Корисні поради дачникам та городникам

Яку функцію виконує повітряний клапан для каналізації

Досить часто, при одночасному використанні декількох сантехнічних приладів із системи відводу стічних вод в приміщення проривається неприємний запах. Для вирішення даної проблеми в конструкцію водовідведення встановлюється повітряний клапан для каналізації. Це простий пристрій ефективно нейтралізує перепади тиску в системі, усуваючи причину проникнення газів через гідрозатвори сифонів.

Причина виникнення проникненню неприємних запахів з каналізаційної системи

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Щоб зрозуміти принцип дії фанів клапана, в кількох словах розберемо роботу побутової системи відводу стічних вод на прикладі звичайної квартири багатоквартирного будинку.

Всі сантехнічні прилади (раковина, мийка, унітаз, душова кабіна, пральна машина –автомат) підводяться трубами до одного каналізаційного стояка, нижня частина якого підключається до колектора, відводить стоки в центральну систему каналізації.

Існують два основних варіанти конструкції внутрішніх систем каналізації:

 1. Каналізаційний стояк може виходити горищне приміщення або виводиться вище покрівлі, залишаючись відкритим. Така конструкція підтримує атмосферний тиск усередині конструкції.
 2. Фановый стояк може бути відсутнім (невентилируемая каналізація).

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Що відбувається, якщо верхня частина фанової труби обмерзає, забиваються сміттям або у будинку передбачена невентилируемая каналізація? При зливі води в системі створюється розрядження, яке витягує воду з «слабкого» гідрозатвори сифона, створюючи бавовна. В результаті цього в приміщенні безперешкодно проникають неприємні запахи стічної системи. Фановый клапан для каналізації врівноважує тиск в системі, виключаючи можливість зриву гідрозатворів.

Слід знати, що в спеціалізованій літературі каналізаційний вентклапан може називатися по-різному: фановий, вакуумний, зворотний повітряний клапан, аератор.

Конструкція і принцип роботи пристрою

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Вакуумний клапан-аератор складається з наступних елементів:

 1. Корпус з отвором, через яке в систему надходить повітря. Матеріал корпусу – ПВХ.
 2. Кришка, що відкриває доступ до внутрішніх елементів пристрою.
 3. Шток з мембраною.
 4. Гумовий ущільнювач, що забезпечує герметичність конструкції.

Принцип роботи вакуумного клапана для каналізації вкрай простий. Коли тиск в стояку дорівнює атмосферному тиску, мембрана клапана щільно притиснута до корпусу пристрою. Каналізаційна система герметична. При виникненні розрядження більше 0,007 кг/см2, здатного зірвати гідрозатвор, мембрана відкриває прохід для атмосферного повітря в систему, тиск вирівнюється, клапан закривається.

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Особливість конструкції вентиляційного клапана для каналізації полягає в розташуванні мембрани. В робочому стані пристрій пропускає повітря тільки в один бік: з приміщення в систему каналізації. Спрацьовування клапана відбувається практично миттєво. При грамотному розрахунку та дотримання правил установки, застосування даних приладів гарантує захист фанової системи від перепадів тиску.

Технічні характеристики і виробники

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Основними технічними характеристиками повітряного зворотного клапана є:

 • зовнішній діаметр, який підбирається згідно перерізу каналізаційного трубопроводу;
 • витрата повітря за одиницю часу.

Сучасний ринок сантехнічного обладнання пропонує фановиє клапани трьох типорозмірів, які відповідають діаметру фанового трубопроводу: 50; 75 і 110 мм. Використання повітряних клапанів для каналізації в системах з трубопроводом меншого діаметру (наприклад, 32 або 40 мм) передбачає застосування спеціальних патрубків-перехідників. Деякі моделі спочатку оснащуються ступінчастим патрубком, який дозволяє використовувати пристрій в різних каналізаційних системах. Продуктивність клапанів варіюється в залежності від моделі і місця установки. У продажу пропонуються пристрої з витратою від 7 до 37 літрів повітря в секунду.

Сьогодні, найбільш популярними виробниками вентиляційних клапанів для систем каналізації вважаються:

 • Європласт » (Україна);
 • Wavin (Польща);
 • McAlpine (Великобританія);
 • HL (Австрія).

Переваги і недоліки

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Клапан на стояк каналізації володіє масою достоїнств, серед яких можна відзначити:

 • Запобігання ситуацій зриву гидразатворов, що забезпечує захист від прориву неприємних запахів з фанової системи в приміщення.
 • Можливість створення каналізаційної системи без установки фанової труби, що значно спрощує конструкцію та зменшує вартість системи відводу стічних вод.

Серйозний недолік цього пристрою – можливість порушення герметичності внаслідок природного зносу ущільнювача і забруднення мембрани.

Слід розуміти, що встановлення каналізаційного вентклапан в фанову систему багатоквартирного будинку вимагає точного розрахунку кількості пристроїв виходячи з їх пропускної здатності.

Повітряний клапан для каналізації: правила установки

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Вентиляційний клапан встановлюють на фановий стояк або на конкретний пристрій. Залежно від діаметра, пристрій можна розмістити наступним чином:

 1. Клапан з діаметром 110 мм, призначений для монтажу в верхню точку каналізаційного стояка. При установці важливо передбачити, щоб клапан був розташований на 500 мм вище всіх точок водовідведення.
 2. Клапан вакуумний каналізаційний з діаметром 50 або 75 мм призначений для монтажу після сифонів сантехнічних приладів.

Конструкція внутрішніх каналізаційних систем регламентується, згідно СП 30.13330.2012

Монтаж вентклапан вимагає обов’язкового дотримання ряду правил.

 1. Слід забезпечити вільний доступ до клапану для ремонту і обслуговування.
 2. Коректна робота пристрою передбачає вільний доступ повітря до мембрани.
 3. Якщо передбачається установка на фанову трубу, то в місці монтажу клапана (наприклад, на горищі) слід забезпечити плюсову температуру.

Якщо відвід стоків в приватному будинку здійснюється в септик, то наявність фанової труби для вентиляції системи водовідведення – обов’язково. Повітряний клапан для септика встановлюється для подачі повітря до аеробних бактерій, які беруть участь у переробці нечистот. Вентиляційний клапан встановлюють у верхній точці фанової труби, як додатковий захист запобігає зрив гідрозатворів.

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

У житловому приміщенні багатоповерхового будинку повітряний каналізаційний клапан встановлюється на будь-якому вертикальному ділянці системи водовідведення. Для цього, в горизонтальну конструкцію вбудовується трійник, який встановлюється вертикальна труба з клапаном. Монтаж здійснюється наступним чином: при наявності зливного трапа – на 350 мм вище рівня підлоги; при відсутності трапа – на 100 мм вище відводів від сантехнічних приладів. Відстань від пристрою до найближчого сифона не повинна бути менше 200 мм.

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Етапи монтажних робіт

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Останнім часом для створення внутрішньобудинкових каналізаційних систем застосовують пластикові труби різного діаметру. Виходячи з цього, побирається матеріал повітряних клапанів – ПВХ або поліпропілен.

Розглянемо установку вентклапан за сифоном унітазу:

 1. Демонтуйте горизонтальний ділянку труби, на який передбачається встановити вентклапан.
 2. Встановіть аератор у вертикальному положенні відведення або трійник.
 3. Встановіть трійник в ділянку трубопроводу.

Герметичність з’єднань забезпечують ущільнювальні гумки, які повинні бути встановлені в приєднуваних елементах системи.

Додаткові заходи безпеки

Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Можливий зрив гідрозатворів – це далеко не єдина проблема, що з’являється в процесі експлуатації внутрішньобудинкової системи відводу стічних вод. Для забезпечення додаткового захисту від підтоплення, у тандемі з вентклапанами на прилади встановлюються зворотні клапани.

Розрізняються дані пристрої конструкцією робочого механізму:

 1. Кульовий. Затворный елемент являє собою рухомий шар, який перекриває потік через клапан при зворотному русі стічних вод.Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации
 2. «Хлопавка». Клапан хлопавка на каналізацію оснащений заглушкою, дія якої збігається з напрямком руху стічних вод. При відсутності протоку клапан перекритий. При зворотному русі стічних вод, заглушка займає місце в «сідлі» клапана, надійно перекривши прохідний отвір.Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации
 3. Дисковий. Сталевий диск, вставлений в гумовий тримач, виступає в ролі запірного механізму зворотного клапана даної конструкції. При зворотному русі нечистот з системи каналізації, диск переміщається і перекриває прохідний отвір пристрою.Какую функцию выполняет воздушный клапан для канализации

Серед представлених типів зворотних клапанів, найбільш популярними є «хлопавки» (не плутати з антихлопковим клапаном, що встановлюються на ГБО автомобіля). При їх монтажі в систему каналізації дотримуйтесь рекомендацій виробників, так як різні типи клапанів призначені виключно для горизонтальних, або тільки для вертикальних ділянок трубопроводу.

Принцип роботи повітряного клапана в каналізації — відео

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована