Error: No CURL Found - Social Networks AutoPoster needs the CURL PHP extension. Please install it or contact your hosting company to install it.

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція - Супер Дачник
Корисні поради дачникам та городникам

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

На риторичне запитання, щоб такого з’їсти, щоб схуднути, є цілком конкретна відповідь — селера! З’їдаєш 100 г. селери, калорійністю 19 ккал, організм на її переробку витрачає 25. Активні антиоксиданти у великій кількості зачищають клітини організму від ушкодження і виводять токсини, продовжуючи молодість. А ось вам рецепт любовного напою від Трістана та Ізольди: 100 г соку селери, 50 г грушевого і яблучного. І хоча в супермаркетах не рідкість і корінь, і черешок і зелень селери, набагато корисніше виростити її своїми руками.

Підготовка грунту на ділянці

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

Для отримання хороших урожаїв знадобиться дуже родючий грунт. Селера не виносить кислого і погано дренованого грунту. Кращі глибокі, багаті гумусом суглинки.

Бажано висаджувати селеру в грядки, рясно удобрені під попередників (перець, помідори, огірки). Бідну землю можна поліпшити внесенням прілого гною або компосту.

Під посадки листової селери можна вносити свіжий гній, так як висока концентрація азоту прискорює ріст вегетативної маси, так би мовити вершків. Щоб виростити корінці, гній повинен грунтовно перепріти. Внесення фосфору прискорить термін дозрівання і підвищить якість рослин. Завдяки калійним добривам рослина інтенсивніше накопичує цукри і крохмаль, підвищує морозостійкість.

Невелике озиме вапнування заповнить потребу в кальції і магнії. Норми внесення добрив на 1 м2: компост (прілий гній) — 6-8 кг, добрива: азотні — 3-5 г, фосфорні -10 г, калійні — 5 г.

Органіку і фосфорні добрива вносять восени у повному обсязі, від інших береться половина. Решту використовують в підгодівлі. Ділянка для посадки повинна бути відкрита, сонячна, не затінена.

Відео «Вирощування селери»


З відео Ви дізнаєтеся, як правильно вирощувати селеру.

Посівний матеріал

Селера – дворічна пряна рослина сімейства зонтичних. Селекційна робота над новими сортами змістила акценти з зеленого листя на інші частини цієї рослини, і в результаті ми отримали 3 види сортів.

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

Кращі сорти листової селери:

 1. Самурай приваблює кучерявим листям з гофрованим краєм. Середньостиглий з відмінним смаком.
 2. Бадьорість — середньостиглий сорт з хорошою стійкістю до низьких температур і посухи. Перший урожай зрізають через 70 днів.
 3. Парус — ранньостиглий, дуже врожайний сорт, перший урожай готовий через 40-45 днів.

Селера черешкова найменш популярна в нашій країні, але я думаю, що це ненадовго. Прекрасний смак хрустких паличок підкорює кожного, хто пробував черешки селери. Сорти цього виду поділяються на самовідбілювані, зелені (які треба відбілювати) і проміжні форми. Самовідбілюванні стебла зберігаються гірше зелених. Ось кілька цікавих сортів черешкової селери:

 1. Паскаль — сорт середньої стиглості, потребує відбілювання;
 2. Танго — сорт з відмінним смаком і гладкими черешками. Світло-зеленого кольору відбілювання не потребує.

І, нарешті, селера корінь. Для заготівлі на зиму треба купувати насіння сортів середньоранніх, середніх і пізніх. Плоди ранніх сортів погано зберігаються.

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

Розглянемо кілька популярних сортів:

 1. Яблучний — дуже скоростиглий з круглими середньої величини бульбами сорт. Недолік — велика кількість бічних корінців;
 2. Каскаде — сорт середньоранній з невеликою кількістю низько розташованих коренів;
 3. Празький гігант — великоплідний (до 500 г) сорт середнього терміну дозрівання, плоди добре зберігаються.

Посів насіння на розсаду

Насіння у селери дуже дрібне, містить велику кількість ефірних масел і тому проростає дуже довго. Схожість низька. Тому для вирощування з насіння селери у відкритому грунті дуже важко.

Розсаду починають сіяти в кінці лютого. На проростання насіння може знадобитися до 1 місяця, але процес можна прискорити.

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

Розглянемо кілька варіантів замочування насіння:

 • насіння промивають у гарячій воді 10-15 хвилин, після чого злегка підсушують. Насіння готове до посіву;
 • насіння замочують на добу в теплій воді;
 • насіння, загорнуте у вологу тканину, витримують тиждень при кімнатній температурі, постійно зволожуючи, потім поміщають в холодильник подалі від морозилки на 2 тижні, після чого висаджують.

З трьох способів останній (називається він стратифікація) найефективніший.

Для розсади знадобляться невисокі ящики, наповнені сумішшю городньої землі, перегною і піску. Для знезараження землю проливають окропом з марганцівкою за 2 дні до посіву насіння.

Перед посівом землю знову зволожують, приблизно через 2 години проводять борозенки глибиною 1 см і починають посів насіння. Якщо розсаду до висадки в грунт плануєте вирощувати в цих ящиках, сіяти насіння треба на відстані 5 см один від одного.

При подальшій пікіровці, посів можна ущільнити. Насіння, рівномірно розподілені по борозенках не засипають, а злегка вдавлюють (так їм легше проростати) і поливають з пульверизатора.

Ящики накривають склом або прозорою плівкою і ставлять на світло. Температура повітря в приміщенні повинна бути в межах 18-24С. Через 5-7 днів насіння проросте і покажуться білі корінці, ще через тиждень з’являться сім’ядольні листочки.

Плівку можна прибрати, сходи полити водою кімнатної температури за допомогою пульверизатора та дуже акуратно розпушити, не засинаючи сіянці.

У лютому природного світла розсаді ще недостатньо, вона може витягнутися, тому рекомендується її досвічувати. Крім того, загальмувати витягування розсади допоможе зниження температури до + 16 градусів.

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

Пікіровку розсади проводять після появи третього справжнього листка. Сіянці з погано розвиненими корінцями вибраковуються. Після пікіровки розсаду добре поливають.

Подальший догляд за нею полягає в регулярних поливах і розпушуванні.

Висадка розсади на грядку

В середині травня розсаду селери можна пересаджувати на грядку. Рослини розташовують на відстані 15-30 см одна від одної. Для кореневого та черешкового сортів оптимальні 20 см між сусідніми рослинами.

Листову селеру садять на відстані 30 см, намагаючись не засипати точку росту. Заглиблювати розсаду кореневої селери не рекомендується, щоб запобігти утворення бічних придаткових коренів, котрі спотворюють коренеплоди.

Вирощування селери з насіння: докладна інструкція

Правильно підберіть селері сусідів. Не рекомендується саджати селеру поряд з кукурудзою, картоплею, петрушкою, морквою. А ось з білокачанною капустою у селери відзначені відносини взаємодопомоги: капуста стимулює зростання селери, а селера відганяє від капусти метеликів-біланів. Крім того, вона добре поєднується з кущової квасолею, томатами, шпинатом, огірками, салатом і буряком.

Догляд

Догляд за селерою полягає в своєчасних поливах, прополці і розпушуванні. Фосфорно-калійні добрива вносять двічі за сезон, через два тижні після пересадки селери на грядку і ще через три тижні.

Відео «Догляд за селерою»


З відео Ви дізнаєтеся, як доглядати за селерою.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована