Корисні поради дачникам та городникам

Андромеда багатолиста або підбіл: популярні сорти, посадка, догляд

Андромеда багатолиста (Andromeda polifolia), більше відома під ім'ям підбіл

У сімействі вересових багато цікавих і гарних рослин, які є улюбленцями для багатьох садівників і квітникарів. До цього числа потрапляє і андромеда багатолиста (Andromeda polifolia), більше відома під ім’ям підбіл.

Культура має ще одну неофіційну назву – болотний розмарин. У листі цієї рослини міститься багато ефірних масел, які і дають характерний запах, схожий з ароматом пряної рослини.

Цей декоративний чагарник вже багато десятиліть активно культивується в країнах Європи. Ще 10-15 років тому підбіл разом з іншими вересами і еріками був на піку популярності і в Україні, але з деяких причин рейтинг цих культур знизився у вітчизняному декоративному садівництві. Однак краса і природна витривалість андромеди заслуговує того, щоб більш сміливо і широко використовувати цей вид в озелененні присадибних ділянок і садів.

Біологічна характеристика підбілу звичайного

Андромеда багатолиста або підбіл: популярні сорти, посадка, догляд

Рослина андромеда багатолиста є єдиним представником роду андромеда. Поширений цей вид на великих територіях Європи, України, Сибіру, ​​Азії (Монголії та Японії), Північної Америки, Гренландії. Основні природні співтовариства, де може зустрічатися підбіл в природі – це тундра, ліси, верхові болота.

У природі чагарник може утворювати пухкі куртини до кількох метрів в діаметрі. Такі острівці утворені розстеленими столонами, які легко вкорінюються в поверхневому шарі грунту. Висота надземної частини досягає максимум 30 см.

Листя підбілу мають характерні для вересових ознаки – щільні шкірясті листові пластинки, покриті восковим нальотом. Саме він надає рослині легкого блакитного відтінку. Свою видову назву «підбіл» рослина отримала за рахунок наявності на нижньому боці листків білого або світло-сірого повстяного опушення. Андромеда – вічнозелена культура, яка змінює листя лише через два роки.

Рожеві або блідо-рожеві квітки зібрані в верхівкові суцвіття. Цвісти чагарник починає практично відразу після сходу снігового покриву. Тривалість цвітіння залежить від температурних умов і може тривати від двох тижнів до місяця.

Вирощування андромеди багатолистої

Андромеда багатолиста або підбіл: популярні сорти, посадка, догляд

Для посадки культури необхідно вибирати сонячні або частково притінені ділянки. На відкритих освітлених місцях рослина утворює акуратні компактні кущики, тоді як в тіні зростання затримується і форма куща стає більш розрідженою. Але в умовах жаркого літа посадки необхідно притіняти, щоб захистити від прямих променів сонця.

З усіх типів ґрунтів для підбілу більш сприятливі торф’янисті, піщані, гравійні або легкі суглинки. Рослина відноситься до типових ацидофілів і вимагає для себе субстрат з кислою реакцією середовища (рН 3,5 – 5,5).

Так само як і в природних умовах, в саду для підбілу необхідно підтримувати середнє або надмірне зволоження грунту. Цей момент особливо важливий при покупці і транспортуванні посадкового матеріалу. Якщо коренева система буде пересушена, то рослина в кінцевому підсумку загине. Для підтримки оптимальної вологості і захисту від бур’янів доцільно використовувати мульчу з соснової або лиственничної кори, деревної тріски, шкаралупи волоського горіха.

Для підгодівлі рекомендується використовувати добрива, призначені для гортензій або рододендронів. Вносять їх невеликими дозами рано навесні, коли рослини активно нарощують фітомасу.

Розмножується підбіл дуже легко. Для цього використовують поділ куртин, вкорінені підземні пагони (столони) або надземні здерев’янілі живці.

Відмінною рисою болотного розмарину є його висока морозостійкість. Рослини здатні переносити холод до -45 ° С, навіть якщо сніговий покрив незначний.

Застосування підбілу

Так як в листі міститься значна кількість корисних ефірних масел і танінів, рослина використовується в медицині. Однак застосування його в лікувальних цілях має бути дуже обережним і дозованим, так як при невмілому використанні препарати підбілу можуть надавати токсичної дії. Можливе використання андромеди як дубильного засобу і барвника.
Але найбільше застосування підбіл знаходить як декоративна рослина. Для озеленення рідко використовується дикозростаюча форма, так як вона дуже швидко розростається і утворює дуже пухкі куртини. До теперішнього часу селекціонерами виведено кілька красивих і перспективних сортів, які відрізняються рясним цвітінням і акуратним габітусом.

Сорти андромеди або підбілу

Андромеда багатолиста або підбіл: популярні сорти, посадка, догляд

«Compacta»

Один з найперших виведених сортів. Відрізняється щільними підвушковидними кущиками з темно-зеленим листям і ніжно-рожевими суцвіттями. Куртини мають висоту до 40 см і розростаються в діаметрі до 60 см.

«Nikko»

Квіти мають лілові, рожеві і бузкові відтінки. Висота рослин до 30 см, а діаметр куртин до 40 см. При перевезенні підбілу цього сорту необхідно проявляти підвищену вимогливість, так як в тісних умовах і при поганій вентиляції на посадковому матеріалі розвиваються грибкові інфекції.

«Blue Lagoon»

Новий сорт, який характеризується яскравим сизо-блакитний забарвленням листя і ніжним рожевим відтінком суцвіть.

Крім розглянутих андромеда багатолиста має і інші цікаві сорти і підвиди. Придатні для декоративного оформлення саду: «Blue Ice», «Alba», Andromeda polifolia var. Glaucophylla.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована