Корисні поради дачникам та городникам

Опора для винограду: шпалери своїми руками

Більшість сортів винограду потребують міцних опорах для гарного росту. Звичайно, можна купити шпалеру в судовому магазині, але, по-перше, це не завжди вигідно, а по-друге, така конструкція може не підходити під ваш виноградник. Кращий вихід – створити потрібну шпалеру для винограду самостійно, своїми руками. Сьогодні ми розглянемо доступні і прості способи створення стійкої опори для винограду.

Що потрібно знати

Шпалера – це не тимчасова споруда. Виноградну опору встановлюють на довгі роки. Тому перед початком робіт обов’язково визначитеся, де буде розташовуватися ваш виноградник, і складіть його схему на папері. Між рядами винограду має бути не менше двох метрів – це необхідно, щоб всі лози отримували достатньо світла і рослинам не доводилося конкурувати між собою за поживні речовини.

Якщо ви плануєте вирощувати різні сорти винограду, подбайте про додаткове відстані між представниками різних культиварів. Так вам буде легше давати кожній рослині потрібний догляд.

Якими бувають шпалери

Все розмаїття конструкцій можна розділити всього лише на три типи – прості, двохплощинні і декоративні. Кожен з них має свої переваги, тому не можна однозначно сказати, як правильно зробити шпалеру для винограду. Вибір типу і технології зведення опори залежить від сорту рослини.

проста шпалера

Виноград, закріплений на такій опорі, буде розвиватися в одній площині. Це нескладна конструкція: в землю по одній лінії забиваються стовпчики, між якими горизонтально натягується дріт. Просту шпалеру дуже легко виготовити, вона дешева і проста в експлуатації, з нею легко укрити лозу на зиму. Виноград на такий шпалері отримує достатньо повітря, добре провітрюється, а тому менше схильний до хвороб і грибків, які вважають за краще застояне повітря і вологість.

Головний мінус одноплощинних конструкцій – на них неможливо вирощувати сорти з густим листям, їм просто нікуди буде рости. Така шпалера не підходить і для винограду з декількома потужними пагонами.

Як спорудити одноплощинного шпалеру

З матеріалів вам будуть потрібні тільки стовпи і дріт. Стовпи можуть бути як з бетону, так і дерев’яні. Зрідка використовують металеві стовпи. Якщо ви хочете своїми руками зробити металеву шпалеру для винограду, стовпи потрібно заздалегідь обробити бітумом, щоб захистити від корозії. Дерев’яні легше, дешевше і простіше монтуються, однак їх потрібно додатково просочити захисним засобом від грибка і цвілі. Висота стовпів – це висота шпалер, а значить, і всього виноградника. На практиці зазвичай використовують стовпи від 2 до 3,5 метрів заввишки, при цьому стовпи закопують на глибину 0,5 м. Діаметр центральних стовпів зазвичай коливається від 7 до 10 см. Бічні опори краще зробити більш масивними – 15-20 см в діаметрі.

Вибираючи дріт, віддавайте перевагу оцинкованої сталі. Мідну і алюмінієвий дріт можуть вкрасти: саме ці матеріали цінуються мисливцями за металами, і коли вас не буде на дачі, дріт просто зріжуть.

Встановіть стовпи, закопавши їх в землю на глибину близько 50 см. Між стовпами потрібно витримувати дистанцію від 4 до 6 метрів. Натягніть дріт між стовпами; нижній ряд поволоки повинен бути на відстані близько 40-50 см від землі. Натягуйте наступні ряди, дотримуючись дистанції близько 30 см між ними. Закріпити дріт на стовпі можна дротяними кільцями, скобами або цвяхами.

Опора для винограду: шпалери своїми руками

двухплоскостной шпалера

Для сильно розгалужених сортів краще підходять двохплощинні шпалери. Вони схожі на одноплощинні – це теж стовпи, між яких натягнутий дріт. Але є більш складну конструкцію: дріт тягнеться не в одній площині, а в двох. Це складніше зробити, зате так у винограду більше місця для зростання, а більш тісне розміщення захищає ніжні пагони від прямих променів сонця. Розміри такої шпалери для винограду не особливо відрізняються від одноплощинної – у висоту до 3 метрів, в довжину – на скільки вистачить місця в винограднику. Площині опори можна розміщувати відносно один одного по-різному:

  • перпендикулярно;
  • в формі літери V;
  • в формі літери Y (фактично це трехплоскостние).

Ми розповімо, як своїми руками зробити V-образну шпалеру для винограду.

Опора для винограду: шпалери своїми руками

Споруджуємо двоплощинних шпалеру

Матеріал розрахований для спорудження опори шириною 80 см, заввишки 2 м і довжиною 3 м. Для роботи вам будуть потрібні:

  • 4 стовпа по 2,5 метра завдовжки кожен;
  • щебінь і цемент;
  • 30 метрів дроту;
  • дерев’яні кілочки для розмітки;
  • крейда і рулетка.

Накресліть на ділянці прямокутник 300х80 см і вбийте кілочки в його кути. Викопайте в кожному кутку ями глибиною 50 см і діаметром 30 см. У ями вставте металеві труби. У землі відстань між сусідніми трубами складає 80 см. Розведіть труби в повітрі так, щоб зверху відстань дорівнювало 120 см, і зафіксуйте таке положення за допомогою щебеню і цементу. Коли цемент застигне (зазвичай близько доби), можна натягувати дріт між трубами. Нижній ярус дроту потрібно розміщувати на відстані 40 см від землі. Закріпіть дріт – це можна зробити за допомогою кілець, скоб або цвяхів. Така конструкція шпалери для винограду буде не дуже дорогий, зате вмістить багато пагонів.

Опора для винограду: шпалери своїми руками

декоративна шпалера

Така опора підійде тільки для неукривних сортів. Найкрасивіше виглядають декоративні опори, виготовлені з дерева, але іноді для цих цілей використовують симпатичні кручені металеві конструкції. Декоративна шпалера може бути будь-якої форми: її роблять аркою, альтанкою, окремим стовпом, забором … Варіанти обмежені лише фантазією садівника. Декоративні шпалери зазвичай представляють собою сітки з осередками близько 20х20 см. Такі заготовки можна купити в садовому магазині.

Зрозуміло, вирощувати багато столового винограду на таких шпалерах не вийде. Для культивування рослини заради врожаю декоративні опори не підходять. Їх основна функція – прикрашати сад. Найкрасивіше виглядають такі опори, повиті розгалуженим сортами з багатою листям.

Опора для винограду: шпалери своїми руками

Виготовлення шпалери для винограду – творчий процес. Ви можете зробити просту одноплощинного опору з бетонних стовпів, а можете продумати химерну декоративну конструкцію для прикраси своєї ділянки. Який би варіант ви не вибрали, не забувайте про потреби винограду і завжди ставте шпалеру в оптимальному для рослин місці.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована