Корисні поради дачникам та городникам

Огірок: секрети вирощування

Чим зеленіші і менші огірочки, тим вони смачніші

Огірок — одна з найбільш давніх та популярних овочевих культур. Це один з небагатьох овочів, які вживають в їжу недозрілими — чим зеленіша і менше його плоди, тим вони смачніші.

Активно культивувати огірки люди почали ще в античні часи, близько шести тисяч років тому, про що свідчать знахідки біля руїн хазарського міста Саркепа, де виявили висохлі насіння огірків. Греки називали цей овоч «агурос», що в перекладі означає «недозрілий і незрілий», саме звідси і пішла назва — огірок. В Європу вони були привезені з Індії, де росте їхній прабатько — дикий огірок, тропічна ліана з довгими гілками-батогами, що росте в лісах.

Вирощування огірків

Вирощувати огірки можна як розсадним, так і безрозсадним способом. Вони надчутливі до холоду, а хороше проростання насіння залежить від температури грунту — вона повинна бути не менше +14 °С.

Як вирощувати огірки
Вирощувати огірки можна розсадним способом або посівом відразу в грунт

Огірки з успіхом можна вирощувати на різних типах ґрунтів з достатньою аерацією і дренажем, хоча найкраще вони ростуть на легких і багатих гумусом. Досвід багатьох городників показав, що вони добре реагують на внесення різних органічних добрив, поліпшують структуру грунту. Не варто вирощувати огірки на одному місці частіше, ніж 1 раз за 5 років, інакше вони будуть сильно схильні до хвороб. Кращі попередники: кукурудза, томати, горох та рання картопля. При вирощуванні огірків їх необхідно регулярно постачати різними поживними речовинами.

Вирощування огірків розсадним способом

Розсадний спосіб вирощування дає можливість значно прискорити плодоношення. Так, у відкритому ґрунті перший урожай огірків, вирощених розсадним способом, можна отримати на 2 тижні раніше, ніж огірків, вирощених звичайним способом. Під час посадки рослини повинні мати 3-4 справжніх листки, тобто бути у 2-3-тижневому віці.

Розсадний спосіб вирощування огірків
Розсадний спосіб вирощування значно прискорити плодоношення

Для вирощування огірків розсадою необхідно:

  1. Взяти повноцінні великі насіння, що пройшли передпосівне прогрівання (для цього потрібно потримати їх протягом місяця поблизу опалювальних приладів при температурі близько +25 °С). Прогріті таким чином насіння дадуть максимально дружні сходи, рослини почнуть плодоносити раніше і будуть давати менше пустоцвіту.
  2. Потім насіння необхідно знезаразити: для цього можна використовувати настій з мезги часнику — на 100 г води (холодної) 30 г часникової мезги. Тримаємо насіння у цьому настої годину.
  3. Після цього складаємо їх в мішечки з тканини і замочуємо на 12 годин в поживному розчині: 1 л води + 1 чайн. ложці просіяної деревної золи і нітрофоска.
  4. Потім, промивши чистою водою, кладемо їх на злегка вологу тканину і близько 2 діб тримаємо при температурі +20 °С — до повного набухання. Слідкуйте за тим, щоб насіння не проросло, вони повинні лише злегка наклюнуться.
  5. Останній етап передпосівної обробки огіркового насіння полягає у поміщенні їх на добу в холодильник.

Пам’ятайте: гібридне насіння не потребує передпосівної обробки.

Висівають насіння огірків, щоб отримати розсаду, протягом усього квітня — в невеликі ємності висотою близько 10-12 см.

  • Поживна грунтова суміш повинна бути приготована заздалегідь: 1 частина тирси (використовуємо дрібні і старі) + по 2 частини перегною і торфу. На 10 л такої суміші додаємо 1,5 стол. ложки нітрофоски і 2 стол. ложки деревної золи.
  • Добре перемішавши грунтову суміш, наповнюємо нею ємності доверху, висіваємо пророщені насіння (по штучці на ємність) і трошки їх поливаємо. Розсада буде готова вже через 27-32 дня.
  • Коли у розсади з’явиться 2 справжніх листочка, її необхідно підгодувати спеціальним розчином: змішуємо 3 л теплої (близько +20 °С) води + 3 чайн. ложки нітроамофоски або нітрофоски.
  • Протягом всього періоду вирощування огіркову розсаду поливаємо 1 раз в тиждень, проливаючи ємність повністю.

Посів і посадка розсади огірків

Кращим ґрунтом буде суміш: по 1 частини тирси, перегною, торфу і дернової землі (1:1:1:1). Але, як ми вже говорили, для вирощування огірків підходить практично будь-яка земля.

посадка розсади огірків
Для вирощування огірків підходить практично будь-яка земля

Сформувавши грядки, поливаємо їх розчином: 10 л гарячої (+80 °С…+90 °С) води + 1 чайн. ложка мідного купоросу, витрачаємо близько 3 л на 1 м2, і залишаємо на добу. У день посадки огіркової розсади або посіву насіння на грядах робимо лунки, глибина яких близько 4 см, з відстанню близько 60 см один від одного. Насіння кладемо в лунки, присипаємо зверху грунтом і поливаємо, а розсаду садимо вертикально.

Догляд за огірками

Огіркові грядки повинні бути завжди чистими від бур’янів. Протягом перших 3 тижнів, поки рослини невеликі, обережно розпушуємо грунт на глибину 2-4 см. В подальшому розпушування необхідно проводити хоча б раз на тиждень.

Під час росту та формування плодів огірків потрібно багато води. Для одержання найбільш високого врожаю поливайте, використовуючи теплу воду: до цвітіння — кожні 6-8 днів, під час плодоношення — кожні 3-4 дні.

Як поливати огірки
Так поливати огірки не можна: вода повинна потрапляти на ґрунт, а не на рослини

Якщо вода буде погано просочуватися, вилами зробіть проколи між рядів, таке розпушування не порушить кореневу систему рослин. Не можна поливати огірки сильним струменем зі шланга, потрібно поливати лише ґрунт, а не самі рослини.

Підживлення огірків

Якщо вирощувати огірки в теплиці, підживлення необхідно проводити 5 разів за сезон — органічними і мінеральними добривами.

У перший раз підгодовуємо огірочки на початку їх цвітіння наступним розчином: до 10 л води додаємо по 1 чайн. ложці сечовини, сульфату калію і суперфосфату, перемішуємо і додаємо склянку кашкоподібного коров’яку. Замість склянки коров’яку можна взяти 1 стіл. ложку гумату натрію.

Огірки потребують регулярних підживлень
Огірки потребують регулярних підживлень

У період плодоношення огірків, вирощуваних у відкритому грунті, підгодовувати їх потрібно близько 4 раз. Першу підгодівлю робимо розчином, що складається з 10 л води, стол. ложки нітрофоски і склянки кашкоподібного курячого посліду. А всі наступні — таким: до 10 л води додаємо 1 чайн. ложку сульфату калію і 0,5 л коров’яку, на 1 м2 знадобиться 4-6 л розчину. Якщо немає посліду і коров’яку, їх легко замінити складами «Родючість», «Ідеал» (всі вони відносяться до натуральних гумінових добрив) або просто гуматом натрію.

Процес підживлення огірків у відкритому грунті показаний в наступному відеоролику:

Догляд за огірками полягає і в підв’язування пагонів рослини, яке необхідно проводити регулярно — по мірі їх зростання.

Після утворення 6-7 листочка головний стебло огірка треба прищипнути, цим ви стимулюєте розгалуження рослини і збільшите врожайність.

Не забувайте і про регулярний збір плодів (2-3 рази за тиждень), він сприятиме більш рясному плодоутворенню.

 

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована