Корисні поради дачникам та городникам

Чому обсипається слива: що робити, як боротися

Якщо на вашій ділянці росте слива, напевно, всі наступні ситуації вам знайомі не з чуток.

 • у сливи обсипається ще дрібна зав’язь;
 • опадають незрілі зелені вершки;
 • майже або зовсім достиглі сливи звалюються з гілок, так що весь урожай опиняється під ногами.

З проблемою осипання сливи стикається кожен садівник. Тому так важливо розібратися в причинах цього поширеного явища і намітити план дій, щоб в наступному сезоні ситуація не повторилася. Чому обсипається сливи, що з цим робити і як запобігти – сьогоднішня тема статті.

Чому обсипається слива: 7 причин

Отже, можна виділити сім основних причин осипання сливи на різних етапах розвитку зав’язі в плід, кожна з них заслуговує детального розгляду.

Підмерзання – одна з причин падалиці

Пагони та цвіт сливи підмерзають кожну зиму (або ранню весну). Але це нормальне явище. Слива утворює в десятки разів більше квітів, ніж потрібно. І щоб вони вимерзли всі до єдиного, зима повинна бути дуже морозною або весняні заморозки – надзвичайно суворими.

Як визначити чи винні морози в тому, що зав’язь осипається? Це видно ще по квітках. Коли тичинки і маточки квіток бурі, можна списувати проблему на морози. Квітки нормальні, життєздатні? Значить, справа в іншому.

Щоб слива не обсипалась через заморозки, радимо вирощувати на ділянці виключно районовані сорти. Вони пройшли випробування холодами, і ніяке підмерзання не зможе позбавити нас врожаю.

Зав’язь сливи опадає через проблеми з запиленням

Якщо опадають сливи розміром з горошинку, можливо квіти погано запилюються. У кожного сорту сливи є свої “дружні” сорти-запилювачі. Наприклад, для сливи сорту “Угорка домашня” запилювачами можуть служити сорти: “Мірабель Нансі”, “Анна Шпет”. Їх бажано садити поруч. Деякі городники прищеплюють в крону сливового дерева кілька гілочок сортів-запилювачів – це більш складний, але теж варіант.

Можна навіть під час цвітіння повісити на сливу кілька квітучих гілочок інших сортів в баночці з водою, але їх ще потрібно знайти.

Загалом, чим більше різних сортів зростає поблизу (у нас і в сусідів), тим краще для всіх.

Шикарне рішення проблеми з запиленням – садити самоплідні сорти сливи. Вони чудово запилюють самі себе. Навіть якщо ваші сусіди не вирощують сливу, а ви посадите тільки один сорт, все одно будете з урожаєм. Ось кілька прикладів самоплодних злив: Жовта самоплідна, Угорка царичанська, Ганна Шпет, Ранок.

Слива обсипається через нестачу води

Чому обсипається слива: що робити, як боротися

Не так вже й рідко слива обсипається з банальної причини нестачі води. Плодові дерева ми, дачники, зазвичай поливаємо в останню чергу. А у сливи коріння не так глибоко йдуть у грунт, як у яблуні, тому їй без поливу важче.
В посушливе літо деякі живильні речовини з грунту (наприклад, азот) рослинам важко засвоїти. Налив плодів поточного року та формування квіткових бруньок на майбутній сезон у сливи відбуваються одночасно. Що вибере рослина при дефіциті ресурсів? Дерево, як відомо, працює не на дачника, а на власне розмноження. Для нього першочергове завдання – закласти “урожай” наступного року. У нинішніх зелених вершках кісточка-то вже є. Їх можна сміливо скидати, авось щось проросте. В результаті обсипаються недостиглі плоди.

Наше завдання допомогти сливі і “нинішнє покоління” виростити, і подбати про майбутнє. Як мінімум, три рази за сезон ми повинні забезпечити рослині нормальний полив. Ідеальний варіант – вечірній полив в канавку глибиною 15 сантиметрів по периметру крони. Після водних процедур бажано замульчувати пристовбурне коло перегноєм або торфом.

У сире дощове літо слива теж може масово обсипатися. Сильного перезволоження вона не любить. Так і з запиленням будуть труднощі – в дощ комахи не літають.

Слива опадає при нестачі живлення

Чому обсипається слива: що робити, як боротися

За таким же сценарієм йде розвиток ситуації з падалицею у разі нестачі поживних речовин. Можна як завгодно правильно і рясно поливати сливу, але якщо в ґрунті немає потрібних макро – і мікроелементів, дерево буде страждати. Уповільнення росту пагонів, пожовтіння листя, опадання дрібних плодів – це симптоми дефіциту азоту. При нестачі калію будуть опадати хороші, зрілі сливи.
Що робити, якщо грунти бідні харчуванням? Підгодовувати. Сливовому дереву необхідні три підживлення:

 • Перша підгодівля перед цвітінням: на 10 літрів води по 2 столові ложки сульфату калію і сечовини. На кожне дерево буде потрібно 3 відра розчину добрив;
 • Друга підгодівля в період наливу плодів: на 10 літрів води 3 столові ложки нітрофоски і 2 столові ложки сечовини. Витрата суміші – 2 відра на дерево;
 • Третя підгодівля після збору врожаю: на 10 літрів води 3 столові ложки суперфосфату і 2 столові ложки сульфату калію. Під кожне дерево виливають по 3 відра підживлення.

Хвороби сливи – причина падалиці

На жаль, наші плодові дерева (сливи в тому числі) можуть атакувати інфекційні захворювання. Вражені ослаблені рослини скидають і плоди і листя, а в деяких випадках дерево взагалі гине. Чим же хворіє слива?

Грибкові захворювання

 • моніліоз (плодова гниль, сіра гниль, моніліальний опік);
 • полістигмоз або червона плямистість;
 • клястероспоріоз;
 • кокомікоз;
 • кишеньки сливи;
 • молочний блиск;
 • курчавість;
 • іржа;
 • сажистий грибок.

Бактеріальні захворювання

 • бактеріальна плямистість;
 • відьмина мітла.

Вірусні захворювання

 • хлоротична кільцева плямистість;
 • шарка (віспа сливи).

Неінфекційні захворювання

 • гоммоз (камедетеча);
 • всихання.

Список значний, чи не правда? При цьому деякі хвороби з цього переліку лікуванню не піддаються і можуть призвести до загибелі дерева. Завдання садівника – запобігти хворобі, в крайньому випадку зловити її на ранній стадії і не допустити розвитку.

Профілактика захворювань сливи

Захисні заходи не вимагають якихось надприродних зусиль. Впевнені, що більшість дачників щорічно всі ці операції виконують. Та все ж нагадаємо про основні профілактичні заходи:

 • Не загущайте посадки і проріджуйте крону для кращого провітрювання;
 • Проводьте регулярну обрізку за всіма правилами (гострим інструментом, без пеньків, з обробкою зрізів);
 • Дезінфікуйте інструмент;
 • Будьте уважніші при відборі прищепного матеріалу (багато захворювань приносяться з живцями);
 • Восени струшуйте з гілок залишені плоди і листя і прибирайте їх з пристовбурних кіл;
 • Три рази за сезон (перед розкриттям бруньки, під час цвітінням і після листопаду) обприскуйте дерева фунгіцидами (біологічними або хімічними). Грибкові інфекції все-таки найпоширеніші.

Слива обсипається через шкідників

Шкідники теж не обходять сливу стороною. Непрохані гості можуть відкласти два покоління личинок, які в буквальному сенсі будуть вгризатися в плоди, позбавляючи нас врожаю. Найбільш злісні шкідники сливи – це товстоножка, плодожерка і пильщик.

Сливова плодожерка

Цей шкідник знайомий кожному садівникові. Слива починає достигати раніше терміну, і на плодах видно крапельки камеді – ось нам сигнал від плодожерки: “Я тут!” Її рожеві гусениці вже щосили харчуються сливовою м’якоттю. Поступово личинка просувається до черешка. Через 3-5 днів після попадання в плід вона перекриває надходження поживних речовин від черешка до плоду. Незабаром плід сливи обсипається з дерева.

Сливова товстоножка

Товстоножка страшна тим, що діє приховано. Доросла комаха, яку на вигляд не відрізнити від звичайної мухи, відкладає личинки всередину кісточки, “не залишаючи слідів”. Личинка спокійно живиться вмістом кісточки, зав’язь продовжує зростати. Але коли ядерце з’їдено, садівника чекає сюрприз – зелені сливи опадають одна за одною.

Сливовий пильщик

Личинка пильщика починає свою трапезу з м’якоті, а потім перемикається на не затверділу кісточку сливи. Зіпсований плід має клопиний запах. Він опадає з дерева. А гусениця тим часом вже переходить в інший. І історія повторюється.

Як боротися з шкідниками сливи

Для знищення шкідників досить обприскати сливу тоді, коли шкідники найбільш небезпечні. Перший раз – перед цвітінням, другий – після нього.

Як тільки почали розпускатися перші бутони, в бій вступає будь-який контактних інсектицидів: Арріво, Децис, Іскра, Карате, Кінмікс, Фастак, Шерпа. Вони знищать комах на підступах до цвіту.

Після цвітіння, коли в зав’язь вже заселилися личинки уцілілих шкідників, їх “добивають” системними отрутохімікатами, приникаючими всередину рослини. До них відносяться: Актара, БІ-58, Вектор, Дантоп, Моспілан, Каліпсо, Конфідор-максі, Про-агро, Ратибор.

З біологічних препаратів від шкідників відмінно себе зарекомендував Бітоксибацилін.

Дерево скидає зайві плоди

Найшкідливіша причина падалиці сливи – величезний непідйомний урожай. Дерево просто скидає зайві зав’язі, які воно все одно не в змозі довести до повноцінного плоду. У такій ситуації ми зазвичай не звертаємо уваги на падалицю. Урожай б подужати!

Тепер нам набагато більше відомо про те, чому опадає слива, як з цим явищем боротися і зав’язь зберегти. Сподіваємося, що в нашому і вашому саду слива буде обсипатися виключно через “перевантаження” плодами.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована