Корисні поради дачникам та городникам

Агроном: хто це і в чому суть його роботи

Агроном за родом своєї професії займається землеробством, вивчає особливості вирощування рослин і збору врожаю.

Опис професії агронома

Ця спеціальність необхідна в кожній країні. Незважаючи на те, що про неї не так багато говорять, і вона не входить в список наймодніших професій. Однак саме від неї залежить, скільки продукції буде на прилавках магазинів, і якою буде її якість.

Професія агронома має багату історію і йде корінням в стародавні часи, коли людина вперше вирішила перестати збирати дикорослі рослини і сподіватися на милість природи в питаннях свого прожитку. Тоді-то і почалися перші досліди по селекції рослин. Зараз праця агрономів, зрозуміло, куди більш складна і технологічна, але суть її не змінилася – забезпечити максимально багатий урожай.

Як правило, агрономи трудяться в місцевості, де займаються сільськогосподарським виробництвом. Агроном повинен працювати над постійним поліпшенням врожайності і управляти роботою зайнятих в сільському господарстві людей: механізаторів, польоводів і т. д.

Завдяки спеціалізованій освіті, агроном в змозі зрозуміти, що потрібно рослинам на кожному етапі їх розвитку, чого їм не вистачає, знає характеристики грунту, технології посіву культур.

Тому на селі фахівець із землеробства повинен організувати сільськогосподарську працю і виробничий процес. Саме він вирішує, які польові роботи необхідні, в які терміни вони повинні бути виконані і з якою послідовністю.

Особливості професії агронома

Агроном зайнятий не тільки виробничою роботою, а й її науковою складовою. Він стежить за ефективністю посівів, за результатами обробки грунту і вибором необхідних добрив.

Велика частина роботи агронома полягає в контакті з людьми, зайнятими сільськогосподарською діяльністю. Він повинен пояснювати їм, що конкретно потрібно змінити в ході робіт, щоб поліпшити показники. Це вимагає від фахівця вміння працювати в колективі, уникати конфліктних ситуацій і володіння організаційно-педагогічними навичками.

За родом своєї професії агроном повинен вміти заздалегідь планувати всі необхідні заходи і вносити в них швидкі корективи в разі зміни погоди. Часто робота агронома пов’язана і з великим стресом – погані погодні умови можуть звести нанівець всі старання.

Головна мета агронома полягає в такому застосуванні своїх знань про обробку грунту, критерії поливу і догляду за саджанцями, розсадою і посівами, яке дозволило б збільшити врожайність.

Робота агронома несе в собі велику частку творчості і науки. Спеціаліст в цій сфері повинен відстежувати погодні зміни і проводити експерименти з рослинами.

При цьому агроном не припиняє працювати цілий рік. Взимку йде підготовка до сівби, ремонт техніки, укладання контрактів на ПММ. Навесні необхідно підготувати земельні угіддя до посадки рослин або посіву насіння, замовити потрібні добрива. Влітку – обробка посівів від паразитів, розпушування грунту, організація поливу. Восени настає час підведення підсумків, збору врожаю і робіт з підготовки приміщень для його зберігання і по збереженню всіх якостей отриманого продукту.

Вакансії агрономів, рівень зарплати

На професію агронома досить високий попит-позначаються успіхи в сільському господарстві за останні роки. Однак більшість роботодавців при прийомі на роботу вимагають наявність достатнього досвіду. Його можна придбати ще в процесі навчання, влаштувавшись помічником агронома. Підібрати вакансію для агронома можливо на порталі Jooble, де можливо знайти роботу як для початківця, так і для професіонала.

Кар’єрний шлях фахівця полягає в просуванні до посади головного агронома. Працюючи в аграрних фірмах, можна стати керівником напрямку. При спеціалізації в якійсь одній, вузькій сфері (наприклад, боротьба зі шкідниками і хворобами рослин) агроном може одночасно працювати на кілька господарств.

Крім цього агроном може реалізувати себе в науковій або викладацькій діяльності.

Професійні вимоги до агроному

Для успішної роботи агроном повинен мати широкі пізнання в біології, землеробстві, рослинництві, агрохімії, меліорації, насінництві, а також в економіці сільськогосподарської сфери.

Хороший агроном повинен володіти такими характеристиками, як:

 • аналітичний склад розуму;
 • хороша пам’ять;
 • уважність;
 • відповідальність;
 • міцне здоров’я і витривалість.

В рамках своєї щоденної роботи фахівець із землеробства виконує наступні дії:

 1. прагне до найбільш вигідного використання землі;
 2. підбирає безпечні з екологічної точки зору добрива;
 3. використовує найбільш підходящі для конкретного клімату сорти рослин;
 4. контролює якість насіння і виробляє їх підготовку до посіву;
 5. стежить за своєчасним виявленням хвороб і шкідників в грунті і на рослинах;
 6. розробляє схему боротьби зі шкідниками, вибираючи найбільш ефективні, але безпечні для людей і навколишнього середовища препарати;
 7. стежить за якістю продукції;
 8. контролює польові роботи.

Опис професії агронома

Де навчають на агронома

Для отримання спеціальності агронома можна закінчити як профільний факультет вузу, так і сільськогосподарський технікум. Під час навчання студенти вивчають органічну та неорганічну хімію, ботаніку, генетику, технологію вирощування та виробництва.

На старших курсах студенти можуть почати проходити практику в різних сільськогосподарських організаціях. Це допомагає набратися досвіду і, можливо, познайомитися з майбутнім роботодавцем.

Плюси і мінуси професії агронома

До плюсів даної спеціалізації можна віднести наступні характеристики:

 • робота проводиться на свіжому повітрі;
 • є симбіоз творчої та організаторської діяльності;
 • професія не втратить свою актуальність.

Мінуси професії:

 • велика відповідальність;
 • стреси;
 • робота в польових умовах в будь-яку погоду;
 • ненормований робочий день.

Де може працювати агроном

Агроном може працювати в таких організаціях як:

 • фермерські господарства;
 • спеціалізовані НДІ та освітні установи;
 • агрофірми.

Робота агронома – цілорічна, з особливо високою зайнятістю під час посівної та збиральної кампанії. Робочий день фахівця часто починається зі сходом сонця і триває до пізньої ночі. Крім цього велика частина часу йде на роз’їзди по полях для контролю за роботою на місці.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована