Корисні поради дачникам та городникам

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Помідори – улюблені овочі городників нашої країни. Але щоб ця культура прижилася на постійному місці розвитку, потрібно правильно виростити розсаду. Наша стаття розповість про те, як поливати розсаду помідор і основні причини, чому вона може витягуватися.

Причини витягування

Багато городників, які вирощують на своїх земельних ділянках томати, використовують покупну розсаду. Але є люди, які самостійно вирощують молоді рослини, які потім висаджують у відкритий грунт або теплиці.

Вирощування помідорової розсади досить складний процес. Якщо не знати всіх тонкощів і специфіки цього процесу, можна отримати слаборозвинені, тонкі рослини. Вони при посадці в грунт можуть погано прижитися. Це, природно, призведе до зниження майбутнього врожаю.

Головною проблемою, з якою стикаються овочівники при вирощуванні томатів – витягування розсади. Цей процес проявляється великими відстанями між вузлами на стовбурі молодої рослини. Найбільш часто до цього призводить дві причини:

неправильно організований температурний режим;
недостатнє освітлення.

Особливо часто ці дві причини зустрічаються в ситуації, коли розсада вирощується в домашніх умовах – в кімнаті або на балконі. Для томатів комфортною температурою є +22-24 градусів. Саме при такій температурі потрібно висаджувати насіння. Як тільки посівний матеріал проклюнеться, температуру слід знизити до +15-20 градусів. Такий температурний режим в домашніх умовах відтворити досить проблематично.

Другою найпоширенішою помилкою вирощування помідорової розсади є нестача світла. В умовах квартири не завжди є вікно, яке виходить на сонячну сторону. Крім цього, несприятливі погодні умови також вносять свій внесок у витягування рослин. Приміром, затяжні холоди, повернення заморозків та похмура погода негативним чином впливає на розвиток розсади.

Сонячне світло для будь-яких рослин є основоположним фактором зростання і розвитку. При його недоліку молода поросль починає витягуватися. При цьому вона стоншується, що не надає їй сил і здоров’я. Таким способом розсада намагається дотягнутися до сонячного світла.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Городники починають посадку насіння в кінці зими. В результаті перша поросль з’являється ранньою весною. У цей час сонце ще недостатньо активне і його світла і тепла не вистачає рослинам.

Розсада повинна отримувати світло протягом шістнадцяти годин. Щоб забезпечити молоді рослини необхідним рівнем світла, необхідно використовувати додаткове освітлення. Для цих цілей городники використовують різні світильники і фітолампи. Хороший варіант – спеціальні світильники, які призначені для підсвічування рослин. Справа в тому, що вони будуть працювати в оптимальному для них спектрі.

Такі фітолампи оснащені спеціальним шпагатом. З його допомогою можна змінювати висоту світильника. В результаті джерело світла може наближатися або віддалятися від сіянців по мірі їх росту і розвитку.

Оскільки підсвічувати розсаду доведеться кожен день і досить довго, то це може призвести до значних витрат з оплати електроенергії. Тому доцільно використовувати економічні джерела світла.

Простим і доступним джерелом світла для підсвічування рослин в домашніх умовах буде використання компактних люмінесцентних ламп. Їх кількість повинна визначатися на основі обсягів вирощування розсади. Необхідно вибирати лампочки з однаковою потужністю. При цьому їх колірна температура повинна знаходитися в межі 2700-6400К, адже сходам необхідний синій і червоний колір.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Останнім часом більш вигідними джерелами світла є світлодіодні лампочки. Тут головне — визначитися з тим, яка температура кольору потрібна для пасльонових культур.

Фітолампи можна придбати в спеціалізованому магазині або зробити своїми руками. Збільшити кількість світла без придбання спеціальних світильників, можна просто помивши вікна. Така банальна процедура дозволить збільшити світловий потік приблизно на 10-20%.

Крім нестачі світла і низької температури, призвести до витягування розсади може густота сходів. Така ситуація можлива в тому випадку, коли в ємність було висаджено багато насіння. В результаті вони проростають занадто близько один до одного. Це призводить до нерівномірного розподілу поживних речовин між порослю і формування ослаблених рослин. Щоб уникнути занедбаності сходів найбільш слабкі паростки слід видалити. Рослини почнуть швидше формуватися і встигнуть досягти необхідних розмірів до моменту висадки на постійне місце зростання.

При сильній густоті сходів, рослини нерівномірно отримують сонячне світло. В результаті частина з них слабшає і при пересадці в грунт вони не можуть пристосуватися до нових умов зростання.

Експерти радять висівати менше насіння. В цьому випадку вийде виростити здорові, гарні і міцні кущики. З такої розсади у майбутньому можна буде зібрати в рази більше врожаю, ніж зі слабких і кволих паростків.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Необхідно розуміти, що важливе значення у вирощуванні розсади відіграє правильно обрана земля. Для помідор не підходить грунт, який містить багато азоту, а також мало калію і фосфору. Дуже важливо, щоб у землю надходила необхідна кількість азоту. Тому необхідно обережно використовувати мінеральні добрива.

При перепідживленні розсади можуть з’явитися такі симптоми:

самі верхні листочки, які мають невеликі розміри, починають закручуватися всередину;
якщо має місце сильне передозування добрив, тоді верхівка буде виглядати пом’ятою і скрученою.
При цьому слід розуміти, що занадто ретельний догляд також не йде на користь рослинам. Надмірний полив і часте внесення добрив спровокує витягування розсади.

Полив розсади необхідно здійснювати тільки в тому разі, коли земля в ємності висохне. Якщо погода спекотна і в будинку помірний температурний режим, тоді полив сходів слід проводити один раз протягом 10 днів. При цьому полив повинен здійснюватися рівномірно. Це дозволить уникнути ситуації перегріву листя. Поливати краще всього між рядами. У цьому випадку ризик пошкодження сходів буде мінімізований.

Проводити полив необхідно до обіду. Не варто чекати, поки листочки на кущах почнуть в’янути.

Вода, яка використовується для поливу томатів, повинна відповідати наступним параметрам:

 • бути відстояною;
 • бажано відфільтрованою;
 • бути кімнатної температури.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцнимиПриблизно за 10 днів до висадки помідор в грунт слід дещо обмежити полив і почати привчати сходи до сонячних променів і температури на вулиці. Для цього молоді кущики слід на невеликий проміжок часу виносити на вулицю або виставляти в теплицю, якщо висадка буде здійснюватися в плівкову конструкцію.

Тонка розсада

У ситуації, якщо вдалося виростити тонку розсаду, для усунення такого ефекту можна скористатися наступними методами:

 • розсадка помідорів в теплицю або у відкритому грунті повинна відбуватися з поглибленням пагонів. Це не передбачає формування глибокої ямки. Тут є посадка, яка проводиться «внахил»;
 • не можна висаджувати рослини углиб, так як молоді кущики можуть промерзнути ще не зовсім не прогрітій землі;

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

 • потрібно сформувати борозенки, які мають глибину 8-10 см Після цього їх заливаємо водою. Потрібно дочекатися поки вода повністю вбереться в грунт;
  далі розсада розкладається по сформованих борознах таким чином, щоб рослини розташовувалися один від одного на відстані приблизно 50 см;
  при розміщенні розсади, її коріння повинні дивитися на південь. Це обов’язкова умова;
 • якщо розсада переросла, тоді її слід поділити на дві частини. Для цього від коренів необхідно вирахувати 5-6 листочків, а решту верхівку зрізати. Її ставлять у воду на один тиждень. Цього часу достатньо, щоб верхівка сформувала корінці. При досягненні корінцями 1-1,5 см, рослина можна пересаджувати в ящики або горщики.

В результаті можна збільшити кількість розсади, частина якої буде сформована з одного стебла. На нижній частині пагона повинні утворитися пасинки. Їх розмір повинен скласти приблизно 5 см. Обрізка пасинків починається приблизно за 20-25 днів до пересадки у відкритий грунт. При цьому верхніх два пасинка слід залишити, а решту видалити.

Якщо сходи сильно витягнулися, їх можна прищипнути. Однак такий метод використовується лише в тому випадку, коли в ємності є достатньо місця, а сходи не загущене. Стебло скручується і пошарово засипається землею.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Якщо ж причина стоншування і витягування розсади криється в недостатньому освітленні, тоді проводиться пікіровка помідор. Для цього береться ємність, що має велику висоту. У цьому випадку пагін не слід скручувати. Рослина просто частково засипається ґрунтом. При цьому кожен шар необхідно добре поливати.

Обидва методи дозволяють вирішити проблему з дуже тонкою і витягнутою розсадою помідорів. Заглиблені в землю частини пагона незабаром почнуть виконувати роль коренів. Це дозволить добре зміцнити кореневу систему, а самі рослини отримають додаткове живлення. В результаті до моменту пересадки на постійне місце зростання сходи стануть сильнішими і зможуть швидко адаптуватися до нових умов зростання.

Сечовина уповільнює зростання

Вирішити проблеми сильного витягування розсади може правильний полив помідор. При цьому потрібно використовувати спеціальну речовину – сечовину. Саме така відповідь звучить на питання, чим полити розсаду помідор щоб росли міцними і не витягувалися.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Вище описувалася ситуація, коли надлишок мінеральних добрив та інших підживлень можуть призводити до витягування і витончення розсади. Але така ситуація може зустрічатися і при нестачі азоту. Про це свідчить не тільки витягування розсади, але і зміна її кольору.

Щоб повернути рослини в норму, експерти радять використовувати розчин сечовини. Цей розчин для поливу готується наступним чином:

 • береться одна столова ложка сечовини;
 • далі її розводять у 10 літрах води.

Приготовленим розчином проводять полив молодих рослин. Після поливу помідорна розсада переноситься у прохолодне місце. В ньому температура повітря повинна бути не нижче +8-10 градусів.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Якщо проблема крилася в нестачі азоту, то після поливу кущиків сечовиною, рослини знову позеленіють, а їх надмірне зростання трохи пригальмується.

Крім поливу кущиків сечовиною, вони потребують рясного внесення простої води. Проте варто пам’ятати, що проведення цієї процедури в похмуру погоду може завдати шкоди посівам. У цьому випадку рослини почнуть закисати, особливо якщо вода вноситься із завидною регулярністю. Рясний полив у цьому випадку необхідний тільки при пересадці.

Варто пам’ятати, що не потрібно допускати сильного просушування землі в ємності. Адже це може призвести до втрати листочків.

Крім сечовини, при вирощуванні помідорової розсади важливо вносити в грунт і інші підживлення. Ця процедура повинна здійснюватись періодично. Можна використовувати рідкі добрива. Але при їх використанні слід чітко дотримуватися чіткого дозування і концентрації.

Зазвичай інструкція, за якою необхідно проводити розведення підживлення, наведена на самій пляшці або упаковці.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Підгодівля повинна вноситися наступним чином:

 • полив і підживлення здійснюється одночасно;
 • оптимальним часом для внесення добрив і поливу є ранок. Такий підхід
 • дозволить уникнути надмірного перезволоження, адже до вечора грунт встигне просохнути;
 • підживлення і поливання повинні проводитися тільки після розпушення грунту.

Розпушування має здійснюватися приблизно за одну годину до проведення необхідних маніпуляцій;

 • перший раз підгодівля проводиться після пікіровки;
 • інші підгодівлі повинні вноситися вже після пересадки розсади на постійне місце вирощування у відкритому або закритому грунті.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцнимиЯкщо дотримуватися цього алгоритму, можна бути впевненим, що добрива принесуть очікувану користь. Тепер ви знаєте відповідь на питання «як і чим полити розсаду томатів щоб краще росла».

Трохи про температуру

Температура є дуже важливим фактором зростання і розвитку будь-яких культур. Причому цей параметр пов’язаний зі світлом. У ситуації, коли світла багато, то і температура буде трохи вища. При гарному освітленні розсади оптимальний температурний режим повинен знаходитися на рівні +25 градусів. Якщо ж погода похмура, то температура повинна бути на рівні + 18 градусів.

Пам’ятайте, що небажана наявність температури на рівні +17 градусів і нижче вперші 3-4 тижні розвитку і росту молодих рослин. У цьому випадку існує великий ризик розвитку кореневої гнилі.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцними

Щоб попередити переохолодження рослин при вирощуванні на підвіконні, можна утеплити вікно за допомогою пінопласту. Адже саме неправильно організований температурний режим є найголовнішою причиною, яка призводить до витягування молодих кущиків. Помідори слід вирощувати тільки при оптимальній температурі. При цьому після висадки розсади в теплицю цей параметр також має жорстко контролюватися.

Саме проблема з температурою найбільш поширена в ситуації, коли вирощування молодих рослин здійснюється в умовах квартири.

Народні поради

Якщо зростаючий помідорний кущик почав витягатися, то вирішити проблему можуть народні поради. В даному випадку актуальними будуть такі три поради:

 • кілька разів проведіть ніжними рухами рукою або картонкою вздовж рослин. Справа в тому, що в результаті дотику листя починає виділяти газ етилен. Він сприятиме зменшенню швидкості росту посадок. Але цей метод ефективний тільки в тому випадку, коли розсада не відчуває нестачі в світі;
 • горщик протягом дня слід повертати мінімум 5-6 разів. В результаті рослини будуть витрачати сили на поворот до світла, а не на витягування;
  паростки, які витягнулися, потрібно пересадити в окремі горщики. У цьому випадку їх зростання у висоту помітно сповільнитися.

Чим потрібно полити розсаду помідор, щоб росли міцнимиТаких порад слід дотримуватися, якщо ви хочете нормалізувати сильно витягнену розсаду без радикальних методів.

Вирощування розсади помідор в домашніх умовах являє собою непростий процес. Вирощувати посадки слід в чітко організованому світловому і температурному режимі, а також у правильному поливі. В іншому випадку існує ризик витягування і стоншування молодих паростків. А це негативним чином позначиться на подальшому розвитку помідор і їх врожайності.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована