Корисні поради дачникам та городникам

Чому сохне вишня після цвітіння: що робити

Сохне вишня, що робити? На питання, чому сохне вишня після цвітіння, відповідь може бути тільки одна: дерево уражене грибковою інфекцією.

Грибкові хвороби — справа серйозна. Хочете позбутися від них — приготуйтеся обробляти сад сучасними хімічними препаратами. Так, це зовсім не корисно для грунту і його мешканців, але альтернативи, на жаль, немає. А якщо залишити дерево напризволяще, з кожним роком воно все слабшає і, зрештою, зовсім загине.

Захворювання вишні, коли листя сохнуть

Моніліоз або моніліальний опік

Чому сохне вишня після цвітіння: що робити

Якщо на вишні сохнуть не тільки окремі листи, а цілі гілки, винен моніліоз — найпоширеніше захворювання вишні в наших краях. Спори гриба проникають в дерево навесні, під час цвітіння, через товкач квітки вони поширюються далі в цвітоніжку, а потім і в гілку. Грибок досить швидко росте всередині гілки. І вже до кінця червня ми спостерігаємо таку картину: на вишні масово сохне листя, гілки всихають повністю, дерева стоять наче обпалені (звідси назва — моніліальний опік).

Що робити, коли на вишні виявлені ознаки моніліозу? Влітку, коли вже видно сухі гілки, доведеться брати в руки секатор і вирізати. Зрізати всохлі гілки потрібно не просто до здорової деревини (на зрізі хворих гілок видно темне кільце), а ще на 10-15 сантиметрів далі, тому що не вся грибниця видна неозброєним оком. Зрізані уражені гілки обов’язково спалити.

Чому сохне вишня після цвітіння: що робити

Наступної весни ще до початку цвітіння всі вишні потрібно обробити яким-небудь протигрибковим препаратом (Хорус, Топсин-М, Зате, Грануфло, Тельдор та інші) і продовжити обробки згідно інструкції. З біофунгіцидів в боротьбі з моніліозом вишні можна застосовувати Фітолавін, хоча він набагато більш ефективний у профілактичних цілях.

В ідеалі обрізання хворих гілок і обприскування фунгіцидами необхідно виконати не тільки вам, але і вашим сусідам. Грибок поширюється по повітрю, його заносять комахи або вітер, так що сусідські «перелітні» спори можуть звести нанівець всю виконану роботу.

Клястероспоріоз або дирчата плямистість

Чому сохне вишня після цвітіння: що робити

Ще одне грибкове захворювання вишні, симптоми якого більшою мірою проявляються на листках. Спочатку на них з’являються дрібні червоно-бурі плями. За лічені дні плями стають більшими, тканини в цих місцях відмирають, засихають і випадають, тому на місці плями незабаром виявляється дірка з червоною облямівкою.

При сильному ураженні хворобою вишневі листя частково або повністю засихають, настає передчасний листопад. В особливо запущених випадках починає страждати кора молодих пагонів: на ній теж появляются червоні плями, які потім розтріскуються (з тріщини виділяється клейка жовта речовина, що нагадує смолу).

Боротьба з клястероспоріозом передбачає з ранньої весни (до розпускання бруньок) обприскування дерев препаратами, що містять мідь (мідний купорос, бордоська рідина та інші), або більш сучасними фунгіцидами (Хорус, Скор, Топаз, Райок) згідно інструкції. Останню обробку проводять не пізніше ніж за 20 днів до збору врожаю.

Кокомікоз

Чому сохне вишня після цвітіння: що робити

Ще одне дуже поширене грибкове захворювання вишні, при якому листя, правда, не сохнуть, але покриваються плямами, жовтіють і швидко обпадають. Все починається з дрібних червоних точок на поверхні аркуша, які дуже швидко перетворюються в коричневі плями. Як і в попередньому випадку, тканини аркуша на місці плями починають відмирати, утворюються дірки.

На нижній стороні листа з’являється рожевий наліт — це спори грибка, які готові заразити поки ще здорові листя і рослини або перезимувати в листовому опаді і почати своє «нашестя» в наступному сезоні.

Що потрібно робити, щоб врятувати свої вишні від кокомікозу? Знову ж таки — обробляти фунгіцидами з самої ранньої весни. Першу обробку проводять на перших бруньках, другу — під час цвітіння, третю — після збору врожаю, четверту — після листопаду, причому не тільки по дереву, але і опалому листю. Обприскувати можна як препаратами міді, так і іншими фунгіцидами, а ще краще чергувати перші і другі.

Щоб листя на вишні не засихали: заходи профілактики

Чому сохне вишня після цвітіння: що робити

Профілактика в даному випадку потрібна завжди. Тому що вишні захворіти тією чи іншою грибковою заразою дуже легко, особливо якщо вона росте в дачному селищі, де греблю гати спір та їх переносників. Ну і помірно-тепла погода з частими дощами вкрай сприяє швидкому поширенню грибків.

Отже, що ж нам слід зробити в якості профілактичних заходів:

 1. Вибирати стійкі до хвороб сорти вишні. Важке завдання, скажемо чесно. Часто сорти, стійкі до моніліозу, безпорадні перед кокомікозом і навпаки. З кокомікозом взагалі біда — абсолютної стійкості проти нього не має ні один сорт.
 2. Для посадки вибирати піднесені, добре освітлювані місця, щоб грунтові води залягали не ближче півтора метрів від поверхні.
 3. Дотримувати відстань між деревами в межах 2-3 метрів.
 4. Вирізати сухі, пошкоджені гілки, омолоджувати дерева.
 5. Збирати муміфіковані плоди з дерева.
 6. Обробляти пристовбурові круги фунгіцидами.
 7. Білити стовбури і скелетні гілки дерев (можна додавати в побілку мідний купорос) після листопаду.
 8. Протягом вегетаційного періоду кілька разів обприскувати дерева та пристовбурні кола Фітоспорином.
 9. Підгодовувати рослини.
 10. Боротися з комахами-шкідниками, які заодно є і переносниками спір.
 11. Лікувати рани і тріщини на стовбурах і скелетних гілках: зачистити, продезінфікувати мідним купоросом або Фундазолом і замазати спеціальною фарбою.

Проводячи весь комплекс заходів по профілактиці грибкових хвороб, можна врятувати вишневі дерева і максимально стримувати поширення грибків. А от подолати патогенні гриби раз і назавжди і розслабитися поки ще ні в кого не виходило.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована