Корисні поради дачникам та городникам

Весняний догляд за малиною

Щоб малина постійно формувала хороші врожаї великих ягід, за нею необхідний ретельний догляд, особливо у весняний період. Весняний догляд включає в себе комплекс процедур, які треба ввести в систему і виконувати щорічно. Роботи в малиннику, які у весняний період виконуються у вигляді окремих набігів, не принесуть користі улюбленій ягоді, а господареві – задоволення у вигляді солодкого врожаю.

Коли починати весняні роботи в малиннику?

Весняний догляд за малиною

Весняний догляд за малиною починається з першого місяця весни. У комплекс обов’язкових щорічних процедур входять:

 • гарячий душ;
 • обрізка;
 • догляд за ґрунтом;
 • підв’язка;
 • підживлення;
 • полив;
 • захист від шкідників;
 • захист від хвороб.

Гарячий душ для малини

 • у перших числах березня, ще по снігу, відгрібають від кущів малини накопичене за зиму сміття і виносять його з ділянки (якщо ця робота не виконана восени);
  сміття обов’язково спалюють, так як в ньому можуть зимувати шкідники, а
 • перепріле листя може бути заражене грибковими хворобами;
 • нагрівають воду до кипіння і заповнюють 5 літрову поливалку;
  приблизно з висоти 0,7-1,0 метра через носик з розсіювачем поливають кущі малини.

Процедура ця нешкідлива для малини. Поки гаряча вода досягне кущів, її температура знизиться до +70°С і нижче. Така температура води сплячим нирках малини не зашкодить, але викличе загибель значної кількості шкідників, включаючи нематоду, позбавитися від якої неможливо ніякими отрутами.

В середньому 1 лійки гарячої води вистачає на обробку 2-х – 4-х кущів. Якщо кущі малини великі (10-15 гілок), витрачають 5 літрову лійку на 2 куща.

Весняна обрізка малини

Після гарячого душу, як тільки встановиться плюсова температура, підсохне верхній шар грунту, кущі малини обрізають і формують.

Незалежно від способу посадки малини практичніше вести обрізання у 2 етапи.

 1. на першому етапі видаляють біля самої землі слабку поросль, пагони, криві, загущують гілки і стебла із здуттями біля основи (там зимують личинки);
  проріджують стебла, залишаючи при кущовому формуванні 6-8 стебел, при стрічковій (траншейній) посадці – до 15-20 стебел на погонний метр площі. Загущення призведе до зниження врожаю і зменшення ягід.
 2. Другий етап весняної обрізки малини проводять, коли встановиться стабільна плюсова температура повітря не нижче +5°С. В цей період уже розкриті нирки, верхівки пагонів культури рушили в зростання і чітко видно, як перезимував кущ.
 3. Остаточною ревізією видаляють пропущені пагони, стебла малини, підмерзлі верхівки стебел.

У здорових стебел малини обрізують верхівки на довжину до 20 см, щоб отримати додаткові бічні плодоносні пагони, підморожені обрізають до першої живої бруньки. Весняна обрізка малини важлива тим, що створює оптимальні умови, що сприяють формуванню рясного врожаю, збільшує тривалість плодоносного періоду культури.

Весняний догляд за малиноюОбробка грунту в малиннику

Після обрізання всі залишки спалюються. Щоб не затоптувати грунт в малиннику, потрібно в міжряддях прокласти дошки, шматки гладкого шиферу, іншу підстилку і працювати тільки з них, не наступаючи в ряди малиннику.

В рядах грунт розпушують не глибше 8-10 см, знищуючи бур’яни, поливають і мульчують шаром до 15 см. В якості мульчі для малини використовують солому, компост, перегній. Мульчування збереже вологу, яка швидко випаровується під променями весняного сонця і вітрів. Органічна мульча – хороше джерело поживних речовин кореневої системи малини. Не можна мульчувати вологі ґрунти з близьким заляганням підземних вод. Їх тільки розпушують після підгодівлі і поливів.

Щоб малинник не захламляв нові площі ягідника порослю, його огороджують гладким шифером, іншими матеріалами на глибину 15-20 см.

Підв’язка малини

При вирощуванні в холодному кліматі, малину на зиму знімають з опор, що знижує можливість її підморожування при негативних умовах негоди. Якщо використовувався шпалерний або кущовий спосіб, то після обрізки та зачистки ділянки приступають до підв’язки кущів малини. Шпалеру і кілки найчастіше застосовують на великоплідних сортів.

При шпалерному способі вирощування, відстань між кущами малини залишається не менше 60-70 см. Стебла розходяться віялом і знаходяться на шпалері на відстані 10-12 см. Кожне стебло прив’язується до поперечного дроту у 2-х місцях так, щоб верхівка не падала вниз.

При кущовому формуванні малини кілки забивають між 2-ма кущами і від кожного підв’язують до кілка (окремо кожне стебло) половину куща. При такому способі підв’язки використовують ступінчасту обрізку стебел. Кожне стебло обрізається на різну висоту – 10-15-20 см.

При вирощуванні малини на опорах рослини не затінюють одна одну, більша кількість ягід дозріває одночасно, комфортніше прибирати плоди.

Весняне підживлення малини

Незважаючи на щорічне осіннє внесення добрив, малину додатково підживлюють навесні. Підживлення особливо необхідні малині на малородючих ґрунтах. Вносять добрива у вигляді розчинів або твердих гранульованих форм. Добрива обов’язково вносять під полив і з подальшим мульчуванням шаром мульчі не менше 5 см.

За вегетаційний період малину підгодовують 3 рази.

Весняний догляд за малиною
Першу підгодівлю малини проводять відразу після сходу снігу

Зазвичай під малину вносять нітрофоску, кемиру, складні суміші, інші види мінеральних добрив. Норми мінеральних добрив становлять від 60-80 г/кв. м. На збіднених ґрунтах норми добрив збільшують до 80-100 г/кв. м.

Можна вносити аміачну, але краще калійну селітру або сечовину з розрахунку 30-40 г/кв. м з одночасним внесенням деревної золи по 150 г/кущ. Зола сприяє розкисленню ґрунту, який підкислюється при частому використанні аміачної селітри. Крім того, зола містить багатий набір мікро– і макроелементів.

Можна щорічно або через рік в першу підгодівлю використовувати органічні добрива – перегній або компост – по 3-5 кг/кв. м.

Закінчивши внесення добрив, малинник поливають. Після вбирання води мульчують перегноєм, торфом, стружкою, соломою, іншими видами мульчі. При внесенні органічних добрив у підживлення мульчування перегноєм не використовують.

Другу підгодівлю малини (фаза початку формування зав’язі) проводять через 25-30 днів.

Зазвичай цю підгодівлю виконують органічними добривами. 0,5-1,0 кг гною або пташиного посліду розводять відповідно 10-12 і 12-15 л води. На погонний метр витрата розчину складає 2-3 л. Незважаючи на внесення добрив у вигляді розчину, після підгодівлі грунт поливають і мульчують.

Якщо в першу підгодівлю вносять органіку, то в другу вносять суперфосфат і калійну сіль із розрахунку відповідно по 30-40 і 20-25 г/кв. м. площі.

Третю підгодівлю малини проводять після закінчення зняття врожаю.

Під перекопування (15-20 см) міжрядь вносять основне мінеральне добриво по 80-120 г/кв. м. площі.

Полив малини

Так як малина дуже чутлива до забезпеченості вологою, немає строгого розпорядку проведення поливів. Їх проводять за станом малиннику і погодних умов. Особливо часті поливи необхідні і достатні малині під час цвітіння і формування зав’язі. При нестачі води ягоди виходять дрібними, сухими, костистими. Полив проводять по борознах. Земля повинна просочитися водою до 10-15 см шару. По закінченню поливу мульчування обов’язкове.

Весняний догляд за малиноюЗахист малиннику від хвороб і шкідників

Як і всі садові культури, малина схильна до захворювань (борошниста роса, антракноз, чорна плямистість та інші) і враження шкідниками (кліщ, стеблова муха, малиновий жук та інші). На малині заборонено використовувати хімічні засоби захисту від враження шкідниками і хворобами. Допускається тільки обробка біопрепаратами.

В першу чергу, використовують профілактичні заходи:

Ділянку утримують чистою від бур’янів, залишків обрізки та іншого сміття, яке може служити притулком для розмноження і зимівлі шкідників.
Підживлення, поливи проводять відповідно вимогам агротехніки, щоб зайвою кількістю вологи добрив не спровокувати грибкову та бактеріально-вірусну інфекцією.

Обробка малини хімічними препаратами

Ранньою весною до розпускання бруньок малину обробляють 3-х % розчином бордоської рідини. Її використовують окремо від інших препаратів і засобів.

Обробка рослин біопрепаратами

При розпусканні бруньок, у фазу бутонізації та на початку цвітіння малину можна обробити від хвороб:

 • триходерміном,
 • гліокладіном,
 • фітоспорином,
 • бактофітом

Препарати, рекомендовані від ураження малини шкідниками:

 • вертицилін,
 • бітоксибацилін,
 • мікоафидін,
 • аверсектин,
 • бікол.

Весняний догляд за малиноюАнтракноз на малині

Біоінсектицидні і біофунгіцидні препарати можна використовувати в бакових сумішах відповідно рекомендаціям. Максимальний ефект забезпечує розведення біопрепаратів у відповідності з інструкцією. Збільшення концентрації, так само як і зниження, не дадуть очікуваного ефекту при обробці.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована