Корисні поради дачникам та городникам

Секрети посадки гладіолусів

Місце для посадки бажано сонячне

У багатьох з нас гладіолус асоціюється з початком навчального року: коли ми самі були першокласниками і йшли до школи з величезними букетами цих квітів, тепер 1 вересня проводжаємо дітей. І зараз посадка гладіолусів на дачі приємне заняття, щоб у святковий осінній день вручити чаду урочистий букет. Можна його і купити, звичайно — але своє-то краще!

посадка гладіолусів
Травень — час займатись посадкою гладіолусів

З посадкою гладіолусів, начебто, ніяких складнощів: встромив цибулину в землю — і чекай квітів! Так, та не зовсім. Якщо ми докладемо трохи більше зусиль і врахуємо деякі секрети, результат може приємно здивувати.

Вік цибулини

Всупереч поширеній серед квітникарів помилці, великий діаметр цибулини — ще не гарантія відмінного цвітіння. Сильні квітконоси з великою кількістю квіток утворюються з молодого здорового посадкового матеріалу. А на вік цибулини вказують два параметра: її висота і розмір дінця.

Секрети посадки гладіолусів
Вибираючи бульбоцибулини, звертаємо увагу на їх висоту і розмір дінця

Чим старше бульбоцибулини, тим більше вона стає плоскою, і тим більше у неї дінце. І від старої рослини немає сенсу чекати пишного цвітіння. Купуючи посадковий матеріал, зважте лише, що розміри і форми можуть змінюватись. Вибираючи, доцільно порівнювати бульбоцибулини з іншими, але того ж сорту — порівняння між сортами може привести до помилкових висновків.

Вибір місця для посадки

Садіть гладіолуси на сонячних місцях, захищених від вітру, і вони покажуть себе у всій красі. У південних регіонах допустима легка півтінь: укриті від палючого сонця, гладіолуси будуть довше красуватися на клумбі. Але не слід садити їх на одному і тому ж місці кілька років поспіль — бажано щороку змінювати місце посадки.

Місце для посадки гладіолусів
Місце для посадки бажано сонячне

Коли садити гладіолуси

За термінами посадки можна зустріти досить суперечливі рекомендації, так і наш нестабільний клімат весь час вносить корективи. Тому надійніше всього орієнтуватися на температуру ґрунту: якщо земля на глибині 10-12 см прогрілася до +8…+10 градусів, час для посадки прийшов.

Профілактика хвороб і захист від шкідників

Хороший захист бульбоцибулин гладіолуса дає часник. Їх навіть радять зберігати, поклавши в коробку з посадковим матеріалом очищені часникові зубчики. А перед посадкою можна полити землю настоєм часнику (на 10 л води — 40-50 г подрібненого часнику; настояти добу, процідити). Можна зробити простіше: посадити часник серед гладіолусів або в безпосередній близькості від них.

Хороші сусіди, здатні захистити гладіолус від гнилей та фузаріозу, — чорнобривці, настурція і календула. В настої сухих подрібнених квіток чорнобривців можна витримувати бульбоцибулини перед висадкою (для приготування настою беруть 2,5 л води і 250 г сухої рослинної сировини, настоюють три доби, проціджують).

Традиційний спосіб обробки — замочування садибного матеріалу у розчині марганцівки протягом 1-2 годин перед посадкою. Можна замінити марганцівку розчином мідного купоросу (5 г на 1 л гарячої води; використовувати охолодженим). Деякі квітникарі таку обробку проводять напередодні, а після неї на ніч (на 5-6 годин) замочують бульбоцибулини в настої деревної золи або розчині мікроелементів.

Глибина і схеми посадки

Глибина посадки залежить від розміру бульбоцибулин — чим вона більше, тим глибше садимо: від 4-5 см для великих до 2-2,5 см для дрібних. Але багато квітникарів вважають ці цифри недостатніми, відзначаючи, що при глибокій посадці гладіолус утворює потужний квітконіс, який не потребує в підв’язках і опорах. Є думка навіть про досвід вирощування цих квітів з посадкою бульбоцибулин на глибину 18-20 см!

Є і такий спосіб: в місці посадки роблять лунки, а глибокі борозни, на дно яких розкладають бульбоцибулини і присипають їх грунтом (товщина шару — як в традиційних рекомендаціях по посадці: від 2 до 5 см). Коли з’являються паростки, підсипають грунт і продовжують поступово додавати його, поки борозна повністю не зрівняється з грунтом.

Якщо глибина посадки може змінюватись (і тут кожен має право експериментувати на свій розсуд), то рекомендовані відстані між рослинами незмінні: 15-20 см (до 25 см, коли мова йде про сильнорослих сортах з особливо великими квітками).

Як продовжити цвітіння

Милуватися квітучими гладіолусами хочеться якомога довше. Щоб продовжити час їх цвітіння, висаджуйте бульбоцибулини в кілька строків з інтервалом 10-12 днів. Корисно врахувати розходження в термінах цвітіння: сучасні сорти та гібриди гладіолусів поділяють на ранні, середні і пізні; деякі з них можуть почати цвітіння вже в кінці червня!

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована