Корисні поради дачникам та городникам

Як бути з опалим листям?

«Прихильники органічного землеробства кажуть, що листя з-під садових рослин збирати не треба – вони є природною мульчею і притулком для зимуючих корисних комах. Але ж на них і збудники хвороб залишаються, наприклад, парші, різних плямистостей, та й шкідники люблять зимувати під ними. Як же бути, прибирати листя чи ні»?

Залишати опале листя на місці, тобто під деревами і кущами, можна лише в тому випадку, якщо вони були здоровими, що, на жаль, буває вкрай рідко… Наприклад, в минулому, та й в цьому році, в садах багатьох нижегородців на сливах, вишнях, абрикосах квітки, пагони і листя були вражені моніліозом, а на вишні ще й коккомікозом.

Тому відразу після збирання врожаю дерева треба було обробити мідьвмісними препаратами, а після листопаду як можна ретельніше зібрати і спалити листя (або закопати в грунт на глибину 40-50 см). А грунт в зоні пристовбурного кола обприскати 5-7-процентним розчином сечовини.

Якщо ж хочете використовувати в своєму саду прийоми природного землеробства, то оброблену грунт під садовими деревами замульчуйте листям деревних рослин (листям берези, клена, ясена, горобини, ліщини, дуба, чи тополі).

Цю ж опале листя (краще вже грунтовно промоклі під дощем) можна розкласти на порожніх ділянках в саду, на грядках. Листя послужать природною мульчею, яка буде перешкоджати зростанню бур’янів, вивітрювання грунту і вимивання з неї поживних речовин. Навесні або зберете полуперепревшіе листя граблями, або перекопаєте, закладаючи їх в грунт.

Трохи опалого листя (краще подрібнених) потрібно додати в компостну купу, особливо якщо восени ви кладете туди багато зелених садових і овочевих відходів. Листя послужать грубим матеріалом і врівноважать в компості частку соковитих рослинних залишків.

Використовуйте сухе листя і в якості утеплювального та теплоізолюючого матеріалу для укриття на зиму троянд, гортензій та інших теплолюбних чагарників, а також рослин в горщиках і контейнерах. Але треба правильно це зробити.

По-перше, постаратися зібрати сухе опале листя. Потім навколо рослини встановлюють каркас. Це може бути короб без дна і кришки, сітчастий циліндр зроблений навколо куща з металевої або пластикової (садової) сітки, просто 3-4 кілочка, встановлені біля рослини і сполучені між собою шматком плівки чи нетканого матеріалу, щоб утворився знову ж таки «футляр», всередині якого знаходиться укрываемый кущик. При настанні похолодання рослина в «футлярі» засипають сухим листям і закривають від промокання плівкою, залишаючи невеликі проміжки для провітрювання. Під таким повітряним і сухим укриттям добре будуть себе почувати і троянди, і рододендрони, і дейції.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована