Корисні поради дачникам та городникам

Чим обробити стовпи для паркану, щоб вони не згнили?

Дерево залишається найпоширенішим будівельним матеріалом, який власники заміських будинків і котеджів застосовують для спорудження різних огорож на ділянці. Гармонійно буде виглядати тин між зоною відпочинку і грядками біля котеджу, красивий дерев’яний паркан навколо заміського будинку або невисокий дерев’яний штакетничек навколо клумб у дворі. Але нічим не захищена деревина схильна до швидкого псування з-за постійної взаємодії з дощем, вітром, снігом, сонцем.

На затінених ділянках у дворах будинків, в місцях з підвищеною вологістю дошки швидко втрачають первинний вигляд і покриваються цвіллю або ураження грибком. Чим обробити стовпи для паркану і саму дощату огорожу заміського будинку для того, щоб вони зберігали свій привабливий вигляд не один рік? Існує багато доступних способів обробки деревини, хоча, наприклад стовпи для паркану вимагають застосування різних захисних засобів для зовнішньої частини і тієї, яка заглиблюється в землю.

Типові помилки при установці дерев’яних стовпів

Спочатку важливо розуміти причини, з яких опорні стовпи для паркану приходять в непридатність і чим їх потрібно обробляти. Відбувається це, насамперед, під впливом вологи, яка просочуючи деревину, створює хороші умови для розвитку різноманітних бактерій. І якщо верхівка стовпа під сонцем і вітром встигає висихати, то в місці зіткнення з вологою землею процес стає незворотнім. Дерево починає гнити, покривається пліснявою, там заводяться комахи-шкідники. Процеси гниття в нижній частині стовпа проходять повільніше, але невідворотно. Немає кращого способу запобігти цьому процесу, чим обробити стовпи для паркану антисептиками і гідроізолювати їх нижню частину.

До типовим помилок дачників при установці дерев’яних стовпів слід віднести неправильний вибір і установку колоди, а також недотримання правил обробки підземної частини.

При виборі стовпів слід звернути увагу на загальний стан деревини – відсутність ознак гнилі, посиніння, шкідників. Вологість деревини не повинна перевищувати 15%. Колоди перед обробкою антисептиками потрібно ошкурити і просушити.

Важливо визначити, де у колоди верх, а де низ, оскільки стовп вкопувати потрібно завжди комлем вгору. Це запобігає «підсмоктуванню» води через капіляри.
Ні в якому разі не обертайте оброблений край дерева руберойдом, так як при попаданні вологи в такий «стакан», вона назавжди залишається там, створюючи умови для гниття.

Обробку дерев’яних стовпів потрібно проводити препаратами, що володіють антисептичними, вологозахисними та вогнезахисними властивостями.

Склади для обробки підземної частини стовпів

Існує безліч народних методів, як і чим обробити стовпи для паркану.

Чим обробити стовпи для паркану, щоб вони не згнили

Ось кілька з них:

  • Обмазка березовим дьогтем або ялиновою живицею (самий старий і перевірений спосіб).
  • Обробка відпрацьованим автомобільним маслом (найбільш дешевий спосіб). Масло наносять у кілька шарів в підігрітому стані, ретельно просочуючи всі торці і тріщини. 90% складу відпрацювання — мінеральне масло — хороший водовідштовхувальний антисептик. Кислотні солі, які містяться в ньому вбивають будь-який грибок в деревині.
  • Випал і обробка бітумом. Ту частину колоди, яка буде закопуватися в землю можна обпалити або на багатті, або газовим пальником, створивши обвуглений шар у декілька міліметрів. Обпалену частину обробляють розплавленим гудроном або бітумом.

Захисний шар наноситься в два прийоми, щоб кожен шар бітумного просочення міг затвердіти, потрібно витримати період висихання першого шару близько доби. Бітумне просочення має відповідно чорний колір, тому нею обробляйте лише ту частину дерев’яного стовпа для забору, яка буде захована в землі.

Не рекомендується наносити бітумне просочення на дерев’яні стовпи під час туману або дощу.

На будівельному ринку, пропонують також всілякі синтетичні гідроізоляційні склади – мастики, пасти і т. д. Наприклад, бітумні суміші Біом-2 або «Іжора», кілька шарів яких у поєднанні зі склосіткою і захисною плівкою створюють прекрасну гідроізоляцію з високими захисними властивостями, розрахованими на 10-15 років експлуатації.

Неомід 430 еко – консервуючий невимиваючий антисептик для зовнішнього застосування, який забезпечує максимальний захист деревини при тривалому контакті з грунтом і вологою. Захищає від поразки дереворуйнівними пліснявими грибами, водоростями, мохами, а також комахами-червицями на строк до 35 років.

Встановлювати необроблені стовпи категорично не рекомендується.

Покрокова інструкція по установці і захист опорних стовпів

Крок перший.

Визначаємо де у колоди комель і помічаємо, що це буде верхівка стовпа. Перш ніж приступити до установки стовпів для паркану, слід обробити його нижню частину проникаючим антисептиком на висоту 1,5 метра. Краще шляхом занурення на два дні в 5% розчин мідного чи залізного купоросу. Можна застосувати також 5% розчин біхромату калію в 5% сірчаної кислоти, що залишилися розчином потрібно буде просочити грунт навколо вкопанного стовпа. Це забезпечить протигрибковий захист на 15-20 років.

Крок другий.

Після просочення антисептиком, частина, яка закопується, обробляється одним з видів гідроізоляції (бітум, гудрон, мастика, відпрацювання і т. д.).

Крок третій.

Виробляємо процес встановлення стовпа. Існує кілька різних способів, частина з яких передбачає додатковий захист від стовпа взаємодії з вологим грунтом.

Варіант перший (найдешевший). Оброблений кінець стовпа закопують у грунт і ретельно утрамбовують. Через кілька років потрібно обов’язково перевірити його основу на предмет появи грибка або гнилі.

Варіант другий. Готують лунку глибиною трохи більше метра і вдвічі ширше діаметра стовпа. Дно засипають гравієм, потім влаштовують по периметру «стакан» без дна з геотекстилю або іншого нетканого матеріалу, який захистить засипку з гравію від забивання землею. Весь простір не засипають грунтом, а гравієм або бутом, ретельно трамбують і проливають відпрацюванням.

Чим обробити стовпи для паркану, щоб вони не згнили

Варіант третій (найбільш дорогий, оскільки до витрат додається придбання труб). Використання гільзи з металевої або азбестоцементної труби, в яку вставляють дерев’яний стовп. Оскільки гільза підноситься сантиметрів на 10см над рівнем землі, то дерево не матиме безпосереднього контакту з грунтом, а значить і піддаватися процесам гниття.

Процес установки дерев’яного стовпа в гільзу вимагає ретельності і часу. Аби стовп не провалився всередину, слід підбирати обрізок труби (100 см) діаметром менше, ніж діаметр стовпа приблизно сантиметрів на 10. Колода укладають на козли і на висоті близько 30-40 роблять круговий пропив, а потім за допомогою сокири знімають необхідний шар. Цей циліндр повинен входить в трубу вільно.

Спочатку цю частину стовпа просочують оліфою або відпрацюванням, дають просохнути протягом декількох днів. Потім на багатті розігрівають гудрон до рідкого стану, стесанный кінець стовпа пензлем густо обмазують гарячою масою і насаджують обрізок труби. Щілина між деревом і трубою і нижню частину стовпа також обробляють гудроном. Закопують одержаний стовп так, щоб верх труби трохи виступав над поверхнею землі.

Крок четвертий.

Просочення видимої частини стовпа антисептиком і нанесення основного покриття (фарба, лак). Щоб додатково захистити стовп, фахівці рекомендують закрити його кришкою з жерсті.

Захисні покриття для видимої частини стовпа

Чим обробити стовпи для паркану, щоб вони не згнили

Верхня частина стовпа, яка знаходиться над рівні землі, також потребує особливого захисту як антисептиками, так і захисними лакофарбовими складами. Щоб зрозуміти, чим обробити стовпи для паркану, визначтеся з видом покриття. Якщо важливо зберегти текстуру дерева, то на ринку давно зарекомендували себе такі покриття як Pinotex або Belinka, Біотекс, лак АВІС тімберкоат.

Якщо планується нанесення фарби, то підійде як проста олійна фарба вітчизняного виробництва на основі цинкових білил, так і фарби для дерева найбільших зарубіжних виробників «Tikkurila (Фінляндія), «Селена» (Польща), «Alpa» (Франція), «Akzo N. V. (Нідерланди), «Belinka Belles» (Словенія).

Перед нанесенням шару фарби дерево завжди грунтують.

Лакофарбове покриття потрібно оновлювати кожні три-п’ять років, щоб уберегти дерево від гниття і псування комахами.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована