Корисні поради дачникам та городникам

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Самопочуття, здоров’я і продуктивність птиці залежать від безлічі факторів і умов. Не в останню чергу поведінка та стійкість до захворювань не тільки курей, а будь-якої домашньої птиці залежать від того, наскільки правильно облаштовано внутрішній простір, і в першу чергу, підлога курника. В підлозі курячого будиночка приховується чимало підводних каменів, тому робити її краще по науці, так, як радять фахівці або птахівники з досвідом, які точно знають, з чого краще зробити підлоги в курнику.

Що складного у влаштуванні підлоги для звичайного курника

Підлога курника завжди залишається найбільш важливим місцем кожного пташника. Досвідчений птахівник завжди може за її станом визначити, наскільки доглянуті і здорові птахи, яка підлога в курнику, таке і самопочуття пташиного племені.

Приймаючи рішення для себе, яку підлогу краще зробити в курнику, варто згадати, на що впливає конструкція і матеріал підлогового покриття:

 1. Температура та рівень вологості в приміщенні курника. Правильна підлога забезпечує найбільш комфортну температуру безпосередньо на самому нижньому ярусі приміщення;
 2. Боротьба з поширенням хвороб і інфікуванням птахів в курнику. Послід та наявність органічної підстилки на підлозі створюють умови для поширення інфекції та зараження здорових курей;
  Через підлогу в курнику найчастіше в приміщення проникають щурі, ласки, миші, – всі природні вороги курячого племені.

Важливо! Крім того, при виборі відповідного матеріалу, як і з чого зробити підлогу в курнику, необхідно враховувати, що курям, як і всім домашнім тваринам, властиво відчуття комфорту.

Якщо поспостерігати за поведінкою птиці в курнику, то можна переконатися, що кури, як і люди, завжди вибирають більш комфортні місця. Навряд чи їм сподобається плюхатися з жердин сідала заввишки півметра-метр на бетон, металеву сітку або гравій. Вони з задоволенням риються в підстилці і навіть ночують на ній, якщо цей елемент підлогового покриття зроблений з розумом.

Матеріали для облаштування підлоги в курнику

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

У вирішенні проблеми, яка підлога повинна бути в курнику, не останню роль грає будова самого приміщення. Майже завжди до питання влаштування підлоги звертаються тільки після розв’язання задачі зведення стін, даху, облаштування внутрішнього простору приміщення.

Стандартно курники будують в трьох варіантах:

 1. У вигляді прибудови до дачного будиночка, так виходить тепліше, вдається зекономити на обігріві курника, підлогу доводиться робити, як продовження фундаменту всієї споруди;
 2. Відділення під курник в сараї або флігелі. В цьому випадку майже завжди підлогу виготовляють з рулонною гідроізоляцією і насипним керамзитовим утеплювачем. Саму підлогу в курнику роблять дерев’яною, з глухим металевим підбиттям поверхні;
 3. Окреме приміщення курника, найбільш правильне з точки зору розведення курей.
 4. Підлога може виготовлятися з будь-якого матеріалу. Головна умова – підлога повинна бути максимально безпечною для птиці.
 5. Крім дерева і листового металу або сітки, при виготовленні підлогового покриття використовується глина, гравій, листовий утеплювач, плівка і руберойд, можна зробити теплу підлогу в курнику, якщо цього вимагають умови утримання птиці.
 6. Зрозуміло, що кардинальною умовою, за якою доводиться підбирати варіант підлоги, є висока стійкість до агресивного впливу курячого посліду. Тому, окрім хорошої теплоізоляції і стійкості до хижаків, потрібно шукати, чим застелити підлогу в курнику, щоб покриття не згоріло в парах аміаку за кілька тижнів.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Крім того, підлогу в курнику періодично необхідно дезінфікувати і санувати. Кинуту на грунт поліпропіленову сітку з підстилкою простіше і швидше обробити дезрозчином і висушити на сонці, ніж возитися з капітальною бетонною підлогою в курнику.

Варіанти облаштування підлоги в пташнику

Більшість ентузіастів домашнього розведення курей особливо не замислюються, наскільки важливим є створення природного середовища всередині приміщення курника. Красиві гіпсокартонні стіни або відчищена до білизни підлога з стерильних дерев’яних дощок для курей завжди не більш ніж примхи господарів. Тому в селах і навіть на дачах найчастіше підлога в курнику земляна або набивна.

Покриття з грунту і тирси

Зрозуміло, залишати підлогу в курнику у вигляді чистого ґрунту було б верхом непродуманості. Такий варіант можна зробити тільки на літній період, і то з обов’язковим закладенням в грунт сталевої сітки і відсипання поверхні шаром з піску, вапняку і тирси. В іншому випадку кури будуть хворіти масою неприємних інфекцій. Тому ґрунтові підлоги було б більш правильним назвати глинобитними.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Проблему облаштування підлоги в курнику необхідно вирішувати ще на етапі зведення фундаменту будівлі.

Порядок виготовлення глинобитної підлоги в курнику наступний:

 1. Відкопуємо по периметру фундаменту зсередини приміщення курника котлован або нішу на всій площі підлоги, на глибину 30-35 см, грунт з курника прибираємо, якщо це глина, то викладаємо на відкрите сонце, щоб просушити;
 2. На підлогу і стіни виритої ніші укладаємо сталеву сітку в пластиковій оплітці і засипаємо шаром керамзиту товщиною не менше 10-15 см. Розмір комірки – не більше 10 мм. Якщо грунт насичений водою, то основу підлоги необхідно викласти подвійною поліетиленовою плівкою;
 3. Викладаємо підлогу в курнику глинобитними блоками, щілини засипаємо піском з невеликою кількістю вапна. Кропимо підлогу глинистим розчином і затираємо, спочатку щіткою, потім трамбуємо дерев’яним чурбаком на ручці.
 4. Глинобитні блоки для підлоги в курнику виготовляють за технологією саманної цегли. У суміш з розмоченої глини додають кінський гній і солому. Масу розкочують на сонці в доріжку товщиною 10 см і на три доби сушать під сонцем.
 5. Далі ріжуть на блок і розкладають на сонці мінімум на місяць.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Після закладення підлоги в курнику зовнішній шар відсипається тирсою з піском і сухою травою, її доведеться міняти в міру потреби, але не рідше одного разу за літо.

Бетонна і тепла підлога

Потрібно визнати, що мороки і метушні з глинобитними підлогами предостатньо. Більш простий варіант підлоги для курника – можна зробити заливку стяжки з бетону. Іноді бетонна підлога є єдино можливою, наприклад, якщо в місцевості водиться багато щурів або мишей, ласок чи лисиць. У цьому випадку бетонною стяжкою не обмежуються і роблять з цегли або відливання, як мінімум, цокольну частину приміщення.

Як і в попередньому випадку, під бетонну підлогу в курнику необхідно вирити міні котлован. На дно укладають спочатку пісок, потім гравій, останній шар – бита цегла, можна силікатну або червону глиняну, без різниці. Товщина цегляної засипки має бути не менше 15-20 см.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Цегляну подушку підсипають піском, а кожен уламок забивають у основу підлоги важким молотком або кувалдою. Робота важка, але потрібна як мінімум витратити ще один день на роботу в курнику, щоб підбити і вирівняти цегляну подушку.

Далі заливають стяжку, без гідроізоляції і утеплювача, її замінить шар битої цегли. Для стяжки готують звичайний заміс 1:4, на цемент М400 або М300, головне, щоб консистенція першого замісу була досить рідкою, щоб пролити всю поверхню.

Другим заходом планують поверхню без маяків, звичайним штукатурним рівнем. При бажанні можна сформувати невеликий ухил і водостік. Це буває корисним, коли доводиться відмивати і дезінфікувати підлогу струменем з переносної автомийки високого тиску.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Якщо в планах зробити теплу підлогу в курнику своїми руками, то його потрібно буде збирати на вже готовій стяжці, так, щоб рівень укладання нагрівальної плівки або шланга з електропроводкою був вище рівня грунту навколо курника. Перед тим як зробити в курнику теплу підлогу, потрібно буде наклеїти рулонну гідроізоляцію і шар утеплювача з спіненого фольгованого поліетилену. Верхню частину підлоги закривають ОСБ плитами або дошками.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Дерев’яна підлога приміщення для курника

За санітарними вимогами птаха в курнику не повинна контактувати з послідом, звучить дивно, але це дійсно серйозна проблема. У дбайливих господарів підлога в курнику більш-менш регулярно відсипається піском зі стружкою. Не використовують тільки хвойні і листяні породи дерев з твердою деревиною. Виняток – рублена хвоя, яку додають у невеликій кількості в підстилку на підлогу. Краще всього використовувати в пташнику тирсу з старої тополі, які вбирають, як губка, і при цьому не злежуються на підлозі одним пластом. Крім того, не потрібно думати, чим обробити підлогу в курнику, щоб разом з дезінфекцією не отруїти птицю. Звичайний засіб для обробки чорнової підлоги в пташнику – чергування розчину марганцівки і спеціального препарату на основі перхлорату натрію.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

В приміщення пташника часто доводиться входити для прибирання, заправки годівниць і поїлок. Ходити з посліду бажання немає, настилати трап безглуздо, тому доводиться вибирати, яка підлога краща в курнику, – зручна для курей або для їх господарів.

У другому випадку підлога настилається з дощок, але її будова дещо відрізняється від звичайної:

 1. Для дерев’яного підлогового покриття теж потрібно зробити бетонну стяжку. На цемент укладаються дві лаги, біля входу і під тильною стінкою. Для лагів використовують брус, а іноді і просто червону цеглу, покладену на бетон;
 2. Дошки не кріплять, а укладають так, щоб між мостинами залишався зазор в півтора сантиметра. Підлогове покриття виходить з більшими щілинами;
 3. В якості матеріалу для підлоги краще всього використовувати тверду деревину, при цьому дошки повинні бути не менше 30 мм завтовшки зі шліфованою поверхнею. Зовнішню поверхню дощок для підлоги обпалюють лампою без просочення хімією.

Підлога в курнику виходить набірною з окремих дощок. При цьому підлога дуже тепла, чиста і зручна для роботи в пташнику. Частину курячого посліду провалюється в щілини на піщану підстилку і перегорає на добриво. Те, що залишається на підлозі, легко віддаляється скребком у кілька рухів. Для прибирання та дезінфекції можна витягнути дошки на вулицю, обробити і висушити на сонці, одночасно провести санобробку всередині пташника.

Як і з чого краще зробити підлогу в курнику своїми руками

Висновок

Найгіршим варіантом підлоги можна назвати нові збірні конструкції у вигляді сталевих або пластикових секцій з перфорованою поверхнею. Вони зручніші дощок, така підлога розрахований на 25-30 років служби, але птахи найчастіше травмують ноги, особливо при стрибках з сідала. Крім того, пластикові панелі розраховані на використання фірмової підстилкової суміші на основі сіна і рубаної тирси, що вимагатиме збільшення витрат на утримання пташника.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована