Корисні поради дачникам та городникам

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

Помідори прийшли до нас з теплих країн, їх ріст і плодоношення дуже залежать від погодних умов, ось чому так часто ми вирощуємо їх у захищеному грунті. Але буває і так, що не зав’язуються помідори в теплиці. Тоді слід уважно вивчити створені для них умови, можливо, внести корективи, які врятують ситуацію і дозволять томатам дати хороший врожай.

Умови, необхідні для зав’язування томатів

Помідори люблять тепло, але їм комфортно тільки в певному температурному діапазоні. Так оптимальна температура для їх цвітіння і утворення зав’язі від 20 до 25 градусів. Причому велика різниця між нічною і денною величинами температури негативно позначається на утворенні цвіту і процесі запилення.

Для гарного росту, цвітіння та плодоношення томатам потрібна вологість і живильний грунт, але їм мало тільки поливу, бажано, щоб повітря теж не пересихало. Регулярний полив особливо важливий в період цвітіння і утворення зав’язі. На самому початку цвітіння зазвичай рослини підгодовують.

Для утворення зав’язей і правильного розвитку плодів потрібно, щоб кущ був проникний для повітря і на кожну частину рослини потрапляло сонячне світло, чому і пасинкують томатні кущі, не пускають на самоплив утворення крони. Здавалося б, всі ці умови і створюються в теплиці, коли немає можливості створити їх на грядці, але буває і так, що всі умови створені, а зав’язі немає. Чому це відбувається?

Відео «100% спосіб зав’язування томатів»


У відео показується спосіб правильного запилення помідорів.

Чого не вистачає томатам

Якщо у теплиці помідори нормально ростуть, навіть цвітуть, але не утворюють зав’язей, перш за все, потрібно встановити причину, а потім вже робити щось для її усунення. Перше, на що потрібно звернути увагу, це, звичайно ж, температура, рівень вологості, можливість запилення та здоров’я рослин.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

Температура

Бажано, щоб температура не опускалася нижче +20 і не піднімалася вище +25 градусів. Денна температура в межах +30 градусів не згубна для рослини, але вона вже ставить під загрозу утворення зав’язей. А якщо вона підвищиться навіть на короткий час до +35 градусів, то пилок стане стерильним, а значить, ці квіти не принесуть плодів.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

При нічній температурі нижче +15 градусів пилок взагалі не утворюється. Якщо така низька температура протримається кілька днів, то робити що-небудь буде вже пізно. Знизити температуру грунту (що призведе до такого ж результату) може полив ввечері холодною водою.

Вологість

Якщо температуру легко перевіряти постійно, поглядаючи на термометр, то стежити за рівнем вологості так просто не вийде. А коливання цього рівня можуть бути так само згубні для врожаю. Коли плоди дозрівають, кущам потрібно трохи менше води, ніж на стадії росту розсади або коли вони цвітуть. Томати можуть навіть стійко перенести нетривалий період посухи, помідори все одно визріють. Але ось під час інтенсивного росту або цвітіння нестача вологи призведе до осипання квітів і навіть зав’язей.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

Про те, що рослинам мало води, каже скручування листя і пониклі верхівочки. Як тільки з’являються такі ознаки, потрібно терміново рятувати рослини, проводити додатковий полив.

Якщо таких ознак немає, ще не означає, що причина неприємностей не залежить від поливу. Справа в тому, що надлишок вологи часом провокує грибкові захворювання, а хворі рослини урожай не дадуть. Причому виникнення захворювання на одній рослині дуже небезпечно тим, що швидко поширюється на всю теплицю. Ось чому рослини потрібно як можна частіше оглядати, щоб встановити появу грибка якомога раніше. Крім того, при підвищеній вологості пилок просто злипається і не може перенестися.

Запилення

Якщо на городі запилення здійснюється комахами і вітром, то закритий простір теплиці нерідко стає перешкодою для нього. При гарній погоді, коли можна тримати двері відкритими, рух повітря має бути і комахи цілком можуть залітати, але це не завжди можливо – була б завжди така гарна погода, не було б потреби і в теплицях. Овочівник повинен бути готовий при необхідності зробити штучне запилення.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

Інші причини

Якщо цвітіння відбувається, а зав’язі немає, цілком можливо, винна загущеність посадок – квіти повинні отримувати достатню кількість сонячного світла. Буває і так, що через його нестачі цвіт опадає.

Іншою причиною відсутності зав’язей, а буває, що і цвіту, може стати надлишок азотних добрив. Тоді рослина «жирує», тобто нарощує занадто багато зеленої маси, абсолютно не думаючи про цвітіння, або утворює видозмінені квіти. Нестача мінеральних добрив (як правило, калійно-фосфорних) нерідко призводить до опадання зав’язей. Підживлення потрібно робити регулярно, але стежити за співвідношенням внесених елементів.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

При ураженні хворобами рослини втрачають цвіт, не утворюючи зав’язей (або втрачають їх теж). Якщо з хворобами чи шкідниками борються отрутохімікатами, то продуктивність пилку може знижуватися.

Нерідко урожай падає, якщо вирощують помідори з насіння минулого врожаю – не завжди своє насіння дає хороший результат. До того ж, деякі гібриди взагалі не здатні розмножуватися насінням.

Якщо у теплиці вирощують сорти з великими плодами або з великою кількістю плодів, то у рослини просто може не вистачити сил для розвитку всіх плодів, тоді абсолютно здорові рослини, що мають прекрасні умови, теж будуть скидати зайві зав’язі.

Як виправити ситуацію

Приступати до виправлення ситуації необхідно відразу ж, як тільки визначені причини. Щоб підвищити денну температуру при відсутності сонця на вулиці, потрібно придумати який-небудь спосіб обігріву: радіатори, УФО, буржуйки або що-небудь ще. Якщо вдень достатньо сонця, для підвищення температури вночі використовують темні ємності з водою, які нагріваються вдень, а потім вночі віддають своє тепло повітрю. Поливати ввечері теж варто тією водою, що нагрілася днем. На ніч теплицю вкривають додатково ковдрами, плівкою чи іншим покривним матеріалом.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

Для того щоб знизити температуру під час спеки, потрібно частіше провітрювати теплицю, влаштовувати протяг, який буде охолоджувати всі рослини. На час відсутності господарів на дачі можна влаштувати систему автоматичного відкривання кватирок і дверей.

Провітрювання теплиць допоможе підтримувати рівень вологості, посприяє запиленню квіток. Деякі городники застосовують вентилятори, щоб збільшити рух повітря. Для залучення комах можна вирощувати між помідорами квіти-медоноси або вносити на цей час квіти в горщиках. Кажуть, що вирощування чорнобривців поруч з томатами покращує смак плодів, а не тільки привертає комах.

Чому не зав’язуються помідори в теплиці і як це виправити

Якщо немає можливості залучати комах, потрібно за допомогою пензлика самому запилити рослини. Деякі господарі просто постукують по дроту, до якого прив’язані стебла або похитують (трусять) гілочки з квітами. Після штучного запилення бажано підвищити вологість, для цього поливають або обприскують рослини.

Обприскування квітучих рослин борною кислотою підвищує врожайність, для цього у відрі води розчиняють 10 г кислоти.

Для того щоб томати добре розвивалися, цвіли і утворювали плоди, кожна частина рослини має отримувати достатню кількість сонячного світла, без якого неможливий процес фотосинтезу. Тому потрібно правильно і вчасно формувати крону, пасинкувати, підв’язувати рослини, прибирати зайве листя. Сонячне світло і вільний доступ повітря допоможе рости здоровому томатному кущу, не піддаватися грибковим захворюванням, вчасно цвісти, утворювати зав’язі.

Якщо всі вжиті заходи не дали результатів, батоги з квітами варто обрізати і дати можливість кущу утворити нові. Виправлені умови, можливо, посприяють хорошим результатам з другого разу.

Якщо уважно оглядати кущики, то можна буде вчасно помітити і запобігти осипання зав’язей. Можливо, варто купувати насіння різних сортів, не сподіватися особливо на повторне вирощування своїх помідорів.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована