Корисні поради дачникам та городникам

Чому жовтіє листя томатів?

Жовтіючі листя томатів спостерігають на своїх ділянках всі без винятку городники. Дивного тут нічого немає, бо жовте листя у томатів з’являються у зв’язку зі значним комплексом різних причин. Наприклад, недолік тих чи інших елементів у ґрунті, захворювання або діяльність шкідників, занадто багато сонячного світла або води в ґрунті (або їх дефіцит). При пожовтінні листя у томатів не потрібно панікувати, варто спокійно розібратися в ситуації, знайти причину цього явища і вчасно врятувати рослини, поки не стало надто пізно.

Природна закономірність жовтизни листя томатів

Спостерігається пожовтіння листя у томатів з природних причин, наприклад, при пересадці розсади з окремих горщиків в грунт на постійне місце. В даному випадку часто спостерігається пожовтіння листя томатів, розташованих в самій нижній частині рослини.

Це цілком природне явище, воно іменується як пристосування рослин томатів до умов середовища, відмінних від тих, що були раніше. Абсолютно будь-яка пересадка томатів є для рослин не чим іншим, як стресом, який проявляється зазвичай саме в пожовтінні листя і часто саме найнижчого. Чому так відбувається?

Зазвичай це банальний тимчасовий збій в подачі поживних речовин від коренів до вегетативної маси. Рослина томату обирає найкращий для збереження життєздатності варіант і буквально відриває нижнє листя на благо верхнім.

Якщо помітите, що після пересадки кілька нижніх листків на рослинах томата пожовкли, то панікувати не варто, варто почекати кілька днів, і якщо листя саме не опаде, то потрібно видалити його вручну.

Прояв хвороб і діяльність шкідників

Пожовтіння листя томатів виникає в результаті дії на рослини деяких захворювань, наприклад, таких як фітофтороз, мозаїка, фузаріоз та інших. Зазвичай жовті листя томатів вказують на наявність захворювання і це один з перших симптомів. Проти більшості хвороб томатів можна використовувати фунгіциди: «Танос», «Ревус», «Консенто».

Крім хвороб, причиною пожовтіння листя у томатів можуть бути і шкідники, наприклад, такі: попелиця, білокрилка, тютюновий трипс, колорадський жук. Проти них треба застосовувати інсектициди: «Конфідор», «Децис».

Надлишок або дефіцит води в грунті

При нестачі води в грунті томати починають її економити, прагнуть знизити випаровуваність вологи, тому позбавляються від листя шляхом їх відторгнення. При дефіциті вологи листя спочатку скручуються з скороченням площі випаровування, потім починають жовтіти і відмирати.

Поливати томати потрібно обов’язково, але при цьому важливо стежити за станом грунту, якщо вологи буде занадто багато, то це також негативно позначиться на рослинах. При надлишку вологи рослини томата починають формувати багату вегетативну масу, утворюється багато листя і пагонів, коренева система при цьому може розвиватися недостатньо і погано поглинати поживні речовини.

В результаті цього явища в даному шарі грунту виникає дефіцит елементів живлення, частіше всього азоту, що призводить до пожовтіння листя у томатів. Щоб усунути або зупинити ці негативні процеси в рослині, слід тимчасово припинити полив і внести в грунт азот у вигляді сечовини, в розчиненому вигляді, у кількості чайної ложки на 1 м2 грунту.

Чому жовтіє листя томатів?

Дефіцит або надмірна кількість сонячних променів

Таке також може стати причиною пожовтіння листя томату. Так, при висадці рослин на відкрите місце за розрідженою схемою посадки рослини можуть постраждати від занадто яскравих променів сонця в період, коли вони ще недостатньо зміцніли. При такій посадці в разі сильної спеки рослини бажано притіняти від променів сонця протягом пари тижнів після висадки.

При занадто загущеній схемі висадки або при висадці рослин томата в тіні зазвичай нижні листки або листки, розташовані в середині, також починають жовтіти. Пересаджувати такі рослини небезпечно, краще прорідити вегетативну масу, видаливши ті листя, що затінюють один одного.

Пошкодження коренів або інші проблеми з корінням

Нерідко причиною пожовтіння листя на рослинах томатів є проблема з корінням рослин. Найчастіше жовтіє листя на рослинах зі слабкою кореневою системою, яка банально не може забезпечити надземну масу повноцінним харчуванням, виникає голодування і листя жовтіє. Таким рослинам можна допомогти шляхом обробки їх стимуляторами ростової активності: «Епін», «Гетероауксин», «Лариксин» та їм подібними.

Проблеми з кореневою системою томатів виникають з цілого ряду причин:

  • корені можуть бути пошкоджені шкідниками;
  • корені можуть бути пошкоджені при пересадці розсади з окремих ємностей в грунт;
  • при дуже глибокому розпушуванні ґрунту (при боротьбі з бур’янами);
  • неякісна вихідна розсада (ще одна причина слабких коренів), яка може бути жируючою, витягнутою, а також вирощеною зі значною економією площі, що не дозволяє повноцінно розвинутися кореневій системі.

Допомогти кореневій системі томату відновитися буває складно, краще просто почекати, забезпечуючи рослини в цей період достатком живлення і вологою.

Неякісна розсада томатів зазвичай після пересадки довго хворіє, і її листя можуть жовтіти не тільки відразу після пересадки розсади, що цілком нормально, але і через довгий час. Такій розсаді зазвичай добре допомагає препарат «Корневін».

Не забувайте про те, що відновити баланс найважливіших елементів в рослині можна шляхом позакореневих підживлень. Краще всього використовувати нітроамофоску, що містить всі необхідні елементи. Її в кількості чайної ложки потрібно розчинити у відрі води і раз у 3-4 дні у вечірній час проводити обробки рослин до того моменту, поки нові жовті листя не перестануть з’являтися. При цьому вже пожовкле листя можна видалити.

Надлишок або дефіцит основних елементів живлення

Чи не найголовнішою причиною появи жовтого листя на томатах є дефіцит або надлишок ряду важливих для рослин елементів. Щоб зрозуміти, якого саме елементу не вистачає або його занадто багато, важливо враховувати, крім самого факту пожовтіння листя, і те, в якій частині рослини вони розташовуються: на нижній частині рослини або нагорі. Зазвичай це спостерігається у томатів через дефіцит азоту.

Дефіцит азоту

Листя томату можуть жовтіти, або знебарвлюватися, а молоде листя формується більш дрібним, сама рослина має вигляд ослабленої. Дуже небезпечний дефіцит азоту при активному зростанні надземної маси, а також під час утворення плодів.

При нестачі азоту в грунті, необхідно здійснити його внесення. Найчастіше для цих цілей використовують сечовину. Кількість цього добрива повинна бути одна столова ложка на відро води, це норма на квадратний метр землі, зайнятої під томатами, які відчувають дефіцит азоту.

Можна використовувати коров’як в кількості літра на відро води, це також норма на квадратний метр грунту. Допустимо використовувати пташиний послід в поєднанні з деревною золою або сажею. Кількість пташиного посліду – 500 грам на відро води, деревної золи або сажі – 250 грам на відро води, це норма на 1 м2 ділянки.

Можна проводити позакореневе підживлення томатів, тобто просто їх обприскувати розчиненою у воді сечовиною. У цьому разі необхідно знизити концентрацію до чайної ложки на відро води. Рослини потрібно обробляти так, щоб надземна частина була повністю зволожена, після чого переходити на іншу рослину.

Дані концентрації добрив, однак, перевищувати не можна, тому що це може викликати надлишок цього елемента живлення, а це призведе до того, що рослина почне накопичувати надлишкову вегетативну масу, жиріти, в збиток розвитку кореневої системи томату, що також може призвести до пожовтіння листя. Боротися з надлишком азоту складніше, ніж з його дефіцитом: доведеться ризикувати, часто поливаючи грунт, щоб буквально вимити азот з грунту.

Чому жовтіє листя томатів?

Дефіцит фосфору

Дефіцит фосфору позначається на рослинах томата пожовтінням листя, їх зменшенням, що супроводжується згинанням країв. Нерідко стебла можуть змінювати колір на фіолетовий або темно-зелений. Зазвичай жовтіють листя в нижній частині рослини.

Щоб позбутися дефіциту фосфору, рослини підживлюють суперфосфатом в кількості 15 г на квадратний метр. Можна спробувати розчинити суперфосфат в теплій воді в кількості 10 г на відро. Слід знати, що суперфосфат у воді розчиняється з осадом. Іноді городники закопують риб’ячі голови в грунт поруч з рослинами томату. Це допустимо, однак не дозволяє забезпечити рослини фосфором досить швидко.

Дефіцит калію

При дефіциті калію у томатів жовтіють, а потім і всихають листя, розташовані в нижній частині стебла. Починається всихання листя з країв, виглядає це як некроз тканин. Пожовтіння та засихання листків супроводжується ще і формуванням нових листків, які зазвичай неприродно товсті і дрібні. Стебла при цьому стають немов дерев’яними. Перед тим як відійти, листя скручуються всередину.

Щоб заповнити дефіцит калію, краще всього спочатку обробити рослини калієм, розчиненим у воді. Для цього потрібно використовувати сульфат калію в кількості 8-10 г на відро води. Після 2-х–3-х обробок з інтервалом у 4-5 днів необхідно внести сульфат калію в кількості 15 г на квадратний метр у грунт, краще в розчиненому у воді вигляді.

Дефіцит цинку

При дефіциті цинку у томатів також починають жовтіти листя. Крім цього, при дефіциті цинку виникають бурі і сіруваті вкраплення на листках. Все це веде до їх відмирання.

Дефіцит магнію

При дефіциті магнію листя томату змінюють колір на жовтий у місцях між жилками, крім того вони можуть закручуватися всередину, а старі листя ще й вкриваються сірувато-коричневими плямами. Такі листки опадають.

Заповнити дефіцит магнію допустимо шляхом позакореневих підживлень магнію нітратом (5 г/10 л).

Дефіцит кальцію

Часто це пожовтіння верхніх листів томату. Нижні листя при дефіциті кальцію, навпаки, можуть стати неприродно зеленими.

Чому жовтіє листя томатів?

Дефіцит бору

При дефіциті бору нерідко жовтіють самі верхні листя томату, рослина при цьому неприродно кущиться і скидає цвіт. При дефіциті бору рослини потрібно обприскати 1%-ним розчином борної кислоти у вечірній час.

Дефіцит сірки

При дефіциті сірки спочатку жовтіють листя томату, розташовані на верхівці рослини, після чого можуть пожовтіти нижні листя. Супроводжується це також формуванням вкрай тонкого і ламкого листя.

Нестачу мікроелементів необхідно компенсувати внесенням відповідних добрив в концентраціях, вказаних на упаковці. При незначному дефіциті мікроелементів, який можна дізнатися за допомогою повномасштабного аналізу землі вашої ділянки в лабораторії, припустимо вносити в грунт деревну золу, деревну сажу або добриво, що представляє собою зброджені бур’яни.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована