які ми вносимо у вигляді органічних чи мінеральних підживлень. І в цьому, мабуть, головна особливість застосування торфу на садових ділянках.

Немає сенсу його вносити, якщо у вас чорнозем або супіщаний, суглинний поживний грунт. Це нічого не дасть, тут не працює прислів’я «кашу маслом не зіпсуєш». Ні, не зіпсуєш, але, знаючи ціну торфу, навіщо даремно витрачати гроші?

Зовсім інша справа – грунти глинисті або бідні піщані, тобто безструктурні. Тут торф, як добриво, працює дуже здорово. Глинисті грунти він розпушує, дозволяючи корінню нормально розвиватися, а піщаним надає структуру, дозволяючи добре утримувати вологу та поживні речовини.

Звідси випливає головне правило застосування торфу – тільки поєднуючи його з іншими видами добрив: органічними або мінеральними. Торф просто є резервуаром, накопичувачем, помічником для утримання внесених вами корисних речовин в грунті, і, в першу чергу, в зоні коренів.

Торф – який буває, і як використовувати?Торф найкраще працює, як один з компонентів землі, роблячи її повітро – і влагопроникною, структурною

Скільки торфу вносити в грунт і як?

В принципі, рослини можна вирощувати в чистому торфі, за умови регулярного внесення підгодівлі. До речі, саме так і вирощують рослини при контейнерному виробництві на продаж, адже вартість транспортування рослин безпосередньо залежить від ваги, а чистий торф набагато легший, ніж повноцінна поживна ґрунтова суміш. Але, повторюся, це можливо тільки при регулярному штучному підживленні рослин.

На практиці в присадибному садівництві 30-40 кг торфу розсипають на 1 кв. метрі і перекопують на багнет лопати. Робити це можна і восени, і навесні.

Це робиться, якщо дозволяють фінанси. Багато садівників використовують більш економний варіант – роблять торф’яний компост. Власне кажучи, його виробництво нічим не відрізняється від звичайного компосту, але шари рослинних відходів перешаровують не чистою землею, а землею з додаванням торфу. При цьому азот, що міститься в торфі, стає більш доступним для рослин, а сам торф добре утримує в собі всі корисні речовини.

Суміш виходить і пухкою, і поживною, і економною. А що може бути краще для нас і наших рослин? Альтернативний варіант – змішувати торф з чорноземом, дерном або перегноєм і додавати цю суміш в свою бідну землю. До речі, правильно приготований торф’яний компост за своєю цінністю вважається навіть кращим гною і потрібно його набагато менше.

Часто можна прочитати або почути варіант застосування торфу як мульчуючого матеріалу. Мовляв, щороко розсипаний торф шаром 5-8 см в пристовбурних колах: і волога буде утримуватися, і бур’яни не проростуть, і сам торф буде підживлювати рослини. Не зовсім так. Справа в тому, що торф під впливом жаркого повітря дуже швидко висихає, втрачаючи поживні речовини і, найголовніше – вологу. Такий торф розмочити знову неймовірно складно, та й хороший вітер його може здути на сусідську ділянку.

Тому для правильного використання торфу в якості мульчі його розкладають по поверхні у вологий час року, а коли починається спека і посуха – негайно і ретельно перекопують на глибину багнета – повний штик лопати, рівномірно змішуючи торф і грунт. Тільки так торф буде працювати, як мульча.

Використання кислого верхового торфу

Всі перераховані способи поліпшення грунту торфом відносяться до низинного і проміжного торфу, кислотність яких близька до нейтральної. Але в продажу є і кислий верховий торф з рН 3-4. Для чого він потрібен? В першу чергу, для рослин, яким для нормальної життєдіяльності потрібні слабокислі або навіть кислі грунти. Популярні приклади: гортензії, вереси, лохина, рододендрони, азалії.

При організації посадкового місця або грядки з такими рослинами, як один з компонентів грунтової суміші, виступає саме кислий верховий торф. Мало того, таким же кислим торфом ці рослини періодично мульчують, підтримуючи кислотність на потрібному рівні.

Сам по собі верховий торф має волокнисту структуру (адже він ще повністю не розклався) і велику вологоємкість (до 70%). Часто ці якості використовують і при вирощуванні “звичайних” рослин, що люблять нейтральну реакцію грунту. Яким чином? Його надлишкову кислотність попередньо нейтралізують за допомогою садових лужних препаратів (гашене вапно і доломітове борошно).

У чому перевага такого торфу? У складі грунтових сумішей його волокниста структура добре утримує вологу, а поживні речовини довго не злежуються, дозволяючи корінню рівномірно розвиватися у всі сторони. Торф довго не розкладається і значить, довго “працює” , не вимиваючись в нижні шари грунту. Мульча з такого торфу має хороші теплоізоляційні властивості, коренева система ваших рослин не буде перемерзати взимку і перегріватися влітку. Хороший такий торф і для вирощування горщикових і контейнерних рослин – коренева система в ньому легко і рівномірно розростається.

Переваги торфу і раціональність його використання

Отже, що важливо знати, застосовуючи торф на ділянці?

  • Сам по собі торф не живить рослини, але допомагає їм краще засвоювати інші добрива.
  • Земля, в яку внесли торф, стає більш структурною, тобто складається з грудочок і пір, немов губка. Такий грунт добре утримує вологу, повітря і поживні речовини.
  • Торф має сенс застосовувати тільки на бідних, неродючих або виснажених грунтах.
  • Торф вважається природним антисептиком і пригнічує розвиток шкідливих грибків і бактерій.
  • Торфом (верховим) можна регулювати кислотність грунту, підлаштовуючи її під потреби рослин.

І ще один цікавий момент. Не так давно розроблений, впроваджений у виробництво рідкий препарат на основі витяжки з торфу. Торф при цьому піддають спеціальній обробці, збагачуючи азотом і зберігаючи всі властиві йому мікроелементи і корисні речовини. Правда, при цьому торф втрачає свою головну якість – покращувати структуру грунту. Так що, вирішуйте самі.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована