Корисні поради дачникам та городникам

Як утримувати кроликів: в клітках і вільне розведення

Розкажіть, як утримувати кроликів? Сусід поділився з нами своїми тваринами, і ось тепер ми в подиві, що з ними робити. Я вже пригледіла на господарському дворі куточок, який можна відгородити для них. А чоловік категорично проти, щоб зайці бігали на свободі і почав будувати клітку. Де тваринам буде краще?

Как содержать кроликов: клеточное и вольное разведение

Кролики – вигідна справа. Їдять вони в основному підніжний корм, швидко розвиваються і численно плодяться, а м’ясо дієтологи вважають одним з кращих. Однак якщо ви вирішили зайнятися їх розведенням, варто враховувати й інший бік питання. Вухаті вихованці вимагають чимало уваги, їм потрібен простір і повітря, чистота і комфорт. Спеку і холод вони переносять погано і часто гинуть. Щоб не шкодувати про своє рішення, ще до придбання тварин важливо вирішити, як утримувати кроликів. Грамотно продумане і обладнане «місце проживання» не тільки вбереже їх від хвороб, але і полегшить догляд.

Способи утримання кролів

Отже, розводити кроликів можна в спеціально обладнаних для цієї мети місцях, а саме:

  • в клітках;
  • на вільному утриманні.

Кожен із способів має свої переваги і недоліки, які потрібно враховувати, плануючи кролівництво. Давайте зупинимося на них докладніше.

Як утримувати кроликів в клітках?

Как содержать кроликов: клеточное и вольное разведение

Один з найпоширеніших варіантів розведення, яких найчастіше застосовують у домашньому господарстві. Тварин тримають у спеціально обладнаних клітках. Для їх виготовлення використовують дерево (дошки) та сітку, а для даху – шифер або пластик.

Залежно від породи, розміри клітки можуть змінюватись в більшу або меншу сторону. У середньому для однієї особини потрібно простір довжиною до 1 м в довжину і близько 0,5 м в висоту і глибину.

Утримання в клітках, у свою чергу, може бути двох типів:

  1. Стаціонарне. Клітки цілий рік стоять на відкритому повітрі або в приміщенні. У першому випадку вони повинні бути утепленими.
  2. Переносні або комбіновані. Влітку вони перебувають на вулиці, а з настанням холодів їх заносять в приміщення.

Перевагою такого способу вирощування кроликів є можливість повністю контролювати життєдіяльність вихованців. Легко вести відбір для розмноження і раціонально використовувати корм. Крім того, у разі захворювання знижується ризик епідемії, оскільки кролики розділені.

З недоліків такого способу варто зазначити витрати на облаштування кліток і догляд за ними вимагає більше часу.

Вільне утримання кролів

Останнім часом все більш популярним стає розведення тварин на «свободі», не обмеженої стінами кліток. Якою б великою вона не була, на волі у кроликів простору для руху більше. Звичайно, огорожа все одно передбачена, але площа в рази масштабніше. Це створює максимально наближені до природних умови. Кролики виростають більш міцні і спокійні. Доглядати за ними легше, адже годувати і поїти можна всіх відразу, а прибирати часто не потрібно буде.

Вільне зміст може бути трьох видів:

  1. Вольєри. Огороджена по периметру територія з забетонованими або накритим ґратами (на піску) підлогою. Вони можуть бути сезонні (тільки на літо) або цілорічні, але тоді обов’язково повинно бути укриття. Також існує практика прибудови вольєрів до сараю, в якому тварини можуть сховатися.Как содержать кроликов: клеточное и вольное разведение
  2. Ями. Істотно заощадять простір, адже достатньо всього 4 кв. м. для сотні голів. Стіни ям захищають шифером, але в одній залишають «вхід у нору» — тут кролики будуть рити свої будиночки далі. Дно ж засипають піском і кладуть зверху сітку. Над ямами встановлюють навіс від опадів.Как содержать кроликов: клеточное и вольное разведение
  3. Випаси. За великим рахунком, це ті ж вольєри, але більш просторі. Тут більшу частину раціону кролики добувають самі, харчуючись травою.Как содержать кроликов: клеточное и вольное разведение

Однак варто враховувати, що при вільному розведенні буде складно уникнути масових захворювань. Також втрачається контроль за «чистотою породи» і через пару років тварини можуть виродитися.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована