Корисні поради дачникам та городникам

Як підгортати картоплю вручну, мотоблоком, сапою

Підгортання — важливий агрозахід при вирощуванні картоплі. Підгортання картоплі дозволяє зберегти в грунті більше вологи, бульби не зеленіють на сонці, а колорадські жуки та інші шкідники пошкоджують картоплю значно менше.

 

Як підгортати картоплю знають усі, навіть ті, хто картоплю ніколи не вирощував (за розповідями стомлених городників, демонструючих мозолисті руки). Однак знання у кожного своє — скільки людей, стільки й способів підгортання. Одні підгортають вручну сікачем, інші вручну лопатою, треті — вручну сохою, четверті — підгортають сохою, яку тягне кінь, ну а самі механізовані — підгортають мотоблоком. Ми не розглядаємо промислові варіанти підгортання — трактором, це окрема тема для статті.

Як правильно підгортати картоплю і який спосіб простіший і легший? Тут немає однозначної відповіді: для одних простіше і швидше зробити мотикою, а інші без мотоблока навіть з дому не виходять. У кожного городника є хитрощі, які дозволяють полегшити працю при підгортанні, тому розглянемо, як можна більше варіантів.

Підгортання картоплі вручну: мотикою або лопатою

Як підгортати картоплю вручну, мотоблоком, сапоюПри малій площі посадок картоплі підгортання вручну єдиний розумний варіант підгортання картоплі. Не заводити ж мотоблок через 200 кущів картоплі. Досить знайти трохи вільного часу в гарну погоду і за 1 годину можна завершити роботу, а заодно розім’яти м’язи і подихати свіжим повітрям.

Як підгортати картоплю вручну, мотоблоком, сапою
Ручне підгортання добре тим, що огородник змушений уважно оглядати кожний кущ на предмет пошкодження шкідниками та захворюваннями. Не секрет, що більшість проблем з картоплею виявляються саме при підгортанні. Часто після підгортання огородник, трохи відпочивши, бере обприскувач «Жук» і починає обприскувати бадилля від жуків, або бордоською сумішшю від фітофторозу.

Досвідчені городники інтуїтивно знають, коли починати підгортання картоплі. Досить подивитися на картопляне поле, щоб визначити, що момент настав. Зазвичай в перший раз настає момент, коли довжина пагонів картоплі наближається до 20 см, а другий раз через два-три тижні після першого підгортання.

Так, потрібно мінімум два підгортання за вегетаційний період. Деякі підгортають три-чотири рази, все залежить від місцевих умов, сорту картоплі та характеристики ґрунту. До речі, перше підгортання зазвичай замінює прополку — рука сама собою тягнеться висмикнути з ґрунту бур’яни, тому підгортання зазвичай затягується за рахунок нахилів тулуба для прополки.

При ранній посадці картоплі в травні, для одержання надраннього врожаю, підгортання дозволяє захистити картопляні сходи від поворотних заморозків, а також прискорюють ріст рослин при нестачі тепла. Справа в тому, що купи грунту навколо рослин акумулюють тепло сонця вдень, а вночі заважають злим заморозкам пошкодити ніжним сходам, а також стимулюють ріст, прискорюючи розвиток.

Підгортати картоплю сапкою простіше вранці або ввечері, коли сонце ще не пече. Прохолода не тільки полегшує роботу городникові, але і оберігає рослини від в’янення, у разі незначного пошкодження кореневої системи при підгортанні. Не варто підгортати картоплю в спеку, самі змучитесь і рослини замучите.

Найлегше підгрібати землю до коріння картоплі після невеликого дощу, коли земля трохи просохне — менше пилу, більше закриття вологи, краща вентиляція коренів. Якщо стоїть тривала посуха, то перед підгортанням варто полити картоплю з шланга або з лійки, а вже потім підгортати.

Результатом правильного підгортання картоплі зазвичай є гряди, заввишки 15-30 см.

Підгортання картоплі конем, сохою

У багатьох регіонах України ще не перевелися майстри по підгортанні картоплі сохою, яку тягне кінь. Терміни підгортання картоплі конем ті ж, що і при ручному підгортанні, але є одна особливість.

Справа в тому, що максимальна ефективність підгортання картоплі конем буде досягнута тоді, коли саму картоплю посадили «під соху», тобто при посадці застосовувалася соха, якій робили борозни. Коні, які тягнуть соху зазвичай привчені ходити по міжряддях.

Але, як кажуть, краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати. Тому рекомендую подивитися відео про підгортання картоплі сохою:

Підгортання картоплі мотоблоком

Коли площа посадки картоплі значна, та й сама картопля була посаджена рівно, з однаковими відстанями між рядками, то логічно застосування мотоблока для підгортання картоплі.

У наш час навіть якщо немає власного мотоблока, завжди можна запросити фахівця зі своїм мотоблоком для підгортання картоплі. Послуга коштує не дорого, а часу економить вагон, головне правильно посадити картоплю, щоб мотоблок міг підгортати рослини без пошкоджень.

Ефективність і швидкість підгортання мотоблоком трохи нижча, ніж при підгортанні конем, але мотоблок значно більш маневрений і займає менше сил у людини. Рекомендую подивитися відео про підгортання картоплі мотоблоком:

Як обійтися без підгортання картоплі

Як підгортати картоплю вручну, мотоблоком, сапою

Багато дачників та городників вирощують картоплю без стомлюючого підгортання: садять картоплю під агроспан (нетканий матеріал, що продається в магазинах), під солому, під сіно і т. д.

Спільне у всіх методів одне: на поверхні ґрунту залишається лише стебло з листям, а коренева система захищена від сонячних променів і посиленого випаровування вологи укриттям, яке замінює захисну функцію землі, яка підтискається до коренів при підгортанні.

Деякі умільці взагалі розстилають бадилля картоплі по землі і присипають його травою, сіном, соломою, землею та ін., залишаючи на поверхні укриття листя.

Спосіб спірний, аджеекономія сил і часу в порівнянні зі звичайним підгортанням картоплі, незначна.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована