Корисні поради дачникам та городникам

Ефективні методи боротьби зі слимаками

Слимак – це зовні досить милий молюск, якого еволюція позбавила захисної оболонки, тобто навіть малесенької раковини, не наділила отрутою в тілі, але наділила надзвичайною ненажерливістю і скритністю. І ця ненажерливість приносить нам, садівникам і городникам, багато клопоту. Адже, здається, що слимак може зжерти все живе в саду і городі! Як стримати його апетити? Про ефективні методи боротьби зі слимаками розповімо в цій публікації.

 

Біологія слимаків

Біологічно саме тільце слизняка має голову і тулуб, володіє мантією і, так званої, ногою. На голові є дві пари щупалець, одна пара коротша і спрямована вниз, інша довша і спрямована вгору. На довгих щупальцях розміщені очі і рецептори, що відповідають за нюх, а на нижніх – рецептори, які дозволяють визначити смак їжі.

По центру голови є ротовий отвір. Мантія розташована прямо за головою, на спинці молюска, в мантії є легені, трохи з правого боку отвір для дихання, неподалік розміщений і анальний отвір. Нога, по суті – це сама нижня частина тулуба слизняка, за допомогою неї він і переміщується.

Шкірка слизняка дуже тонка, завжди вкрита слизом, якщо слиз з якихось причин висихає, то гине і сам слимак. Забарвлення може трохи відрізнятися, наприклад, бути пісочним, сірим і т. п.

Розмноження слимаків

Цікавий той факт, що кожна особина слизняка – це гермафродит, тобто має і чоловічі і жіночі статеві органи, однак для того, щоб відкласти яйця, з яких вилупляться повноцінні слимаки, їм все одно потрібно спарювання. Процес цей іноді забавний, слимаки в процесі спарювання немов танцюють, звиваючись навколо один одного, знаходячи партнера по особливому аромату, який, як стверджують вчені, унікальний для кожної особини, наче відбитки пальців для нас з вами.

Після спарювання (увага!) кожна з особин відкладає кілька десятків яєць, використовуючи для яйцеклада ділянки з сильно зволоженим грунтом, а через місяць або трохи менше з’являються з яєць невеликі слимаки, які спершу харчуються залишками органіки, що знаходяться в ґрунті. Місяця через півтора кожна з личинок слизняка здатна до розмноження і кладки яєць.

До речі, після першої кладки слимакам зовсім не потрібно злучатися повторно, отриманого «заряду» вистачить на кладку декількох сотень яєць. Уявіть тільки, з якою швидкістю вони можуть розмножуватися!

Шкода від слимаків

Особливої шкоди у вигляді часто повністю знищеної надземної частини різних культур слизні завдають в теплих регіонах, а на півночі, де розмноження припиняється з настанням перших заморозків і відкладені яйця рідко переживають зиму, як і самі особини, що різко обмежує їх чисельність, з цієї причини збитки від слимаків бувають не такі великі.

Щоб слимаки з’їли і переварили всі рослини на вашому городі, необхідно, щоб ви там не показувалися весь теплий сезон, який повинен відрізнятися ранньою і теплою весною, прохолодним і дощовим влітку, а також восени і взимку не було сильних морозів.

Ефективні методи боротьби зі слимаками

Заходи боротьби зі слимаками

Заходів боротьби зі слимаками існує величезна кількість: від підошви черевика до хімічних препаратів, але краще почати з профілактики. Можливо, враховуючи певні тонкощі і знаючи біологію шкідника, ви досягнете ситуації, коли на вашій ділянці дивом з’явиться не більше пари слимаків, які ніякої серйозної шкоди не заподіють.

Профілактичні заходи боротьби

Найважливіше тут – дотримуватися схеми посадки, не загущати рослини, боротися з зайвою рослинністю, підтримувати чистоту і порядок на дільниці, не старатися з поливом. Особливо неконтрольованим поливом шляхом дощування, коли ставляться розбризкувачі та вода летить на всі боки, щедро змочують і те, що потрібно і те, що зовсім не обов’язково.

Не допускайте заростання грядок бур’янами, в тому числі і міжрядь, це більш ніж зручне місце для дислокації слимаків, і для їх розмноження.

Приблизно в листопаді, перед самими морозами перекопайте грунт на повний штик лопати і залиште до весни. Слимаки фізично не можуть ховатися глибоко, вони загинуть першої ж зими, разом з відкладеним яйцями, тому навесні у вас буде мінімум проблем з усуненням цього шкідника.

Навесні ділянку можна перекопати повторно і також залишити грудки не розбитими хоч на пару днів, це потрібно для того, щоб добити той яйцеклад, що перезимував – тепер він просто висохне під жаркими весняними променями сонця.

Якщо у вас є можливість, то всі міжряддя і садові доріжки, які на ділянці постійні з року в рік, можна засипати хвоєю або дрібними камінчиками, наприклад, розбивши кілька цеглин. Справа в тому, що слимаки можуть легко пересуватися по рівній і вологій поверхні, а от по «гострій», сухій місцевістю вони рухатися не можуть.

І звичайно, не забувайте про пернатих, правда, вони теж можуть заподіяти шкоду – поївши верхівки на вишні або обліписі, знищивши частину врожаю ірги або лохини, але заодно вони знищать і всіх слимаків, яких побачать на ділянці, тому можна додатково розвісити годівнички взимку, і тоді навесні птахи обов’язково повернуться на ваш ділянку.

Крім птахів, з задоволенням поїдають слимаків їжаки, для того щоб вони прийшли на ваш ділянку, можна де-небудь в кутку садка організувати найпримітивніший ставок – вкопати просто пластиковий таз і заповнити його водою.

Рослини проти слимаків

За відгуками ряду городників, слимаків може відлякати навіть аромат ряду «правильних» рослин, наприклад, таких, як часник, шавлія, і звичайно, чорнобривці. Розсадити ці рослини можна по краях грядок з цінними овочами, сподіваючись, що слимаки обійдуть їх стороною.

Ручний збір слимаків

Крім усього вищеописаного, ви завжди можете додати і свої руки до боротьби зі слимаками, просто зібравши тих, що знайдете. Запам’ятайте, однак, що істоти вони хитрі, орудують в нічний час, а вдень ховаються в затишних куточках. Щоб їх знайти є найпростіший прийом – полийте землю і покладіть на її поверхню шматочки шиферу, картону, пластику, заліза і їм подібного матеріалу. Вранці підніміть їх, якщо на вашій ділянці є слимаки, то мало не вся їх популяція буде зосереджена в ідеальних, на їхню думку, укриттях.

Після виявлення робіть зі слимаками, як вважаєте за потрібне. На своїй ділянці ми просто відносили їх до найближчої посадки, вбивати їх було шкода.

Ефективні методи боротьби зі слимаками

Захисна стіна

Стінка або бар’єр, із звичайної грунту. Його можна спорудити по периметру ділянки, використавши землю у вологому стані, яка після висихання не втратить форму. При цьому перед бар’єром, як і після нього, грунт можна щедро посипати ялинової хвоєю або, скажімо, перлітом, щоб перебратися слимакам було максимально складно.

Замість стіни можна зробити канавки, наприклад, дві або три з відстанню в кілька сантиметрів глибиною теж в 2-3 см і такої ж завширшки, на дно яких насипати сухий пісок, дрібно набиті шкарлупки від будь-яких горіхів, деревну золу і їм подібне.

Захистити молоді дерева можна простим річковим піском, досить зробити щось на зразок невеликого валика, що огороджує кожне деревце.

Як не дивно, але в боротьбі зі слимаками, які люблять все вологе, може допомогти і вода. Для цього потрібно старий шланг розрізати уздовж, вкопати його злегка в грунт і заповнити водою, можна з додаванням кухонної солі (столова ложка на літр). Зазвичай потрапляючи в такий жолобок з водою і сіллю, слимаки вже не можуть вибратися з нього і швидко гинуть.

Пиво на користь

Садівники і городники стверджують, що допомагає в боротьбі зі слимаками і звичайне пиво. Використовувати краще те, що в пластиковій тарі, там натуральних речовин мінімум, а запах виходить дуже сильний і для слимаків привабливий.

Попередньо пляшку потрібно позбавити горлечка, щоб ширина пастки була великою, потім залити 100-150 г пива і вкопати пляшку в грунт так, щоб краї її були строго на рівні грунту. Це справжнісінька пастка, яку за ефективністю можна порівняти хіба що з ловчими поясами на деревах.

Одна така пастка може зібрати до 90% всіх слимаків з вашої ділянки. Для особливо нерозторопних можна порадити пляшку не закопувати і не обрізати, а покласти її як можна ближче горлечком до землі, слимаки заповзуть і туди, правда ефективність від такої пастки буде помітно нижча.

Інші народні засоби проти слимаків

Пекучий перець, точніше, його відвар. Для приготування відвару пекучого перцю необхідно гарненько висушити стручки гіркого перцю, а потім подрібнити їх, в ідеалі – в кавомолці. Далі у літрі води слід розчинити приблизно 50 грам отриманого таким чином порошку (який можна і купити), дати настоятися цьому складу протягом трьох днів, після чого поставити на вогонь, довести до кипіння і дати постояти після цього ще кілька днів.

Майте на увазі, що такий відвар добре зберігається, тому його можна зробити один раз – і на все літо. Залишається відвар процідити, заправити пульверизатор і в безвітряну погоду, щоб відвар не потрапив в очі, гарненько обприскати рослини. Щоб не нашкодити рослинам, обробки бажано проводити до цвітіння або після нього. Якщо за вікном сира погода і просвіту в хмарах немає, а слимаки дошкуляють, то у розчин можна додати мила для створення ефекту прилипання. На літр вистачить 20 г господарського мила.

У міжряддя можна вносити суперфосфат, його кількість не повинна перевищувати 20 г на квадратний метр або розсипати гашене вапно в тій же кількості.

Іноді з успіхом використовують суміш вапна і тютюнового пилу. Кількість і того й іншого повинна бути однаковою і становити близько 50 г на квадратний метр. Якщо немає вапна і тютюнового пилу, то в тій же кількості і таким же чином можна використовувати суміш звичайної деревної золи і звичайного тютюну, причому цією сумішшю можна опудрювати не тільки міжряддя, але і самі рослини.

Справжньою отрутою для голих слимаків є залізний купорос. Для більшого ефекту залізний купорос необхідно перемішати з річковим або звичайним будівельним піском і розсипати цей склад по периметру ділянки. Як тільки слимак заповзе на таку суміш, то через кілька секунд загине.

Той же ефект дає суміш сажі (з печі) і дьогтю. Ці два «інгредієнта» можна використовувати як в суміші один з одним, так і окремо. Наприклад, дьоготь, має всім відомий «аромат», відлякує слимаків, тому іноді цілком вистачить просочення ним шматочків тканини і розміщення цих смужок біля рослин або під ними.

Дивно, але борються зі слимаками, застосовуючи навіть просту аптечну зеленку. Відлякує шкідників і запах нашатирного спирту, причому його потрібно всього п’ять столових ложок на десять літрів води – цим складом можна також обприскувати рослини.

Ефективні методи боротьби зі слимаками

Переходимо до хімії

Нагадуємо, що хімічні препарати мають негативний вплив не тільки на слимаків, але і на ґрунт і на рослини навколо, на корисних комах, в тій чи іншій мірі і на нас з вами, тому вдаватися до їх допомоги потрібно в особливих випадках, коли слимаків на ділянці так багато, що впоратися з ними народними засобами боротьби неможливо.

Переважна більшість препаратів для боротьби з голими слимаками засновані на основі пестициду Метальдегид. Ми настійно радимо користуватися дозволеними до використання препаратами, уважно вивчати клас небезпеки, який обов’язково повинен бути вказаний на упаковці з препаратом, і якщо він вище трьох (2-1), то слід неодмінно користуватися захисними рукавичками та маскою, обробляти ділянку в безвітряну погоду і суворо дотримуючись інструкції на упаковці.

З тих препаратів, що користуються популярністю у боротьбі зі слимаками можна назвати – «Грозу» і «Слизнеїд», це гранули або порошок, зазвичай бузковий. Слимаки поїдають гранули або порошок і швидко гинуть.

Ці препарати, як і більшість інших препаратів для боротьби зі слимаками, негативно діють на птахів і домашніх тварин, вони можуть не вбити їх, але сильно вплинути на їх здоров’я, що обов’язково потрібно враховувати.

Також, якщо використовуєте хімію, то згодом не вживайте овочі і фрукти прямо з грядки або з дерева, необхідно їх попередньо вимити, краще у воді, розігрітій до 35 градусів.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована