Корисні поради дачникам та городникам

Весняний догляд за смородиною за правилами

Смородина – один або пару кущиків цієї ягідної культури обов’язково присутні на кожній садовій ділянці. Вона займає почесне друге місце після суниці за площами вирощування. Звичайно, смородина не дуже солодка, десертною культурою її назвати складно, але від баночки варення в люту зимову холоднечу не відмовиться ніхто. Щоб смородина не обділила вас високим урожаєм в літній період, необхідно зараз, навесні, почати піклуватися про цю культуру. Давайте поговоримо про весняний догляд за смородиною за всіма правилами.

Загальні особливості весняного догляду за чорною смородиною

Весняний догляд за смородиною за правилами

Догляд за чорною смородиною не відрізняється складністю, а весняні заходи теж не обіцяють дачникові важкої фізичної праці або великих матеріальних витрат. Все що вам потрібно – це акуратно зняти всі укриття, якщо вони взагалі були; полити рослину, якщо снігу було мало або ви житель півдня, де тала вода швидко випаровується; частіше рихлити грунт, щоб не утворювалася грунтова кірка і земля «дихала»; мульчувати поверхню, що і від бур’янів захистить, і живленням стане, а ще й коріння в морози і збереже вологу від випаровування, не допустивши утворення грунтової кірки. Також слід проводити санітарну обрізку, захищати смородину від шкідників і хвороб, підгодовувати кущики певною кількістю добрив в залежності від їх віку. Можна навесні смородину і розмножити – про це ми теж розповімо.

Важливо приступати до всіх видів робіт зі смородиною, коли сніг вже зійшов, земля не «чавкає під ногами і по ній можна спокійно переміщатися, а температура повітря коливається на позначці в 4-6 градусів вище нуля.

Знімаємо зимові укриття зі смородини

Як тільки потепліє і денні температури зрівняються з нічними, тобто і вдень і вночі буде близько нуля, трохи холодніше або трохи тепліше, необхідно якомога швидше приступити до зняття укриттів. Взагалі смородина досить зимостійка і в укритті не потребує, тим більше, коли снігу випадає багато і він накриває кущі «з головою», але в суворих північних регіонах смородина нерідко підмерзає, так і холоди можуть прийти на не вкритий ще снігом ґрунт, тому укриття для смородини все ж не завадить.

Зазвичай в основу куща, щоб утеплити коріння, насипають тирсу, а зверху ставлять щось типу шатра з нетканого укривного матеріалу. Так ось, навесні потрібно все це зняти, на деньок притінивши кущ з південної сторони і закріпивши притінення залізними скріпками, щоб укривний матеріал не забрало, а кущ звик і до сонця, і до відкритого повітря. На наступний день тирсу з основи куща потрібно забрати всю, а якщо під нею є сніг, то прибрати і його, щоб грунт і коріння швидше прогрілися і кущ «прокинувся». Потім слід зняти і саме притінення, воно більше не потрібне.

Проводимо весняну санітарну обрізку смородини

Як тільки зняли укриття, не відкладаючи на завтра, гарненько огляньте кущ і проведіть санітарну обрізку. У першу чергу потрібно видалити всі зламані пагони, сухі пагони, надто тонкі (тонше простого олівця) і ті пагони, що ростуть в центр куща, що надалі неодмінно призведе до його загущення і викличе перехід плодоношення на периферію крони куща смородини, знизивши і врожай і якість ягід. Видаліть і гілки старше чотирирічного віку, вони, як правило, більш темні, толку від них мало, а поживних речовин на себе вони витрачають багато.

При обрізанні завжди оглядайте серцевину пагона, якщо вона світло-зелена, значить все в порядку, якщо ж темна, як ніби гнила, то це результат життєдіяльності личинок або скляниці, а це погано. Крім того, що такі пагони потрібно терміново спалити за територією ділянки, слід зрізати ще кілька пагонів: якщо на половині пагонів виявляться точно такі ж ушкодження, то можливо ваш кущ фатально заражений цими шкідниками і користі від нього не буде, такий кущ краще викорчувати й посадити новий, але не на його місці, а відступивши від колишнього місця метра на два або три. Місце ж, де ріс вражений кущ, потрібно обробити будь-яким інсектицидом.

Весняне розмноження смородини

Розмножити смородину навесні також просто як восени, тільки стежити за насадженнями доведеться частіше – не допускаючи пересихання землі, але і не дозволяючи їй перезволожуватися. Щоб розмножити смородину навесні, залишені від обрізки пагони потрібно розрізати на частини довжиною і товщиною приблизно, як простий олівець. Далі їх слід помістити в розчині Епіну або іншого стимулятора росту на добу, заздалегідь прочитавши інструкцію по розбавленню цього препарату, а поки вони замочуються, підготуйте грядку. Землю на грядці потрібно вирівняти, видалити всі бур’яни, внести по столовій ложці нітроамофоски на квадратний метр і висадити живці – живці чорної смородини під кутом 45 градусів за направленням на північ, щоб південна сторона освітлювалася сонцем, а живці «кольорової» смородини строго вертикально, так, щоб на поверхні залишилося три або чотири бруньки. Надалі з кожного пагону утворюється новий кущ, зберігши всі батьківські ознаки.

Розпушування грунту та видалення рослинних решток

Після обрізки і розмноження смородини можна ще раз оглянути рослини і прикущові зони. Все сміття від обрізки пагонів, старе листя, висохлі плоди необхідно зібрати і спалити. По-перше, це не красиво, а по-друге, може заподіяти шкоду рослинам, адже на частинах пагонів або починающих активно гнити плодах може оселитися грибна інфекція або шкідники, які в міру свого розвитку перекинуться на смородину.

Коли пристовбурне коло очищене, бажано розпушити землю і рихлити її кожні 10-12 днів, щоб забезпечити повітрообмін ґрунту і запобігти утворення кірки на поверхні.

 

Боротьба з бур’янами на смородині

Бур’яни – це дуже важлива складова робіт по догляду за смородиною навесні, адже всім відомо, що це кущ, а не дерево, тому коренева система смородини розташована близько до поверхні грунту і знаходиться трохи глибше, ніж розташування кореневої системи бур’янів, за винятком смородини «кольорової», у якої коренева система більше виражена в стрижневої частини, тому вона легше переносить засмічення. Бур’яни видаляти краще відразу після їх появи, чим раніше ви це зробите, тим краще. Чудово, якщо ви зможете поєднувати видалення бур’янів з поливом (після його проведення) або будете видаляти бур’яни після дощу. Висмикувати бур’яни, якщо кущів смородини на вашій ділянці небагато, можна вручну, а якщо більше десятка рослин, то краще використовувати для цього мотику, при цьому намагаючись на пару сантиметрів заглиблювати її в грунт, щоб зрізати не стільки листову масу бур’яну, але і частину його підземного стебла.

Весняний догляд за смородиною за правиламиВесняне внесення добрив під смородину

Весна – це прекрасний час, щоб збагатити грунт, зайнятий під смородиною, добривами. Навесні можна і потрібно використовувати комплексні добрива, що містять усі необхідні елементи. Наприклад, прекрасним добривом дуже добре себе зарекомендували в дослідних насадженнях різних сортів смородини, є нітроамофоска. Вносити її навесні можна в сухому вигляді. Для кущика віком більше трьох років допустимо використовувати сірникову коробку нітроамофоски без гірочки, для більш молодих рослин – половину сірникової коробки. Порядок внесення наступний: спочатку позбавляємо пристовбурне коло, діаметром у півтора метра, від бур’янів, потім рихлимо грунт на глибину в кілька сантиметрів, поливаємо відром води, розсипаємо рівномірно добриво і тильною стороною грабель закладаємо добриво в грунт. Далі можна здійснити мульчування.

Весняне мульчування грунту

Після проведення прополок, поливу, розпушування і внесення добрив самий час замульчувати поверхню грунту в прикусщовій зоні смородини. Використовувати для цього краще всього перегній – він збагачує землю поживними речовинами, утримує вологу і не дає їй випаровуватися, гальмує ріст бур’янів і навіть захищає коріння від різких похолодань, якщо такі будуть мати місце. Тирсу краще не використовувати, вона може підкисляти грунт, а ось торф в якості мульчі під смородину використовувати не можна зовсім – він може призвести до сильного закислення. Шар мульчі в якості перегною повинен бути пару сантиметрів.

Профілактика та боротьба з хворобами і шкідниками на смородині навесні

З профілактичних заходів найпростіше – це полив кущів окропом, але, щоб не обпалити рослини, закип’ятити чайник краще вдома, перелити окріп у лійку і вже гарячою водою (не окропом) гарненько полити кущ. Кажуть, що це допомагає проти шкідників.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована