Корисні поради дачникам та городникам

Як визначити схожість насіння?

Наближається час посадочних робіт. Садівники і городники все частіше перебирають своє насіння, перевіряючи запаси, щоб визначити, що ще не куплено. А у когось, навпаки, виявляється багато упаковок з насінням, які лежать вже не один рік. Всі знають, що чим довше лежить насіння, тим воно гірше сходить при посіві. Саме тому досвідчені садівники перевіряють взимку не тільки асортимент насіння, але і його якість. Як перевірити схожість насіння, розповімо в цій статті.

Навіщо перевіряти насіння на схожість?

Один з головних показників якості насіннєвого матеріалу – це схожість насіння. Від нього залежить кількість сіянців – тобто майбутньої розсади овочів і квітів, а на грядках – густота сходів рослин. Чим ближче показник схожості до 100%, тим менше насіння потрібно для посіву.

На жаль, буває і так, що у насіння виявляється дуже низька схожість, або воно може виявитися, взагалі, несхожим. Щоб роботи з підготовки грунту, посів, полив виявилися виконаними не дарма, необхідно перевірити посівні властивості насіння. Така перевірка дозволить зробити висновок: чи достатньо насіння, або потрібно докупити ще.

Під схожістю розуміється здатність насіння давати нормальні проростки за певний (передбачений для кожної культури свій) термін при оптимальних умовах пророщування. Схожість визначається у відсотках пророслого насіння до загальної кількості висіяного.

Існує поняття лабораторної схожості, цей показник визначається працівниками насіннєвих інспекцій в оптимальних умовах і вказується на упаковці з насінням. Ми можемо визначити, так звану, оранжерейну схожість.

Цей показник визначається в умовах оранжереї або закритого грунту, і він завжди нижче лабораторної схожості, так як в домашніх умовах важко створити ідеальні умови для кожної культури. Звідси і різниця між схожістю, зазначеною на пакетику з насінням, і результатами нашої перевірки. Коли навесні ми будемо висівати наше насіння у відкритий грунт, умови для сходів насіння будуть ще більш суворими, це буде польова схожість.

Насіння різних культур мають різний період життєздатності. Наприклад, самий нетривалий (до двох років) термін зберігання у насіння селери, пастернака. У квітів швидко втрачають схожість насіння айстр, дельфініума, примул, сальвії, вербени, годеции.

2-3 роки зберігаються насіння кропу, петрушки, ріпчастої цибулі. 3-4 роки зберігають свої посівні властивості насіння листових овочів, моркви, цибулі-порею, редиски, редьки, перцю. До 5 років можна зберігати насіння баклажан, томатів. Насіння кабачків, огірків, гарбуза, капусти, динь, кавунів – 6-8 років.

На здатність насіння проростати впливає не тільки вік насіння, але і умови їх зберігання. Через це “старе” насіння може іноді виявитися схожим, а з нормальним терміном придатності-ні. Ось тому і рекомендується перевіряти насіння перед посівом на схожість.

Як визначити схожість насіння?Перевірка насіння на схожість дозволить зрозуміти, чи достатньо насіння або потрібно купити ще

Чи потрібно перевіряти все насіння?

В аматорському садівництві є свої особливості. Якщо фермери займають певними сортами цілі поля, посів триває не один день, залучається техніка і багато людей, то в цьому випадку вкрай важливо знати показники якості насіння, які використовуються для посіву.

Любителі, як правило, садять багато сортів, але по кілька рослин кожного сорту. Якщо пачка томатів або огірків куплена за чималі гроші, а в ній не так багато насіння, то економічно невигідно частину цього насіння витрачати на перевірку. В даному випадку доцільніше ці сорти посіяти на розсаду раніше, щоб в разі поганої схожості насіння залишився час і на посів іншого. А якщо мова йде про ті культури, які будуть висіватися цілими грядками (морква, буряк, зелень, квіти на розсаду у великій кількості і т. д.), то в такому випадку насіння з сумнівною схожістю краще перевірити.

Способи перевірки насіння

Основних методів перевірки насіння на схожість існує два – попереднє пророщування насіння і перевірка в соляному розчині. У будь-якому випадку, перед випробуванням насіння потрібно відсортувати: видалити слабкі і свідомо невсхожі – щуплі, дрібні, поламані. Навіть якщо таке насіння зійде, урожай буде невеликий.

Пророщування насіння у вологих серветках – простий спосіб перевірити їх схожість

Перевірка схожості насіння методом пророщування

Дуже важливий момент: способом попереднього пророщування визначається схожість тільки того насіння, яке проростає протягом перших трьох–чотирьох тижнів, тобто воно не є туговсхожим і не потребує стратифікації.

Найбільш часто для визначення схожості насіння використовується метод пророщування у вологих серветках. Насіння поміщають на блюдце між двома шарами вологої тканини, паперової серветки або двох вологих косметичних дисків.

Блюдце щільно накривають поліетиленовою плівкою або пакетом і ставлять в темне тепле місце. При температурі 20…23°С чашка з насінням тримається кілька днів. При цьому потрібно регулярно перевіряти серветку, вона повинна бути завжди вологою, але не мокрою, інакше насіння згниє.

Залежно від культури і якостей насіння, перші паростки можуть з’явитися через 4-5 днів, але, в основному, для проростання різним культурам потрібно від 7 до 14 днів.

Раніше всього здатні проростати насіння томатів, капусти, редиски, редьки, гарбузових (кабачків, огірків і т. д.). Довше проростає насіння моркви, петрушки, цибулі, кропу. Як правило, таке пророщування здійснюють протягом 3-х–4-х тижнів.

Чим насіння старше, тим вони пізніше проростає. Багато садівників знають, що “своє” насіння проростає швидше, ніж магазинне. Це пов’язано з тим, що агрофірми спеціально сушать насіння до певних значень, щоб воно краще зберігалося.

Після закінчення терміну перевірки проводять підрахунок пророслого насіння і визначають схожість. Якщо з 20 насінин проросло 16 – значить, схожість 80% (16:20). І ще – чим швидше проростає насіння, тим більше у нього енергії проростання. Це другий важливий показник посівних якостей насіння.

Схожість культур з великими насінням: кабачків, патисонів, огірків, гарбузів, гороху, кукурудзи можна визначити, прорастивши їх насіння в тирсі. Для цього тирсу потрібно 2-3 рази ошпарити окропом. Потім вологими розкласти по невисоких контейнерах або шухлядках і посіяти насіння. Насіння присипати тирсою, трохи утрамбувати, накрити плівкою. Контейнери помістити в тепле місце.

Аналогічно попередньому способу, потрібно щодня контролювати вологість субстрату. Як і в попередньому способі, через певний час можна буде підрахувати кількість пророслого насіння і визначити відсоток схожості.

При «рулонному» методі перевірки насіння на схожість використовується папір, такий як зі шкільного зошита. Квадратний лист розміром 25х25 см потрібно на кілька секунд помістити у воду, вийняти, зайвій воді дати стекти.

Лист покласти на стіл, розкласти на нього насіння в один або два ряди. Насіння повинні бути попередньо підраховані. Папір згорнути в рулон і поставити в ємність з водою в темне місце. Необхідна умова – насіння в рулоні повинні бути вище рівня води. Через певний для кожного виду рослин час рулон витягують з води і підраховують результат пророщування.

Ще один метод перевірки – контрольний посів насіння. В ящики, контейнери насипається шар грунту, висівають насіння, які присипаються невеликим шаром грунту. Посіви зволожуються, накриваються плівкою або склом, потім їх потрібно буде поставити в тепле місце.

Як у всіх попередніх способах, потрібно буде регулярно перевіряти вологість субстрату, а також ганчірочкою прибирати конденсат зі скла або плівки. Результат також визначається співвідношенням пророслого насіння до посіяного.

Фахівці при використанні цього методу обчислюють не тільки кількість пророслого насіння, але і ведуть підрахунок проростків з моменту появи сходів і до того періоду, коли кількість пророслого насіння перестає збільшуватися протягом двох днів більше, ніж на 1-2 %. З отриманих цифр можна буде орієнтуватися про те, яка буде схожість насіння в реальних умовах відкритого ґрунту (тобто визначають польову схожість).

Як визначити схожість насіння?Контрольний посів насіння – ефективний спосіб перевірити схожість

Перевірка схожості насіння в розчині кухонної солі

Другий метод визначення життєздатності насіння полягає в застосуванні розчину звичайної кухонної солі. Зазвичай цей спосіб застосовують для перевірки насіння томатів, перцю, капусти, редису, огірків.

Як правило, перевірка проводиться за кілька днів до передбачуваної дати посіву. Насіння опускають в ємність з 3-5%-ним розчином солі (на 1 літр теплої води – 1 чайна ложка солі) і добре перемішуються. Через 30 хвилин все спливле насіння викидається. Насіння, що осіло на дно придатне до посіву.

В обов’язковому порядку насіння потрібно промити проточною водою і підсушити. Треба враховувати, що у цього методу може бути похибка, коли дуже сухе, але життєздатне насіння, також спливає. При посіві вони б зійшли, але сходили б довше за інших.

Що робити з результатами перевірки?

Знаючи показник схожості насіння, можна правильно розрахувати норму посіву і вчасно знайти заміну абсолютно несхожому насінню. Кондиційним (придатним до посіву) вважається насіння, якщо кількість пророслого насіння становить 90% і більше. Таке насіння не потребує застосування методів підвищення схожості. Хоча сучасні засоби для передпосівної обробки насіння мають ще й профілактичний ефект – підвищують стійкість насіння до хвороб і різних умов вирощування.

Якщо ж рівень схожості в межах 50%, то норму висіву фахівці рекомендують збільшити в 2 рази.

При показнику нижче 30% висівати насіння недоцільно. Звичайно, якщо мова не йде про цінні або рідкісні рослини, які потрібно обов’язково зберегти.

Чи можна підвищити схожість насіння?

Підвищити схожість насіння можна, застосовуючи ряд прийомів:

  • Замочуючи їх в розчині регуляторів росту – “Епін” « “Циркон”,» HB–101″, препаратах “Проросток”, “Гумат калію” або “Гумат натрію” та інших.
  • З народних засобів ефективні замочування в талій воді, соці алое, розчині меду, настої золи.
  • Також підвищується схожість насіння після барботування (замочування у воді, насиченій киснем), а також після загартовування насіння.

Дорогі читачі! Якщо у вас утворився великий запас насіння, то не поспішайте його викидати. І поки не настала гаряча весняна пора, зробіть перевірку схожості. Можливо, воно вам ще знадобиться, і не доведеться витрачатися на покупку нового.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована